Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Już nie pamiętam co miałem na myśli, ale chyba to, że rekuperatorem ścieków woda-woda będę, daj Boże, odzyskiwał energię cały rok, więc może uda się odzyskać połowę. A jak już odzyskam, to mogę sobie to odjąć od kosztów ogrzewania, bo dlaczego nie? A jak już sobie odejmę, to mi wyjdzie pasywny :cool:

 

Nydar - zagospodaruj ciepłe zużyte powietrze, bo przy 70m3/h tracisz jakieś 1200kWh w sezonie grzewczym, przy dT=15K (zakładam jakieś +5stC z GWC). Rozumiem, że odzysk z szarych ścieków mocno poprawia Ci bilans, ale skoro można odzyskiwać energię ze zużytego powietrza i zużytej wody, to warto zrobić jedno o drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Nydar - zagospodaruj ciepłe zużyte powietrze, bo przy 70m3/h tracisz jakieś 1200kWh w sezonie grzewczym, przy dT=15K (zakładam jakieś +5stC z GWC). Rozumiem, że odzysk z szarych ścieków mocno poprawia Ci bilans, ale skoro można odzyskiwać energię ze zużytego powietrza i zużytej wody, to warto zrobić jedno o drugie.

 

Wentyluję około 100kg/h Ścieki oddają 5-6kWh/dobę. Zestaw GWC i RSŚ daje powietrze o parametrach rekuperatora p-p. No i faktycznie marnuje teraz zużytym powietrzem sporo energii. Ale tylko dla tego,że ogrzewanie kominkiem kosztuje nic. Znudzi się kominek będzie bodziec co do odzyskiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, a może zaadoptowałbyś np. takie urządzonko?:

http://olx.pl/oferta/klimatyzator-przenosny-wap-357dzh-equation-CID628-IDb99BH.html

 

Mam takowa obecnie na budowie i bardzo ładnie dogrzewa. A cena na tyle atrakcyjna, że nie szkoda byłoby zdjąć oryginalną obudowę i wstawić w jakiś kanał.

 

Dużo powietrza potrzebuje,ale COP3,5 przy 700PLN to przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać coś więcej na temat odzysku ciepła z szarych ścieków? Jakiś schemat działania? Oczywiście znalazłem różne w necie, lecz chodzi mi o konkretnie Wasze rozwiązania, które działają w praktyce.

 

Tutaj mój: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214768-EX-House-pasywna-stodo%C5%82a&p=6705749&viewfull=1#post6705749

ale jeszcze nie przećwiczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać coś więcej na temat odzysku ciepła z szarych ścieków? Jakiś schemat działania? Oczywiście znalazłem różne w necie, lecz chodzi mi o konkretnie Wasze rozwiązania, które działają w praktyce.

Masz tu cały wątek temu poświęcony z pomiarami, obliczeniami, konkretnym rozwiązaniem i zastosowaniem.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242367-odzysk-energii-z-cieplej-wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp bąbla pod domem, zyski z gorącego lata to już tylko 0,5*K

rok temu 16,5 dziś 16,9

 

zeszłoroczne zużycie do 27-12-2014 = 2381 kWh

tegoroczne zużycie do 28-12-2015 = 2402 kWh

 

Te wyniki zużycia różnią się o 1%. Temperatura zauważalnie wzrosła o,5*K czyli 3%. Czyli wzrost temp. pod fundamentem nie ma wprost przełożenia na zużycie. Wniosek oczywisty bo jest tam izolacja.

 

Czy da się rekuperatorem powietrze ścieki odzyskać 50% energii poświęconej na ogrzanie CWU?

Nie wiem jaką ma sprawność takie urządzenie jednak pominęliście w swoich rozważaniach jedną istotną sprawę. Jeżeli zużycie na przygotowanie CWU jest na poziomie 10 kWh na dzień. To znaczy, że zagrzejemy około 200L od temp. 10oC do temp. ~50oC. Sam zbiornik ma straty ( 1-2%). Później jest cyrkulacja, nie wiem ile to w procentach, założę (2 %). Później samo użycie samej wody: Wylanie, kąpiel lub inna czynność, spuszczenie wody do rekuperatora. Zakładając, że woda do rekuperatora wpada z temp. 30oC i mamy sprawność rekuperatora 100% to ile odzyskamy tej energii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyniki zużycia różnią się o 1%. Temperatura zauważalnie wzrosła o,5*K czyli 3%. Czyli wzrost temp. pod fundamentem nie ma wprost przełożenia na zużycie. Wniosek oczywisty bo jest tam izolacja.

 

Czy da się rekuperatorem powietrze ścieki odzyskać 50% energii poświęconej na ogrzanie CWU?

Nie wiem jaką ma sprawność takie urządzenie jednak pominęliście w swoich rozważaniach jedną istotną sprawę. Jeżeli zużycie na przygotowanie CWU jest na poziomie 10 kWh na dzień. To znaczy, że zagrzejemy około 200L od temp. 10oC do temp. ~50oC. Sam zbiornik ma straty ( 1-2%). Później jest cyrkulacja, nie wiem ile to w procentach, założę (2 %). Później samo użycie samej wody: Wylanie, kąpiel lub inna czynność, spuszczenie wody do rekuperatora. Zakładając, że woda do rekuperatora wpada z temp. 30oC i mamy sprawność rekuperatora 100% to ile odzyskamy tej energii?

 

Coś chyba zagmatwałeś.Rekuperator powietrze-ścieki do CWU? Rozumiem,że chodzi o rekuperator woda-ścieki do CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pokazać że nie wszystko jesteśmy w stanie odzyskać. Drugą sprawą jest jak to odzyskamy. W przypadku powietrza dochodzi jeszcze sezonowosc.

 

Energia z CWU faktycznie cała do rekuperatora nie trafia ,ale jest tracona we wnętrzu domu .Nie można tego zatem uznać za czystą stratę a raczej za wspomożenie CO czy rekuperatora p-p lub odzysku ze zużytego powietrza przez pc..To co zostaje,szacuję podobnie jak Ty na 5-6kWh .Dla trzyosobowej rodziny to jest +10oC powietrza wentylacyjnego . Od września do kwietnia rośnie prawie liniowo odzysk . Wynikający z ,,stałej dostawy ścieków i spadającej temp. gruntu.Faktycznie nie jest odzyskiwany cały potencjał we wrześniu,czy październiku . Pełna moc dopiero od stycznia do kwietnia. Ale ten system powoduje,że temp. świeżego powietrza jest podobna do temp. powietrza dobrej klasy rekuperatora. A pozostałe miesiące ? Regeneracja temp. gruntu pod domem. Należy to rozważać kompleksowo a nie wybiórczo mówić o sezonowości . Przy regeneracji temperaturowej gruntu pod domem ,sezon grzewczy zaczynam od 19-20oC a kończę go na 15oC .Mniejsza delta z wnętrzem = czysty zysk,dzięki tym 5-6kWh pompowanym dzień w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia z CWU faktycznie cała do rekuperatora nie trafia ,ale jest tracona we wnętrzu domu .Nie można tego zatem uznać za czystą stratę a raczej za wspomożenie CO czy rekuperatora p-p lub odzysku ze zużytego powietrza przez pc..To co zostaje,szacuję podobnie jak Ty na 5-6kWh .Dla trzyosobowej rodziny to jest +10oC powietrza wentylacyjnego . Od września do kwietnia rośnie prawie liniowo odzysk . Wynikający z ,,stałej dostawy ścieków i spadającej temp. gruntu.Faktycznie nie jest odzyskiwany cały potencjał we wrześniu,czy październiku . Pełna moc dopiero od stycznia do kwietnia. Ale ten system powoduje,że temp. świeżego powietrza jest podobna do temp. powietrza dobrej klasy rekuperatora. A pozostałe miesiące ? Regeneracja temp. gruntu pod domem. Należy to rozważać kompleksowo a nie wybiórczo mówić o sezonowości . Przy regeneracji temperaturowej gruntu pod domem ,sezon grzewczy zaczynam od 19-20oC a kończę go na 15oC .Mniejsza delta z wnętrzem = czysty zysk,dzięki tym 5-6kWh pompowanym dzień w dzień.

 

Cała energia nie trafia do rekuperatora więc potencjalna energia do odzyskania jest mniejsza co za tym idzie spada sprawność całego układu. Jeżeli ktoś nie ma tego reku to część energii z CWU zostaje w środku. Z tym podgrzewaniem gruntu pod domem to ja bym nie przesadzał.

Można policzyć 200 dni powietrze wymaga podgrzania więc 156 będzie podgrzewać grunt. O ile to podgrzeje grunt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką ma sprawność takie urządzenie jednak pominęliście w swoich rozważaniach jedną istotną sprawę. Jeżeli zużycie na przygotowanie CWU jest na poziomie 10 kWh na dzień. To znaczy, że zagrzejemy około 200L od temp. 10oC do temp. ~50oC. Sam zbiornik ma straty ( 1-2%). Później jest cyrkulacja, nie wiem ile to w procentach, założę (2 %). Później samo użycie samej wody: Wylanie, kąpiel lub inna czynność, spuszczenie wody do rekuperatora. Zakładając, że woda do rekuperatora wpada z temp. 30oC i mamy sprawność rekuperatora 100% to ile odzyskamy tej energii?

Tę szacowaną sprawność opiszę na przykładzie mojego odzyskiwacza ciepła. Dla tego, że nydara całkiem inaczej pracuje.

Założyłem na samym początku, ze odzyskuję ciepło z szarych i to ciepło pakuję od razu do wody. Taki system wydał mi się najbardziej rozsądnym prostym i tanim w wykonaniu.

Zakładając podane parametry trzeba jeszcze uwzględnić podział na sezony. A więc w zimie przy kąpieli gdzie woda w prysznicu jest na poziomie 42 stopnie a temp. w łazience gdzieś około 23 stopnie to na wymiennik trafiają ścieki już li tylko o temp. około 35 stopni. Niby strata jest około 7 stopni ale jednak jest ona pozorna bo dogrzewa nam łazienkę a wiec wchodzi w ogólny bilans ogrzewania budynku. Z tych 35 stopni odzyskujemy około 30 stopni przy zimnej wodzie z przyłącza wynoszącej aktualnie około 7,5 stopnia.

Już na oko widać, że ogólny odzysk ciepła jest grubo powyżej 50% a zimą jeszcze dogrzewamy łazienkę, gdzie latem raczej to ciepło wypuszczamy oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru przesadzać. Podgrzać metrową warstwę pod moim domem o 1oC to 60kWh. Powietrza od wiosny do jesieni puszczam 150m3/h Obniżenie temperatury takiej masy powietrza w okrsie wiosna koniec lata o 1oC to 200kWh.

 

Zakładasz, że ta metrowa warstwa piachu jest odizolowana próżnią. A tak nie jest. Liczenie jak powyżej nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz, że ta metrowa warstwa piachu jest odizolowana próżnią. A tak nie jest. Liczenie jak powyżej nie ma sensu.

 

Nic nie liczę a pokazuję potencjał jaki drzemie w powietrzu i jak łatwo-tanio podgrzać grunt pod domem i mieć z tego wymierną korzyść w postaci mniejszych strat ciepła.Jestem pewien,że mam rację uważając iż cieplej pod posadzką to tańsza eksploatacja, bo jednak o stratach decyduje delta T.

 

ps. Jeżeli łatwo podgrzać to i łatwo schłodzić,ale o tym to już wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Jeżeli łatwo podgrzać to i łatwo schłodzić,ale o tym to już wiemy.

 

Nie jest łatwo. W największe upały podgrzałem żwirowca do raptem 16oC, przy 40oC na zewnątrz i pracy ciągłej GWC. W tym czasie pod podłogą miałem ok. 12,5oC.

Dziś, przy -3oC na zewn. i non stop pracującym GWC, temp. pod podłogą oscyluje ok. 11,8oC. Zaś temp. żwirowca 7,3oC.

 

dT w obu przypadkach to 4oC, ale tylko w obrębie żwirowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest łatwo. W największe upały podgrzałem żwirowca do raptem 16oC, przy 40oC na zewnątrz i pracy ciągłej GWC. W tym czasie pod podłogą miałem ok. 12,5oC.

Dziś, przy -3oC na zewn. i non stop pracującym GWC, temp. pod podłogą oscyluje ok. 11,8oC. Zaś temp. żwirowca 7,3oC.

 

dT w obu przypadkach to 4oC, ale tylko w obrębie żwirowca.

 

No a widzisz a Krzysiek B-B miał ponad 20oC bez niczego tylko z tego co przeszło przez 10cm izolacji latem. Nie jesteś zdziwiony?

 

ps. Jak masz bez przeponowy GWC to w upały dostarczasz wilgoć a to poprawia przewodność cieplną do niższych zimniejszych pokładów gruntu.

Dziś masz -3oC .No tak pierwszy dzień przymrozków w tym roku :)

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a widzisz a Krzysiek B-B miał ponad 20oC bez niczego tylko z tego co przeszło przez 10cm izolacji latem. Nie jesteś zdziwiony?

 

Nie. Grzał "stratami" przez 10cm izolacji. Ja mam 30cm i grzałem powietrzem. W takim przypadku ciężko naładować grunt.

 

ps. Jak masz bez przeponowy GWC to w upały dostarczasz wilgoć a to poprawia przewodność cieplną do niższych zimniejszych pokładów gruntu.

Dziś masz -3oC .No tak pierwszy dzień przymrozków w tym roku :)

 

Dlatego poczekam do końca zimy na wnioski. Nie mniej jednak, na tą chwilę jestem nieco rozczarowany temperaturami jakie otrzymuję z GWC. Liczyłem na wyższe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...