Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dzieki. Te ceny rozumiem same materialy. Czyli doliczyc musialbym 8% i robocizne? Tyle ze nie wiem ile biora za montaz. Liczyles wszystko podlogowke? Gwc masz na czym? Zwykle rury?

 

Tak, do powyższego należy doliczyć montaż. Jak również przy twojej kanałówce, kablach i zasobniku do cwu. Robocizna zapewne podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mieszkam u teściowej w domu kostce z lat 80-tych. Część pokoi którą zajmuje jest w dobudowanym kawałku nad dawnym chlewkiem więc jest tam praktycznie goły pustak o grubości ściany jakieś 40cm. Faktycznie ta część domu budowana w tamtych latach ma pustkę powietrzną i tam jest cieplej niż w mojej części która nie ma praktycznie izolacji. Więc temu pytam czy jak powieszę grzejniki na działówkach to zużycie mi spadnie do 30kWh/m2? Nie wierzę że dom z lat 50-tych był jakoś uszczelniony i że miał WM a nie pisał Pan przy tym przykładzie że trzeba to zrobić tylko aby grzejniki tam powiesić. A jak już wieszać to jak? Bo jakoś rur z centralnego nie mam jak poprowadzić do działówek aby nie przeszkadzały lub aby top nie było koszmarnie drogie.

 

Nigdzie nie pisałem, że

jak powieszę grzejniki na działówkach to zużycie mi spadnie do 30kWh/m2?
Tylko, że zużycie spadnie dwukrotnie w stosunku do tego, gdy grzejniki są pod oknami.

30 kWh/m2 to maksymalne straty starych domów przez przegrody. Są jeszcze straty instalacji i wentylacji. Prawidłowo wykonana instalacja, marginalizuje te straty. Czyli ogrzewanie nie może być pośrednie ( centralne ) i dom musi być szczelny ( bez dziur w dachu i ścianach ) z wentylacją z odzyskiem ciepłą.

Czyli... Jeżeli ten dom z lat 80-tych ogrzewać Pan będzie grzejnikami elektrycznymi na ścianach działowych ( najlepiej promienniki ) w łazienkach da Pan grzejniki z nawiewem w dół, uszczelni Pan okna i założy wentylację z rekuperatorem, to przekona się Pan, że zużycie nie przekroczy 30kWh/m2 (540 zł miesięcznie za samo ogrzewanie bez cwu i reszty) , Z czego łatwo wysnuje Pan wniosek, że wszystko powyżej 30kWh/m2 to straty instalacyjne. (wentylacja jest instalacją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek zlituj się nad sobą. Oboje wiemy ,że najtańsze ogrzewanie domu ,,izolowanego" z odpowiednią masą akumulacyjną to grawitacyjne na maleńki piecyk węglowy,no może na drewno.

No bo widzisz Tomek .Chodzi to jak i prąd odłączą/wyłączą a i górnicy/leśnicy zadowoleni.

 

Zużyłem w zeszłym roku na wszystko 3400kWh (gotowanie oświetlenie cwu grzanie chłodzenie ) - jak będą prąd wyłączać, mam przygotowane na taką ilość PV z akumulatorami europower. Nie zakładam tego, z powodu, że wolałbym nie korzystać ze światła a grawitacji (cały czas próbujemy i nie tracimy nadziei) 2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużyłem w zeszłym roku na wszystko 3400kWh (gotowanie oświetlenie cwu grzanie chłodzenie ) - jak będą prąd wyłączać, mam przygotowane na taką ilość PV z akumulatorami europower. Nie zakładam tego, z powodu, że wolałbym nie korzystać ze światła a grawitacji (cały czas próbujemy i nie tracimy nadziei) [ATTACH=CONFIG]340245[/ATTACH]

 

Pokaż cały rachunek, bo wygląda na pół roku. I tak wszyscy wiedzą jak się nazywasz i gdzie mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do powyższego należy doliczyć montaż. Jak również przy twojej kanałówce, kablach i zasobniku do cwu. Robocizna zapewne podobna.

 

Oczywiście. Podam potem koszty przybliżone :). Pamiętaj jednak że każdy dom/inwestor jest inny. Niektórzy podłogówkę chcą tylko w łazience czy kuchni. W termomodernizacjach raczej podłogówka w ogóle odpada. Tymczasem dzisiaj -7C mrozu a kanałówka w domu daleko mającym na papierze od energooszczędnego grzała i brała 510-530W. U góry 22C dół 20C.

dzisiaj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie pisałem, że Tylko, że zużycie spadnie dwukrotnie w stosunku do tego, gdy grzejniki są pod oknami.

30 kWh/m2 to maksymalne straty starych domów przez przegrody. Są jeszcze straty instalacji i wentylacji. Prawidłowo wykonana instalacja, marginalizuje te straty. Czyli ogrzewanie nie może być pośrednie ( centralne ) i dom musi być szczelny ( bez dziur w dachu i ścianach ) z wentylacją z odzyskiem ciepłą.

Czyli... Jeżeli ten dom z lat 80-tych ogrzewać Pan będzie grzejnikami elektrycznymi na ścianach działowych ( najlepiej promienniki ) w łazienkach da Pan grzejniki z nawiewem w dół, uszczelni Pan okna i założy wentylację z rekuperatorem, to przekona się Pan, że zużycie nie przekroczy 30kWh/m2 (540 zł miesięcznie za samo ogrzewanie bez cwu i reszty) , Z czego łatwo wysnuje Pan wniosek, że wszystko powyżej 30kWh/m2 to straty instalacyjne. (wentylacja jest instalacją)

 

540zł miesięcznie i ty jeszcze tym się tu podniecasz?

przecież to katastrofa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że niektórzy w nowych domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu mają pomysły na łączenie wentylacji z ogrzewaniem np. frapol pracuje nad jakimś urządzeniem które ma ogrzewać, wentylować, grzać cwu, chłodzić... taki kombajn. Z tym że nie wiem jak oni widzą to łączenie wentylacji z grzaniem ja bym tego nie zrobił bo to są jednak 2 różne rzeczy. Czekam jednak na to cudo aby zobaczyć. Ma to być do domów pasywnych. Temat będę śledził.

 

Na rynku są 2 urządzenia, które w ten sposób funkcjonują.

A 3 nie podgrzewa CWU, ale podgrzewa powietrze nawiewane pompą ciepła PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...