Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Co tutaj jest zgrozą? Średnia dobowa... No właśnie dobowa. W tym roku zas ogrom ludzi montowało klime. Co do 20k to można i taniej... Z reszta i pewnie jakby było za 10k to i tak by to nie każdemu pasowało :)

 

Zauważ,że jesteśmy w temacie 0-20kWh/rok. Klimatyzacja oprócz pasywnej jakby nie pasowała bo źre prąd. Chyba,że powiemy sobie,że chłodzenie domu nie zaliczmy do 0-20kWh. Ludzie montują klimę i to ogrom, bo mają w d...e 1000 czy 2000kWh. Przy przyzwoitych zarobkach to pryszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

? Czyżbyś nagle stwierdził, że jest inspirujący? :) Generalnie facet mi nie przeszkadza, jak już pisałem. Zabawa w przepychanki, z tym, że ja żartuję a on się wkurza najwyraźniej. Jedyne co jest naganne, to, że te swoje bzdury wciska ludziom nieświadomym. "Chcę ocieplić dom styropianem z zewnątrz" pisze ktoś. "Nie ma sensu, nic to nie da trzeba od środka" pisze Brzęczkowski. Pisze to ludziom, którzy w takim domu mieszkają a ostatnią rzeczą o jakiej myślą jest remont wnętrz. Potem następuje konsternacja i zaczyna się jazda, bo ktoś się odezwie, że Brzęczkowski bzdury pisze, ten zamieszcza swoje idiotyczne rysuneczki i pisze sążniste posty o ucieczce ciepła do gruntu i tak z pomocy nici. Pytający głupieje i nie wie co ma dalej robić. Na FB to norma, tu mu na szczęście nie pozwalają.

Perm . Róbmy tak jak dotychczas. Punktujmy absurdy.Nic więcej nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ,że jesteśmy w temacie 0-20kWh/rok. Klimatyzacja oprócz pasywnej jakby nie pasowała bo źre prąd. Chyba,że powiemy sobie,że chłodzenie domu nie zaliczmy do 0-20kWh. Ludzie montują klimę i to ogrom, bo mają w d...e 1000 czy 2000kWh. Przy przyzwoitych zarobkach to pryszcz.

 

No to chyba ze tak podchodzimy do tematu. Tylko co masz na myśli z tymi 1000 2000 kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba ze tak podchodzimy do tematu. Tylko co masz na myśli z tymi 1000 2000 kWh?

 

Ludzie budują domy bez zadaszeń z ogromem okien od poł. i zachodu . Aby było komfortowo musi być klimatyzacja. .Bywam w takich domach .

Tymczasem można wybudować bez konieczności klimatyzacji. To mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi powiem że nie podoba mi się to jak TB kłamie ale on ma taką naturę. Walka z tym jest jak walka z wiatrakami lub jak próba nauczenia psa aby miauczał.

I jak dobrze rozumiem, to trzeba według Ciebie przejść nad tym do prządku dziennego.

Wiadomo że nic z tego nie będzie a i tak dzielnie próbujesz więc chyba faktycznie nie masz lepszych zajęć.

Zwróć uwagę, ze im więcej się pisze o jego głupotach, sposobie przedstawiania swoich racji, obrażaniu w tym imiennie, tym więcej osób będzie patrzyło na niego jak na jakiegoś dziwoląga.

Dla mnie to jest swego rodzaju choroba aby śledzić wpisy kogoś tylko po to by na nie ripostować aż do bólu.

Nie ja jeden ripostuje, nie ja pierwszy nie ostatni. Swego czasu Brzęczu założył wątek gdzie nie źle obrzucał mnie błotem, jego szczęście, że nie skończyło się to w sądzie. Wcześniej moderator na pisemne ustosunkowanie się do tematu wykasował cały wątek.

A jak ktoś jest na tyle głupi aby robić sobie instalacje wg TB to już jego problem

A już jak ktoś da się wkręcić na te głupoty to pewnie Ty się będziesz cieszył jako pierwszy, mając możliwość ostrzeżenia.

a Ty nie musisz być zbawcą ludzkości w tej dziedzinie no chyba że Ci się nudzi i z nudów to robisz.

Jestem jak najdalej od zbawiania kogokolwiek. Co do nudów i pisania na tym forum to zauważ , ze masz już niezłą ilość napisanych postów przy stosunkowo małym tu stażu, gdzie ja przy Tobie jestem mały pikuś. A więc nie wiem kto się tu nudzi. A tak na marginesie masz już jakąś koncepcję swojej budowy? Bo z twoich postów mało co wynika. Napisałeś ponad 4tyś postów celem poznania tematu czy zaistnienia?

Ale trochę to dziwne jak na kogoś kto handluje kolektorami że wolny czas woli tracić na sprzeczanie się z TB.

Przede wszystkim to ja produkuję kolektory ale żeby móc cokolwiek powiedzieć o ich działaniu i eksploatacji też je montuję, nawet czasami zapitalając po dachu.

Raczej nie martw się o mój czas, patrz by Tobie go nie zabrakło. /patrz na wytłuszczenie/

Nie uczono Cię że niegrzecznie jest odpowiadać pytaniem na pytanie?
A na to pytanie odpowiem w innym terminie, czekając na Twoją konsekwencję, odpowiedź będzie bolesna.

A tak na marginesie Brzęczu raz zaśmiał się ze mnie sarkastycznie gdy zdarzył mi się błąd ortograficzny, nie minął tydzień gdzie zapałałem go na dwóch błędach. Miałem wiele przyjemności w popisie moich złośliwości.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zużycie ze stopki to pompa staje się średnio opłacalna. Biorąc pod uwagę że przy pompie zyskujesz góra 3x tyle co zużyłeś czyli circa 2000kWh. Przy II taryfie daje ok. 800zł/rok. 19000 /800 wychodzi ok. 24 lata. Przy kredycie - dłużej. Niezawodność pompy - 24 lata - wątpliwe.

 

do tych 800zł dodałbym oszczędności z cwu ostrożnie licząc 500zł

 

a od tych 19 tys odjołbym cenę bojlera , jakiś sterowników do kabli albo kospela

odejmnijmy od 19 tyś choć 4 tyś

zostanie 15 tyś i podielmy to przez 13oozł

12 lat

 

ale dochodzą 3 ważne aspekty

 

klima w cenie- dla mnie bez znaczenia ale jest

luz z używaniem cwu-dochodzimy do 15 m3

i temperaturach w domu - przy kablach widzę tu trzymanie 21,5

no i najważniejsze - ludzie się zmieniają

ale nawet za 10 lat u mnie na wsi prędzej sprzedam ten dom niż na kablach

 

ale rzeczywiście warto to analizować pod kosztem opłacalności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie budują domy bez zadaszeń z ogromem okien od poł. i zachodu . Aby było komfortowo musi być klimatyzacja. .Bywam w takich domach .

Tymczasem można wybudować bez konieczności klimatyzacji. To mam na myśli.

 

ja mam bycze przeszklenia od zachodu i południa a zapewniam cię że ABSOLUTNIE nie potrzebuje w domu klimy żeby był komfort

ja nie bywam w takich domach -mieszkam w takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=oszczednyGrze

 

a możesz rozwinąć co masz na myśli uwzględniając prace tego mojego nędznego atlancika od kilku już lat w moim domu

 

jak zmieniłyby się rachunki u mnie?

 

przypominam sobie jak do mnie przyjechał facet - doradca panasonica

rozmawiamy sobie o zaletach ich pomp i innych

w pewnym momencie facet stwierdził że cudu nie będzie - jak to mówił Kobuszewski-nie bądź pan głąb

ale chętnie posłucham jakby się zmieniły moje rachunki

 

przypominam sobie rozmowę tel z jednym panem z mazowsza

-założe panu super wm z reku za 10 tyś

-super

po chwili w tej rozmowie usłyszałem że właściwie to wyjdzie 13-14 tyś

a na początku rozmowy usłyszałem że tylko on to porządnie robi reszta to ignoranci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux, nie chciałem cię urazić. Licz jak chcesz,możesz nawet jeszcze trochę pożonglować stawkami, wtedy wyjdzie ci pewnie 5 lat.Zastanawiam się jaka to pompa ciepła kosztuje 19 tysi z instalacją grzewczą wewnątrz domu. Bo inni to chyba nie mają szczęścia do takich wycen instalacji grzewczej wraz pompą.

Chyba nawet viceprezes jednej firmy naciągającej na tym forum na zakup i montaż pomp ciepła, więcej za swoją instalację wraz z pompą zapłacił zdecydowanie więcej swojemu pracownikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fire-spoko ja nawet tak nie myślałem

w tej chwili 20 tyś za powietrzną to żadna rewelacja

znam tu wielu na forum -którym dodatkowo doszła dotacja ale to pomijam

 

s co w tym żonglowaniu niby jest oszustwem?

spokojnie razem to policzmy

 

 

ale ja ani słoea nie napisałem o całej instalacji grzewczej

tylko o pompie i kotłownii

no uczciwie za podłgówkę w całym domu mat+rob muszę doliczyć 7 tyś

 

w czym twoim zdaniem się mylę?

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fire-spoko ja nawet tak nie myślałem

w tej chwili 20 tyś za powietrzną to żadna rewelacja

znam tu wielu na forum -którym dodatkowo doszła dotacja ale to pomijam

 

s co w tym żonglowaniu niby jest oszustwem?

spokojnie razem to policzmy no nimi

 

 

ale ja ani słoea nie napisałem o całej instalacji grzewczej

tylko o pompie i kotłownii

no uczciwie za podłgówkę w całym domu mat+rob muszę doliczyć 7 tyś

 

w czym twoim zdaniem się mylę?

Ani słowa nie napisałeś też o wszystkich "fajerwerkach" w twoim domu które mają wpływ na to że ta twoja PC praktycznie nie ma co robić...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z pytał mnie tutaj o koszty instalacji więc ogrzewanie na dom 100m2 można już mieć od 7 tys zł. (kanałówka, grzejniki na 23% a z usługą do ustalenia) oczywiście im lepszy sprzęt tym drożej ale nawet te najtańsze konfiguracje spisują się zadowalająco. Co do cwu to pompy lub termy. Pompy już dobre można mieć nawet poniżej 3 tys zł, ale to wszystko zależy od zużycia. Czyli generalnie w 10 tys zł można się zmieścić.

 

Grześ, ja podałem konkretne, markowe urządzenia (pompa - Panasonica, rurki Kantherm, zasobnik Galmet MAXI). Jeśli porównujesz to powinieneś również bazować na konkretnych modelach urządzeń.

 

No i brakuje w twoim rozważaniu obliczeń kosztów eksploatacji (np. dla 15lat).

 

Patrząc na zużycie ze stopki to pompa staje się średnio opłacalna. Biorąc pod uwagę że przy pompie zyskujesz góra 3x tyle co zużyłeś czyli circa 2000kWh. Przy II taryfie daje ok. 800zł/rok. 19000 /800 wychodzi ok. 24 lata. Przy kredycie - dłużej. Niezawodność pompy - 24 lata - wątpliwe.

 

Wkalkuluj jeszcze cwu.

 

Dziękuję zatem. Jaki sens... Koszty. Bo instalację można mieć na dom 100-120m2 za 20 tys zł. Mowa tutaj o cwu, grzejniki, pompa ciepła do grzania i chłodzenia, rekuperacja. Gdyby ktoś chciał najwyższą półkę/ładniejszy design to więcej ale jak obserwuję na razie nie ma ogromnych różnic pomiędzy kanałówkami tymi tańszymi a droższymi. Jak wiemy jedni kupują fiata a inni lexusa.

 

Ja zmieszczę się w 20k za co (pc + wodna podłogówka), cwu i wentylację z reku z tym, że reku, kanały wentylacyjne oraz podłogówkę robię sam.

 

Podobnie z domami. Warto jednak dom dobrze zaizolować, wrzucić tani system w instalacji i w utrzymaniu i po sprawie. Opcji jest kilka. Powtarzam nie każdy musi lubić akurat taką. A technologia idzie do przodu. Kieruję się w koncepcję jak największej autonomiczności. W tym roku będę chciał przetestować klimy w tandemie z PV prosto od producenta.

 

Rozumiem, że tylko do chłodzenia ?

bo w zimie taki zestaw nawet nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, w cwu mnie nie wmanewrujecie. Pamiętacie parę lat temu była gorąca dyskusja nt. cwu? Skończyło się na wyzwiskach- , od brudasów,etc., inne czyściochy deklarowały 300l dziennie na osobę itd.

O żonglowaniu danymi pisałem dlatego, ze za chwilę wskoczy Brzęczkowski z cop-em 15,albo inny że cop był max. 3. A ktoś inny zarzuci ze malux zużył pewnie więcej, bądź ma 18 stopni w domu, więc po co mi to?

Patrząc na dane maluxa po prostu nie pchałbym się w pompę. Zrobienie porządnej instalacji co jest droższe i trudniejsze do regulacji niż kable z termostatami.Minusem kabli jest to że nie ma zamiany na wypadek "W". Przy rurkach można podpiąć wtedy nawet kozę z płaszczem wodnym. Przy domu dobrze ponad 200m2 polecałbym pompy ciepła.Ale przy małych domach do 140m2 polecałbym kable bo zyski z pompy mizerne są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, w cwu mnie nie wmanewrujecie. Pamiętacie parę lat temu była gorąca dyskusja nt. cwu? Skończyło się na wyzwiskach- , od brudasów,etc., inne czyściochy deklarowały 300l dziennie na osobę itd.

O żonglowaniu danymi pisałem dlatego, ze za chwilę wskoczy Brzęczkowski z cop-em 15,albo inny że cop był max. 3. A ktoś inny zarzuci ze malux zużył pewnie więcej, bądź ma 18 stopni w domu, więc po co mi to?

Patrząc na dane maluxa po prostu nie pchałbym się w pompę. Zrobienie porządnej instalacji co jest droższe i trudniejsze do regulacji niż kable z termostatami.Minusem kabli jest to że nie ma zamiany na wypadek "W". Przy rurkach można podpiąć wtedy nawet kozę z płaszczem wodnym. Przy domu dobrze ponad 200m2 polecałbym pompy ciepła.Ale przy małych domach do 140m2 polecałbym kable bo zyski z pompy mizerne są.

 

Brudasy, czy nie, nie możesz całkowicie pomijać grzania cwu. W domach jak w temacie i rodzinie 4+ na cwu może pójść więcej kWh niż na co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudasy, czy nie, nie możesz całkowicie pomijać grzania cwu. W domach jak w temacie i rodzinie 4+ na cwu może pójść więcej kWh niż na co.

 

Co do cwu, to jak rozmawiam z ludźmi w większości przypadków nawet na rodziny 5-osobowe wystarcza zbiornik 80-120L sam też to potwierdzam. Mam w domu 5 tkę ludzi. Wiadomo, co innego jak ktoś w wannie pławi się dzień w dzień jeden po drugim ale kto tak robi...? Zawsze warto szukać rozwiązań na wsam raz a nie ponad. Takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...