Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak można traktowac powaznie kogoś, kto twierdzi, że tylko 30cm w gruncie, że 20cm absolutnie dyskwalifikuje budynek, nie wspominając specjalnie o ścianach, oknach, wentylacji, a przede wszystkim poddaszu, które jest, co potwierdzi wielu, n jest ajwiększą dziurą w tym, do czego dąży użytkownik.

 

Wcale nie trzeba traktować poważnie, ale nie można obrażać. Różnica jest wielka i nie trzeba tego tłumaczyć. Inaczej robi się atmosfera rodem spod budki z piwem i to dopiero zniechęca do czytania. Ktoś wchodzi z nadzieją że dowie się ważnych rzeczy, a czyta zwykłą pyskówkę przez kilka stron.

 

Nadymam balonik czyjejś cierpliwości. Kiedyś pęknie. Zobaczymy co sie stanie.

 

Haha :D, przypomina mi się pewien epizod z podstawówki :D. Jeden chłopak - oaza spokoju - był zaczepiany przez innego, niewyrośniętego ale bardzo pyskatego. Po jakimś czasie miarka się przebrała i ten pyskaty wylądował u higienistki z rozwalonym nosem :D:D:D. Jeśli szukasz takich wrażeń, to forum jest zbyt mało interaktywne :D. Idź na ustawkę :D.

 

 

Rozmawialiśmy wielokrotnie. Wydajesz 1500 PLN i masz klimatyzator, który daje 4 kwh zimna za 1 kwh prądu z parowaniem 8-12*. Wliczając swoją pracę na pewno w takich kosztach nie da się zrobić tak wydajnego GWC. Eksploatacja też nie jest argumentem, bo żyjemy w zimnej Polsce - aby mieć chłodno w domu wystarczy adekwatnie chronić się przed słońcem, jeśli tu odrobisz lekcje plus będziesz miał akumulację (dziś w nocy w Warszawie ma być 13*, na wsiach na pewno będzie mniej), klimatyzator pochodzi pewnie ze 200 h w ciągu roku i zje tyle co nic prądu. Natomiast mając dużo wody myślałbym nad gruntówką, a skoro robiłbym DZ, to oczywiście rozciągnąłbym je na reku.

 

Nie robiłem jeszcze kalkulacji opłacalności - może masz racje co do tego klimatyzatora, ale ile rozwiązań jest nieopłacalnych a je robimy?

Nie wiem czy czytałeś inne moje posty - chcę wybudować parterowy dom na ogrzewanej płycie, wewnątrz silikaty i strop masywny żeby była duża bezwładność. 20 XPS od gruntu (choć zastanawiam się czy nie dać jeszcze między płytę a XPS 10 cm zwykłego styro), ściany 25cm szarego styro i w dach 35 cm wełny. Wychodzi mi zapotrzebowanie w okolicach 30kWh/m*rok. czyli ok 4500 kWh rocznie. Grzejąc to tylko prądem w drugiej taryfie zapłacę niecałe 1000 zł za ogrzewanie. Zastanawiam się nad PC, ale tylko używana i DZ zrobię sam,. Nowej się nie opłaca bo czas zwrotu strasznie długi

Więc skoro będę robił DZ, to podłączę go do nagrzewnicy przed reku. Klimatyzator jakoś do mnie nie przemawia, tym bardziej, że do pracy potrzebuje prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to pogadajmy o GWC żwirowym czy rurowym pod domem.Moim zdaniem, tak posadowione GWC pobiera ciepło z domu poprzez straty na izolacji. Powietrze schładza grunt .Zwiększa się gradient.Rosną straty.Co prawda powietrze już podgrzane wraca do domu,ale nie jest to za darmo.Jest podgrzane ciepłem domu. Można temu zaradzić podgrzewając grunt latem przewymiarowanym kolektorem czy wykorzystać ciepło odpadowe z szarych ścieków.

 

Dokładnie o to mi chodzi. Pal licho, jak nad takim GWC jest płyta na styropianie, nie będzie to miał większego znaczenia. Ale jak są tradycyjne fundamenty, to powstają mostki do gruntu ze ścian wewnętrznych, nie mówiąc już o tym, że mostki od fundamentów sie powiększają - właśnie przez ten rosnący gradient.

 

To ważne żeby to głośno powiedzieć, bo jeśli tak jest faktycznie, a wszystko na to wskazuje, to wiele osób może wpakować się na minę. Są tacy co już to mają, no i trudno. Ci mogą tylko wyłączyć to swoje GWC i strat nie będzie bo grunt się zagrzeje (jeśli woda ciepła nie wypłucze, o czym pisałem wcześniej), a ci co dopiero mają zamiar zbudować niech się zastanowią trzy razy zanim podejmą decyzje.

Można poratować się szarymi ściekami, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Szare ścieki to energia, którą można wykorzystać, a nie łatać nią dziury.

 

W każdym razie cieszę się że się zgadzamy, z tym tylko, że wg mnie to ciepło nie wraca do domu, tylko jest wywalane przez wyrzutnię jak pracuje rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba traktować poważnie, ale nie można obrażać. Różnica jest wielka i nie trzeba tego tłumaczyć
grzecznie mu nie odpowiedziałem na jego zaczepkę na priv ! nie ma co ... po nim inwektywy spływają jak po gęsi.

Teraz staram się go kąsać wysublimowanymi słowami ... :p

Niech wie że stosuje kij i marchewkę ! chwalę to co ma dobrego do zaoferowania... ganie jego bzdury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twoich pytań to lepiej niz Andriuss nie jestem w stanie nic ci wytłumaczyć. On się na tym co pisze, w przeciwieństwie do TB zna bardzo dobrze. Nie czytając nawet mogę sie pod każdym jego postem w ciemno podpisać :).

 

Na razie tylko nydar odniósł się do GWC pod domem. Nikt nie wypowiedział się w sprawie temperatury gruntu pod domem, a dokładnie ucieczki ciepła wypłukiwanego wodą. To bardzo ważne, bo jeśli tak jest w rzeczywistości, to w tradycyjnych fundamentach oprócz mostków przy ścianach zewnętrznych dochodzą jeszcze te od ścian wewnętrznych w tym działowych, których nikt nie liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem jeszcze kalkulacji opłacalności - może masz racje co do tego klimatyzatora, ale ile rozwiązań jest nieopłacalnych a je robimy?

Nie wiem czy czytałeś inne moje posty - chcę wybudować parterowy dom na ogrzewanej płycie, wewnątrz silikaty i strop masywny żeby była duża bezwładność. 20 XPS od gruntu (choć zastanawiam się czy nie dać jeszcze między płytę a XPS 10 cm zwykłego styro), ściany 25cm szarego styro i w dach 35 cm wełny. Wychodzi mi zapotrzebowanie w okolicach 30kWh/m*rok. czyli ok 4500 kWh rocznie. Grzejąc to tylko prądem w drugiej taryfie zapłacę niecałe 1000 zł za ogrzewanie. Zastanawiam się nad PC, ale tylko używana i DZ zrobię sam,. Nowej się nie opłaca bo czas zwrotu strasznie długi

Więc skoro będę robił DZ, to podłączę go do nagrzewnicy przed reku. Klimatyzator jakoś do mnie nie przemawia, tym bardziej, że do pracy potrzebuje prąd.

 

Może mam i rację. Doradzać można tylko na bazie miar obiektywnych, akurat z wyształcenia jestem ekonomistą, więc te kryteria mnie są najbliższe. Ale ekonomia, poza gustami i prefencjami klienta, zna także kategorię produktów, na które jest popyt wyłącznie ze względu na zaporowe ceny i których posiadanie wyróżnia kasiastych od plebsu. Tak działa cała branża modowa - zakup sukienki czy torebki za sto tysięcy baksów może się zdarzyć wyłącznie dlatego, że są tak absurdalnie drogie, w przeciwnym razie pies z kulawą nogą by ich nie chciał. Na potrzeby forum: kto bogatemu zabroni mieć kaprys, więc argumenty, że opłacalność nie ma znaczenia, bo tak i już, wykracza poza ramy dyskusji i jakiegokolwiek obiektywnego komentarza.

 

Przepraszam wszystkich za wykład. Ostatnio barth3z pytał o to samo, będziesz chciał to doczytasz. Natomiast wracając do meritum: dom wygląda na bardzo, bardzo akumulacyjny. To oznacza, że dużą część zarówno chłodzenia, jak i grzania można zrealizować w drugiej taryfie w nocy. Klimatyzator to potoczna nazwa pompy, która działa do - 10*. Stwierdzenie, że cop=3 z klimatyzatora nie przemawia, bo jest na prąd, ale za to bardzo przemawiają kable o cop=1, jest jakieś kompletnie dla mnie niezrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że temat ma w tytule ,,tanie" to i o poddaszu nieużytkowym jak kto ma można pomyśleć..Wychodzi mi że straty energii cieplnej przez dach mam zerowe .A dach duży przy spadku 17st. jakie 150m2.Dlaczego zerowy? Bo wentylacja wyporowa a nie mieszająca.Powietrze z pod sufitu jest usuwane na poddasze nieużytkowe.Poddasze jest tak zaizolowane aby pkt.rosy nie było.W największe mrozy zimowe,temperatura nie spadła tam poniżej 15oC.Wilgotność konstrukcji drewnianej dachu na początku kwietnia wynosiła niespełna 12 %..

Pod posadzką ciepło bo średnia z okresu grzewczego 18oC. Ze stropu straty zerowe. Może być pasywny i nie koniecznie A/V należy przestrzegać.I może być tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Wg mnie to ciepło nie wraca do domu,tylko jest wywalane..." A po co rekuperator jak do domu wlatuje od 22-15,6oC w sezonie grzewczym?

Rekuperator p-p to zabawka dobra do hali fabrycznej a nie 3-4-ro osobowej rodziny. Wentylacja wyporowa nie wymaga zima 200-300m3/h a 25m3/h/osobę.Wtedy i wilgotność powietrza ok.40% i cO2 poniżej 1000ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja wyporowa nie wymaga zima 200-300m3/h a 25m3/h/osobę.Wtedy i wilgotność powietrza ok.40% i cO2 poniżej 1000ppm.

 

Co z tego wyjdzie, to zobaczymy, ale wydaje mi się, że nie musi być wyporowa. Bo wyporowa musi spełniać szereg warunków związanych z "wyporowością", tzn. napływ powietrza musi być odpowiednio powolny, a w pomieszczeniu panować spokój. Oby układ góra - góra w każdym pomieszczeniu dawał równie dobry efekt, bo wydaje mi się, że całe zło polega na przeciskaniu powietrza szczelinami wentylacyjnymi pod drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko nydar odniósł się do GWC pod domem. Nikt nie wypowiedział się w sprawie temperatury gruntu pod domem, a dokładnie ucieczki ciepła wypłukiwanego wodą. To bardzo ważne, bo jeśli tak jest w rzeczywistości, to w tradycyjnych fundamentach oprócz mostków przy ścianach zewnętrznych dochodzą jeszcze te od ścian wewnętrznych w tym działowych, których nikt nie liczy.

Dobra Nydar pisze o swoim przypadku w którym woda faktycznie zje mu zyski i temperaturę ... po prostu przez swój wredny ruch .

Jeśli tam niczego nie ładujesz jak Nydar to woda jest w takim wypadku sojusznikiem nie wrogiem ułatwia regenerację tego GWC...

 

Domyślnie

,,Wg mnie to ciepło nie wraca do domu,tylko jest wywalane..." A po co rekuperator jak do domu wlatuje od 22-15,6oC w sezonie grzewczym?

Rekuperator p-p to zabawka dobra do hali fabrycznej a nie 3-4-ro osobowej rodziny. Wentylacja wyporowa nie wymaga zima 200-300m3/h a 25m3/h/osobę.Wtedy i wilgotność powietrza ok.40% i cO2 poniżej 1000ppm.

No co najmniej 800 kWh jeśli wentylatory dają 120 Wat przez okrągły rok .

Przez to bardzo mnie się widzi Twoje rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie, że cop=3 z klimatyzatora nie przemawia, bo jest na prąd, ale za to bardzo przemawiają kable o cop=1, jest jakieś kompletnie dla mnie niezrozumiałe.

nigdzie nie napisałem, że wolę kable. Wolę pompę ciepła, ale to chyba nie ma uzasadnienia ekonomicznego w moim przypadku. Nakłady na pompę ciepła to ok 30 tyś. Za te pieniądze mogę 30 lat grzać prądem. A co potem? 30 lat nie przeżyje żadna pompa ciepła, więc czystym prądem i ta wychodzi taniej. Jak kupię pompę to raczej dlatego żeby od razu grzać CWU, bo do samego grzania domu to się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje na ,,żywym organiźmie domu". Latam jak durny i mierze ppm-y na różnych wysokościach.Szczelina pod drzwiami to nie przeszkoda.

Spokój to rzecz względna. Nie co dzień w domu tańce,hulanki ,swawole. Normalne przemieszczanie się po domu nie zaburza warstw.Warstwa istotna dla problemu jest pod sufitem,a tam nasze ciała generujące zamęt nie dosięgają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Wg mnie to ciepło nie wraca do domu,tylko jest wywalane..." A po co rekuperator jak do domu wlatuje od 22-15,6oC w sezonie grzewczym?

Rekuperator p-p to zabawka dobra do hali fabrycznej a nie 3-4-ro osobowej rodziny. Wentylacja wyporowa nie wymaga zima 200-300m3/h a 25m3/h/osobę.Wtedy i wilgotność powietrza ok.40% i cO2 poniżej 1000ppm.

 

Hmmmm, muszę się doedukować, może to jest dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakłady na pompę ciepła to ok 30 tyś. Za te pieniądze mogę 30 lat grzać prądem
Ło matko ...

nie lepiej zrobić pod pompę powietrzną ? i zrobić to za 1/5 tej ceny ? i mieć jeszcze wentylację ? i CWU?

Nydarowi brakuje właśnie wstania i poszukania gościa od klimatyzacji co by zrobić ... odkurzać na to co wylatuje z poddasza ...

to w raz z RSŚ potrafiło by dać CWU i wentylację prawie za free ...

Mały PV i wentylatorek od kompa co pcha 75 m^3 powietrza spokojnie będzie chodził ...

na malutkim wiatraku lub tych PV jak pisałem .... to nie ma być super elektrownia tylko coś co da około 100 wat ...

 

Nydarowi się to już tak opłaca i nie ... tylko dla satysfakcji ... ale ktoś kto od początku buduje może z tego z korzystać i już poszukać czegoś co zje

z tych 75 m^3 powietrza resztki energii ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko ...

nie lepiej zrobić pod pompę powietrzną ? i zrobić to za 1/5 tej ceny ? i mieć jeszcze wentylację ? i CWU?

 

Wiesz Czołgisto co mnie najbardziej w wycenach zdumiewa? Chęć posiadania dużego zasobnika ciśnieniowego, np. 500 litrów i 10 bar za powiedzmy 6 KPLN. Zupełnie nie wiem w czym to jest lepsze od nieciśnieniowego i wężownicy. Wracając: Horher, jeśli liczysz 30 KPLN za pompę, to rekuperator z instalacją licz za 15. Tzn. nie mówię, że nie warto tyle wydać, ale ustalmy jakiś punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła bez zasobnika chodzą po około 3 kzł ... plus zasobnik drugie 3 kz już taki wypaśniejszy .

i nagrzewnica kanałowa i wentylator .. Masz WM i CWU w jednym i klimę w lecie .

Jak robisz ściśle pod swoje potrzeby to wyjdzie jeszcze taniej ... ponieważ mniejsza pompa ... home made ... da radę

w końcu jakoś muszą nabijać te "klimatyzatory"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to juz nie 30kWh/m2 :o

I ja nie pisze co musze lub nie a pan nie odpowiada na pytania.... Tylko prawi swoje przekonania.

Dom 150m2... Niech bedzie parterowy..,

Jaka bedzie roznica w stratach ciepla 20vs30cm od gruntu.

Twierdze ze dom moze miec <30kWh/m2 nawet majac <30cm...

Nie wspominajac o domu parterowym co ma 80m2 na gruncie.

Niech pan opisze roznice w stratach...

O i temp gruntu vs powierza zima....

O i czy koniecznie styropian.... Inne izolacje pan zna?

I niech psn da przyklady tych domow pan doradzil 0-20kWh.

Zwlaszcza te 0 mnie interesuja.

20 czy 30.... doszedłem do swoich wniosków badaniami , o wyliczenia poprosiłem wykładowcę tego tematu dr Dudę. Widział, więc Pan i teorię czyli wyliczenia. Oraz wniosek końcowy - na temat 20 czy 30 cm styropianu. Przytoczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za pomoca PC mam ca 35kWh/m2 / rok w starym domu.
a widzisz jak by my tak w trzech mieszkali po sąsiedzku to można było by mieć jedną pompę na trzech :) lub 4 ... w tedy gruntówa jest dobrym rozwiązaniem.

 

Czy przytoczyc?

Zapytalem chyba o roznice roczna strat kWh 20 vs 30cm .

Zapytal tez o tem gruntu pod domem zima.

pisałem temu Tomaszowi ale ... taka różnica jak z licz wynika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadalem pare konkretnych pytan a otrzymslem to....

Ja tez na podstawie badan stwierdzam ze 3 cm styropianu na gruncie pozwalaja chodzic boso po domu najac -23*C na zewnatrz i 23*C w domu.

A za pomoca PC mam ca 35kWh/m2 / rok w starym domu. :)

 

Czy przytoczyc?

Zapytalem chyba o roznice roczna strat kWh 20 vs 30cm .

Zapytal tez o tem gruntu pod domem zima.

 

I odpowiedz nie ma brzmiec

"Aby wybudowac dom izolowany, a innych sie nie buduje potrzeba min 30cm styropianu"

"Dom izolowany to taki co..."

 

Ile waszemu dynamicznemu duo wyszlo roznicy strat kWh dla 100m2?

Do izolowany ma minimum 30 cm styropianu na gruncie. Dzięki temu, że jest izolowany - możemy kupić znacznie tańszą pompę ciepła - która pobiera około 300W ( te moje największy chwilowy pobór miały 280W przy - 23st.C)

Jakie to ma zalety -

- inwestycja - niższy koszt zakupu i serwisowania

-większy COP Na przykładzie testowanej Toshiby :

moc 355W/440W - COP = 5.68

moc 475W/560W - COP = 5.35

moc 770W/840W - COP = 4.75

moc 1220W/1340W/ - COP =4.10

moc 2490W/1540W - COP = 3.9

- nieporównywalnie tańszy i estetyczniejszy montaż OZE gdy przyjdzie za kilka lat obowiązek domów zeroenergetycznych - lub przeciążone sieci bedą miały wyłączenia.

Naprawdę OZE ( ogniwo PV + wiatrownia ) do 150m2 domu z dziennym zapotrzebowaniem na ogrzewanie 5 kWh a 33kWh - to ogromna róznica w kosztach - "dekoracji" domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz jak by my tak w trzech mieszkali po sąsiedzku to można było by mieć jedną pompę na trzech :) lub 4 ... w tedy gruntówa jest dobrym rozwiązaniem.

 

pisałem temu Tomaszowi ale ... taka różnica jak z licz wynika

Nie tylko mnie -

Wykładowcy audytu s KAPE - również

http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGobainConstruction/Isover/Byggisolering/IsoverBoken/?Page=46 ISOVER również

 

Może Pan zwalczać izolowanie domów - tak jak odzysk ciepła z wentylacji - to walka z wiatrakami na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...