Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja kiedyś to liczyłem. Po odjęciu PC prąd bytowy w G12W wychodzi mnie 20% taniej niż w G11. Łącznie oszczędności roczne są rzędu 1500zł, więc warto.

 

Racja, przy G12w nadrabiasz weekendami. Ja cały czas mam w domyśle zwykłe G12, które obecnie używam w mieszkaniu. Dopiero od niedawna jest u nas dostępna taryfa G12w, ale jeszcze nie zmieniłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, a jaką miałeś nastawę prędkości nadmuchu ? Na maxa czy na auto ? Warto byłoby pomierzyć jaka byłaby sprawność przy maksymalnej prędkości wentylatora i jaka przy minimalnej.

 

Dałem prędkość na maxa (nie auto), ale jest chyba jeszcze mocniejszy tryb (fast comfort). Niby max to 1140 m3/h, czyli 50% więcej, niemniej jednak te moje pomiary jakieś super dokładne nie są i może przepływ miałem większy.

Jutro dam wentylator maksimum i temperaturę na dwa stopnie wyższą od domowej i powinno być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam. Mógłbym może zorganizować za friko, ale nie wydaje mi się żeby dała radę. Pamiętam jak robiłem remont obecnego domu to paliłem w kominku o mocy 14kW i trudno było za popołudnie zagrzać piętro o powierzchni 60m2.
Nie doceniasz farelki. :) Pamiętaj, że temperaturę nadmuchu ma dwa - trzy razy większą od tej PC. Pożycz gdzieś. Myślę, że wszyscy się zdziwimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem chwilę na budowie i zrobiłem mały teścik.

 

O godzinie 15:38 włączyłem inwerter.

Temperatura w domu 10stC. Temperatura zadana 22stC.

Temperatura nawiewu 31stC. Prędkość powietrza na wylocie 4,8m/s. Okno wentylatora 5,5x81cm.

Po około 30 min temperatura nawiewu 32stC, temperatura w domu 11stC.

Po następnych 30 min temperatura nawiewu 34stC, temperatura w domu 13stC.

Godzina 16:59 temperatura nawiewu 36stC, temperatura w domu 15stC. Koniec testu, bo musiałem włączyć halogena i by nie było miarodajne.

Zużycie energii 2,4kWh. Stała prędkość nawiewu do samego końca.

 

Mamy czas 81 minut i zużycie 2,4kWh, więc średnio pobór 1778W. [Katalogowo max 1660W]

Przedmuch 4,8m/s przez okienko 81x5,5cm daje 770 m3/h. [Katalogowo max to 1140m3/h]

Różnica temperatury wewnętrznej i nadmuchu utrzymywała się na poziomie 21K. (zaznaczam, że to tylko temperatura w salonie, bo poza nim było chłodniej).

 

Biorąc do kalkulacji pojemność cieplną powietrza 0,001211 J/cm3*K wychodzi, że moc oddawana to około 5,44 kW. Z tego wychodzi COP=3,05. Temperatura zewnętrzna w czasie testu około 10stC.

 

Jutro warunki powinny być podobne, więc zrobię test przy temperaturze zadanej 12 st C.

 

Kurcze coś słabo z tą temp. nawiewu, u mnie teraz na max wentylatorze (nie turbo) daje 37,5C nawiewu przy 6C zewnątrz i 21C wewnątrz a ustawione 20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura nawiewu była cały czas o 21stC wyższa niż temperatura w pomieszczeniu.

 

Z tą farelką to uzmysłowiłem sobie jak miałem kiedyś taką 1800W w pracy. Dmucha bardzo ciepłym powietrzem i szybko się wyłącza, bo lokalnie łapie temperaturę. Takie niskotemperaturowe źródło przy dużym przepływie pozwoli rozpłynąć się powietrzu po całym domu. Trudno więc porównać bez termometrów w każdym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten wątek od początku i natrafiłem na poniższe stwierdzenie. Jak to poglądy się zmieniają w zależności od tego czym się handluje...

 

[...] Jak już zagaiłem - to nie handluję izolacjami, pompami ciepła i nikomu bym nie zrobił ogrzewania nadmuchowego centralnego. [...]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalnie czyli? W pobliżu robi się za ciepło? Coś chyba z nią nie tak.

 

Wewnątrz izolacji mam około 50 ton betonu w różnej postaci, o pojemności 16 kWh/K, czyli podgrzanie wnętrza z 10stC do 22stC to wydatek 192kWh i taka farelka potrzebowałaby na to przynajmniej 4 doby.

Serio nie rozumiem co mi ma dać odpalenie farelki? Gdybym miał taką 15kW, to po 3-4 minutach byłoby w całym domu ciepło, ale w chwilę po wyłączeniu znów byłoby zimno i cykl by się powtarzał. To jest właśnie to przewymiarowanie o którym tu była mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten wątek od początku i natrafiłem na poniższe stwierdzenie. Jak to poglądy się zmieniają w zależności od tego czym się handluje...

 

Ogrzewanie nadmuchowe jest fatalne, dlatego nie robię czegoś takiego. Preferuje ogrzewanie podłogowe. Kanałową robię klimatyzację, a że pompa ciepła powietrze powietrze jest odwracalna i ma najtańszą kWh, to dlaczego nie wykorzystać do grzania powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz izolacji mam około 50 ton betonu w różnej postaci, o pojemności 16 kWh/K, czyli podgrzanie wnętrza z 10stC do 22stC to wydatek 192kWh i taka farelka potrzebowałaby na to przynajmniej 4 doby.

 

Ten beton nie nagrzeje się tak szybko od farelki. To co pisałem wcześniej, farelka nagrzeje powietrze do zadanej temperatury i się wyłączy. Beton będzie przejmował ciepło z powietrza, a to nie następuje tak szbyko jak ogrzewanie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...