Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się, dlaczego nikt nie pisze o wzroście efektywności, dzięki obniżeniu temperatury górnego źródła, przez grzanie bezpośrednie. Uważa Pan, że temperatura, górnego źródła, nie ma wpływu?

 

Francuz dzwoni do swojego przyjaciela w Moskwie:

- Cześć Iwan, słyszałem, że u was strasznie zimno, -50 stopni!

- Nie... tak zimno nie jest... najwyżej -20...

- Niemożliwe Iwan, w CNN pokazywali, że jest u was -50 stopni poniżej zera!

- Pierre... mówię ci, jest najwyżej -20 a nie -50!

- Przecież sam widziałem w CNN Iwan, reporter stał na Placu Czerwonym i pokazywał termometr, sam widziałem, -50 stopni!

- Aaaaaa... No chyba że na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuz dzwoni do swojego przyjaciela w Moskwie:

- Cześć Iwan, słyszałem, że u was strasznie zimno, -50 stopni!

- Nie... tak zimno nie jest... najwyżej -20...

- Niemożliwe Iwan, w CNN pokazywali, że jest u was -50 stopni poniżej zera!

- Pierre... mówię ci, jest najwyżej -20 a nie -50!

- Przecież sam widziałem w CNN Iwan, reporter stał na Placu Czerwonym i pokazywał termometr, sam widziałem, -50 stopni!

- Aaaaaa... No chyba że na zewnątrz.

 

ukraina pompa ciepła (2).jpgukraina inwerter (2).jpg A teraz bez gazu, mają cieplej i taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma czas i chęci pobawić się w pewien eksperyment?

Trzeba ze styropianu zbudować sześcian. 5 ścian z np. z 10cm, a jedna z 20cm. Trzeba w ten sześcian wmontować grzałkę elektryczną i termometr. Następnie trzeba podgrzać w środku powietrze do jakieś temperatury i ustawić ten sześcian na ziemi raz grubszym styropianem do dołu, a raz do góry. Zobaczymy jak się ma teoria TB do praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie mierzyłem nigdy pod garażem, nie interesowały mnie straty ciepła obiektów nieogrzewanych.

 

To teraz wydedukuj, że mimo tego w garażu, jak i pod nim jest dodatnia temperatura. Tym bardziej dodatnia, jeśli grunt nakryjesz obiektem w którym utrzymywana jest temperatura powyżej 20oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma czas i chęci pobawić się w pewien eksperyment?

Trzeba ze styropianu zbudować sześcian. 5 ścian z np. z 10cm, a jedna z 20cm. Trzeba w ten sześcian wmontować grzałkę elektryczną i termometr. Następnie trzeba podgrzać w środku powietrze do jakieś temperatury i ustawić ten sześcian na ziemi raz grubszym styropianem do dołu, a raz do góry. Zobaczymy jak się ma teoria TB do praktyki.

Bez jaj! Teoriami Brzęczkowskiego nie ma się co przejmować. "Szanowny Tomaszu" jedyne co potrafi to pisać bzdury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuz dzwoni do swojego przyjaciela w Moskwie:

- Cześć Iwan, słyszałem, że u was strasznie zimno, -50 stopni!

- Nie... tak zimno nie jest... najwyżej -20...

- Niemożliwe Iwan, w CNN pokazywali, że jest u was -50 stopni poniżej zera!

- Pierre... mówię ci, jest najwyżej -20 a nie -50!

- Przecież sam widziałem w CNN Iwan, reporter stał na Placu Czerwonym i pokazywał termometr, sam widziałem, -50 stopni!

Dopisał bym inne zakończenie"

A faktycznie, czynnik w pompie mi wyparował, to faktycznie musi być jednak minus 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wydedukuj, że mimo tego w garażu, jak i pod nim jest dodatnia temperatura. Tym bardziej dodatnia, jeśli grunt nakryjesz obiektem w którym utrzymywana jest temperatura powyżej 20oC.

 

Widać do teraz nie potrafi pozbierać myśli, zawalił się jego cały dotychczasowy świat. Ale nie ma co się łudzić, TB wstanie jeszcze niczym feniks z popiołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że to absolutnie nic konkretnego nie znaczy? Przeważnie, to znaczy ile procent? Bardziej 200W, czy 300W. No i chodziła całą dobę, czy w nocy nie? Ile do tego dodały kable? Jaka była pogoda? Czy palono w kominku?

 

Jeszcze wrócę do tego odbierania ciepła przy -52stC. Otóż czynnik nie pracuje wokół punktu zamarzania, tylko wokół punktu wrzenia. Temperatura wrzenia jest stała (założenie dla uproszczenia). W parowniku czynnik jest na tyle ciepły, że ulatniają się pary, które są później sprężane co dalej podnosi ich temperaturę, ale wymaga energii. Po przejściu przez sprężarkę czynnika robi się objętościowo znacznie mniej, ale uzyskuje temperaturę nadającą się do ogrzania wnętrza domu.

Jeśli temperatura dookoła parownika spadnie, to par czynnika będzie mniej, a przy temperaturze bliskiej zamarzania nie będzie ich prawie wcale. Nie znaczy to że nie da się tego sprężyć, ale wymagać to będzie znacznie dłuższego zbierania par, bo jest ich ogólnie mniej, a i ciśnienie trzeba zrobić większe. Dlatego też potrzeba do tego znacznie większego parownika i mocniejszej sprężarki, co podnosi koszt urządzenia i obniża współczynnik COP.

 

Przekładając na prosty język . Gaz o temp.-50oC można sprężyć do np. tmp. +40oC .Ilość jest kwestią tylko przewymiarowania parownika. Do tego celu trzeba zużyć energii ,umówmy się o wartości 10 . Gaz o temp.+7oC też można sprężyć do temp. +40oC. Tyle ,że do tego celu należy zużyć energii o wartości 3. Tylko z tego wynika gorszy COP przy niższych temp. zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia a pro po odparowania czynnika. Tak jak z wodą ,ciepło parowania. Ciekły czynnik odparować-zamienić w gaz ( przy przewymiarowanym parowniku-parownikach) korzystając z temp. zewnętrznej ,nie jest problemem .Tyle,że mają wtedy znacznie poniżej zera. Sprężając mamy nikły COP ,bo wymagają znacznej pracy . Tymczasem sam gaz podgrzać jest średnio blisko 20-to krotnie taniej energetycznie. Dla niedużego domu z 3-4-ma osobami ,zużyte powietrze ,w sam raz by przesunąć taką pc z wschodniej Europy nad śródziemnomorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu.... powiedz.... instalujesz odwracalne invertory( czy tam PC P/P ) w domach bez WM z odzyskiem ciepla?

 

Zainstalować można i z grawitacyjną problemu nie ma ;). Aha, żeby nie było że uparłem się jak TB na inwertory p-p :) jak ktoś ma ochotę na pompę P-W to czemu nie... ja generalnie odradzam gaz, węgiel i pompy gruntowe bo technologia tak poszła do przodu że szkoda kasy na odwierty i inne tam kosztowne zabiegi. Ale zawsze zachęcam do instalacji WM z odzyskiem ciepła bo sam zakładałem ją dopiero już po latach od wybudowania domu i jestem niezwykle zadowolony pod wieloma względami. Moje podejście jest proste...płacić jak najmniej :) A jak ktoś chce płacić jak najmniej to zawsze mówię że dom pasuje uszczelnić. Teraz thessle od airpacków namawiałem aby zrobili bardziej ekonomiczne centrale pod termomodernizacje i już nad tym pracują więc za niedługo będzie można zaoferować ludziom ciekawe ekonomiczne rozwiązania również dla starszych budynków. Aha tak podsumowując to nie założyłem nigdzie klimy bez wentylacji mechanicznej :) ale nie z niechęci tylko jak ktoś robi to robię pakiet wm, klima/lub jej brak lub sama wm do domu bo był grzyb czy też klima do grzania w okresach przejściowych przy gazie/węglu. Różnie każdemu można coś ciekawie doradzić...nie trzeba wciskać nie w tym rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...