Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pionowa opaska na metr głębokości przynajmniej (dla płyty fundamentowej) lub ocieplenie fundamentów od zewnątrz. To krytyczny obszar dla strat ciepła spod podłogi. Pozioma opaska nie jest tak skuteczna.

 

Ok, ile styroduru proponujesz na fundament i jak głęboko również metr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ile styroduru proponujesz na fundament i jak głęboko również metr?
Nie musi być XPS, EPS hydro będzie wystarczający a jest trochę tańszy. Wytrzymałość nie ma w takim zastosowaniu znaczenia. Na głębokość ściany fundamentowej i grubość tyle co na ścianie, przynajmniej w górnej części.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być XPS, EPS hydro będzie wystarczający a jest trochę tańszy. Wytrzymałość nie ma w takim zastosowaniu znaczenia. Na głębokość ściany fundamentowej i grubość tyle co na ścianie, przynajmniej w górnej części.

 

Utrzymanie bąbla pod domem zaczyna być kosztowne ...

30cm EPS hydro po obwodzie na głebokość 1-1,2m to w moim przypadku koszt ok 4tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie bąbla pod domem zaczyna być kosztowne ...

30cm EPS hydro po obwodzie na głebokość 1-1,2m to w moim przypadku koszt ok 4tys. zł.

E tam. 30 to dla pasywniaka, poza tym nie na całą głębokość fundamentów, moim zdaniem wystarczy pół metra ppt a reszta np 10 cm. Te 30 cm przy styku ściany i podłogi, bo tam jest mostek. Myślę, że w sumie połowę tego co piszesz albo i mniej. EPS Hydro na fundament drogi nie jest. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. 30 to dla pasywniaka, poza tym nie na całą głębokość fundamentów, moim zdaniem wystarczy pół metra ppt a reszta np 10 cm. Te 30 cm przy styku ściany i podłogi, bo tam jest mostek. Myślę, że w sumie połowę tego co piszesz albo i mniej. EPS Hydro na fundament drogi nie jest.

 

Mam 10cm izolacji na ścianach fundamentowych i mam bąbel ciepła:D

A to tylko dlatego,że mimo iż przy samej ścianie jest chłodniej to metr dalej już nie .Ot piaskowa izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wtedy, gdy nie będę wentylował oraz temp. gruntu obok domu będzie wyższa niż pod domem. Czy jest to realne przy non stop pracującym GWC ?

 

Nie pytaj czy realne.To jest pewne .Choćby wiosną .Regenerujesz najpierw rozbiegówkę a pod chałupą zimno. Podczas gdy na zewnątrz grunt już cieplejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10cm izolacji na ścianach fundamentowych i mam bąbel ciepła:D

A to tylko dlatego,że mimo iż przy samej ścianie jest chłodniej to metr dalej już nie .Ot piaskowa izolacja.

:) Te 30 cm grubości to dla pasywniaka a 50 cm w dół raczej na wszelki wypadek, poza tym też uważam, że te 10 cm powinno wystarczyć. Wiesz do czego zmierzam. Straty spod podłogi są w kierunku powietrza zewnętrznego, pod krawędzią domu. To krytyczny obszar i trzeba się przed tym zabezpieczyć. W rozległym domu to nie problem ale w małym domku, tym bardziej parterowym brak opaski krawędziowej może spowodować szybsze wychładzanie się gruntu pod podłogą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj czy realne.To jest pewne .Choćby wiosną .Regenerujesz najpierw rozbiegówkę a pod chałupą zimno. Podczas gdy na zewnątrz grunt już cieplejszy.

 

Obstaję przy tym, że przy ciągle pracującym GWC grunt pod domem szybciej nabierze wyższej temperatury niż grunt zewnętrzny. Zarówno samo powietrze przepłyające przez GWC będzie bardziej pojemne dla pary wodnej, więc nie dojdzie do kondensacji.

I chyba niedługo bedę mógł to sprawdzić.

 

PS. Włączyłem GWC. Powietrze ma stabilne 8oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie przy 10 cm izolacji pod podłogą. Z danych, które pokazuje Krzysiek wynika, że nie warto więcej ładować pod podłogę. GWC w zimie zwiększy straty.

 

czyli pozostaje tylko letni GWC ;)

 

Jest szansa, że zrobię tą modyfikację o której pisał jasiek w wątku o GWC i przez najbliższe lato naładuje GWC z pominieciem rozbiegówki. Spróbuje go przetrzymać jak długo się da. Zobaczymy wówczas jaka będzie utrzymywała się temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu naładowałem GWC do temp. 16oC, gdy obok pospółka (w części domu gdzie nie ma GWC) miała temp. 13oC. Na pewno zyskałbym, tylko musiałbym nie używać GWC do zimy...

 

Ale to tylko świadczy o tym że grunt pod domem nie został dostateczne naładowany, te 16* to miały same kamienie w wymienniku a cały grunt dookoła już znacznie mniej ...

A dlaczego nie używać do zimy ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pozostaje tylko letni GWC ;)

 

Jest szansa, że zrobię tą modyfikację o której pisał jasiek w wątku o GWC i przez najbliższe lato naładuje GWC z pominieciem rozbiegówki. Spróbuje go przetrzymać jak długo się da. Zobaczymy wówczas jaka będzie utrzymywała się temperatura.

 

Ładowanie wymiennika zaczynasz od wiosny, w lecie nie zdążysz dostarczyć tyle energii ...

Ten akumulator trzeba ładować długo i " małym prądem" ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajemy ...,dajemy ...

Tyle że cały ma tam się zmieścić i trzeba go odpowiednio naładować energią w lecie...

 

Z całym szacunkiem ale g..o prawda. http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/

To są średnie miesięczne temperatury w Polsce. Nie da się GWC naładować do września- października wiecej jak13 -14-15oC bez ingerencji z kolektorów czy RSŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale g..o prawda. http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne/

To są średnie miesięczne temperatury w Polsce. Nie da się GWC naładować do września- października wiecej jak13 -14-15oC bez ingerencji z kolektorów czy RSŚ.

Tyle to ja mam teraz w październiku pod domem bez żadnego GWC a przypomnę że u mnie jeszcze nigdy żadne ogrzewanie nie chodziło więc albo on g...o daje albo się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...