Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem. Jaka może być wada pracującej PC na powietrzu wywiewanym z reku ?

Bezie porwornie przesuszone powietrze przy mrozach. Większy mróz więcej grzania, więcej powietrza przechodzącego przez pompę, więcej wchodzi oknami i wychładza, więc więcej grzania... Przy wentylacji zimą 30m3/h / osobę już jest problem b.niską z wilgotnością względną .

Komfort to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezie porwornie przesuszone powietrze przy mrozach. Większy mróz więcej grzania, więcej powietrza przechodzącego przez pompę, więcej wchodzi oknami i wychładza, więc więcej grzania... Przy wentylacji zimą 30m3/h / osobę już jest problem b.niską z wilgotnością względną .

Komfort to podstawa.

 

Mam 4 osobową rodzinę. Zakładając 25-30m3/h na osobę zapewnię przepływ powietrza min. 120m3/h. To jest wartość wystarczająca dla PC. W takiej instalacji PC jest tylko dodatkiem, która nie wymusza dodatkowego przepływu powietrza w wentylacji. A jeśli dla takiej PC te 120m3/h bedzie za mało, to można zrobić tak jak pisał gosciu01 - trójnikiem dostarczyć brakujące ciepło z garażu.

 

O wilgotność się nie martwię, będę miał akwarium. Serio! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 osobową rodzinę. Zakładając 25-30m3/h na osobę zapewnię przepływ powietrza min. 120m3/h. To jest wartość wystarczająca dla PC. W takiej instalacji PC jest tylko dodatkiem, która nie wymusza dodatkowego przepływu powietrza w wentylacji. A jeśli dla takiej PC te 120m3/h bedzie za mało, to można zrobić tak jak pisał gosciu01 - trójnikiem dostarczyć brakujące ciepło z garażu.

 

O wilgotność się nie martwię, będę miał akwarium. Serio! :)

Ze 120 m3/h - wyciągnie Pan 1kWh. No i wiadro wody co dzień do akwarium

 

Poza tym... gdy ogrzewanie i wentylację robi firma, nie napiszę inwestorowi w uwagach: Ma kupić sobie akwarium.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 120 m3/h - wyciągnie Pan 1kWh.

 

Dla domu pasywnego 100m2, przy -20oC na zewnątrz wystarczy. W razie czego można dogrzewać grzałką.

 

 

No i wiadro wody co dzień do akwarium

 

Na szczęście nie będę musiał tego pilnować. Woda i tak będzie wymieniana automatycznie w ilości ok. 30% na tydzień. Akwarium ok. 600-800L. Nie ma dla mnie znaczenia, że część tej wody wyparuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę miał akwarium
W innym wątku nie zgadzał się Pan, że para wodna i CO2 jako gazy cieplarniane są najszybsze, jeśli chodzi o dyfuzję i o rozkład stężenia i miejsce nawiewu nie ma znaczenia. Podawał Pan, że wentylacja "od dołu" będzie lepsza. Dziś widzę, że zmienił Pan zdanie - skoro akwarium ma utrzymać stały poziom wilgotności względnej we wszystkich pokojach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku nie zgadzał się Pan, że para wodna i CO2 jako gazy cieplarniane są najszybsze, jeśli chodzi o dyfuzję i o rozkład stężenia i miejsce nawiewu nie ma znaczenia. Podawał Pan, że wentylacja "od dołu" będzie lepsza. Dziś widzę, że zmienił Pan zdanie - skoro akwarium ma utrzymać stały poziom wilgotności względnej we wszystkich pokojach.

 

Nigdy nie dyskutowałem o wentylacji w zakresie pary wodnej lecz CO2. Rozdziel to.

Póki co poglądów nie zmieniłem.

A WW wybrałem przede wszystkim ze względów finansowych. Jest najtańsza w realizacji. A skoro nie ma różnic to po co przepłacać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu izolowanego... 1kW to aż nadto, ale Pan jest przeciwnikiem izolowania domów - o ile pamiętam.

 

Jestem przeciwnikiem irracjonalnego myślenia, czyli pchania wszędzie izolacji bez ekonomicznego uzasadnienia. W tym ekonomicznym uzasadnieniu biorę pod uwagę koszty zakupu, montażu i eksploatacji systemów CWU i CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym Panu wykazał, że się nie mylę co do strat do gruntu? Że dając 20cm nie zbuduje Pan domu 30W/m2 rocznie !

Gdybym Panu wykazał ile lepiej grunt odbiera ciepło nawet przy mniejszej delta T niż w przypadku ściany i dachu.

Chce Pan POŚ inne cuda, a od gruntu nawet nie minimum z katalogów .

A jak i dr Duda się nie myli?

Nigdy Pan już izolacji pod płytą nie poprawi!!!

Jestem przeciwnikiem irracjonalnego myślenia, czyli pchania wszędzie izolacji bez ekonomicznego uzasadnienia.
Nie piszę o "myśleniu" a o doświadczeniu. A to nie jest już irracjonalne.

Dlaczego na żadnym forum nie napisał nikt oszukany przeze mnie, a ogrzewanie elektryczne robię 23 lata.

 

Dlaczego ciepłownicy tak PANICZNIE boją się izolacji właśnie od gruntu. W dach 50 cm nikogo nie dziwi.

Pan też uważa, że większe znaczenie ma czapka niż buty?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym Panu wykazał, że się nie mylę co do strat do gruntu? Że dając 20cm nie zbuduje Pan domu 30W/m2 rocznie !

Gdybym Panu wykazał ile lepiej grunt odbiera ciepło nawet przy mniejszej delta T niż w przypadku ściany i dachu.

Chce Pan POŚ inne cuda, a od gruntu nawet nie minimum z katalogów .

A jak i dr Duda się nie myli?

Nigdy Pan już izolacji pod płytą nie poprawi!!!

Nie piszę o "myśleniu" a o doświadczeniu. A to nie jest już irracjonalne.

Dlaczego na żadnym forum nie napisał nikt oszukany przeze mnie, a ogrzewanie elektryczne robię 23 lata.

Narysujesz to kredkami? Wsadzisz drut do wiadra? Przyznaj w końcu że nie masz o tym wszystkim pojęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ciepłownicy tak PANICZNIE boją

 

To pańska fobia niczym realnie nie uzasadniona, na tej szerokości geograficznej bliżej nieokreśleni ,,ciepłownicy'' zawsze będą mieli robotę. Od samego pisania żaden dom zero energetyczny nie powstanie , a jeszcze pańskie wnuki nie doczekają się tanich i komfortowych domów ( niezależnie ile będą potrzebować energii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym Panu wykazał, że się nie mylę co do strat do gruntu? Że dając 20cm nie zbuduje Pan domu 30W/m2 rocznie !

 

Kolego na to ile dom będzie zużywał energii wpływa setki czynników, o wiele ważniejsza od grubości warstwy ocieplenia jest sposób jej wykonania. Czepiłeś się Pan tego gruntu i brniesz . Ja też mogę napisać że najważniejszym dla wychowania dziecka jest żeby miało różowe kredki , inaczej nie skończy szkoły podstawowej, średniej, studiów i nie dostanie dobrej pracy. I będzie to jakaś część prawdy tak samo możliwej do udowodnienia jak i do obalenia . I zawsze ktoś znajdzie za a inny przeciw, co nie ma znaczenia bo to będzie zawsze rozprawa o dupie maryny. Póki pan sam takiego domu nie zbudujesz to nie będziesz pan miał podstaw że to możliwe , że pisane tu teorie odwierciedla real , Gdyby się to jednak panu udało to kupić ksero , kserować projekt i sprzedawać w milionach egzemplarzy, wtedy staniesz się pan obrzydliwie bogaty , czego panu i wszystkim innym na FM życzę ;)

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.TB. Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

Załóżmy że dam pod posadzkę 30cm styropianu w budynku gdzie konstrukcja ścian zewnętrznych to suporeks.Obawiam się również że paroizolacja nie będzie szczelna,bo nie widziałem budowlańca montującego paroizolację na posadzce w miękkich kapciach.

Powiedz mi proszę jaką funkcję spełni wtedy ta warstwa 30cm styropianu.

Wydaje mi się,że to będzie gorsze rozwiązanie niż 15cm-owa izolacja w perspektywie kilku lat.

Może się mylę,w takim razie rozwiej moje wątpliwości.

ps.Co2 i para wodna nie jest najszybciej dyfundującym gazem . O tym decyduje ciężar molowy gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się również że paroizolacja nie będzie szczelna,bo nie widziałem budowlańca montującego paroizolację na posadzce w miękkich kapciach.
Nydar

czemu panikujesz? przecież pierwsze skrzypce zagra i tak stężenie pary wodnej w domu i wentylacja.

Piszę że lepszy rydzyk nisz nic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko mi do paniki.Tak sobie dywaguje. No bo zasadą jest,że w 99% inwestycji paroizolacja jest nieszczelna,bo buciory,bo pety bo tylko zakładka bo itd.

Przez suporeks czy inny materiał para wodna w różnym tempie ale przelezie.

Stąd pytanie jak wyżej.

Wstaw sobie do kalkulatorka brak paroizolacji w takiej przegrodzie .Ciekawe rzeczy wychodzą. Oczywiście brak to tylko teoretycznie ale w okresie np.5lat nieszczelności i dyfuzja przez ściany to jakby brak przeliczając na efekty w jednym roku.A tam nie wysycha bo nie ma jak.

Uważam,że forsowanie takich grubości izolacji jakie proponuje kol.TB jest nieuzasadnione skoro nie mamy technologii zabezpieczającej przed dyfuzją pary wodnej w dół ,w izolację podłogi. Jeżeli jest to jest nieznana a wynika to z obserwacji w budowanych budynkach.Standardem jest papa i folia,na papie ściany nośne i działowe .Między ściany izolacja i paroizolacja (do ścian) .Na to posadzka.

A gruba izolacja to pod spodem 5,czy 7oC. A to już temperatura pkt. rosy dla 20oC i 40% wilgotności we wnętrzu domu .

Taki skrót myślowy .

A co będzie jak damy np.15cm. izolacji w podłodze. ( nie są to jakieś precyzyjne dane ). Powstaną większe straty ale i wyższa temp. pod izolacją.Wyższa temp.gruntu to wyższe ciśnienie pary wodnej i osuszenie go pod budynkiem .Suchy piach pod budynkiem to inna lambda niż wilgotnego.

Reasumując .Gruba izolacja da większy efekt w pierwszym roku bo nie zdąży nasycić się parą wodną niż cieńsza która nie zdąży osuszyć gruntu pod budynkiem. Po kilku latach efektywność izolacji grubej i cienkiej wyrówna się,bo wyschnie grunt,który zrównoważy grubość izolacji.

A może nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...