Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na samej płycie to nie ma szans, musisz miec jakies wzmocnienie pod nia lub masz po prostu zwykla sciane z plyta na klej i kotwa jest zamocowana do sciany....

Zdawało mi się że wiem co mam, ale widać w tym kraju nic się nie zmieniło, i inni wiedzą lepiej co ja mam. .............................................................

Edytowane przez panfotograf
słownictwo!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samej płycie to nie ma szans, musisz miec jakies wzmocnienie pod nia lub masz po prostu zwykla sciane z plyta na klej i kotwa jest zamocowana do sciany....

Zamocuj w płycie nawet OSB 10mm, śrubę M8 skontruj nakrętką i stań na wystającym końcu gwintu. Stawiam flaszkę,że nie spadniesz,ale półmetrowym gwintem urwiesz ręką.

U mnie ciężkie szafki kuchenne z gratami wiszą na 12mmOSB i KG

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OSB to można choć co powiesić. A na miejscu Bartka wyszlifowałbym w styropianie pod szafkami małą wnękę, przykleiłbym bezpośrednio na styropian jakiś kawał OSB na pełne klejenie, potem na to płyty GK, albo te magnezowe i wtedy wieszanie szafek nie straszne.

 

Dokładnie taki mam plan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na to prosty sposób z tymi szafkami

 

tak przy okazji w związku z tym że według Pana TB mam dom nieizolowany

i używam centralny system w formie wodnej podl

podam tu że u mnie w domu dzieję się coś niepokojącego

kolejne 12 miesięcy zamknę w 750 zł za co i cwu

kolejne 12 miesięcy zamknę poniżej 2000kwh za wodę i cwu

poproszę o komentarz Pana TB a nie unikanie odpowiedzi

 

Już pisałem... stare domy, te z lat 50- tych czy wcześniejsze, przy prawidłowo wykonanej instalacji, zużywają na ogrzanie bez pompy ciepła do 30kWh /m2

Jak Pan ma dom 123m2 to jest 3700kWh - Zużywa Pan mniej, dzięki pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem... stare domy, te z lat 50- tych czy wcześniejsze, przy prawidłowo wykonanej instalacji, zużywają na ogrzanie bez pompy ciepła do 30kWh /m2

Jak Pan ma dom 123m2 to jest 3700kWh - Zużywa Pan mniej, dzięki pompie ciepła.

 

Ale on ma wodną podłogówkę ! Twierdziłeś, że zużywa więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamocuj w płycie nawet OSB 10mm, śrubę M8 skontruj nakrętką i stań na wystającym końcu gwintu. Stawiam flaszkę,że nie spadniesz,ale półmetrowym gwintem urwiesz ręką.

U mnie ciężkie szafki kuchenne z gratami wiszą na 12mmOSB i KG

 

Po pierwsze na śrubę mogą działać różne siły, jeżeli masz bojler o jakiejś tam średnicy to na taką śrubę działa dodatkowo wyrywanie od momentu wyrywającego, po drugie wszystko zależy konkretnie gdzie masz wzmocnienie, czyli element do którego mocujesz gips karton i inne cuda, jeżeli akurat trafisz na środek rozpiętości między wzmocnieniami to możesz mieć problem z powieszeniem takiego bojlera

 

Zdawało mi się że wiem co mam, ale widać w tym kraju nic się nie zmieniło, i inni wiedzą lepiej co ja mam. .............................................................

 

Może wiesz co masz, ale problemem jest to, że jakiś gostek przeczyta, że Ty akurat powiesiles bojler na 12 mm cieniutkiej bądź co bądź plyty i nie ważne co to jest czy osb czy gips karton z wloknami, czy cement z wloknami i tak to są słabe płyty wytzrymalosciowo i zrobi to samo bez zadnego pomyślunku z ciezssza rzeczą i będzie ku..wował.

 

Nie chce się tutaj spierać, faktem jest, że mocowania w takich wypadkach są kłopotliwe, czasem trzeba dodatkowo wzmacniać, a i kotwienie przy dynamicznych siłach się bardziej wyrabia . Nawet dyble w betonie przy byle półce z szafkami przy słabych jakościowo dyblach mogą się wysuwać delikatnie....

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki mam plan ;)

Wieszam czasami kolektory słoneczne na zewnętrznej elewacji, gdzie jest przecież gruba warstwa styropianu. Jeden kolektor to ciężar ok. 45 kg. Ale przed włożeniem kolektora na ramkę osobiście wieszam się na każdej z osobna (90kg ). I nie jest to jakiś problem. Styropian też nie jest zgniatany śrubami a ramka licuje z tynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

więc tym bardziej po co grzać skoro temperatura spada tylko o 0,5oC ? W domach jak w temacie ogrzewanie w nocy nie ma sensu. Uważam, że nie ma sensu też włączać ogrzewania nad ranem, skoro wszyscy mieszkańcy wychodzą. .

 

2 noce za nami.

1. W niedziele rano w domu bylo ok 21.5-22oC. Ogrzewanie w nocy sie nie zalaczylo. Uczucie komfortu tragiczne.

2. Dzisiaj rano ok 21.5-22oC. Przestawilem sterownik, tak aby wymusisc start ogrzewania na max 2h w godz 4-6 ( nie wiem dokladnie, bo w tym samym czasie mam dogrzanie CWU. Powoli sie zbieram zeby to wszystko dopasowac do siebie i monitorowac, ale wymaga czasu i kasy na fibaro). Komfort ok.

 

Pisalismy juz o tym ze przewidujesz odpalenie klimy o poranku - bez tego nie wyobrazam sobie porannej kawy.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 noce za nami.

1. W niedziele rano w domu bylo ok 21.5-22oC. Ogrzewanie w nocy sie nie zalaczylo. Uczucie komfortu tragiczne.

2. Dzisiaj rano ok 21.5-22oC. Przestawilem sterownik, tak aby wymusisc start ogrzewania na max 2h w godz 4-6 ( nie wiem dokladnie, bo w tym samym czasie mam dogrzanie CWU. Powoli sie zbieram zeby to wszystko dopasowac do siebie i monitorowac, ale wymaga czasu i kasy na fibaro). Komfort ok.

 

Dzięki za te info. Właśnie tego się obawiałem. Mimo stałej temperatury brakuje promieniowania.

 

Pisalismy juz o tym ze przewidujesz odpalenie klimy o poranku - bez tego nie wyobrazam sobie porannej kawy.

 

Tak, brałem to pod uwagę, ale liczyłem, że będą to sporadyczne przypadki (dopiero przy mocno minusowych temperaturach zewnętrznych). Problem może być jednak w tym, że skoro temperatura w domu stabilna, a jest zimno, to klima będzie musiała grzać do wyższych temperatur niż te 21,5-22oC...

 

Po co zatem budować pasywniaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te info. Właśnie tego się obawiałem. Mimo stałej temperatury brakuje promieniowania.

 

 

 

Tak, brałem to pod uwagę, ale liczyłem, że będą to sporadyczne przypadki (dopiero przy mocno minusowych temperaturach zewnętrznych). Problem może być jednak w tym, że skoro temperatura w domu stabilna, a jest zimno, to klima będzie musiała grzać do wyższych temperatur niż te 21,5-22oC...

 

Po co zatem budować pasywniaka ?

 

a czy ten problem nie będzie występował w każdym domu, tylko w innej części roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ten problem nie będzie występował w każdym domu, tylko w innej części roku?

 

Raczej nie. Im mniej pasywny dom, tym częściej grzejesz. A jeśli grzejesz to odczuwana temperatura jest wyższa niż widoczna na termometrze.

Problem w tym, że praktycznie nie ma osób, które mogą pochwalić się (lub ponarzekać) mieszkaniem w domu pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable w podłodze. Potrzebuję 24kWh/m2*rok, czyli średnio jakieś 170Wh/m2*dzień, a w mrozy 340Wh/m2*dzień.

 

Odpalam grzanie w nocy, w taniej taryfie. Kable 66W/m2 potrzebują 5 godzin, a wylewka po pojemności 0,03kWh/K rozgrzewa się o 11K (w praktyce mniej, bo część już zdąży wypromieniować). Zatem niech będzie 8K.

 

Kładę podkład o dużym oporze przewodzenia, który ma U=5W/m2*K. Przy średniej delcie 4K (8K na początku i 0K na końcu) mam moc grzewczą 20W/m2.

 

Zgromadzone 340Wh będzie promieniowało przez 17 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...