Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

...W Kalifornii domem pasywnym nazywa się domy, które latem się nie nagrzewają! Też się zdziwiłem ale tam pracuje się nad tym aby nie tracić latem energii na klimę bo "zimę" da się oblecieć przysłowiową świeczką. Dom pasywny to dom izolowany od czynników zewn.:)
Dlatego, uważam określanie domów pasywnymi ze względu ma zużycie energii za nieporozumienie. Trzeba pamiętać że mówimy o domach o baaaardzo małym zużyciu energii. To może na papierze ładnie wygląda ale nie będzie miało nic wspólnego z rzeczywistością, w sensie takim, że jak dla kogoś tak ważne jest osiągnięcie zupełnego minimum to może być zawiedziony tym że zużycie teoretyczne nie odpowiada temu w rzeczywistości. To problem domów pasywnych bo energooszczędne zużywają już tyle energii, że różnica będzie pomijalnie mała. Gdyby można było określić parametr U dla całego domu, byłby dobrym wyznacznikiem jakości izolacji a więc podstawą do zaszeregowania domu. Nie da się. Może jakaś suma U podzielona przez... No nie wiem. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A możesz w tym programie zasymulować pakiet 3-szybowy z argonem (U=0,5) i dodać do tego pleksi albo szybę? Jakby taką pleksi lub szybę dokleić od wewnątrz do ramy okna.

Albo szyby zespolone, np. podwójne

nie wiem czy plex .

argon niestety nie pomoże. cóż ITB donosi że szyba 1,1 to szyba 1,3-,1,4 aż .. i program liczy bardzo podobnie jak ITB zbadało.

zresztą moja 5 szyba ... też policzona i zbadana i jest to to .

 

Gdyby można było określić parametr U dla całego domu, byłby dobrym wyznacznikiem jakości izolacji a więc podstawą do zaszeregowania domu. Nie da się. Może jakaś suma U podzielona przez... No nie wiem.
nie mam pakietu programowego PHI.

Ale to co się liczy to jest ... jak by U domu bo Htr czyli suma strat przez przenikanie itp ...w W/K

czyli mostki termiczne, przegrody itp .

potem Hve .. na wentylacjie

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe zyski ciepła w domach przy dużych oknach są latem, więc trzeba je schładzać klimatyzatorem, a zimą są większe straty ciepła, więc trzeba dodatkowo grzać. W temperaturze wychodzi na zero, a w kieszeni 2x po minus. Dlaczego? powinno być zero. Duże okna do podłogi to pass.

Klimatyzuję sklep za darmo ( blaszany pawilon z 1990 roku - 5 cm wełny w dachu i czarna papa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzuję sklep za darmo ( blaszany pawilon z 1990 roku - 5 cm wełny w dachu i czarna papa).
Tu nie wierzę w to co Pan pisze !

Ponieważ mam coś podobnego ! i nie idzie tego ogrzać w zimie pompą powietrzną z jednostką zewnętrzną, niby jest do -7 .

ale przy -2 już nie daje rady, trzeba nagrzewnice 9kW aby ruszyć z miejsca temperaturę!

jest 6 cm pianki między blachami.

 

Czy to tak trudno policzyć ?

grubość przez lambda = opór cieplny

i jedne przez opór cieplny = współczynnik przenikania ciepła "U"?

tak samo z oknami !

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie mam pakietu programowego PHI.

Ale to co się liczy to jest ... jak by U domu bo Htr czyli suma strat przez przenikanie itp ...w W/K

czyli mostki termiczne, przegrody itp .

potem Hve .. na wentylacjie

Ooo, własnie takie coś. Suma strat przez przenikanie. Jeżeli da się policzyć to byłoby to najlepszym wyznacznikiem jakości izolacji całego domu. Wprawdzie będzie się zmieniać wraz ze zmianami temperatury powietrza ale dwa domy stojące w takiej samej strefie da się już porównać. Niby podobne do ilości konsumowanej energii ale to nie to samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie wierzę w to co Pan pisze !
Są faktury VAT i jest termometr. Zrobię zdjęcie "zasilania" pompy z dwóch małych ogniw PV i wiatraczka

Ponieważ mam coś podobnego ! i nie idzie tego ogrzać w zimie pompą powietrzną z jednostką zewnętrzną, niby jest do -7 .
Przy - 23 na zewnątrz i + 22 wewnątrz pompa pobierała 280W ( pawilon z 1990 r blacha 5cm blacha 35m2 pow. ) . Ma Pan mylne pojęcie o ogrzewaniu. Ogrzewanie ma uzupełniać straty - a Pan może mieć coś podobnego z wyglądu NIE Z ZAPOTRZEBOWANIA. Ja mam 30cm styropianu od gruntu i odzysk ciepła z wentylacji.

Grunt i wentylacja - to podstawowy generator strat ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie wierzę w to co Pan pisze !

Ponieważ mam coś podobnego ! i nie idzie tego ogrzać w zimie pompą powietrzną z jednostką zewnętrzną, niby jest do -7 .

ale przy -2 już nie daje rady, trzeba nagrzewnice 9kW aby ruszyć z miejsca temperaturę!

jest 6 cm pianki między blachami.

 

Czy to tak trudno policzyć ?

grubość przez lambda = opór cieplny

i jedne przez opór cieplny = współczynnik przenikania ciepła "U"?

tak samo z oknami !

Fizyka alternatywna Brzęczkowskiego neguje istnienie U czy lambdy. To wymysł ciepłowników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są faktury VAT i jest termometr. Zrobię zdjęcie "zasilania" pompy z dwóch małych ogniw PV i wiatraczka

Przy - 23 na zewnątrz i + 22 wewnątrz pompa pobierała 280W ( pawilon z 1990 r blacha 5cm blacha 35m2 pow. ) . Ma Pan mylne pojęcie o ogrzewaniu. Ogrzewanie ma uzupełniać straty - a Pan może mieć coś podobnego z wyglądu NIE Z ZAPOTRZEBOWANIA. Ja mam 30cm styropianu od gruntu i odzysk ciepła z wentylacji.

Grunt i wentylacja - to podstawowy generator strat ciepła.

No i już wiadomo i to od dawna. Wiedza sobie, Brzęczkowski sobie. Bajki Brzęczkowskiego. Stare i nudne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, własnie takie coś. Suma strat przez przenikanie. Jeżeli da się policzyć to byłoby to najlepszym wyznacznikiem jakości izolacji całego domu. Wprawdzie będzie się zmieniać wraz ze zmianami temperatury powietrza ale dwa domy stojące w takiej samej strefie da się już porównać. Niby podobne do ilości konsumowanej energii ale to nie to samo.
Perm to jest nie bo to jest liczone na 1st C czy tam K.

i sobie mnożysz przez dowolny gradient.

 

I o tym piszę. Takie podejście jest też propagowane przez ustawodawcę (NFOŚ). Inaczej nie dałoby się nic porównać a jak użytkownik będzie dom czy auto użytkował to jego sprawa, najważniejsze, że wie co dostaje.
Oczywiście

mi auto spala około 5,2 litra 2,0HDI 110KM a poprzedni właściciel sprzedał ponieważ

paliło mu niby 7,5 litra :D

Mi wyszło spalanie w aucie o ma około 400 kkm równe temu co fabryka przewidziała.

Ale to margines ...

nie oto chodzi .

 

Po to robi/liczy się charakterystykę energetyczną budynku aby przypiąć mu

etykietę tyle !

a ty sobie rób co chcesz ! nawet miej 30st w domu i 99% wilgotności twoja sprawa.

Tylko nie użalaj się że coś źle było policzone itp .

 

Przy - 23 na zewnątrz i + 22 wewnątrz pompa pobierała 280W ( pawilon z 1990 r blacha 5cm blacha 35m2 pow. )
a moja 2,8 kW ... licznik nowy to pokazuje

daje ciepła około 9kW ... liczyłem same straty przez okna to jest 2,5kW przy -20!!!

okna bez powłoki lowE.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moja 2,8 kW ... licznik nowy to pokazuje

daje ciepła około 9kW ... liczyłem same straty przez okna to jest 2,5kW przy -20!!!

okna bez powłoki lowE.

Straty generują - wentylacja i podłoga. Pan wyrzuci te programy do liczenia wymyślone przez ciepłowników!!! Niech Pan policzy dlaczego w iglo jest + 8.

960 W pompę ciepła założył sobie inwestor na 280m2 dom .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie wierzę w to co Pan pisze !

Ponieważ mam coś podobnego ! i nie idzie tego ogrzać w zimie pompą powietrzną z jednostką zewnętrzną, niby jest do -7 .

ale przy -2 już nie daje rady, trzeba nagrzewnice 9kW aby ruszyć z miejsca temperaturę!

jest 6 cm pianki między blachami.

Popatrz najpierw jak to wygląda :

http://bartycka24.pl/zdjecia/firmy/99.jpg

A tu na planie (pawilon 15A) - zobacz ile ma ścian zewnętrznych :

Bartycka_24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan wyrzuci te programy do liczenia wymyślone przez ciepłowników!!!
ja nie liczę programami !

ja liczę tym czym się liczyć powinno, arkuszem kalkulacyjnym ! a mostki będę liczył w THERM 6,3 lub 7,0 plus przelicznik do Psi .

kornickiego trzeba kupić .. i stówa poszła :D

Czasem satanem się podeprę.

Pogramy te bazują na czystej fizyce ! nic tam nie ma od ciepłowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! Słońce nie stoi w miejscu, latem duże okna nie mogą być nasłonecznione i po problemie. Zimą muszą być całe "skąpane" w tej niewielkiej ilości słońca która jest i będzie dobrze. To się da bardzo prosto zaprojektować ale trzeba o tym pamiętać a nie robić byle jak.

Jak to zrobić skoro zimą słońce grzeje wymiernie przez 5 godzin 2x w tygodniu, a zmrok zapada już po 15. Zysk z tego będzie żaden skoro straty ciepła w nocy będą kilka razy większe niż za dnia. Jeżeli latem duże okna nie powinny być nasłonecznione, to może lepiej będzie je zasłaniać roletami, tylko po co jeść tą żabę, skoro korzyści są tylko na papierze u architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobić skoro zimą słońce grzeje wymiernie przez 5 godzin 2x w tygodniu, a zmrok zapada już po 15. Zysk z tego będzie żaden skoro straty ciepła w nocy będą kilka razy większe niż za dnia. Jeżeli latem duże okna nie powinny być nasłonecznione, to może lepiej będzie je zasłaniać roletami, tylko po co jeść tą żabę, skoro korzyści są tylko na papierze u architekta.
Nie obraź się ...

pierwsze zdobądź wiedzę ! bo na przeczuciach nic nie zbudujesz .

Jak słońce jest daje nawet więcej wat mocy niż w lecie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ..http://superwindows.eu/superwindows/invis160-stack/prototypy/ puki co nie ma innej drogi .

To rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie. Szyby + wiele warstw powietrza przedzielonych folią PET.

Czemu tego jeszcze nie produkują? To pewnie spisek ciepłowników :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie liczę programami !

ja liczę tym czym się liczyć powinno, arkuszem kalkulacyjnym ! a mostki będę liczył w THERM 6,3 lub 7,0 plus przelicznik do Psi .

kornickiego trzeba kupić .. i stówa poszła :D

Czasem satanem się podeprę.

Pogramy te bazują na czystej fizyce ! nic tam nie ma od ciepłowników

Na fizyce ciepłowników! Programy te zakładają, że straty ciepła są proporcjonalne, czy procentowe.

To raz dwa....

Pogramy te bazują na czystej fizyce

a mostki będę liczył w THERM 6,3 lub 7,0 plus
Pan będzie konsekwentny!!!! Jedno wyklucza drugie!!!

Czysta fizyka czyli tu: definicja współczynnika przenikania ciepła, wyklucza mostki termiczne długość i szerokość przegrody są nieograniczone warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów Czyli... jedyną formą izolacji jest termos!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fizyce ciepłowników! Programy te zakładają, że straty ciepła są proporcjonalne, czy procentowe.

To raz dwa....

Pan będzie konsekwentny!!!! Jedno wyklucza drugie!!!

Czysta fizyka czyli tu: definicja współczynnika przenikania ciepła, wyklucza mostki termiczne długość i szerokość przegrody są nieograniczone warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów Czyli... jedyną formą izolacji jest termos!

Ta czysta fizyka, to chyba fizyka w wersji dla przedszkolaków.

Czyżby Pan ukończył taki kurs : http://blizejprzedszkola.pl/wydarzenie-9481,fizyka-dla-smyka-w-samorzadowym-przedszkolu-nr-66-w-krakowie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy te zakładają, że straty ciepła są proporcjonalne, czy procentowe.

To raz dwa....

 

Gdzie ty to widziałeś ?

Chyba nie mówisz o wyniku dla konkretnego domu, który na podstawie danych oblicza straty przez poszczególne przegrody i zestawia to na wykresie kołowym z wartościami procentowymi ? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...