Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Widzę, że wielu z Was stosuje pompę powietrze-woda. Powiedzcie mi proszę dlaczego nie gaz?

Jestem na etapie projektowania domu i zastanawiam się nad wyborem sposobu ogrzewania- wydaje mi się że wybiorę gaz, ale czytam ten wątek i zaczynam się zastanawiać...

 

Co do braku ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu i związanego z tym braku komfortu- nie macie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, że wielu z Was stosuje pompę powietrze-woda. Powiedzcie mi proszę dlaczego nie gaz?

Jestem na etapie projektowania domu i zastanawiam się nad wyborem sposobu ogrzewania- wydaje mi się że wybiorę gaz, ale czytam ten wątek i zaczynam się zastanawiać...

Gaz z sieci nie jest zły (choć przyłącza do tanich nie należą). Gaz z butli ma spore wady - cena i sama dość szpetna butla. U mnie na przykład na działce nie było na to miejsca (ani na ziemi, ani pod ziemią). Z tego względu odpadła PC gruntowa z wymiennikiem poziomym, z kolei odwierty są koszmarnie drogie. Pozostała PC pw. Grzanie prądem ma też inne zalety, choć też nie dla wszystkich - fotowoltaika może obniżyć wysokość rachunków.

 

Co do braku ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu i związanego z tym braku komfortu- nie macie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej?

Niestety dobre wykonanie cyrkulacji jest ciężką sprawą, w związku z tym cyrkulacja chodząca 24h/dobę generuje duże koszty. Z kolei stosowanie automatyki jest albo mało efektywne albo tylko częściowo rozwiązuje problem albo bardzo komplikuje instalację (elektryczną, sterowanie). Ot i cały problem.

 

Oczywiście grzejący węglem takich problemów nie mają i to jest chyba jedyna jego zaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak - w wielu wątkach gdzie jest dyskusja z TB większość jednak ustępuje i to do TB należy ostatnie zdanie - wtedy ktoś świeży na forum może odebrać to faktycznie jako dobrą znajomość zagadnień.

Ale w takich wątkach jak ten gdy przedstawiane są informacje podparte literaturą i symulacjami komputerowymi a ten bredzi że to wszystko spisek producentów bo w praktyce jest inaczej przedstawia jednak to że gość opowiada bajki ;)

Zero konkretów - nigdy nie podał informacji o domach, które robił i które można by obejrzeć. Nie potrafi jednak jasno odpowiedzieć na zadane techniczne pytanie tylko odsyła linkami do ogólnych informacji..

Po prostu śmieszne :D

jest takie powiedzenie nieładne - "gadaj z du*ą to cię obs*a" :D

... i ono trafia doskonale w ten przykład

 

Jak ktoś zakończył edukacje na poziomie hydraulicznego ogrzewania centralnego, to nie może zrozumieć o czym piszę. To jak Jurandowi tłumaczenie o F-16.

Zajmuję się instalacjami od 1990 roku i wstydziłbym się nawet ćwierć wieku temu, by komuś zużycie przekraczało 20kWh/m2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie obniża, lub obniża jak najmniej.

W sierpniu porównywaliśmy zużycie takiej samej toshiby w takich samych sklepach. U mnie chodziła non stop a w drugim wyłączana była wieczorem i włączana, gdy zaczynało być mało komfortowo. U mnie wyszło 46 zł a tam 150.

 

Panie Tomku nie wszyscy lubią spać w 21-22C :) jak obniżmy na noc o 2 stopnie to ona sama się wyłączy. W trybie auto nie warto włączać bo zjada więcej. Mam swoje przemyślenia co do automatyki i będę chciał się podzielić z nimi z producentem. Z Mideą idzie się w miarę porozumiewać przez dystrybutora i to cieszy. Widać że zależy im na rynku. Chinczycy z gree mieli moje maile w nosie a tutaj miłe zaskoczenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 kWh od 30 09

 

powiedz Pan jeszcze ile m2 i ile stopni w pomieszczeniach. Poza tym to tylko 12 dni a temperatury oscylowały koło 10 stopni.

Mam jedno pytanie:

skoro Pan twierdzi że wszystkie te lambdy, U i R to ściema to prosty przykład:

robię pomieszczenie 2x2x2 z deski 3cm izolując je 3cm styropianu i rozważam trzy przypadki:

1. otaczam go powietrzem o temp 10 stopni z każdej strony

2. otaczam go ziemią o temp 10 stopni z każdej strony

3. otaczam go wodą o temp 10 stopni z każdej strony (chłonność wody przez styro pomijamy)

 

która opcja będzie najmniej a która najbardziej energoochłonna i dlaczego? ;)

 

15 kWh od 29 07

 

Ale TB ma 1kWh za 6gr więc i tak jego 48kWh jest lepsze:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gaz w drodze obok działki. Tak sobie myślę, że pompę zawsze zdążę założyć a z gazem to już nie takie proste.

 

Trzymaj się od gazu z daleka... Weź kasę przeznacz na lepsza izolację i tańsze systemy. Ile będzie kosztować cię przyłączenie? Instalacja ? Mapki? Policz i pomyśl, ja bym drugi raz tego błędu nie popełnił. Aha, kwestie bezpieczeństwa też nie bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby prawda, ale czy gazem będzie dużo drożej? bo mi wychodzi że niekoniecznie.

 

Wcześniej gdy nie zajmowałem się jeszcze energooszędnymi rozwiązaniami też tak myślałem. Sam nawet mam gaz! Ale z roku na rok można powiedzieć się od niego odżegnuję. Teraz jak komuś mamy budować dom to proponuje mu zrobić dobrą izolację oraz odpowiednie systemy, które pozwolą mu płacić jak najmniej. Centralne gazowe jest stosunkowo drogie w instalacji i późniejszej eksploatacji przy dobrze zbudowanym budynku. Nawet starsze domy można ogrzewać taniej po odpowiednich zabiegach :) Gaz to też niezła kombinatoryka:

 

1. Licznik w m3 a rozliczenie w kwh

2. Grzejesz dom gazem to liczą ci 11,127 kwh z m3 a jak masz samą kuchenkę to 10,027 kwh z m3 - TA SAMA RURKA!

3. Opłaty abonamentowe to w sezonach bez grzania stanowią lwią część rachunku. Kiedyś liczyłem że za sam abonament różnej maści płaciłem niemalże 1000 zł za rok!

4. Drogi przyłącz, wręcz błaganie ich o to.

5. długi czas realizacji.

6. Biurokracja.

7. Gaz = wybuch możliwy.

8. Ceny.

 

I pewnie jeszcze bym znalazł...więcej przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby prawda, ale czy gazem będzie dużo drożej? bo mi wychodzi że niekoniecznie.

 

Nawet źle zbudowany dom, wielkości 150m2 z poprawnie wykonaną instalacją, przy prądzie (ogrzewanie/ chłodzenie i 200l cwu dziennie nie przekroczy 2000zł za rok . Ile wyniesie roczny abonament za gaz + kWh prądu zużyte przez kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 1990 r 1kWh= 1m3 gazu

w 1995 r 1kWh= 0.5m3 gazu

dziś to 0.2m3 gazu. A przy inwerterze i niecentralnym ogrzewaniu, taniej wychodzi ogrzanie domu 120m2 niż abonament na gaz + kWh zużyte przez kocioł.

 

A cena kWh nie ma znaczenia w przyszłości, bo w 2020 przechodzimy na standard zeroenergetyczny. Co za problem, przy tak małym zużyciu dołożyć niewielką fotowoltaikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cena kWh nie ma znaczenia w przyszłości, bo w 2020 przechodzimy na standard zeroenergetyczny.

 

czyli 70kWh/m2/rok zamiast obecnie obowiązujących 120... Jaki to standard zeroenergetyczny ?

 

Co za problem, przy tak małym zużyciu dołożyć niewielką fotowoltaikę.

 

Jak już robić PV to na całość zapotrzebowania. Przy bilansowaniu powinno się to opłacać.

Największą głupotą jest robienie fotowoltaiki tylko pod system grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 70kWh/m2/rok zamiast obecnie obowiązujących 120... Jaki to standard zeroenergetyczny ?
Po likwidacji strat instalacyjnych i marginalizacji strat na wentylację, dom traci przez przegrody do 30kWh/m2 rocznie. Przy dogrzewaniu powietrza klimatyzacją jest to znacznie mniej. Co za problem zrobić klimatyzację autonomiczną kan sol.jpg . Cieszę się, że niedługo nie będzie trzeba robić składaków, bo midea będzie sprzedawać komplety inwerter z PV (podobno od przyszłego roku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już robić PV to na całość zapotrzebowania. Przy bilansowaniu powinno się to opłacać.

Największą głupotą jest robienie fotowoltaiki tylko pod system grzewczy.

Niestety, w prosumenta mogą wierzyć tylko naiwni, lub głupcy.

Chwilowy zastrzyk MWh ja wyjdzie słońce nie będzie miał wpływu na produkcje, bo bloków energetycznych nie da się zwolnić, to tylko kłopot dla sieci.

Właściciel sieci nie zgodzi się też na używanie jego sieci jak doskonałego akumulatora, który odda 1;1 ile przyjął a za nadwyżki jeszcze zapłaci.

Energetyka odnawialna jest opłacalna w dużej skali np. farma PV z farmą wiatrową , czy elektrownia słoneczna przy szczytowo pompowej.

Indywidualnie to tylko autonomia, a przy dzisiejszych cenach akumulatorów - to "tankowanie" samochodu ( co czynię)elektryczny.jpg i autonomia inwertera. Jak zbuduje Pan dobrze dom, to 3 kWh potrzebne będą w szczytotowych mrozach na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...