Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaka zakladasz srednia "sprawnosc" tego urzadzenia.

I do jakich temp. zewn. "dziala"?

Troszke ponad 100m2 i sama PC nie utrzyma chcianej temp?

Masz dane jska max moc jest w stanie oddac?

 

W PL do dzis sie wiele twierdzi i wiele sie "nie da".

:D

W S grzejniki elektryczne sa zastepowane PC P/P od wielu lat :) ,

 

Co do sprawności to powiem tak, w -8C na zewnątrz utrzymanie temp. na poddaszu na poziomie 21C nie stanowiło problemu przy poborze na poziomie 500-600W. Gorzej na dole gdzie musiałem uruchamiać kocioł żeby coś dogrzał ale jak złapały pomieszczenia temperaturę to wyglądało już to całkiem dobrze i może zjadało max 1m3 gazu w mróz -7/-9C. Wtedy też jak ruszyło powietrze cieplejsze z dołu automatycznie kanałówka zjeżdżała z poborem w granicach 400W. Najmniejszy ciągły pobór przeze mnie obserwowany to 280W. Ale wyczaiłem pewną rzecz, która zamierzam wprowadzić celem zejścia z poborami przez urządzenie nawet niżej. Aby taka klima grzała na jak najlepszej wydajności to trzeba ją dobrze zainstalować (krótki odcinek, odpowiednie kanały). Przesiedziałem przy tych maszynach trochę i różne obserwowałem.

 

Temperatury działania...Działają nawet poza zakresem podawanym w katalogach niektórzy producenci podają do -15C jako zakres pracy a inni jako rekomendowany zakres pracy. Generalnie większość z nich działa spokojnie poza tyle że te gorsze mniej z siebie wyciągną niż te lepsze :) to raczej oczywiste. Ja teraz głównie współpracuję z marką Midea ze względu na wysoki współczynnik jakość/cena co niestety zapewne niebawem się zmieni jak bardziej opanują rynek (ceny zapewne pójdą w górę). Od nowego roku wychodzi edycja z panelem PV i chce sprawdzić jak będzie to działać.

 

Co do moich 100m2 to tak, pamiętaj że pompa mi nie wydala jak większy mróz jest koło -10C a ponad to dotyczy to tylko dołu. Ale też mam na to patent już. Od przyszłego miesiąca wprowadzam rozwiązanie które robiłem u innych więc powinno być znacznie lepiej. Z resztą jeszcze muszę pouszczelniać dokładnie dom na dole np. kotłownię szczelniej oddzielić jak i wiatrołap. Migracja chłodniejszego powietrza robi kupę zamieszania i trzeba to wyeliminować jak się da. Nawet głupie uszczelki w oknach!

 

Moc maksymalna katalogowa a raczej DTR'kowa to 4,1kW dla grzania, minimalna bodajże 0,9kW. Ale nie ma co tym DtR'kom bezgranicznie wierzyć. Dlaczego? A no taki przykład, pobór dla grzania od 0,22 - 1,2kWh tymczasem potrafi łyknąć 1,4! Inny przykład to pobór nominalny dla temp. 21C dom/7C zewnątrz dla grzania podany na poziomie 1,05kwh tymczasem w taką pogodę to przeważnie u mnie nie działa albo zjada około 300W aż się nie wyłączy.

 

Od nowego roku zmieniam gree i będę dokładniej sprawdzał mideę w wersji solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że zajmujesz się m.in. wentylacją.

Czy możesz podać nazwę Twojej firmy.

 

Zajmuję się budynkami i instalacjami energooszczędnymi odkąd nawróciłem ojca :) a wcześniej siebie na budownictwo energooszczędne i prawdziwe jak to nazwałem termomodernizacje i tak teraz działamy ściślej razem. Wcześniej były to normalne domki chociaż nadal są jak kogoś nie uda się przekonać do np. wentylacji mechanicznej czy pomp ciepła itd. Nie każdy wie i chce że warto lepiej dom zaizolować czy zamiast węgla wrzucić pompę. trudno... Dłuższa historia jak ktoś chce pogadać to chętnie. Kontakt do siebie podam na priv. Nie problem. Lubię mądrą dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajesz się sensownym człowiekiem realistycznie podchodzącym do budowy. Skąd te przekonanie, że grunt "ssie"? Nie ma to potwierdzenia w literaturze. Straty do gruntu liczy się inaczej niż dla pozostałych przegród. Można pod podłogę dać mniej izolacji niż w pozostałych przegrodach. Wierzysz nieukowi Brzęczkowskiemu czy opracowaniom naukowym?

 

Dzięki za ludzkie podejście do mnie bo już myślałem, że rzeczywiście nazywam się Brzeczkowski :) Z tym gruntem... kurcze powiem Ci tak że cały czas widzę że łatwiej mi ogrzać górę, podłoga jest tam znacznie cieplejsza, pompa mi nawet przegrzewa na minumum a tymczasem dół gdzie mam mizerne 7 cm styro to ewidentnie więcej potrzebuje. Z tymi naukowymi opracowaniami :) wiesz, mam wiele pasji i fachów ;) i nie jeden raz przekonałem się, że czasem te opracowania naukowe potrafią się mylić. Możesz jednak mieć pewność że jeśli coś piszę to nie demagogia tylko moje realne doświadczenia. W razie czego zawsze chetnię porozmawiam tel, czy f2f :). pozdrawiam, Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zastosowałeś?

 

30cm EPS 031, 20cm wełny o lambdzie 0,034 oraz ok. 20-30cm proszku PUR wymieszanego z odpadami styro grafitowego (przyjąłem lambdę 0,040).

 

EDIT: Przez to zejdę z zapotrzebowaniem do chyba 9 kWh/m2/rok. Nie miałem takie zamiaru, ale trafiła się okazja na wełne ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Możesz jednak mieć pewność że jeśli coś piszę to nie demagogia tylko moje realne doświadczenia. ...

 

Czy te realne doswiadczenia poparte są konkretnymi pomiarami? Szczegolnie trudne jest opomiarowanie strat do gruntu, TB wydał na pomiary i doswiadczenia ok 1 mln złotych, poki nic nie pomierzył i nic nie udowodnił. Zechciej podzielic sie swoimi doswadczeniami z wynikami pomiarów. Tu na forum jest grupa osób która nie wierzy na słowo, ale wierzy potwierdzonym pomiarom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile myslisz twoja PC przy -8*C oddaje pobierajac 500-600W

 

I min zaobserwowane to 280W.

 

Dlaczego "nie wydalala" przy -10*C.... 4,1kW to nie malo.... jak dom ma troche ponad 100m2

 

Dzieki za dotyczczasowe odpowiedzi.... :)

 

Kurcze, trochę tutaj tłumaczenia/przemyśleń a tu żona gani za niedzielne forumowanie :) Ale dam znać może po meczu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te realne doswiadczenia poparte są konkretnymi pomiarami? Szczegolnie trudne jest opomiarowanie strat do gruntu, TB wydał na pomiary i doswiadczenia ok 1 mln złotych, poki nic nie pomierzył i nic nie udowodnił. Zechciej podzielic sie swoimi doswadczeniami z wynikami pomiarów. Tu na forum jest grupa osób która nie wierzy na słowo, ale wierzy potwierdzonym pomiarom.

 

Nie prowadziłem typowych obliczeń to odczucia organoleptyczne ale! robiłem pewien eksperyment który opiszę niebawem :) Grunt miał znaczenie. rozumiem też że na słowo nie można wierzyć i dlatego opisuję swoje doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadziłem typowych obliczeń to odczucia organoleptyczne ale! robiłem pewien eksperyment który opiszę niebawem :) Grunt miał znaczenie. rozumiem też że na słowo nie można wierzyć i dlatego opisuję swoje doświadczenia

 

Otóz i to, odczucia organoleptyczne nie pokazują wartosci dokładnych, mogą pomóc jedynie w bardzo zgrubnych szacunkach. Ja jestem daleki od negowania norm i sposobów obliczen strat (równiez do gruntu) na podstawie potwierdzonych zuzyc i porównaniu ich do wyników obliczeń. Również metody porównawcze nie dają dokładnego obrazu osiągów urzadzen grzewczych. Nie darmo producenci wydają olbrzymie srodki na badania i pomiary swoich produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóz i to, odczucia organoleptyczne nie pokazują wartosci dokładnych, mogą pomóc jedynie w bardzo zgrubnych szacunkach. Ja jestem daleki od negowania norm i sposobów obliczen strat (równiez do gruntu) na podstawie potwierdzonych zuzyc i porównaniu ich do wyników obliczeń. Również metody porównawcze nie dają dokładnego obrazu osiągów urzadzen grzewczych. Nie darmo producenci wydają olbrzymie srodki na badania i pomiary swoich produktów.

 

Prawda jest taka że mamy wiele zmiennych. Inny grunt, inne warunki, inne preferencje temperaturowe, usytuowanie budynku, zyski bytowe etc. Co do producentów i ich pomiarów... szczerze to różnie bywa. Rozmawiam z różnymi ludźmi którzy nawet projektują takie czy inne urządzenia, materiały z polski i z innych krajów i czasem sami pewnych rzeczy nie są w stanie wytłumaczyć. Pewne sugestie też rozważają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile myslisz twoja PC przy -8*C oddaje pobierajac 500-600W

 

I min zaobserwowane to 280W.

 

Dlaczego "nie wydalala" przy -10*C.... 4,1kW to nie malo.... jak dom ma troche ponad 100m2

 

Dzieki za dotyczczasowe odpowiedzi.... :)

 

A tak na tę chwilę, zrzut poboru mojej kanałówki dla 21C w domu i na zewnątrz parę stopni mrozu w nocy.ogrzewanie_klima.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ. 2:1 . Cieszysz się?

Co sądzisz o ssaniu gruntu mnie ciekawi. Skoro fałszem jest ,że pod posadzką jest koło 0oC jak twierdzi TB, a średnia z sezonu ,można spokojnie przyjąć ,że 12-15oC,w naszym klimacie,to czy warstwa styropianu ,przepuszcza tyle ile wynika z delty T przy ogrzewaniu podłogowym , czy może masz inną opinię na podstawie organoleptycznych doświadczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na tę chwilę, zrzut poboru mojej kanałówki dla 21C w domu i na zewnątrz parę stopni mrozu w nocy.[ATTACH=CONFIG]333720[/ATTACH]

 

Tak naprawdę takie informacje nic nie dają, bo możliwość kanałówki to funkcja strat. Jak dom wybitny ,to i żelazko wystarczy ,zresztą dane z WM z rekuperatorem to potwierdzają. Na członka rodziny potrzebujesz 25m3/h .Aby to podgrzać ze średniej sezonu grzewczego + 3oCC ,potrzebujesz ledwo 100Wh na każde 25m3. No i każdy chłop i kobitka generuje porównywalne ilości energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile myslisz twoja PC przy -8*C oddaje pobierajac 500-600W

 

I min zaobserwowane to 280W.

 

Dlaczego "nie wydalala" przy -10*C.... 4,1kW to nie malo.... jak dom ma troche ponad 100m2

 

Dzieki za dotyczczasowe odpowiedzi.... :)

 

Wracam do Twojego pytania. Kurcze ile daje... Nie wiem jak to dobrze oceniać bo ta moja PC to jak widzę wyłapuje te porcje ciepła z domu i nie wiem czy pisałem ale po kąpieli, otworzysz łazienkę a ona od razu potrafi zjechać o 50-60W w dół. Każda porcja ciepła jak i zimna oczywiście ma znaczenie! Najlepiej jak chodzi cały czas to wtedy trzyma najniższy pobór i temperaturę odpowiednią. Ważne aby dom był szczelny jak się da najbardziej. Przy wentylacji grawitacyjnej to zimą zassie dużo lewego chłodniejszego powietrza. Generalnie jak hula wiatr to ekonomicznie chodzić nie będzie.

 

Jeszcze te pobory, to jest tak, że ja nie siedzę całymi dniami nad urządzeniem, chociaż jak robiłem testy to się zdarzało intensywnie i taki najmniejszy 280W widziałem (co trwał przez dłuższy okres czasu) nie pamiętam jaka była wtedy pogoda na zewnątrz ale na pewno nie więcej niż +10C.

 

Co do nie wydalania to wracam... przy - 10C to ona na pewno nie da mi 4,1 kW! Nie ma szans. Tutaj jest inna sprawa. Otóż powierzchnia parteru jest odpowiednio większa od tej na poddaszu to pierwsza kwestia. 2ga to lepiej jak nawiewy są na wysokości tak jak grzejniki - zupełnie inny komfort, lepsze rozchodzenie się ciepłego powietrza. A u mnie nawiewy od góry bo już inaczej się nie dało. 3cia jak pisałem nieco ciągnie od wiatrołapu oraz tej niemalże ex kotłowni. Muszę jeszcze test szczelności zrobić i wtedy pokaże jeszcze pozostałe mankamenty. No i uprę się....ten grunt według mnie doi :) Nie dał był teraz w domu żadnym mniej niż 25cm/30. Tylko nie bić mnie za to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że mamy wiele zmiennych. Inny grunt, inne warunki, inne preferencje temperaturowe, usytuowanie budynku, zyski bytowe etc. Co do producentów i ich pomiarów... szczerze to różnie bywa. Rozmawiam z różnymi ludźmi którzy nawet projektują takie czy inne urządzenia, materiały z polski i z innych krajów i czasem sami pewnych rzeczy nie są w stanie wytłumaczyć. Pewne sugestie też rozważają...

 

Nie są w stanie wytłumaczyć,pewne sugestie, odczucia organoleptyczne. Tak . A obwód koła to 2Rpi. Drogi kolego . Wszystko co się dzieje w przyrodzie można określić w cyfrach i one są miarodajne,choć TB twierdzi inaczej . Zacznij zatem pisać konkretnie w oparciu o konkretne dane ,bo skończysz w laczkach i szlafroku na płycie styropianu w mroźny poranek .

To ,że PC pobiera 200W/h , nie świadczy o COP12-15-20 a jedynie o zmniejszonych obrotach,co dowodzi,że mniejsza ilość czynnika jest pompowana. A mniejsza ilość to mniejsza ilość energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ. 2:1 . Cieszysz się?

Co sądzisz o ssaniu gruntu mnie ciekawi. Skoro fałszem jest ,że pod posadzką jest koło 0oC jak twierdzi TB, a średnia z sezonu ,można spokojnie przyjąć ,że 12-15oC,w naszym klimacie,to czy warstwa styropianu ,przepuszcza tyle ile wynika z delty T przy ogrzewaniu podłogowym , czy może masz inną opinię na podstawie organoleptycznych doświadczeń?

 

Chyba nie kibicujesz Irlandii? :) Nie no 0c nie ma pod posadzką. Te moje organoleptyczne doświadczenia to porównanie poddasza gdzie jest 30 cm wełny w skosach oraz 40cm od góry. Oraz parter z g........ 7cm. Fundament nieizolowany.Teraz jak mamy dom robić to od razu proponuję izolację fundamentu, lub względnie dużo styro od podłogi. Wiadomo nie każdy chce...a jak niektórzy chcą to nie wszyscy chcą mieć pc :) tylko ten węgiel lub gaz...masakra. Wentylacja mechaniczna to również dla większości ludzi abstrakcja, kłótnie w rodzinie :) Ale powoli jest coraz lepiej, Za niedługo może zaczniemy domek świetnie izolowany, kroi się kolejny więc coraz więcej chce wydawać mało na utrzymanie domu i instalacje.

 

Co jeszcze z tą podłogą, otóż po wyłączeniu podłogówek na tych miernych 7cm styropianu gazu zjadało znacznie mniej a temperatura była Ok w domu. Bez kanałówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są w stanie wytłumaczyć,pewne sugestie, odczucia organoleptyczne. Tak . A obwód koła to 2Rpi. Drogi kolego . Wszystko co się dzieje w przyrodzie można określić w cyfrach i one są miarodajne,choć TB twierdzi inaczej . Zacznij zatem pisać konkretnie w oparciu o konkretne dane ,bo skończysz w laczkach i szlafroku na płycie styropianu w mroźny poranek .

To ,że PC pobiera 200W/h , nie świadczy o COP12-15-20 a jedynie o zmniejszonych obrotach,co dowodzi,że mniejsza ilość czynnika jest pompowana. A mniejsza ilość to mniejsza ilość energii.

 

Słuchaj, kłócił się ze mną gość z firmy od reku, że brudne filtry nie mają wpływu na odzysk.... a mają?

 

Nie piszę, że mam cop 12-15-20... ale jakbym ufał danym z katalogów to coś by mi tutaj niezbyt grało. pisałem o tym :) natomiast wracając do tego dużego cop przy małym poborze to coś w tym chyba jest bo goście z USA bodajże z którymi pisałem też mi tak twierdzili, że na im mniejszej wydajności działa tym więcej stosunkowo daje. Nawet z DTR'ki to wynika ale te różnice nie są tak duże. COP różni się nawet i o 1 w stosunku do pracy na minimum a maximum.

 

Piszę co obserwuję. Ale chyba wmontuję gdzieś czujniki, trudno powiercę! :)

Edytowane przez oszczednyGrześ
dodanie informacji o COP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...