Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Izoluje się zbiorniki na CWU, bo CWU ma wyższą temperaturę niż wnętrze domu.

 

Nie izoluje się rurek CO, chyba że przechodzą przez nieogrzewaną część budynku (np. kocioł w piwnicy).

Wyższa temperatura, to jeden z powodów, że rurki zużywają więcej od kabli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa temperatura, to jeden z powodów, że rurki zużywają więcej od kabli.

 

Panie Tomku przypominam się ja i inni co do tej instalacji Mitshubishi z podlicznikiem:

 

1. Jakie kanały (przekrój) wlot/wylot.

2. Jaka odległość między j. wewn a zewn..?

3. Ile pokoi i jak zasilanych?

4. Jak dobrze zaizolowany budynek?

5. Ile zjadło do dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 3x mniej zużyje, gdy będzie pracować non stop. Przy wydatku 30% pobiera 10% tego co przy wydatku 100%

 

Przemek, sprawdzisz ? ;)

 

Wyższa temperatura, to jeden z powodów, że rurki zużywają więcej od kabli.

 

Wyższa temp. dotyczy zasobnika cwu. Warto go izolować, ponieważ nieizolowany oddaje ciepło cały rok. Nie wiem jaki to ma związek z rurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, sprawdzisz ? ;)

 

 

 

Wyższa temp. dotyczy zasobnika cwu. Warto go izolować, ponieważ nieizolowany oddaje ciepło cały rok. Nie wiem jaki to ma związek z rurkami.

 

Im lepsza izolacja zasobnika ( zasobnik wewnątrz domu) i lepsza izolacja rurek , tym mniejsze zużycie. Gdyby ciepło zostawało wewnątrz, nie trzeba by rurek doprowadzających i zasobnika izolować.

Temperatura wylewki rośnie razem z temperaturą kabla.

 

Poza tym, Pan zobaczy, jak panicznie "ci od rurek" boją się kabli? Widział Pan w innym wątku tak spanikowanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku przypominam się ja i inni co do tej instalacji Mitshubishi z podlicznikiem:

 

1. Jakie kanały (przekrój) wlot/wylot.

2. Jaka odległość między j. wewn a zewn..?

3. Ile pokoi i jak zasilanych?

4. Jak dobrze zaizolowany budynek?

5. Ile zjadło do dzisiaj?

 

Kanały Pan widzi na zdjęciu. 160mm izolowane , 3 szt. jeden rozdziela się na dole, dwa idą na górę. Dom szkielet 20 cm izolacji i spore przeszklenia.

Rano o 7 98,9kWh w nocy było -1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przekonałem się, że OZC to delikatnie pisząc marketingowa lipa. Chcę zobaczyć zużycie kWh w identycznych warunkach wewnątrz.

Ustawiłem 21 st. w sklepie i nie będę tego zmieniał. Co rano podam temperaturę i zużycie. Interesuje mnie czy proporcja między delta T a zużyciem kWh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano taki, ale znacznie taniej kupiłem nawet z montażem.

 

http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/...staw-split/665

A dlaczego nie dobrą i efektywniejszą kanałówkę? Chodziłaby sobie na 150 -250 W.

 

Może Pan sprawdzić ile pobiera, gdy daje 1.2kW ogrzewania Pana pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie dobrą i efektywniejszą kanałówkę? Chodziłaby sobie na 150 -250 W.

 

Może Pan sprawdzić ile pobiera, gdy daje 1.2kW ogrzewania Pana pompa?

 

Zapłaciłem 4400 zł z montażem. Kanałówka przynajmniej 2x tyle z odpowiednim sprężem i efektywność energetyczna gorsza.

 

Mam anemometr, to spróbuję zmierzyć przepływ powietrza i temperaturę (mierzy jedno i drugie). Wysupłam 40 dychy na podlicznik, tylko na pewno nie dzisiaj, bo nie zdążę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano taki, ale znacznie taniej kupiłem nawet z montażem.

 

http://www.energiajutra.com.pl/pl/p/Klimatyzator-scienny-5%2C0-kW-Samsung-Classic-AR18HSFSAWKNEUX-zestaw-split/665

 

Podlicznik mogę założyć, ale odpalam ją tylko kiedy jadę na budowę. Przyjeżdżam i jest 12 stC, to włączam inwerter i mi ciepłym dmucha. Chyba działa wtedy na maksa, więc podlicznik pokaże 1,66kW na każdą godzinę pracy, a to mi nic nie daje. Chyba że masz jakiś lepszy pomysł.

 

 

 

Izoluje się zbiorniki na CWU, bo CWU ma wyższą temperaturę niż wnętrze domu.

 

Nie izoluje się rurek CO, chyba że przechodzą przez nieogrzewaną część budynku (np. kocioł w piwnicy).

 

To tak w skrócie.

 

Kurcze myślałem że to już dom użytkowany :) Tak to na pewno będzie pobierać więcej. Ale weź zrób tak że zostawisz ją włączoną cały czas na zadaną temp. i powinna ci pobrać mniej to razi o pozwoli sprawdzić pobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie dobrą i efektywniejszą kanałówkę? Chodziłaby sobie na 150 -250 W.

 

Może Pan sprawdzić ile pobiera, gdy daje 1.2kW ogrzewania Pana pompa?

 

Co ma Pan na myśli pod pojęciem efektywniejsza? Z moich obserwacji wynika, że splity ścienne są w stanie pobrać mniej niż kanałówki. Rozumiem że ma pan mówi o tym ze dogrzeje wiele pomieszczeń to wtedy się zgodzę. Kanałówkę działającą na 150W widziałem tylko od Toshiby inne nie brały mniej jak 200W a obserwowałem sporo. Mowa o trybie grzania oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem 4400 zł z montażem. Kanałówka przynajmniej 2x tyle z odpowiednim sprężem i efektywność energetyczna gorsza.

 

Mam anemometr, to spróbuję zmierzyć przepływ powietrza i temperaturę (mierzy jedno i drugie). Wysupłam 40 dychy na podlicznik, tylko na pewno nie dzisiaj, bo nie zdążę.

 

Nie przesadzajmy, kanałówkę możesz mieć i za 3,5 tys... :) ale wiadomo nie ma szału z nią ale za 5,5-6 tys to już niezły sprzęt można mieć. Do tego kanały... W zasadzie tylko ktoś ci podłącza klimę a rozdzielacz możesz z kanałami sam pozakładać i jazda... Ale raz jeszcze przyznaję że zwykły split nie kanałowy ma lepsze wyniki :) chociaż pracuję nad zniwelowaniem tych różnic i widzę możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem 4400 zł z montażem. Kanałówka przynajmniej 2x tyle z odpowiednim sprężem i efektywność energetyczna gorsza.

 

Mam anemometr, to spróbuję zmierzyć przepływ powietrza i temperaturę (mierzy jedno i drugie). Wysupłam 40 dychy na podlicznik, tylko na pewno nie dzisiaj, bo nie zdążę.

 

Dobra kanałówka to 4000 netto - rozdzielacz i dobre kanały to niecały 1000zł - To ile biorą u Pana za montaż, że 9000zł wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pultasz się, pouczasz innych.
Bo jak czytam coś takiego, to muszę pouczać:

A liczyłeś łaskawco ile kWh/m2 powierzchni przypadnie na okna ?

Nie liczy się okien. Nie zna Pan fizyki?

 

Chcesz uzyskać z 1m2 powierzchni 15kWh/rok - a okna (licząc okna a nie same szyby) i drzwi wejściowe "zjadają" Ci około 2/3 tej wielkości (licząc, że ich sumaryczna powierzchnia to około 20m2).
Nie "chcę" , tylko przekroczenie 15kWh/m2 na samo ogrzewanie, to duuuży obciach dla instalatora. Właściwie można, by już takiego instalatora nawyzywać od ciepłowników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma Pan na myśli pod pojęciem efektywniejsza? Z moich obserwacji wynika, że splity ścienne są w stanie pobrać mniej niż kanałówki. Rozumiem że ma pan mówi o tym ze dogrzeje wiele pomieszczeń to wtedy się zgodzę. Kanałówkę działającą na 150W widziałem tylko od Toshiby inne nie brały mniej jak 200W a obserwowałem sporo. Mowa o trybie grzania oczywiście.

 

To Pan zamontuje w 5 pokojach splity, a ja jedną kanałówkę, przekona się, ile wynosi minimum a multisplicie i na kanałówce.

Dom z 5 pokojami (np. 140-150m2) potrzebuje maksymalnie 4500 kWh czyli średnio 1.2kW - z kanałówki to żaden problem - pobierze naprawdę niewiele. 5 slitów, będzie na 1/3 pobierało znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak?

 

Jednego dnia zostaw włączoną klimą na cały dzień i ustawioną na 22oC. NA drugi dzień spisz zużycie i wyłacz klimę.

Kolejnego dnia (po wychłodzeniu budynku) włącz klimę i ustaw te 22oC. Po 8 godzinach spisz zużycie. Powinno być większe niż te odnotowane pierwszego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan zamontuje w 5 pokojach splity, a ja jedną kanałówkę, przekona się, ile wynosi minimum a multisplicie i na kanałówce.

Dom z 5 pokojami (np. 140-150m2) potrzebuje maksymalnie 4500 kWh czyli średnio 1.2kW - z kanałówki to żaden problem - pobierze naprawdę niewiele. 5 slitów, będzie na 1/3 pobierało znacznie więcej.

 

Ale 5 splitów powoduję, że grzeją precyzyjnie tylko wtedy kiedy jest potrzeba. Nie muszą pracować wszystkie na raz.

Kanałówka natomiast grzeje/chłodzi równo na wszystkie pokoje wg centralnego termostatu powodując, że w niektórych pomieszczeniach będzie za ciepło. A to są po prostu straty i większe zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...