Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tomku, postaraj się. Proste pytanie. Mowa o domu jak w temacie i porównanie do kabli. Dlaczego nie rurki ?

 

Staram się jak mogę, pytanie proste, ale Pan nie za bardzo łatwy w tłumaczeniu. Może więc najprościej. Jak Pan chce koniecznie rurki to na suficie, bo te w podłodze drogo grzeją i fatalnie chłodzą.

Poza tym rurki są do ogrzewania hydraulicznego, a to zużywa zawsze więcej niż potrzeba. Nie spotkałem jeszcze by ogrzewanie hydrauliczne zużywało jak w temacie, a dla elektrycznego to normalne zużycie.

Pan potraktuje podłogę jak ścianę szczytową. Szkoda wyrzucać kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma ich niestety.... Cały czas piszę o Twoich zadowolonych klientach....

 

Podjąć sie modernizacji starego budynku, ze wzięciem finansowej odpowiedzialności za wysokość rachunków, tez nie chciałeś.

W klawiaturkę tylko potrafisz klepać....

 

Szanowny Panie, zdecydował się Pan na tak drogą i energochłonną instalację, nie z powodu, że się Pan na tym zna. Wciśnięto Panu to, bo nie może Pan zrozumieć jak jest oszukiwany. Mało tego, zużywa Pan nawet ponad 30kWh/m2 i jeszcze jest Pan z tego zadowolony! To jest fenomen takiego forum. Ogrzewający węglem też są przeszczęśliwi.

A odpowiedzialność biorę codziennie, bo firma jest otwarta od ćwierć wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się jak mogę, pytanie proste, ale Pan nie za bardzo łatwy w tłumaczeniu. Może więc najprościej.

 

Spróbuj.

 

Jak Pan chce koniecznie rurki to na suficie, bo te w podłodze drogo grzeją

 

...

 

Poza tym rurki są do ogrzewania hydraulicznego, a to zużywa zawsze więcej niż potrzeba. Nie spotkałem jeszcze by ogrzewanie hydrauliczne zużywało jak w temacie, a dla elektrycznego to normalne zużycie.

 

O ile drożej od kabli?

I gdzie zatem ta energia z rurek ucieka skoro wytworzona jest w obrębie szczelnego i dobrze zaizolowanego domu ?

 

i fatalnie chłodzą.

 

To mnie nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie, zdecydował się Pan na tak drogą i energochłonną instalację, nie z powodu, że się Pan na tym zna. Wciśnięto Panu to, bo nie może Pan zrozumieć jak jest oszukiwany. Mało tego, zużywa Pan nawet ponad 30kWh/m2 i jeszcze jest Pan z tego zadowolony! To jest fenomen takiego forum. Ogrzewający węglem też są przeszczęśliwi.

A odpowiedzialność biorę codziennie, bo firma jest otwarta od ćwierć wieku.

 

Całecszczęśxie, że zdecydowałem sie na komfortowe, bezobsługowe ogrzewanie i przyjemna w pracy wodną podłogówkę, do której mogę podpiąć w przyszłości bardziej ekonomiczne źródło energii. Na przykład inwenterową pompę P/W

:lol:

 

Na szczęście nie spotkałem na swej drodze szkodnika, proponującego kable i ogrzewaniem nadmuchowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobotomia tez ponoc sie nie sprawdzila... ale w twoim przypdaku dalbym tej metodzie ponowna szanse ;)

 

I pasowałaby by w miare szybko, bo chyba jest to zarazliwe, w innym wątku kolejny nawiedzony instaluje systemy domu inteligentnego które czytają w ludzkich myslach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242190-Ogrzewanie-KNX-VItogate200-vitodens200-vitotronic-200-nie-dzia%C5%82a-ugotowaliby%C5%9Bmy&p=6978269#post6978269

posty od #52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdzie zatem ta energia z rurek ucieka skoro wytworzona jest w obrębie szczelnego i dobrze zaizolowanego domu ?
W dobrze zaizolowanym, nie robi się hyraulicznego, bo jest droższe, i mniej precyzyjne w poszczególnych pomieszczeniach, a przy słabej izolacji nie daje się ogrzewania na przegrodach zewnętrznych.

Poza tym, hydrauliczne może nieć sens przy pompie ciepła, a to urządzenia odwracalne i odprowadzają ciepło latem. To, że Pana nie obchodzi, to może Pan nie włączać funkcji utrzymania temperatury latem, co nie jest równoznaczne, że dom takiej funkcji ma nie mieć. Jak w samochodzie, klima w XXI wieku jest, choć nie ma obowiązku jej używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całecszczęśxie, że zdecydowałem sie na komfortowe, bezobsługowe ogrzewanie i przyjemna w pracy wodną podłogówkę, do której mogę podpiąć w przyszłości bardziej ekonomiczne źródło energii. Na przykład inwenterową pompę P/W

:lol:

 

Na szczęście nie spotkałem na swej drodze szkodnika, proponującego kable i ogrzewaniem nadmuchowe....

 

No i widzi Pan, jak Ci od węgla! Cieszy się Pan!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzi Pan, jak Ci od węgla! Cieszy się Pan!

 

Dokładnie tak. Z ogrzewanjem nadmuchowym , to bym miał wrażenie, że sie do dzieciństwa cofnąłem. Jak miałem parę lat, to w domu było takie....

Trzeba być cynicznym szkodnikiem, żeby w obecnych czasach brać za to pieniądze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrze zaizolowanym, nie robi się hyraulicznego, bo jest droższe,

 

Tak, w zakupie. I to jest w końcu jakiś konkret, ale nie na tyle istotny, aby dyskryminować inwestycję w rurki.

 

i mniej precyzyjne w poszczególnych pomieszczeniach,

 

Kable w wylewce/płycie fundamentowej również nie są precyzyjne. Poza tym mają wady, jak duża moc przyłączeniowa. A to rodzi kolejne zagrożenia jak np. bloackout sieci energetycznej. Czym wtedy dom ogrzejesz ? PC P-W możesz odpalić na generatorze, a nawet UPSie ! Włącznie z instalacją fotowoltaiczną.

 

Kable zamykają nam takie możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w zakupie. I to jest w końcu jakiś konkret, ale nie na tyle istotny, aby dyskryminować inwestycję w rurki.
Trudno mi powiedzieć, czy istotny czy nie, ponieważ w porównaniu zużycia kWh jest tak duża różnica, to rurki stosują, ci co nigdy nie stosowali kabli, czyli np. ciepłownicy.

 

Kable w wylewce/płycie fundamentowej również nie są precyzyjne. Poza tym mają wady, jak duża moc przyłączeniowa. A to rodzi kolejne zagrożenia jak np. bloackout sieci energetycznej. Czym wtedy dom ogrzejesz ? PC P-W możesz odpalić na generatorze, a nawet UPSie ! Włącznie z instalacją fotowoltaiczną.
Po pierwsze, jeżeli pompa ciepłą, to ze względu na moc, temperaturę i odwracalność, rurek nie montuje się w wylewce !! Pompa ciepła sporo wtedy traci na efektywności i nie ma chłodzenia. Zastanawiam się co za bezmózg wymyślił, żeby pompą zastępować kotłownie. Po drugie, w wypadku awarii mam pompę ciepła, która pochodzi nawet na akumulatorze. W domu 150m2 w którym wyzerowałem podlicznik 30 09 2015 - zużyła do dziś do 7 ( dostaję o 7 smsa) 92 kWh . A o 7 przy -1 na zewnątrz , pobierała 240 W.

 

Kable zamykają nam takie możliwość.
Dla fotowoltaiki? Przecież tak czy siak zeroenergetyczność jest związana z PV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć, czy istotny czy nie, ponieważ w porównaniu zużycia kWh jest tak duża różnica

 

No właśnie skąd ta różnica ?!

 

Dla fotowoltaiki? Przecież tak czy siak zeroenergetyczność jest związana z PV.

 

A jaki jest sens przewymiarowywać instalację PV ? Przecież to kosztuje !

Kable potrzebują min. 3x więcej mocy niż PC P-W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie skąd ta różnica ?!

 

 

 

A jaki jest sens przewymiarowywać instalację PV ? Przecież to kosztuje !

Kable potrzebują min. 3x więcej mocy niż PC P-W.

 

Dlaczego przewymiarowywać? PAN KOMPLETNIE MYLI POJĘCIA. Po pierwsze, w systemach niecentralnych przewymiarowanie nie występuje, bo nie ma strat instalacyjnych i na zasobniku. Po drugie, o wielkości fotowoltaiki decyduje średni a nie chwilowy pobór. A ten jest mniejszy, Po trzecie,I NAJWAŻNIEJSZE. Duża moc na m2 ma sens, gdy stosujemy w domu obniżki temperatury np. gdy nikogo nie ma, czy gdy śpimy. Jeżeli zastępujemy gwc inwerterem, to on najmniej pobiera i jest najefektywniejszy, gdy pracuje non stop, gdy utrzymuje stałą temperaturę W takim wypadku obniżki temperatury są bez sensu, a skoro tak, to i 20 czy 50W/m2 w zupełności się sprawdzi. Tylko w łazienkach, duża moc, by podnieść temperaturę do tych 28-30 w jak najkrótszym czasie.

 

Szanowny Panie, wprowadzenie nowych elementów w systemie pociąga za sobą zmiany w innych elementach.

W domach autonomicznych, obniżki temperatur a co za tym idzie i duża moc/m2 nie mają zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przewymiarowywać? PAN KOMPLETNIE MYLI POJĘCIA. Po pierwsze, w systemach niecentralnych przewymiarowanie nie występuje, bo nie ma strat instalacyjnych i na zasobniku. Po drugie, o wielkości fotowoltaiki decyduje średni a nie chwilowy pobór. A ten jest mniejszy, Po trzecie,I NAJWAŻNIEJSZE. Duża moc na m2 ma sens, gdy stosujemy w domu obniżki temperatury np. gdy nikogo nie ma, czy gdy śpimy. Jeżeli zastępujemy gwc inwerterem, to on najmniej pobiera i jest najefektywniejszy, gdy pracuje non stop, gdy utrzymuje stałą temperaturę W takim wypadku obniżki temperatury są bez sensu, a skoro tak, to i 20 czy 50W/m2 w zupełności się sprawdzi. Tylko w łazienkach, duża moc, by podnieść temperaturę do tych 28-30 w jak najkrótszym czasie.

 

Szanowny Panie, wprowadzenie nowych elementów w systemie pociąga za sobą zmiany w innych elementach.

W domach autonomicznych, obniżki temperatur a co za tym idzie i duża moc/m2 nie mają zastosowania.

 

A czy aby nie Pan promował okresowe obnizanie temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach w celu zmniejszenia zuzycia? Teraz zwrot o 180 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy aby nie Pan promował okresowe obnizanie temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach w celu zmniejszenia zuzycia? Teraz zwrot o 180 st.

 

Nawet na pewno polecałem, okresowe obniżki temperatury. Ale przy inwerterze ( jak Pan zamontuje to się Pan przekona, że pobór mocy przy wydatku 30 % w pompie 3,5 kW jest 1/9 nominału.

Co to oznacza? Że przy ciągłej pracy inwertera zużycie będzie mniejsze niż przy pracy ON/OFF. A skoro ogrzewanie powietrza pracuję w sposób ciągły, to manipulacje przy podłodze nie mają sensu. Świat idzie do przodu, należy odpowiednio wykorzystywać technologie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu czyli miesiącu o najmniejszym nasłonecznieniu wydajnosc paneli PV wynosi zaledwie 10% mocy znamioonowe, znowu trzeba przewymiarowywac aby skorzystac z nich miesiacach zimowych.

 

To przy off-gridach. Bilansowanie uśrednia półroczne zużycie.

 

Dlaczego przewymiarowywać? PAN KOMPLETNIE MYLI POJĘCIA.

 

bo kable biorą 3x więcej od pompy ciepła.

 

Po pierwsze, w systemach niecentralnych przewymiarowanie nie występuje, bo nie ma strat instalacyjnych i na zasobniku.

 

A w centralnych nie ma strat na instalacji i zasobniku, ponieważ i tak pozostają w domu.

 

Po drugie, o wielkości fotowoltaiki decyduje średni a nie chwilowy pobór.

 

Jednak doczytałeś o bilansowaniu ? :)

 

Po trzecie,I NAJWAŻNIEJSZE. Duża moc na m2 ma sens, gdy stosujemy w domu obniżki temperatury np. gdy nikogo nie ma, czy gdy śpimy.

 

Co masz na myśli pisząc duża moc ? 100W/m2 ? Po co w takim domu jak w temacie ? Nawet 50W/m2 i to w przypadku ogrzewania tylko wtedy kiedy jesteśmy w domu w zupełności wystarczy. Mam dom mieszczący się w zapotrzebowaniu jakie wpisałeś w temacie. W nim mam salon (połączony z jadalnią i kuchnią) o pow. 50m2. Przy założeniu kabli (100W/m2) musiałbym wsadzić kabli o mocy 5kW! Przy 50W/m2 wychodzi mi 2,5kW, a straty tej części domu generują mi 700W/h i to przy -20oC na zewnątrz !

 

Jeżeli zastępujemy gwc inwerterem, to on najmniej pobiera i jest najefektywniejszy, gdy pracuje non stop, gdy utrzymuje stałą temperaturę W takim wypadku obniżki temperatury są bez sensu, a skoro tak, to i 20 czy 50W/m2 w zupełności się sprawdzi.

 

Mieszasz wentylację z ogrzewaniem, a sam pisałeś żeby tego nie robić ...

Poza tym jeśli mówisz o ogrzewaniu inwerterem to jednak dopuszczasz ogrzewanie centralne. Ale i tak, jaki jest sens ogrzewać takim inwerterem w nocy, kiedy oczekujemy niższej temperatury do spania ? Przez brak ogrzewania w nocy dom jak w temacie nie wychłodzi się na tyle, żeby temperatura była niekomfortowa. No chyba, że mówisz o szkielecie bez grama masy akumulacyjnej ?

Po drugie COP takiego urządzenia jest niższy w nocy, gdy panują niższe temperatury. Nagrzejesz w nocy takim inwerterem powietrze, które i tak nie utrzyma się do popołudnia dnia następnego. Musisz grzać non stop. Ja wolę właczyć ogrzewanie (inwerterem, bo jest najszybsze) tylko wtedy, kiedy potrzebuję.

 

Szanowny Panie, wprowadzenie nowych elementów w systemie pociąga za sobą zmiany w innych elementach.

W domach autonomicznych, obniżki temperatur a co za tym idzie i duża moc/m2 nie mają zastosowania.

 

To jest sprzeczne z tym co głosisz. Piszesz o domach, w których jest zbyt mało masy akumulacyjnej. Ta niekorzystnie wpływa na stabilizację dobową temperatury. Wyłączenie ogrzewania, choćby na chwile powoduje dyskomfort. Z drugiej zaś strony wszelkie zyski słoneczne powoduję gwałtowny wzrost temperatury. Może się zdarzyć (w okresie przejściwym), że w takim domu wciągu jednego dnia będziesz zarówno grzał jak i za chwile chłodził :D

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...