Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Niekoniecznie, bo może też zasilać zbiornik wodą zimną wstępnie podgrzaną, co też uchowałoby energię w budynku.

 

Żeby odzyskać ciepło z wody po kąpieli w wannie, należałoby zrobić wymiennik o pojemności tej wanny. Dodatkowo zaraz po kąpieli należałoby uruchomić "jakieś" zużycie wody, aby nastąpił odzysk. Taki układ nie ma sensu.

 

Odzyskwę można podłączyć na 3 sposoby:

- bezpośrednio do kranu , w miejsce nominalnie do zimnej wody

- do pieca/ zbiornika

- i do kranu i do pieca.

Producent tego typu urządzenia w opracowaniu zawarł informację, że w wariancie 1 i 3 źle ono współpracuje z bateriami z automatycznie regulowaną temperaturą, o co zresztą dopytywałam, bo mam termostaty.

 

Sprawdzę to. Mam zamiast zastosować termostaty, a odzysk wpiąć centralnie w zimną wodę i przed ewentualnym zasobnikiem cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kumasz Pan że ściana w domu z cegły .. 52 cm .. nie jest żadną przegrodą ..! jej U jest totalnie dalekie od oczekiwań ..

doskonale to się sprawdza w mroźny dzień .. od ściany jak by dawało wręcz chłodem .. ale Pan bo 30 kWh/m2 w takim domu . wolne żarty sobie Pan urządza ..

No sam Pan widzi - licząc twierdzi Pan wolne żarty, a mierząc ZUŻYCIE kWh PRZY OGRZEWANIU ELEKTRYCZNYM JEST BANALNIE PROSTE.

Czy Pan może zrozumieć, że licznik jest dla mnie ważniejszy? Wszystko powyżej 30kWh/m2 to straty wentylacji i instalacji.

Rozumie Pan że jeśli cegła przewodzi ciepło 0,85 W/mK a styropian 0,04 W/mK .. obie liczby są mierzalne ..
To jest lambda. Mierzona przy delta T 1 st. przy nieruchomym powietrzu po obu stronach i bez różnicy ciśnień. Poza tym, dlaczego przedwojenne domy zużywają mniej niż szkieletowe od dewelopera?

 

Czy wie Pan, że po przełożeniu grzejników spod okna na ściany, działowe zużycie gazu spadło o połowę? Pana liczenie takie błędy instalacyjne obejmuje? Bo na zajęciach z OZC tłumaczyli, że to nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odzyskać ciepło z wody po kąpieli w wannie, należałoby zrobić wymiennik o pojemności tej wanny. Dodatkowo zaraz po kąpieli należałoby uruchomić "jakieś" zużycie wody, aby nastąpił odzysk. Taki układ nie ma sensu.
Odzysk ciepła z wanny jest bardzo prosty. Trzeba ją zostawić do wystygnięcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam, jak TB zachwalal takie rzeczy - i wg Twoich obserwacji wychodzi na to, iz rzeczywiscie moze dac to duza oszczednosc (30%).

 

Tak.

Im mniejsze zużycie, tym mniej opłacalna jest pompa ciepła. Przy długich odcinkach od zasobnika do wylewki (u mnie prawie 18metrów najdłuższej rury PEX) tracisz tyle ile energii, ile wody zalega w instalacji. Choć z drugiej strony, straty tego ciepła do podłogi w okresie grzewczym ciężko nazwać stratami. A w lecie COP pompy pracującej jedynie na rzecz cwu jest znacznie wyższy przez co straty mniej kosztują. Problem tylko z komfortem, gdy na ciepłą wodę musisz czekać 1,5 minuty ...

 

DLa samego CO kazdy okres przejsciowy jak teraz jest dla mnie utwierdzeniem w przekonaniu, iz sterowanie kabelkami w kazdym pomieszczeniu daje takze oszczednosci. U siebie grzeje obecnie klima i podlogi w lazienkach i sypialni, ale grzeje 2x1.5 godziny, duzo z tego zostaje po drodze, niekoniecznie tam dzie bym chcial.

 

Przy WM i tak te ciepło przeciągasz przez łazienkę, więc to nie są straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając aspekt higieniczny, takie "pozostawienie" zadziała tylko w okresie grzewczym. W pozostałych okresach to będą straty. Mój odzysk ma działać cały rok.
:) Żart. Tak już poważnie to trochę śmieszy mnie to poszukiwanie tych kilku kilowatów oszczędności. Wiem, grosz do grosza itd tyle, że jakoś chyba nie potrafiłbym zawracać sobie tym głowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Żart. Tak już poważnie to trochę śmieszy mnie to poszukiwanie tych kilku kilowatów oszczędności. Wiem, grosz do grosza itd tyle, że jakoś chyba nie potrafiłbym zawracać sobie tym głowę.

 

Przy pompie ciepła, pewnie są to "grosze". Przy przepływowym ogrzewaczu wody i 4 osobowej rodzinie może to już być taka kwota, że inwestycja w taki wymiennik ciepła wody szarej może zwrócić się w ciągu nawet 2-3 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan po prostu oszukuje ? a może kombinuje ? jak zwał tak zawał .. dobrze wiem jak to działa..

idziemy do pomieszczenia i nagle zaczyna się grzanie intensywne grzanie nawet z +5 st ..

siedzimy godzinę i później wychodząc - nawet niech zamarza...

tak działa Pański system .. tylko tak można zejść z rachunkami .. grzanie 24h na dobę durszlaka ceglanego = katastrofa ..

Pan myli podstawowe pojęcia .. lambda określa nam przewodnictwo danego materiału - czyste przewodnictwo..

a dopiero wyliczenie oporu cieplnego - gdzie właśnie wlicza się to jak warstwa przyścienna powietrza dodaje dodatkowy opór

przejmowania ciepła .. opór na zewnątrz dla średniej prędkości wiatru .. 4m/s daje wartość 0,04 m2K/W i od wewnątrz opór te wynosi 0,13 ..

i też nie jest dla idealnie stałego powietrza.. ale ..

To niech sobie Pan zobaczy ... opór 52cm cegły daje 0,61 .. a opór przejmowania ciepła 0,17 .. stanowi blisko 30% "gratis" ..

stąd nie ma różnicy między 1mm stali , 1mm EPS'u .. jeśli chodzi o U..

 

cóż ja mogę .. kiedy Pańska rezystancja na wiedzę sięga gigaomów ..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan po prostu oszukuje ?
Gdzie Pan widział, bym komuś napisał, że centralne ma sens? Że OZC to wiedza a nie oszustwo marketingowe?

Ludzie którzy wymyślili te programy, dopuszczają w ogóle do stosowania ogrzewanie hydrauliczne, to jak można traktować "nauki" poważnie?

Nic dziwnego że znają instalacje zużywające 50 czy nawet 100kWh. Fachowiec takich instalacji nie zna, 30kWh/m2 to samo dno wiedzy i praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie ciepła, pewnie są to "grosze". Przy przepływowym ogrzewaczu wody i 4 osobowej rodzinie może to już być taka kwota, że inwestycja w taki wymiennik ciepła wody szarej może zwrócić się w ciągu nawet 2-3 lat.
Wcześniej się wymiennik zaszlichci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Pan widział, bym komuś napisał, że centralne ma sens? Że OZC to wiedza a nie oszustwo marketingowe?

Ludzie którzy wymyślili te programy, dopuszczają w ogóle do stosowania ogrzewanie hydrauliczne, to jak można traktować "nauki" poważnie?

Nic dziwnego że znają instalacje zużywające 50 czy nawet 100kWh. Fachowiec takich instalacji nie zna, 30kWh/m2 to samo dno wiedzy i praktyki.

 

dom aby 30kWh/m2 zjadał musi być już konkretnie ciepły .. przeciętny polski dom zjada grubo ponad 200 kWh/ m2 i to czy da Pan kable czy nie da pan kabli .. zje tej energii bardzo dużo.

Trzeba zrozumieć że nie da się oszukać, w domu gdzie ściany to goła cegła ..

która nie ma na obecne czasy zupełnie żadnej izolacyjności.

 

A programy nie wymyślili ci od ogrzewania .. tylko ci od liczenia i od praktyki związanej z zagadnieniami fizyki budowli czy ogólnie fizyki ..

 

a Pan raczy ciągle powtarzać że coś ktoś wymyślił .. jedyną osobą która coś wymyśla jest Pan ..

to politowania godne, że zobaczył Pan niebieskiego ptaka i zaraz podejmuje odpowiednie stwierdzenia ..

 

Programy liczą pierwsze zapotrzebowanie na ciepło bez systemu grzewczego .. czyli Qhnd -wartość ogólną na cały dom w kWh ..

I tego nie da się przeskoczyć .. jeśli dom jest z lat 60 bez izolacji .. mury ceglane .. to żre netto bez systemu grzewczego..

i uwzględniania jego sprawność .. ponad 300 kWh/m2 ..

 

z prostej przyczyny .. przez 100m2 ściany ucieka 128 W/K .. przy U 0,1 było by to 10 W/K ..różnica jest zasadnicza ..

i te straty musi pokryć system grzewczy .. czy to będą Pańskie kable / klima itp ..

to wtedy będzie liczona energia końcowa ..czyli wartość netto ( bez systemowa) powiększona o wartość sprawności systemu..

I teraz jest działeczka do popisu Pańskiego systemu .. a tu się oszukać nie da inaczej .. jak grzejąc / nie grzejąc ..

potrzeby cieplne są ustalone i to widać po temp panującej w domu .. nie da się inaczej zejść z zapotrzebowaniem ..

przy kablach .. jak tylko oszukiwać .. właśnie - wchodzimy do pokoju i grzejemy - siedzimy godzinę .. i wychodzimy ..

w tedy pykło 1/24 godziny .. a gdzie reszta ? pokrycie strat ciepła .. musi i kosztuje .. jeśli grzać 24h dzień w dzień .. to kable w przeciętnym domu = utopia .. mimo blisko 100 % sprawności ..gdzie ogrzewanie węglowa będzie miało 50% sprawności .. i tak będzie znacznie do przodu ..

bo kWh z węgla to ile ? 12 -15 gr .. prąd ? 50 i więcej ..

 

Gdzie Pan widział, bym komuś napisał, że centralne ma sens? Że OZC to wiedza a nie oszustwo marketingowe?
to właśnie solą w oku jest OZC bo pokaże dobitnie Pańskie jawne szulenie ! ... bo to oszustwo jest słodkie ..

nikomu krzywdy zbytniej nie robi.. jeśli pokój grzany jest 1godzinę dziennie ..

ale problem jest kiedy trzeba grzać 24 godziny .. rzopa ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ! nie da się inaczej jak oszukując.. ja też oszukuję mając pawilon wynajęty .. i grzeję od 9 godziny od 16 popołudniu .. a potem niech się dzieje co chce .. nawet niech będzie mróz .. i niech będzie -10 w środku .. grzejąc ciągle .. wydał bym zgoła ~+- 5/10 % tego co wyszło by z obliczeń ..

Obliczenia mają nam ukazać .. z jakim pacjentem mamy do czynienia .. a że dom jest jak sito, a że ściany tak słabo trzymają ciepło że .. aż się szron skrzy na powierzchni .. i Pan raczy nie widzieć różnicy .. tylko 30kWh/m2 .. dobre

 

W mojej galerii jest pokazana foto gdzie kawałek nad łazienkom jest izolacji...

nawet i ten kawałek i izolacja sufitu folią i 2 pustki powietrzne- dało sporą poprawę komfortu ..

ale nadal nie jest to ideał .. dopiero ogacenie całej chałupy da możliwość wyboru .. nawet i kabli .. a teraz hydrauliczne wodne jest najtańsze .. i to trzeba się liczyć.. że nad ranem jest 10st.. a paląc 24 h spaliło by się blisko 2x tyle drewna .. a licznik z prądem ?

nie nadążył by się obracać ..

 

Zejście z domem do poziomu 30-40 W/K + 15 W/K na wentylację .. daje pewność że nawet bez grzania będzie ciepło ..

A z dobrą lokalizacją, zgodną z zasadami standardu pasywnego- taki dom bez użytkowników nigdy się nie wychłodzi ..mam działkę - na właśnie taki idealny dom ..

 

ale mam też obecny - już stojący dom w trudniejszym miejscu .. stąd standard samogrzejny .. opary nie na słońcu, a na zyskach .wewnętrznych i tym co trzyma się w pojemności cieplnej...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam czemu do tej pory zadne lobby nie przycisnelo zeby powalczyc ze smogiem w KRK poprzez wymiane piecow na klimatyzatory. W wiekszosci chodzi o sredniej wielkosci mieszkania, rachunek ekonomiczny powinien byc bliski 0, instalacje elektryczne spokojnie pociagna jesli maja czajnik elektryczny i wytrzymuje :)

 

Nijak nie kalkuluje sie podciaganie sieci gazu czy MPECu do pojedynczych blokow/kamienic. Do tego nalezaloby przycisnac Tauron zeby dal jakas taryfe "specjalna" np na 5 lat ze stawka nocna cala dobe dla kazdej zmodernizowanej lokalizacji, byloby to zupelnie nie zauwazalne dla takiego dostawcy a od reki moznaby problem rozwiazac...

 

no właśnie z taką ofertą właśnie wychodzę dla ludzi szukających alternatywy dla węgla dla kamienic/mieszkań. Według mnie pchanie się w gaz to głupota dlatego intensywnie od jakiegoś czasu spędzam niemałe chwile z klimami w opcji Heat :) Powinna to być również alternatywa dla ludzi z bloków gdzie płacą elektrociepłowniom za mieszkania 40m2 ponad 2 tys złotych za grzanie na sezon. Zresztą, przykład ojców znajomego z Bełchatowa - 66m2 koszt roczny grzania zeszły rok 3200 zł! Tragedia!

 

U Ciebie natomiast jakbyś miał kanałówkę to to grzanie lepiej by wyglądało bo ze ściennego powietrze tak fajnie się nie rozchodzi niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom to szkielet 150m2 z 2000r ogrzewany elektrycznie (NOIROT i maty Elektra)

ustawione 22 st. [ATTACH=CONFIG]333846[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]333847[/ATTACH] Założyłem podlicznik i doradziłem gospodarzowi, by klimatyzacji/grzania nie wyłączał lub zmniejszał na czas nieobecności. Dziś rano ( od 30 09 2015 wieczorem założony podlicznik) 42.3kWh

 

Dzięki za większy konkret i dane ale zapewne dom "izolowany" :) Też rozumiem, że te 42,3KWh dotyczy tylko i wyłącznie kanałówki? A kable, grzejniki? Włączały się czy nie? To też ma znaczenie niebagatelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...