Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No i właśnie to jest argumentacja Brzęczkowskiego. Ty już wiesz. To, że wiele osób ma tylko 5 cm i podłogówkę i, że rachunki pozostają na przyzwoitym poziomie cię nie interesuje. Nie pasuje do koncepcji misia.

 

Zrobiłem prosty eksperyment... wyłączyłem podłogówkę na 5 cm styropianu i wiesz co... kocioł brał mniej a w domu było ciepło. Ja nie mówię że ludzie nie mają rachunków na nieprzyzwoitym poziomie ale jakie mogłyby one być gdyby od gruntu w nowych budynkach więcej osób dawało 25,30,35 cm od podłogi. Bo nie powiesz że takich osób nie ma. Niestety nadal normą jest 10cm jak ktoś mówi 20 to już mu każą się w głowę puknąć. A jeszcze co masz na myśli przyzwoitych rachunków za ogrzewanie? Jakie to są kwoty, weźmy dom 120m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skąd ta kondensacja jak odcinamy dopływ wilgoci? Nie mogę wymyślać bo widziałem ścianę. Nie było grzyba. Ale uwaga bo nie dałem jeszcze jednej ważnej informacji, otóż z zewnątrz też jest 5 cm styropianu. Dom funkcjonował w morzach po -30C.
Nie odcinasz wilgoci, bo ta jest w powietrzu. Jeżeli na taką ściane położysz folie aluminiową to na jej powierzchni dojdzie do kondensacji. Te 5 cm na zewnątrz zmienia bardzo dużo. To już nie jest izolacja od wewnątrz. U z 0,54 W/m2Kprzy 5 cm tylko od wewnątrz spada do 0,24 W/m2K więc jest zgodne z przepisami. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta kondensacja jak odcinamy dopływ wilgoci? Nie mogę wymyślać bo widziałem ścianę. Nie było grzyba. Ale uwaga bo nie dałem jeszcze jednej ważnej informacji, otóż z zewnątrz też jest 5 cm styropianu. Dom funkcjonował w morzach po -30C.
co to jest odcięcie wilgoci ?

nie atakuje tylko pytam .. bo ciekawe stwierdzenie ..

w domu - z takimi izolacjami - panuje Atacama.. 20% wilgotnosci około .. wiem .. wiem ..

bez izolacji 1.jpg

 

akurat u Rodziców mam gorszy detal i też grzyba tu nie ma .. na szczęście .. ale w domu jest Atacama .. powietrze suche jak pieprz ..

20% wilgotności to jest już mokro .. :bash: czy to jest zdrowe ? zdrowe było 40-50% ..

ale = grzyb... na powierzchni .. zimnej powierzchni ..przy 20% i 20st .. temp przecięcia z krzywą rosy wynosi z pamięci +3 st ..

przy 40 % około 11 st .. 60% daje chyba +15 st jakoś tak...

jeśli powierzchnia ma +5 st .. to przy 40% bankowo następuje kondesnacja ..

od tego jest wykres moliera ..i pomiary temp powierzchni i badanie stanu wilgotnosci w domu... suche stwierdzanie nie ma sensu ..

można tylko naszkicować ..

 

Później - znam ja dobrze jak działa budowlany głuchy telefon .. ludzie potrafią zrobić tyle hipotez .. nie mających nic wspólnego z nauką ..

że bania mała... czyt TB...

 

 

W/m2Kprzy 5 cm tylko od wewnątrz spada do 0,24 W/m2K więc jest zgodne z przepisami.
ale jak ..

suma oporów warstw .. nie zależnie od tego gdzie dana warstwa leży ... i odwrotność tej sumy daje U..

1/ suma R = U ...

R = grubość przez lambda .. i suma oporów przejmowania Rse i Rsi .. + opory poszczególnych warstw ..

tak samo liczy się spadki temp przy poszczególnych oporach ..

 

Izolacja od środka .. ? jest z wszech miar .. błędna i nie prowadzi do niczego !!!.

Porównując Areogel .. do EPS"a to tak jak EPS do betonu komurokowego 300/350 odmiany lambda dry 0,095 ..

jakoś jak widać konkretny materiał ma konkretny wksaźnik przewodnosci ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prosty eksperyment... wyłączyłem podłogówkę na 5 cm styropianu i wiesz co... kocioł brał mniej a w domu było ciepło. Ja nie mówię że ludzie nie mają rachunków na nieprzyzwoitym poziomie ale jakie mogłyby one być gdyby od gruntu w nowych budynkach więcej osób dawało 25,30,35 cm od podłogi. Bo nie powiesz że takich osób nie ma. Niestety nadal normą jest 10cm jak ktoś mówi 20 to już mu każą się w głowę puknąć. A jeszcze co masz na myśli przyzwoitych rachunków za ogrzewanie? Jakie to są kwoty, weźmy dom 120m2?
Jeszcze raz. Zobacz sobie metodykę obliczania strat do gruntu. Napisałem ci wyżej przykładowe straty dla ściany i dla podłogi z taka samą ilością izolacji. 20 EPS pod podłogą pozwala na dom energooszczędny, 20 cm w ścianie jeszcze nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejny przykład. Stary dom z pustaków żużlowych z 10 cm wełny od wewnątrz zabezpieczonej folią paroizolacyjną i również brak grzyba. Na zewnątrz brak styropianu dom stał tak od 6 lat. Akurat omawiam przypadek budynku w którym doszło do pożaru i teraz zrywanie wszystkiego. Edytowane przez oszczednyGrześ
dopisanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest odcięcie wilgoci ?

nie atakuje tylko pytam .. bo ciekawe stwierdzenie ..

w domu - z takimi izolacjami - panuje Atacama.. 20% wilgotnosci około .. wiem .. wiem ..

[ATTACH=CONFIG]333559[/ATTACH]

 

akurat u Rodziców mam gorszy detal i też grzyba tu nie ma .. na szczęście .. ale w domu jest Atacama .. powietrze suche jak pieprz ..

20% wilgotności to jest już mokro .

 

Jaki to ten gorszy detal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest z izolacją od środka, skomplikowana technologia wymagająca wybitnych umiejętności dla efektu ........ ,no własnie,jakiego ?

 

Oj tam już wybitne. :rolleyes: Wystarczą zwykłe ;)

A efekt?: tańsza budowa, mniejsze mostki itp. nydar, przecież już o tym pisaliśmy.

 

Stawiając dom na płycie izolacja od zewnątrz robi z domu termos i niezłą masę akumulacyjną. A masa akumulacyjna jak wszystkim wiadomo ,z wyjątkiem Tomasza,to bezwładność termiczna ,dla której w dzień +5 a w nocy -10oC to spadek temp. o ułamek stopnia.

 

To samo będziesz miał w domu bez masy akumulacyjnej. Chyba nie to chciałeś napisać?

 

Czytałeś opracowania na temat termomodernizacji ścian? Wszędzie piszą o ocieplaniu od wewnątrz jako ostateczności. Wiesz czemu?

 

A ty wiesz ? Podpowiem Ci. W większość tych opracować izolacją od wewnątrz nazywa się wełnę+folię paroizolacyjną. Jakby nie znali EPS'ów i ich współczynników oporu dyfuzyjnego ...

 

Żadna zmowa. Mając jako takie pojęcie o dyfuzji pary wodnej ,o pkt. rosy,o roli paroizolacji , rozsą

dny człowiek nie podejmie takiego wyzwania mając alternatywę z płytą i równie dobrym termosem .

 

Żadne wyzwanie. Wystarczy logiczne myślenie.

 

Cóż idea izolacji od wewnątrz - nie jest zbyt dobrą ideą...

 

Izolacja od środka .. ? jest z wszech miar .. błędna i nie prowadzi do niczego !!!.

 

Następny ...

 

Jeszcze krótkie pytanie - powiedz Pan jak przy izolowaniu od środka ciepło osadzić okna i drzwi?

 

Oglądnij mój dziennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A ty wiesz ? Podpowiem Ci. W większość tych opracować izolacją od wewnątrz nazywa się wełnę+folię paroizolacyjną. Jakby nie znali EPS'ów i ich współczynników oporu dyfuzyjnego ...

Sorry Barth ale twój dom jest specyficzny. Głupio mi tłumaczyć ci rzeczy oczywiste. Nie poleca się izolowania od wewnątrz z kilku powodów. Pierwszy to konieczność stosowania paroizolacji, chyba, że ktoś, podobnie jak ty daje od środka kilkanaście centymetrów EPS. Spróbuj jednak zrobić tak dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Robi się ten strop bezsensownie gruby. Dom w pełni murowany musi mieć taka samą grubość izolacji na wszystkich ścianach również wewnętrznych. Absurd!

Druga to możliwość kondensacji wilgoci migrującej DO wewnątrz (np nagły spadek temperatury po bardzo ciepłym dniu) Mało to prawdopodobne ale wystąpić może. Trzeci powód to możliwość degradacji murów zewnętrznych wystawionych na działanie zmiennej temperatury. Czwarty to konieczność stosunkowo skomplikowanego wykończenia ścian wewnętrznych. Dom do izolacji od wewnątrz trzeba specjalnie zaprojektować. Piętrowy staje się problematyczny. Pytanie po co tak kombinować?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ci przy okazji zacytuję:

W ścianach murowanych z dużych elementów łączonych na wypust i wpust, mogą czasem wystąpić rysy wywołane zmianami temperatury. Dotyczy to przede wszystkim murów podokiennych i narożników.

 

Rysom termicznym w murach podokiennych na parterze można zapobiec, układając w jednej lub w dwóch spoinach poziomych zbrojenie z cienkich prętów albo przynajmniej wypełniając zaprawą spoiny pionowe.

 

Rysom termicznym w narożnikach zapobiegnie wypełnienie spoin pionowych. Gdy dom jest parterowy - bez stropu żelbetowego - niebezpieczeństwo wystąpienia rys, a nawet pęknięć jest szczególnie duże. W takich domach warto w narożnikach ścian umieścić w spoinach poziomych zbrojenie zrobione z cienkich prętów.

To tyczy się ścian z betonu komórkowego bez izolacji. Tak jak u ciebie. Masz zbrojenie w spoinach poziomych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczedny Grzesiu.... przyblizysz nam co sie kryje za Twoja stopka?

 

przybliżę... pewnego dnia zrozumiałem że to co robili inni w kwestii budownictwa czy też instalacji nie musiało być zawsze właściwe i pewnego dnia zacząłem eksperymentować by móc innym zaoferować prawdzie termomodernizacje czy nowe domy tanie w utrzymaniu. A polem doświadczalnym było i nadal jest moje własne podwórko. Dlatego jak o czymś piszę to nie z powodu wyimaginowanych teorii ale praktyki i doświadczeń. Co do 3 razy mniejszych opłat to ja akurat jestem przykładem osoby która praktycznie pozbyła się tradycyjnego centralnego opartego na gazie co automatycznie przełożyło się na mniejsze rachunki. Grzeję u siebie pompą powietrze-powietrze a w razie "W" grzejniki elektryczne. Aha, żeby nie było, że chodziło do szkoły Brzeczkowskiego :). Tak się sklada, że zainspirowały mnie klimaty i ludzie rodem z USA czy Kanady oraz Nowej Zelandii :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Barth ale twój dom jest specyficzny. Głupio mi tłumaczyć ci rzeczy oczywiste. Nie poleca się izolowania od wewnątrz z kilku powodów. Pierwszy to konieczność stosowania paroizolacji, chyba, że ktoś, podobnie jak ty daje od środka kilkanaście centymetrów EPS. Spróbuj jednak zrobić tak dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Robi się ten strop bezsensownie gruby.

 

Strop może być drewniany. TB pokazywał.

 

Druga to możliwość kondensacji wilgoci migrującej DO wewnątrz (np nagły spadek temperatury po bardzo ciepłym dniu) Mało to prawdopodobne ale wystąpić może.

 

Takie same problemy będzie miał dom z izolazją od zewn.

 

Trzeci powód to możliwość degradacji murów zewnętrznych wystawionych na działanie zmiennej temperatury.

 

Jeśli nie dopuścisz do kondensacji w murze to nie będzie problemu. Choć ja dorzuciłem 6cm wełny na zewn. ..

 

Czwarty to konieczność stosunkowo skomplikowanego wykończenia ścian wewnętrznych. Dom do izolacji od wewnątrz trzeba specjalnie zaprojektować. Piętrowy staje się problematyczny. Pytanie po co tak kombinować?

 

Skomplikowane wykończenie ścian ? Skleisz regips. To łatwiejsze (dla samoróba) niż obtykowanie.

 

Zwłaszcza,że płyta i wkoło na zewnątrz suta izolacja jest dużo łatwiejszym rozwiązaniem.

 

Ale droższym - XPS znacznie droższy od EPS100, grubsza i mocniej zbrojona płyta i trudniejsza eliminacja mostka na murłacie. Coś jeszcze było, ale nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop może być drewniany. TB pokazywał.
Nie masz racji. Brzęczkowski głupoty gada. Belki stropowe na styku z zimnym murem będą stale wilgotne. Skończy się to prędzej czy później zgnilizną.

Takie same problemy będzie miał dom z izolazją od zewn.
Nieprawda. :) W domach z izolacją od zewnątrz nie ma bariery paroszczelnej. Para lata wte i we wte

Jeśli nie dopuścisz do kondensacji w murze to nie będzie problemu. Choć ja dorzuciłem 6cm wełny na zewn. ..
A co kazało ci dołożyć te 6 cm? Czyżbyś nie ufał tym 20 cm od wewnątrz? Może jednak wziąłeś pod uwagę możliwość przemarzania ścian? Nie masz już domu z izolacją od wewnątrz. Te 6 cm zmienia w sposób istotny parametry twoich ścian. Nie rozumiem czemu zamiast tych 6 cm nie dałeś 26cm i nie robić nic od wewnątrz.

Skomplikowane wykończenie ścian ? Skleisz regips. To łatwiejsze (dla samoróba) niż obtykowanie.
Nie żartuj. :) Przykleiłeś płyty GK bezpośrednio do styro? A jak połączyłeś ściany działowe z zewnętrznymi? Pomyśl jeszcze, że chcesz zrobić poddasze. Jak to u siebie zrobisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie można generalizować. Izolowanie od wewnątrz jest to możliwe, jest tanie, i jest proste. Nie wiem dlaczego przedstawiacie tak mocno negatywne opinie. Nie warto wytłumaczyć w czym rzecz ?
Jeżeli zaprojektujesz pod to dom. Nie może być w pełni murowany. Jak już to chyba lepiej zrobić szkieleciaka niż na siłę izolować od wewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie można generalizować. Izolowanie od wewnątrz jest to możliwe, jest tanie, i jest proste. Nie wiem dlaczego przedstawiacie tak mocno negatywne opinie. Nie warto wytłumaczyć w czym rzecz ?

 

Dziękuje za wsparcie, bo ja co bym nie napisał to okazałbym się mi bliżej nieznanym Tomaszem Brzęczkowskim. Niemniej jednak dziękuje za podjęcie wreszcie w miarę merytorycznej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...