Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,mamy robić", ,,nie robimy"

Znajomy zwrot :D

 

Wychodzisz widzę z założenia że trzeba być alfą i omegą i wszystko mieć na pstryknięcie palca. Tymczasem nie od razu Kraków zbudowali. Pomyśl o innych rzeczach w przeszłości z których ludzie się śmiali a teraz na co dzień je spotykamy. Na razie głównie robię termomodernizacje. Do wszystkiego trzeba się przekonać tak jak ja przekonywałem się do tego że gaz to bezsens, centralne również, że warto oszczędzać itd. To moje prywatne zdanie. nie każdy musi się zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałeś do czynienia z instalacją w domu pasywnym ? Nie chodzi o to, że coś ci zarzucam, tylko pytam z ciekawości. Wydaje mi się, że to dom w którym podejście do ogrzewania jest zdecydowanie inne niż w domu typu NF40.

 

Wracając jeszcze do tego podejścia, to jeśli ma być tam ogrzewanie to i tak robiłbym niecentralne dopasowane do potrzeb a chłodzenie i tak się przyda więc klima kanałowa nie przeszkodzi a może tylko pomóc. Ale, tylko ten co nic nie robi się nie myli...więc można podywagować.

 

Co do domów zeroenergetycznych:

 

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/musings/just-two-minisplits-heat-and-cool-whole-house

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze Pan że dom z cegły przy ''PRAWIDŁOWO WYKONANEJ INSTALACJI" zużyje do 30kWh/m2. Co mam rozumieć prze to pojęcie? Czyli nie trzeba domu ocieplać czy docieplać a jedynie grzejniki elektryczne powiesić na działówkach? Według Pana w takim domu ten zabieg wystarczy aby było niskie zużycie?

- czy 30kWh/m2 na samo ogrzewanie to małe zużycie? Bez pompy ciepła wyjdzie Panu 540 zł miesięcznie na samo ogrzewanie!!

Dlatego warto izolować!!!

Co do izolowania... Dom z cegły z lat 50-tych ma największe straty do gruntu i przez nieszczelności ( wentylacja grawitacyjna) potem jest dach . Ściana jest najmocniejszym elementem. Poza tym w ścianie jest szczelina wentylacyjna, więc przyklejanie styropianu na zewnątrz, jest bez sensu. Skoro nie można dołożyć izolacji od gruntu, to zamiast przyklejać styropian do ścian, lepiej dać za 6000-7000 zł dobę kanałówkę i zasobnik z pompą ciepłą. Osiągnie Pan wtedy większy efekt mniejszym nakładem.

A grzejniki... jak wiszą pod oknem, to wiadomo, że ciepłownik czyli tuman je instalował. Nie zimno wchodzi a ciepło ucieka. Taki grzejnik 2 do 3 razy więcej pobiera, niż gdyby był na ścianie działowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

540zł miesięcznie to nie jest dużo nawet w nowym domu, z dobrymi oknami, ocieplonymi ścianami, dachem i podłogą. W starych domach bez izolacji można o takich rachunkach myśleć jak się grzeje węglem, bo idzie ze 4 tony.

 

Skoro przez wentylację ucieka w typowym domu około 1/3 energii, to jest to jakieś 4000kWh. Wymiana w sezonie 100m3/h to 2200kWh, z czego z 70-80% można odzyskać. Ostatecznie mamy oszczędności rzędu 3500kWh, co oznacza 700kg węgla, albo 400m3 gazu. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia idzie do przodu i to co dziś wydaje się na duże za rok czy dwa będzie mniejsze. Choćby wystarczy popatrzeć na żarówki ledowe. Masz żarówkę 100W a jak zmienisz na leda to będzie pobierać przykładowo 10W a efekt będzie taki sam.

Kamil, nie zbyt trafny przykład.

Zwykla żarówka zamieni energie w 90% na ciepło i 10% na światło, led zamieni 90% na światło i 10% na ciepło, efekt będzie różny w zależności co zastosujesz i czego się spodziewasz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ?

Dziwne jest to, że kanałówka bezsensem nie jest, ale centralne podłogowe tak. Gdzie tkwi ten bezsens?

 

Kanałówkę wykorzystuje się do chłodzenia, jest tańsza w instalacji i eksploatacji. Cały czas piszę, że to system centralno-niecentralny tak to nazywam :) Mamy pompę ciepła powietrzną plus grzejnki/maty/kable. Co do niecentralnego to niejedno opracowanie podaje, że im lepiej dom jest zaizolowany to tym bardziej opłaca się mieć system niecentralny. Raz że jest tańszy dwa że bardziej precyzyjny (jeśli nie uwzględniamy np. kanałówki w standardowym rozwiązaniu). Wiem że niektórzy w nowych domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu mają pomysły na łączenie wentylacji z ogrzewaniem np. frapol pracuje nad jakimś urządzeniem które ma ogrzewać, wentylować, grzać cwu, chłodzić... taki kombajn. Z tym że nie wiem jak oni widzą to łączenie wentylacji z grzaniem ja bym tego nie zrobił bo to są jednak 2 różne rzeczy. Czekam jednak na to cudo aby zobaczyć. Ma to być do domów pasywnych. Temat będę śledził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy 30kWh/m2 na samo ogrzewanie to małe zużycie? Bez pompy ciepła wyjdzie Panu 540 zł miesięcznie na samo ogrzewanie!!

Dlatego warto izolować!!!

Co do izolowania... Dom z cegły z lat 50-tych ma największe straty do gruntu i przez nieszczelności ( wentylacja grawitacyjna) potem jest dach . Ściana jest najmocniejszym elementem. Poza tym w ścianie jest szczelina wentylacyjna, więc przyklejanie styropianu na zewnątrz, jest bez sensu. Skoro nie można dołożyć izolacji od gruntu, to zamiast przyklejać styropian do ścian, lepiej dać za 6000-7000 zł dobę kanałówkę i zasobnik z pompą ciepłą. Osiągnie Pan wtedy większy efekt mniejszym nakładem.

A grzejniki... jak wiszą pod oknem, to wiadomo, że ciepłownik czyli tuman je instalował. Nie zimno wchodzi a ciepło ucieka. Taki grzejnik 2 do 3 razy więcej pobiera, niż gdyby był na ścianie działowej.

 

500zł za miesiąc czyli żeby taki dom zużywał tyle energii jak mój ta twoja kanałówka musiałaby jechać na copie >10

PO ILE TAKIE CUDO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówkę wykorzystuje się do chłodzenia,

 

Mam chłodzenie (GWC).

 

jest tańsza w instalacji i eksploatacji.

 

Od czego ?

 

Cały czas piszę, że to system centralno-niecentralny tak to nazywam :) Mamy pompę ciepła powietrzną plus grzejnki/maty/kable.

 

Do tego dolicz jeszcze ogrzewanie cwu. Policz całośćinwestycji i np. 15 lat kosztów eksploatacji. Później porównaj do Aquarea 3kW z wodną podłogówką i zasilającą cwu.

 

Co do niecentralnego to niejedno opracowanie podaje, że im lepiej dom jest zaizolowany to tym bardziej opłaca się mieć system niecentralny. Raz że jest tańszy dwa że bardziej precyzyjny (jeśli nie uwzględniamy np. kanałówki w standardowym rozwiązaniu).

 

Co masz na myśli pisząc bardziej precyzyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie OZC, nikt nie kupiłby gazu, węgla...

To chyba następna złota myśl Brzęcza. Zlikwidować OZC i nikt nie kupi węgla ani gazu.

To ja proponuję zlikwidować to nieszczęsne OZC i będzie już wiadomo, że wszystkie a szczególnie stare budynki z "prawidłowo wykonaną instalacją" ( według zaleceń miszcza, nie inaczej) będą miały 20-30kWh.

A tak przez to nieszczęsne OZC jeden ma 40, drugi 50 a inny 70kWh a i nawet 20kWh też się zdarzają.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...