Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Chcesz liczyć grunt pod domem jako masę akumulacyjną? Ciekawe. W lecie się nagrzewa i zanim się wychłodzi, to średnio jest na tyle ciepły, że straty są ciągle małe, tak? O to ci chodzi?

 

To idź za ciosem i zaproponuj może 2cm izolacji - wyłącznie tę matę pod podłogówkę. Popatrz na temperaturę pod garażem, a okaże się, że jest wyższa w lecie niż ta pod domem. Potem zaczyna spadać, ale pstryk włączamy grzanie i ciągle będzie wysoka, a nawet będzie wolniej spadać, niż teraz Krzyśkowi. Zmierzysz wtedy temperatury po obydwu stronach tego styropianu, okaże się że są niemal identyczne, policzysz U i straty i wyjdzie ci, że najlepiej nie izolować wcale.

 

Błąd logiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nydar ma problem z wyrażaniem uczuć :). Zapewne chodzi mu o to, że nie ma sensu izolować tak mocno podłogi jak np. ścian, czy stropu, ponieważ straty do gruntu są mniejsze niż straty do powietrza w okresie grzewczym.

I z tego co poniektórzy pokazują, może to być prawda.

 

Nie wiem czy o to mu chodziło.

Natomiast to co piszesz Ty ma jak najbardziej sens, ponieważ temperatura gruntu jest wyższa od średniej temperatury powietrza ze względu właśnie na pojemność cieplną gruntu i przenoszenie energii na później - przesunięcie fazowe cyklu zmian temperatury gruntu względem cyklu zmian średniej temperatury powietrza. Dlatego też od gruntu planowałem 30cm lambda 0,038 (U=0,127), ściany BK24cm + 30cm grafitu (U=0,097), a strop terriva + 30cm grafitu + 15cm wełny (U=0,074).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar ma problem z wyrażaniem uczuć :). Zapewne chodzi mu o to, że nie ma sensu izolować tak mocno podłogi jak np. ścian, czy stropu, ponieważ straty do gruntu są mniejsze niż straty do powietrza w okresie grzewczym.

I z tego co poniektórzy pokazują, może to być prawda.

 

Jak ,,może", skoro warstwa suchego piachu ,czyli ziarna skały otoczone powietrzem w bezruchu to nic innego jak pręciki skały otoczone powietrzem (wełna).No może różnica w przewodzeniu.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucinam moją temp pod moim domem

wsadzcie czujniki, pomieszkajcie (grzejcie) cztery lata i zdajcie relacje jaką macie pod domem temperature.

Moje ogrzewanie pracuje od 2012 roku lata wcześniejsze w domu zimą bez izolacji dochodziły do -5*C wewnątrz.

Wsadzcie pomieszkajcie i dajcie znać co macie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ,,może", skoro warstwa suchego piachu ,czyli ziarna skały otoczone powietrzem w bezruchu to nic innego jak pręciki skały otoczone powietrzem (wełna).No może różnica w przewodzeniu.:D

 

Problem w tym, że to jest powietrze z 99% wilgotności. Od ponad pół roku moje GWC pracuje non stop, i non stop mam wilgotność powyżej 90%. Obecnie ogrzewam dom (już ocieplony, pozostały detale) samym GWC i woda kondensuje mi na szybach. Możliwe, że ogrzewany dom spowoduje, że temp. pod domem wzrośnie, więc wilgotność względna spadnie. Zobaczymy.

Nie mniej jednak jestem też zdania, że grunt pod domem jest cieplejszy niż średnia temp. powietrza zewnętrznego w okresie grzewczym. Przez co straty są niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucinam moją temp pod moim domem

wsadzcie czujniki, pomieszkajcie (grzejcie) cztery lata i zdajcie relacje jaką macie pod domem temperature.

Moje ogrzewanie pracuje od 2012 roku lata wcześniejsze w domu zimą bez izolacji dochodziły do -5*C wewnątrz.

Wsadzcie pomieszkajcie i dajcie znać co macie.

 

Nie wiem jak to odebrałeś, ale nikt nie podważa twoich pomiarów, zarówno temperatur jak i zużycia. Twoje dane, które podajesz są bardzo cenne, bo jeśli nawet masz większe straty przez 10cm styro niż przez 30cm jakie zaleca TB, to i tak ta energia nie rozprasza się z taką prędkością, żebyś odczuł to w rachunkach. Twoja pospółka pod domem stanowi w pewnym sensie izolację. Ciekawe jaką masz tam wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, a takie pytano:

Wiesz, że mam GWC pod domem. Co jeśli straty przez podłogę tak naprawdę podnosiłoby mi temperaturę powietrza z GWC, które jest zaciągane do domu. Czy z tego wynika, że straty przez podłogę byłyby zerowe ? Tak jak twoje straty przez strop na który wyrzucasz ciepłe "zużyte" powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale się dowiem . Co ma wspólnego PC 7kW/dobę i 0,10C/2h? To raczej z czego ściany i jaka izolacja.

 

Nie ma nic. Sądziłęm, że podajesz moc pompy ciepła. Ale 0,1oC/2h godziny oznacza, że dom jest dobrze ocieplony, jest masywny, a system grzewczy o zbyt niskiej mocy. Co będzie jak temp. spadnie do -15oC ? System grzewczy nie nadąży uzupełniać strat. Przecież umiesz to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, a takie pytano:

Wiesz, że mam GWC pod domem. Co jeśli straty przez podłogę tak naprawdę podnosiłoby mi temperaturę powietrza z GWC, które jest zaciągane do domu. Czy z tego wynika, że straty przez podłogę byłyby zerowe ? Tak jak twoje straty przez strop na który wyrzucasz ciepłe "zużyte" powietrze.

 

:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to odebrałeś, ale nikt nie podważa twoich pomiarów, zarówno temperatur jak i zużycia. Twoje dane, które podajesz są bardzo cenne, bo jeśli nawet masz większe straty przez 10cm styro niż przez 30cm jakie zaleca TB, to i tak ta energia nie rozprasza się z taką prędkością, żebyś odczuł to w rachunkach. Twoja pospółka pod domem stanowi w pewnym sensie izolację. Ciekawe jaką masz tam wilgotność.

 

Dokładnie Twoje dane Krzysiek_BB to akurat ciekawa rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar ma problem z wyrażaniem uczuć :). Zapewne chodzi mu o to, że nie ma sensu izolować tak mocno podłogi jak np. ścian, czy stropu, ponieważ straty do gruntu są mniejsze niż straty do powietrza w okresie grzewczym.

I z tego co poniektórzy pokazują, może to być prawda.

To jest prawdą co wynika choćby ze sposobu obliczania strat przez podłogę. U projektowe oznacza, że bierze się pod uwagę coś jeszcze niż tylko U poszczególnych warstw i opór przejmowania. Dwa czy trzy lata temu linkowałem pracę magisterską o sensie izolowania podłogi w hali przemysłowej. Oczywiście wymiar charakterystyczny podłogi jest inny dla hali a inny dla domku jednorodzinnego ale też jest brany pod uwagę. Krzysiek, przy tylko 10 cm izolacji pod podłogą ma przegrodę spełniającą normę z dużym zapasem. Bąbel ciepła pod domem jest faktem a nie mitem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest prawdą co wynika choćby ze sposobu obliczania strat przez podłogę. U projektowe oznacza, że bierze się pod uwagę coś jeszcze niż tylko U poszczególnych warstw i opór przejmowania. Dwa czy trzy lata temu linkowałem pracę magisterską o sensie izolowania podłogi w hali przemysłowej. Oczywiście wymiar charakterystyczny podłogi jest inny dla hali a inny dla domku jednorodzinnego ale też jest brany pod uwagę. Krzysiek, przy tylko 10 cm izolacji pod podłogą ma przegrodę spełniającą normę z dużym zapasem. Bąbel ciepła pod domem jest faktem a nie mitem.

 

I mit ten bedzie mozna definitywnie obalic ze wzgledu na coraz wiekszą ilosc domów z pomiarami temp gruntu pod domem, nie jestesmy skazani na wymiki pomiarów TB dla jego baraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu fajny poradnik:

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivesolar1.html

 

i w wersji pdf:

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivedesign.pdf

 

Jest tu o pasywnym grzaniu, chłodzeniu, kolektorach słonecznych, ścianach Trombe'a, masie akumulacyjnej, fundamencie grzejnym itp. Język lengłidż jest dla ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu fajny poradnik:

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivesolar1.html

 

i w wersji pdf:

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivedesign.pdf

 

Jest tu o pasywnym grzaniu, chłodzeniu, kolektorach słonecznych, ścianach Trombe'a, masie akumulacyjnej, fundamencie grzejnym itp. Język lengłidż jest dla ludzi.

 

Z tego opracowania wynika, że najlepszym materiałem na podłogę jest asfalt :p

 

A tak poważnie, to to jest ciekawe:

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivesolar-web-images/slab-render_opt.jpeg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego opracowania wynika, że najlepszym materiałem na podłogę jest asfalt :p

 

Raczej woda. Już kiedyś o tym wspominałeś, ale trzeba dobry klej, żeby się posadzka wody trzymała.

 

A tak poważnie, to ogarnij to:

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivesolar-web-images/barrel-cutaway_opt.jpeg

 

http://www.zonbak.com/knowledge/passive%20solar%20design/passivesolar-web-images/waterwall-edit_opt.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...