Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież napisał. Właśnie tu widać różnicę pomiędzy kimś kto buduje/wybudował dom, a kimś kto nie ma zielonego pojęcia o kosztowej stronie budowy.

 

130 m2 z lat 50 tych - poprawnie wykonana instalacja zużywa 4000kWh bez pompy ciepła.

A tu jest wątek od instalacjach co przy 130m2 i 200 l cwu grzanie i chłodzenie dziennie zużywają do 2500 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=gvVZhhlrrts

To się tak samo jak w podłodze układa, tylko moc może być mniejsza.

 

Masz rozwojenie jaźni ? Podjesz linki ze skomplikowanego, czasochłonnego montażu wymagającego dodatkowych blach (radiatory?), a za chwile piszesz, że układa się jak podłodze. Czyżby u ciebie grawitacja nie obowiązywała ?

 

Poza tym jak pisałem, mam 30cm klejone do sufitu, a nie gołe belki stropowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie płaszczyznowe nie jest efektywne, bo nie wytrąca wilgoci z powietrza. A ogrzewanie .. wolę w stopy, niż w głowę.
Tu się zgadzam, dlatego najlepiej jest mieć

- kable w podłodze

-pompę powietrze powietrze

- zasobnik z pc przy 150 i więcej litrach cwu dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rozwojenie jaźni ? Podjesz linki ze skomplikowanego, czasochłonnego montażu wymagającego dodatkowych blach (radiatory?), a za chwile piszesz, że układa się jak podłodze. Czyżby u ciebie grawitacja nie obowiązywała ?

 

Poza tym jak pisałem, mam 30cm klejone do sufitu, a nie gołe belki stropowe.

To co? Pompa ciepłą do ogrzewania podłogowego, do cwu i klimatyzacja? I jeszcze kable między rurkami, na wypadek b.dużych mrozów czy awarii? To jest optimum?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=gvVZhhlrrts

https://www.youtube.com/watch?v=GXkd6a50DH8

To się tak samo jak w podłodze układa, tylko moc może być mniejsza.

Widzę, że naprawdę nie masz pojęcia o kosztach.

 

130 m2 z lat 50 tych - poprawnie wykonana instalacja zużywa 4000kWh bez pompy ciepła.

A tu jest wątek od instalacjach co przy 130m2 i 200 l cwu grzanie i chłodzenie dziennie zużywają do 2500 kWh

:) To tylko potwierdza moje stwierdzenie, że nie masz bladego pojęcia o kosztach. Wybuduj (hint: dla siebie, z własnych pieniędzy) choć jeden dom i powiedz, ile to kosztowało. Teoretyzować każdy potrafi, a najwięcej instalatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że naprawdę nie masz pojęcia o kosztach.

 

 

:) To tylko potwierdza moje stwierdzenie, że nie masz bladego pojęcia o kosztach. Wybuduj (hint: dla siebie, z własnych pieniędzy) choć jeden dom i powiedz, ile to kosztowało. Teoretyzować każdy potrafi, a najwięcej instalatorzy.

 

Jak instalacja w domu 130m2 zużywa 4000kWh bez pompy ciepła to musiał ją wykonać ktoś kto się nie zna. A koszt... sprzedaję instalacje od ćwierć wieku, więc trochę o cenach wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak izolacja za murem na fundamencie.

Zacznijmy od teorii

Definicja współczynnika przewodzenia ciepła -

 

punkt 1 - wyklucza on ruch powietrza czy nawet pary w przegrodzie termicznej, ktoś kto robi analizę wilgotnościowo termiczną przegrody, z definicji na izolowaniu się znać nie może.

punkt 2 - prostopadły przepływ w każdym miejscu jest tylko w izolacji zamkniętej (w "temosie") [ATTACH=CONFIG]333768[/ATTACH]

punkt 3 - jedyną formą izolacji jest termos. Nie ma czegoś takiego jak U ściany czy U podłogi.

 

 

Grunt wysadzeniowy jest praktycznie wszędzie, opaski nie robi się w tych przypadkach w których zakłada się ogrzewanie gruntu, tylko że głupszego rozwiązania - ogrzewać grunt zamiast stosować opaskę, to trudno szukać.

 

Pan - po prostu głupoty pisze ! jest mostek.jpg widzisz Pan ? izotermy ? Eps 30 naroznik.jpg a widzisz Pan tu wektory przepływu ciepła ? rozumiesz to Pan że to jest już inna niż powierzchniowa i ciepło już prostopadle nie wędruje przez przegrodę ..

ale Pan raczy się wciskać ciągle tą papkę .. jak by Pan miał monopol na jedyną słuszną wiedzę ..

otóż Panie - Pan tej wiedzy po prostu nie masz . wydumałeś sobie swój świat i teraz karmisz tymi banałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja w domu 130m2 zużywa 4000kWh bez pompy ciepła to musiał ją wykonać ktoś kto się nie zna. A koszt... sprzedaję instalacje od ćwierć wieku, więc trochę o cenach wiem.

Oczywiście, przecież nie napisałem, że nie znasz cen produktów, które sprzedajesz. Nie masz natomiast bladego pojęcia, ile kosztuje wybudowanie domu, jaki wpływ na całkowity koszt budowy ma taki drobiazg jak sposób wykonania stropu. Gdybyś wybudował dom dla siebie, wiedziałbyś o takich niuansach.

 

Gdybym dysponował takim czasem, który Ty poświęcasz na forum, miałbym mniejsze rachunki za ogrzewanie domu. Jak to jest ważne, pokazuje przykład praktycznie każdej osoby z forum. Z różnych względów takiego czasu nie miałem lub nie chciałem poświęcić. Żeby była jasność, jestem całkowicie zadowolony z rachunków. Czas, który bym poświęcił, by mieć rachunki niższe nawet o 50% (przypominam: czyli 750 zł rocznie mniej) byłby dla mnie czasem straconym. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Może kiedyś, przy następnej budowie będę mógł podejść do budowy bardziej rekreacyjnie.

 

Natomiast póki sam nie zbudujesz za swoje pieniądze swojego domu zużywającego 0 do 20 kWh/m2 rocznie i nie powiesz, jak wiele czasu i pieniędzy na to poświęciłeś, to nigdy się nie dowiesz, że niektóre rzeczy/rozwiązania zwyczajnie nie mają sensu. Da się zrobić wszystko, niektórzy robią to w ramach hobby, fantazji, z powodu przekonań, część robi to sama, bo nie ma ekip, które to zrobią lub są absurdalnie drogie.

 

Ale tak jak pisałem - to wie praktyk, nie teoretyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgadzam, dlatego najlepiej jest mieć

...

- zasobnik z pc przy 150 i więcej litrach cwu dziennie

 

 

Nie takie to oczywiste jak piszesz. Pompa ciepła do CWU pracuje na strumieniu powietrza 350-500m3/h. Skąd je brać ?

 

Poza tym druga sprawa, to czas oczekiwania na ciepła wodę. W moim przypadku od zasobnika, do prysznica mam odległość ok. 12metrów rury PEX fi 25, oraz kolejne ok. 6metrów rury PPEX fi 20. Na tej trasie mieści się ok. 7-8 litrów wody. Przy założeniu, że będę chciał zastosować oszczędną wylewkę, której strumień wody będzie na poziomie 5L/min. to czas oczekiwania na ciepłą wodę wynosie 1,5 min. ! Przy założeniu, że prysznic trwa 5min. to 30% zarówno wody, jak i ciepła idzie na marne ! Co z tego, że COP będzie ok. 3, skoro 1 zabierają straty...

 

Coraz mocniej zastanawiam się nad takim rozwiązaniem:

przepływowy w łazience.jpg

 

Oszczędzam na pompie ciepła do CWU i zasobniku. Jeśli jednak planuję zakup PC do CO, to oszczędzam tylko na zasobniku i miejscu.

 

PS. Można jeszcze zrobić cyrkulację, ale to dalej dodatkowy koszt i dodatkowe mechanizmy sterujące (np. załączanie cyrkulacji na czujkę ruchu).

 

To co? Pompa ciepłą do ogrzewania podłogowego, do cwu i klimatyzacja? I jeszcze kable między rurkami, na wypadek b.dużych mrozów czy awarii? To jest optimum?

 

Nie ma złotego środka, a jest tańsze niż twoje ogrzewanie sufitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Można jeszcze zrobić cyrkulację, ale to dalej dodatkowy koszt i dodatkowe mechanizmy sterujące (np. załączanie cyrkulacji na czujkę ruchu).

Jeśli korzystasz tylko z prysznica - ok. Gorzej, gdy masz w domu fanów długich kąpieli w wannie. Wtedy podgrzewacze zaczynają być drogim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan - po prostu głupoty pisze ! jest [ATTACH=CONFIG]333834[/ATTACH] widzisz Pan ? izotermy ? [ATTACH=CONFIG]333835[/ATTACH] a widzisz Pan tu wektory przepływu ciepła ? rozumiesz to Pan że to jest już inna niż powierzchniowa i ciepło już prostopadle nie wędruje przez przegrodę ..

ale Pan raczy się wciskać ciągle tą papkę .. jak by Pan miał monopol na jedyną słuszną wiedzę ..

otóż Panie - Pan tej wiedzy po prostu nie masz . wydumałeś sobie swój świat i teraz karmisz tymi banałami.

merkava jesteś ciepłownik i się nie znasz bo pokładasz wiarę w programy i obliczenia i to obliczenia których się nie da obliczyć. TB ma praktykę i wie lepiej.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korzystasz tylko z prysznica - ok. Gorzej, gdy masz w domu fanów długich kąpieli w wannie. Wtedy podgrzewacze zaczynają być drogim rozwiązaniem.

 

W większości korzystam z prysznica. Wanna okazjonalnie - może raz na miesiąc.

 

Dodatkowo mam zaprojektowany i wykonany odzysk ciepła z wody szarej. To kolejny element instalacji, który wyklucza korzystanie z wanny,a przez to inwestycję w pompę ciepła do grzania cwu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan - po prostu głupoty pisze ! jest [ATTACH=CONFIG]333834[/ATTACH] widzisz Pan ? izotermy ? [ATTACH=CONFIG]333835[/ATTACH] a widzisz Pan tu wektory przepływu ciepła ? rozumiesz to Pan że to jest już inna niż powierzchniowa i ciepło już prostopadle nie wędruje przez przegrodę ..

ale Pan raczy się wciskać ciągle tą papkę .. jak by Pan miał monopol na jedyną słuszną wiedzę ..

otóż Panie - Pan tej wiedzy po prostu nie masz . wydumałeś sobie swój świat i teraz karmisz tymi banałami.

 

Dziwne, że człowiek po maturze takie coś pokazuje. Przecież te wizualizacje nie mają nic wspólnego z faktycznymi izotermami. Autor tych programów ( tak jak OZC ) kompletnie nie zna się na cieple. Opisał to tak jak mu się wydaje. Naprawdę nie widzi Pan zasadniczych błędów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości korzystam z prysznica. Wanna okazjonalnie - może raz na miesiąc.

 

Dodatkowo mam zaprojektowany i wykonany odzysk ciepła z wody szarej. To kolejny element instalacji, który wyklucza korzystanie z wanny,a przez to inwestycję w pompę ciepła do grzania cwu ...

No to podgrzewacze mogą być strzałem w dziesiątkę. Ja trochę inaczej zamierzam zrobić: przymierzam się do montażu PV, wtedy wrzucę w istniejący już zbiornik CWU grzałkę.

 

Natomiast uważam, że kupowanie PC tylko do CWU bez żadnych dotacji jest bez sensu. Chyba, że tak jak niektórzy, zmodyfikuje się układ, żeby zasilał również CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie to oczywiste jak piszesz. Pompa ciepła do CWU pracuje na strumieniu powietrza 350-500m3/h. Skąd je brać ?

 

Poza tym druga sprawa, to czas oczekiwania na ciepła wodę. W moim przypadku od zasobnika, do prysznica mam odległość ok. 12metrów rury PEX fi 25, oraz kolejne ok. 6metrów rury PPEX fi 20. Na tej trasie mieści się ok. 7-8 litrów wody. Przy założeniu, że będę chciał zastosować oszczędną wylewkę, której strumień wody będzie na poziomie 5L/min. to czas oczekiwania na ciepłą wodę wynosie 1,5 min. ! Przy założeniu, że prysznic trwa 5min. to 30% zarówno wody, jak i ciepła idzie na marne ! Co z tego, że COP będzie ok. 3, skoro 1 zabierają straty...

 

.

Koszt ogrzania m3/do 55 st. zimą to 8 zł . czy się opłaca... pompa? Zależy od zużycia. Co do skąd brać? Z zewnątrz . Długi czas grzania... 300 litrów, jest cały dzień i cała noc. Z tym - 7 st. to przesadzają, w VIVITHERM jest R410a - temperatura wrzenia -52 stC więc dlaczego ma nie parować (odbierać ciepło z - np. 15.

PS. Można jeszcze zrobić cyrkulację, ale to dalej dodatkowy koszt i dodatkowe mechanizmy sterujące (np. załączanie cyrkulacji na czujkę ruchu).

Cyrkulacja to pompka i druga rurka, czyli dwa razy większa powierzchnia chłodzenia i coś jeszcze na pompkę. Lepsze są kable samoregulujące do cwu HWAT raychem

Nie ma złotego środka, a jest tańsze niż twoje ogrzewanie sufitowe
Nie moje, nie toleruje ogrzewania i chłodzenia hydraulicznego. Jest drogie i nie wykorzystuje możliwości inwertorowych pomp ciepła. Pompa tam pracuje ON/OFF na 100% a ja wolę znaczny wzrost wydajności z 1kWh przy ciągłej pracy, bo wtedy jest poniżej 50% nominału i znaczny wzrost efektywności. Ale to tylko powietrze powietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że człowiek po maturze takie coś pokazuje. Przecież te wizualizacje nie mają nic wspólnego z faktycznymi izotermami. Autor tych programów ( tak jak OZC ) kompletnie nie zna się na cieple. Opisał to tak jak mu się wydaje. Naprawdę nie widzi Pan zasadniczych błędów?
Pan nie ma pojęcia o czym chciał by nawet skrytykować ..Program OZC ? Pan powiadasz .. a co on takiego ma w sobie .. żeś się Pan tak uwiąż nań..

może to że obala Pańskie głupoty ?

https://www.google.pl/search?q=thermal+conductivity&espv=2&biw=1364&bih=683&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIku2Hj_O8yAIVCw4sCh1pCQ-b

 

 

Pan kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze .. myli pan przewodność cieplną z współczynnikiem U .. ile raz złapałem Pana na podstawach .. a pan raczy się wypowiadać na tematy dla pana zupełnie obce.

 

Jeszcze raz .. każda porcja energii - która przechodzi przez przegrodę trafia na określony opór cieplny .. który jest ilorazem grubości materiału przez jego lambdę ..

czyli przewodność cieplną ... w tedy mamy opór cieplny .. kumasz Pan opór cieplny ..

a tylko dla wygody podaje się U.. ponieważ mając m2 łatwo wyliczyć W/K czyli potrzebną moc na zrównoważenie strat ..

 

Kumasz Pan ? opór cieplny ? czy nie kumasz Pan tego ..

 

! Przy założeniu, że prysznic trwa 5min. to 30% zarówno wody, jak i ciepła idzie na marne ! Co z tego, że COP będzie ok. 3, skoro 1 zabierają straty...
być może ..

bo zakładasz że woda w ruchach osiągnie ile ? +20 w ciągu paru min ..

w dobrej izolacji będzie 2 godziny i jeszcze będzie ciapła.. i momentalnie pojawi się ponownie .. empirycznie dowiedzione ;P

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym - 7 st. to przesadzają, w VIVITHERM jest R410a - temperatura wrzenia -52 stC więc dlaczego ma nie parować (odbierać ciepło z - np. 15.

A czy znasz przyczynę stosowania tego gazu? Co to ma do rzeczy?

 

Cyrkulacja to pompka i druga rurka, czyli dwa razy większa powierzchnia chłodzenia i coś jeszcze na pompkę. Lepsze są kable samoregulujące do cwu HWAT raychem

Te kable podgrzewają wodę w pracy ciągłej, czy służą jako zamiennik cyrkulacji?

 

Nie moje, nie toleruje ogrzewania i chłodzenia hydraulicznego. Jest drogie i nie wykorzystuje możliwości inwertorowych pomp ciepła. Pompa tam pracuje ON/OFF na 100% a ja wolę znaczny wzrost wydajności z 1kWh przy ciągłej pracy, bo wtedy jest poniżej 50% nominału i znaczny wzrost efektywności. Ale to tylko powietrze powietrze.

 

Moja pompa nie jest jakąś nowinką technologiczną, ale ma inwerter. Na 100% mocy pracuje tylko w największe mrozy i podczas grzania CWU. Pompy pw on/off są już rzadkością na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...