Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Świadomie rezygnujesz z masy akumulacyjnej ,a to wiąże się z konsekwencjami . Ja mam tylko masę w szlichcie 4-5cm na 140m2 i już dawno przepalam:(

 

Ja mam 18cm betonu i ściany z SILKI. Jak już zapakuję odpowiednią moc w podłogę, to później ściany również będą oddawać ciepło. Ale nie wiem na ile wcześniej będę musiał uruchamiać pompę ciepła, aby na konkretną godzinę mieć odpowiednią ilość oC. Nie chcę tego robić wcześniej niż 13:00, bo wtedy ewentualne zyski pójdą "w komin".

Rozwiązaniem niejako są kable, bo teoretycznie w ciągu dwóch godzin okienka 2 taryfy (14:00 - 16:00) jestem w stanie wpakować odpowiednią ilość kWh, aby starczyło do wieczora. Ale to COP=1 i uzależnianie się od dwutaryfowego licznika... oraz to, że załaczenie ogrzewania kablowego w całym domu może spowodować przygaszenie świateł w okolicznych domach (duża moc) :)

 

Jeżeli będziesz miał PC to po co chcesz dublować źródła ciepła i dawać klimę ,skoro i to i to na prąd?

 

PC P-W o mocy 3,2kW + klimatyzator to to samo co PC P-W 5kW. I mam dywersyfikację systemów grzewczych.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te 3 ostatnie pogrubienia raczej wykluczają osiągnięcie pierwszego pogrubienia. Nie wspominam o ociepleniu od środka.

 

Ocieplenie od środka właśnie zmniejsza czas reakcji. Przy ociepleniu od zewnątrz masz dodatkową masę akumulacyjną ścian zewnętrznych, którą musisz "naładować"

 

Trzeba było montować kable o dużej mocy w cienkiej wylewce, jeśli nie chcesz mieć stałej temperatury przez całą dobę.

 

Nic straconego, bo jeszcze nic nie zamontowałem. Po prostu rozważam opcje. Każda ma wady i zalety, a ja szukam złotego pociągu, tfu... tzn. złotego środka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do PC P-W o mocy 3,2kW + klimatyzator to to samo co PC P-W 5kW. I mam dywersyfikację systemów grzewczych.

 

Chłopaki mieli na myśli dywersyfikację na zasadzie prąd+gaz, prąd+solary, prąd + kominek itp.

Wciąż mam w pamięci raport po śnieżycach w Tarnowskich Górach, gdzie ludkowie przez tydzień nie mieli prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan doda jakieś opracowanie naukowe dyskredytujące bezwładność cieplną budynku . Z tym problem pewnie. Ale,że Pan praktyk i wiedzę czerpie z doświadczeń wszelakich ,to proszę wytłumaczyć z jakiego powodu w domu z akumulacją system grzewczy jeszcze nie uruchomiony a w domu bez akumulacji już tak?

 

Naukowe? Co to znaczy w tym przypadku. Oszustwa OZC, nieznajomość termodynamiki ( grzejniki pod oknem, konwekcyjne w łazience, termostaty na górze... sprawność 110 %... ) jakie naukowe? Ciepłownik i wiedza!

Przepraszam, ale uważam za kompletnego głąba kogoś kto robiąc ogrzewanie w podłodze projektuje więcej izolacji w dachu niż od gruntu.

Jeżeli ktoś w ogóle dopuszcza hydrauliczne ogrzewanie, to nie może być jakimkolwiek autorytetem, to zwykły szkodnik. Inwestor potem za taki brak wiedzy płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mieli na myśli dywersyfikację na zasadzie prąd+gaz, prąd+solary, prąd + kominek itp.

Wciąż mam w pamięci raport po śnieżycach w Tarnowskich Górach, gdzie ludkowie przez tydzień nie mieli prądu.

 

Pompa ciepła prawidłowo zainstalowana zużywa podobną ilość prądu co kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.

Też poszedłbyś na moim miejscu w opcję PC powietrze-woda 3,2kW (podłogówka i cwu) + jakiś inwerter na dogrzanie salonu? Bo w sumie zaraz po przyjściu do domu tam odbywa się życie rodzinne i tam powinno być najszybciej ciepło.

 

Pompy ciepła powietrze woda, mają tę wadę, że pracują ON/OFF na 100% silniki DC są wtedy o około 30% oszczędniejsze od AC, ale przy 30% wydajności są pobierają 10x mniej prądu. A na 30% w większości czasu pracują pompy powietrze powietrze

 

Niewiele jest rzeczy gorzej wymyślonych od hydraulicznego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła powietrze woda, mają tę wadę, że pracują ON/OFF na 100% silniki DC są wtedy o około 30% oszczędniejsze od AC, ale przy 30% wydajności są pobierają 10x mniej prądu. A na 30% w większości czasu pracują pompy powietrze powietrze

 

Niewiele jest rzeczy gorzej wymyślonych od hydraulicznego ogrzewania.

 

Nie mniej jednak za ogrzewanie podłogowe zapłacę kilkakrotnie mniej niż przy grzaniu kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.

Też poszedłbyś na moim miejscu w opcję PC powietrze-woda 3,2kW (podłogówka i cwu) + jakiś inwerter na dogrzanie salonu? Bo w sumie zaraz po przyjściu do domu tam odbywa się życie rodzinne i tam powinno być najszybciej ciepło.

 

Tez bym tak zrobil, gdybym akceptowal jednostke wew w salonie i zew na dworze. Ani to ani to mi nie odpowiada. Wiem ze kombinujesz z zabudowa swojego samsunga w srodku, ale u ciebie przy 30 cm styro w srodku "sie da". Ja mam gruntowke + podejscie na podlaczenie klimakonwektora korzystajacego z CWU/DZ w salonie. Po roczku ocenie czy zapinac czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...