Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

OK, liczyłem dla przypadku idealnego.

sprawność 80%

10,8 gr / 0,80 = 13,5 grosza za kWh uzyskaną z ekogroszku

 

Dom ma starty ciepła przez

-przegrody

-wentylację

-instalacje

Wentylacja z odzyskiem ciepła marginalizuje straty przez wentylację, niecentralny system (ogrzewanie elektryczne ) marginalizuje straty instalacyjne. Zostają straty przez przegrody. W żadnym wypadku, nawet w przedwojennych domach, nie przekraczają one 30kWh/m2.

Weźmy dom 150 m2 ogrzewany ekogroszkiem, minimalne zużycie 0.65kg/h daje nam 15000 kWh a dom maksymalnie zużywa 4500. JAKA JEST SPRAWNOŚĆ SYSTEMU! Tylko ten co chce oszukać inwestora podaje sprawność kotła. Mało tego sprawność kotła jest obliczana dla optymalnych warunków, a w faktycznym użyciu kotły są zawsze przewymiarowane.

Inwerter przy wydatku 30% pobiera 10x mniej kWh niż przy 100% - dlatego COP znacznie rośnie.

Ale nawet przy 100% obciążenia, daje on ciepłe powietrze bezpośrednio i kWh wychodzi koło 15gr.

No i inwerter wraz z kablami jest tańszy od kotła, poza tym chłodzi.

 

Montaż kotłowni gazowej czy olejowej można usprawiedliwić tym, że inwestor został oszukany przez ciepłowników, po prostu brakiem wiedzy, montaż kotłowni na paliwa stałe, można usprawiedliwić wyłącznie głupotą.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zostają straty przez przegrody. W żadnym wypadku, nawet w przedwojennych domach, nie przekraczają one 30kWh/m2.

Rozumiem, że jest to prawda objawiona i dyskusja na jej temat nie wchodzi w grę. Jakiekolwiek dowody także nie są potrzebne. Po prostu należy przyjąć to na wiarę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci powiem od razu że nawet taka izolacja nie zapewni Ci że byś się cały czas dogrzał słoneczkiem. Założenie które przedstawiałem pozwoliły na zapotrzebowanie 8kWh/m2 ale obciążenie cieplne 16W/m2 a obciążenie pokazuje jakiej mocy musisz mieć źródło ciepła aby w określonych warunkach utrzymać zadaną temperaturę. Więcej izolacji pomaga ale to jest o 0,2W/m2 a żeby działać typowo na słońcu i zyskach bytowych to być musiał zejść z tym obciążeniem poniżej chyba 8W/m2 a nie wiem czy to jest możliwe. Dla parterówki na pewno nie. Podejrzewam że to jest możliwe w dużych budynkach kilkupiętrowych gdzie mając mieszkanie w środku ma się tylko jedną ścianę zewnętrzną. Wtedy może to się udać zrobić przy dobrym ociepleniu. Poza tym jest to chyba niemożliwe. Ponoć czołgista ma sposób ale nie chce zdradzić jaki.

Może i tanio ekogroszkiem ale ja wole coś o czym nie muszę się martwić. Jednym to sprawia przyjemność gonić do pieca a ja wolę odpoczywać w tym czasie. Już mi wystarczy że w obecnym domu trzeba gonić do kotłowni i wiem że w nowym domu tego dziadostwa nie chcę widzieć. Może samo rozpalenie w piecu nie jest trudne ale trzeba to robić, trzeba drzewo zbierać i ciąć i gdzieś składować, muł trzeba przed domem zwalić i od czasu do czasu znosić po trochę do kotłowni itd. Przy ekogroszku mniej zabawy ale też coś tam jest.

 

Wiem, że nie zapewni, użyłem zbyt dużego skrótu myślowego z tym dociepleniem, w bieżącym domu nic nie zmienię i nic nie poprawie, bo się nie da.

 

Skomlenie Tomka o potencjalnego klienta na inwerter i wmawianie mu kłamstw typu "minimalne zużycie węgla to 0.65kg/h" jest po prostu żałosne. Wypisywanie, że zakup kotła na paliwa stałe to objaw głupoty klienta to już poniżej krytyki, pozwiesz takiego Tomka do sądu za ubliżanie a on w sądzie pokaże żółte papiery...ech.

 

Kolejne kłamstwo, o przedwojennych budynkach z dwóch rządków cegieł, które maja straty mniejsze niż docieplony styropianem dom z pustaka maxa.

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

po 1000 kroć powtarzane stają się w Twoje głowie prawdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jest to prawda objawiona i dyskusja na jej temat nie wchodzi w grę. Jakiekolwiek dowody także nie są potrzebne. Po prostu należy przyjąć to na wiarę.

 

To się bardzo łatwo mierzy. Dla uzmysłowienia

dom 150 m2 z dobrą wentylacją z odzyskiem ciepła i umiejętnie dobranym ogrzewaniem niecentralnym - wyjdzie 5 miesięcy x 540 zł na samo ogrzewanie.

Nie ma gorszych domów niż 30kWh/m2. Wszystko co powyżej to straty instalacyjne i wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie zapewni, użyłem zbyt dużego skrótu myślowego z tym dociepleniem, w bieżącym domu nic nie zmienię i nic nie poprawie, bo się nie da.

 

Skomlenie Tomka o potencjalnego klienta na inwerter i wmawianie mu kłamstw typu "minimalne zużycie węgla to 0.65kg/h" jest po prostu żałosne. Wypisywanie, że zakup kotła na paliwa stałe to objaw głupoty klienta to już poniżej krytyki, pozwiesz takiego Tomka do sądu za ubliżanie a on w sądzie pokaże żółte papiery...ech.

 

Kolejne kłamstwo, o przedwojennych budynkach z dwóch rządków cegieł, które maja straty mniejsze niż docieplony styropianem dom z pustaka maxa.

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

KŁAMSTWA Tomku,

po 1000 kroć powtarzane stają się w Twoje głowie prawdą

 

Pan musi ogrzewać się węglem skoro nic nie może zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na ogrzewaniu centralnym, bo zawsze uważałem, to za tak głupi pomysł, że szkoda się tym zajmować, ale proszę mnie oświecić Szanowny Panie michale_ccc ile trzeba było Panu zapłacić, by Pan coś takiego Sobie zamontował i ile Panu płacą miesięcznie, by Pan to obsługiwał ? Ile dopłacają do węgla, że się na to skusić? Bardzo mnie to ciekawi, bo nie uwierzę, że Pan to robi za darmo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uzmysłowienia dom 150 m2 z dobrą wentylacją z odzyskiem ciepła i umiejętnie dobranym ogrzewaniem niecentralnym - wyjdzie 5 miesięcy x 540 zł na samo ogrzewanie.

Czyli zgodnie z informacją w stopce :

Jeżeli rachunki roczne za utrzymanie komfortu termicznego i 200 l ciepłej wody dziennie w domu 150m2 przekraczają 2000zł to jest to wina instalacji

ten dom ma źle wykonaną instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgodnie z informacją w stopce :

 

ten dom ma źle wykonaną instalację

 

Wie, że Pan wiele nie może zrozumieć, ale można jaśniej? Co ma instalacja do przegród.

Dom traci przez przegrody najwyżej 30kWh/m2 - wszystko co powyżej to starty instalacji. W XXI wieku jest coś takiego jak pompy ciepła do chłodzenia, zastąpiły one gwc . Taka pompa też ogrzewa powietrze, więc błędem byłoby wyłączać ją zimą.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XXI wieku jest coś takiego jak pompy ciepła do chłodzenia, zastąpiły one gwc .

 

Co ma "piernik do wiatraka" ?

Można mięc i GWC i pompę ciepła. Jedno drugiemu nie przeczy.

GWC jest elementem wentylacji, pompa ciepła - ogrzewania/chłodzenia. Tego nie można łączyć/porównywać/zamieniać między sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się bardzo łatwo mierzy. Dla uzmysłowienia

dom 150 m2 z dobrą wentylacją z odzyskiem ciepła i umiejętnie dobranym ogrzewaniem niecentralnym - wyjdzie 5 miesięcy x 540 zł na samo ogrzewanie.

Nie ma gorszych domów niż 30kWh/m2. Wszystko co powyżej to straty instalacyjne i wentylacyjne.

 

To wytłumacz paradoks mojego domu ogrzewanego węglem 5 miesięcy x 360zł na ogrzewanie i ciepłą wodę.

 

540- 360 = 180 złotych miesięcznie bym przepłacał gdybym miał Tomkowe wynalazki typu kabelki w suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wytłumacz paradoks mojego domu ogrzewanego węglem 5 miesięcy x 360zł na ogrzewanie i ciepłą wodę.

 

540- 360 = 180 złotych miesięcznie bym przepłacał gdybym miał Tomkowe wynalazki typu kabelki w suficie.

 

Naprawdę tylko za 500 zł zgodził się Pan palić węglem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę tylko za 500 zł zgodził się Pan palić węglem?

 

Umiemy liczyć? no to liczmy.

180 zł x 5 miesięcy to....uwaga kalkulator się grzeje....900zł, bingo, 900zł w sezonie jestem do przodu paląc węglem.

Było by super gdybym miał nadwyżkowe 900zł sezonowo i grzał się kabelkami...ale nie mam, może firma Tanie-Grzanie będzie dopłacać różnicę, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiemy liczyć? no to liczmy.

180 zł x 5 miesięcy to....uwaga kalkulator się grzeje....900zł, bingo, 900zł w sezonie jestem do przodu paląc węglem.

Było by super gdybym miał nadwyżkowe 900zł sezonowo i grzał się kabelkami...ale nie mam, może firma Tanie-Grzanie będzie dopłacać różnicę, co?

 

Przepraszam, może źle zrozumiałem... To Pan płaci za węgiel i sam pali? To już nie rozumiem tego.

Ile prądu zużywa kocioł. Za ile i jak chłodzi ? 7 miesięcy myje się Pan w zimnej wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...