Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie są efekty opisywania czegoś na forum ...:yes:

 

Mam kilka instalacji zrobionych w ten sposób ale na efekty trzeba poczekać do następnego sezonu ...:yes:

A po co czekać do następnego sezonu? Trzeba było spytać to bym powiedział jak jest. Sam mam od wielu lat taki układ i wiele razy go opisywałem.

Zacznijmy od wężownicy umieszczonej najniżej tej w gruncie. Aby się przekonać czy ciepło jest gromadzone mam nadzieje, ze umieściłeś czujnik temp. już co najmniej rok wcześniej i masz jakieś dane nim umieściłeś wężownicę. tylko wtedy można porównać sytuacje sprzed zrzutu ciepła i po zrzucie ciepła.

A więc można zapomnieć, że cokolwiek można zgromadzić w gruncie. W każdym razie nie tak jak to przedstawione jest na obrazku. Całe ciepło pompowane do gruntu bardzo szybko rozłazi się w tym gruncie bezpowrotnie. Aby cokolwiek zgromadzić to całkiem inaczej trzeba taki wymiennik gruntowy zbudować.

Płyta grzewcza: Czy ktokolwiek obliczał ile ciepła i na jak długo można zgromadzić w takiej płycie?

I najważniejsze pytanie: ile kolektorów stosujesz na budynek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy przyklad i profesionalnego kominka i palacza :)

Tylko teraz ... ma sprawnosc 80-90% i ogrzewa tym caly dom?

Tak, naprawdę kominek jest profesjonalny, dla tego można w nim dokładać raz na 24h. Przez co palacz jaki jest każdy widzi.

Jeżeli rozważasz kozę to musi być ona duża by nie dokładać do niej parę razy dziennie. Miałem kozę i z niej zrezygnowałem właśnie dla tego by kotłownia nie była w salonie. Natomiast ten kominek o którym mówię to inna klasa inna bajka całkiem inna półka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak, naprawdę kominek jest profesjonalny, dla tego można w nim dokładać raz na 24h. Przez co palacz jaki jest każdy widzi.

Jeżeli rozważasz kozę to musi być ona duża by nie dokładać do niej parę razy dziennie. Miałem kozę i z niej zrezygnowałem właśnie dla tego by kotłownia nie była w salonie. Natomiast ten kominek o którym mówię to inna klasa inna bajka całkiem inna półka.

Jaki to kominek?Podasz firmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co czekać do następnego sezonu? Trzeba było spytać to bym powiedział jak jest. Sam mam od wielu lat taki układ i wiele razy go opisywałem.

Zacznijmy od wężownicy umieszczonej najniżej tej w gruncie. Aby się przekonać czy ciepło jest gromadzone mam nadzieje, ze umieściłeś czujnik temp. już co najmniej rok wcześniej i masz jakieś dane nim umieściłeś wężownicę. tylko wtedy można porównać sytuacje sprzed zrzutu ciepła i po zrzucie ciepła.

A więc można zapomnieć, że cokolwiek można zgromadzić w gruncie. W każdym razie nie tak jak to przedstawione jest na obrazku. Całe ciepło pompowane do gruntu bardzo szybko rozłazi się w tym gruncie bezpowrotnie. Aby cokolwiek zgromadzić to całkiem inaczej trzeba taki wymiennik gruntowy zbudować.

Płyta grzewcza: Czy ktokolwiek obliczał ile ciepła i na jak długo można zgromadzić w takiej płycie?

I najważniejsze pytanie: ile kolektorów stosujesz na budynek?

 

Ja znam twoje poczynania w tym kierunku ...:yes:

Ja mam to trochę inaczej zrealizowane ...

Wężownica pod budynkiem służy tylko i wyłącznie do wychładzania kolektorów w lecie jak nie ma co z ciepłem zrobić , w obwodzie jest jeszcze wymiennik płytowy co by ewentualnie tą energię wpompować dzieciom do basenu ogrodowego ...

Sprzęgło tych kolektorów jest jednocześnie kotłownią elektryczną i podłączone jest do ogrzewania podłogowego w płycie...

Jest 6 płaskich kolektorów które grzeją CWU i wspomagają CO w dni słoneczne sezonu grzewczego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam twoje poczynania w tym kierunku ...:yes:

Ja mam to trochę inaczej zrealizowane ...

Wężownica pod budynkiem służy tylko i wyłącznie do wychładzania kolektorów w lecie jak nie ma co z ciepłem zrobić , w obwodzie jest jeszcze wymiennik płytowy co by ewentualnie tą energię wpompować dzieciom do basenu ogrodowego ...

Sprzęgło tych kolektorów jest jednocześnie kotłownią elektryczną i podłączone jest do ogrzewania podłogowego w płycie...

Jest 6 płaskich kolektorów które grzeją CWU i wspomagają CO w dni słoneczne sezonu grzewczego ...

Instalacja u mic81? Jak mu się to sprawuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo się opłaca.

Tutaj ciężko uzasadnić rentowność takiej inwestycji.

Czy Ty w ogóle zdajesz sobie sprawę o czym piszesz ?

No to licz.

Ale nie kosztem takiej ceny urządzenia !

Jest jeszcze trzecia opcja. Wentylacja mechaniczna bez odzysku. Zamiast centrali za kilkanaście tys. zł instalujemy same wentylatory.

No to licz. W końcu stanowisko jakie piastujesz obliguje do podawania rzetelnych danych.

Podpowiem: opłaca się ocieplić budynek, opłaca się wymienić okna, natomiast jakbyś nie liczył nie uzasadnisz rentowności założenia rekuperatora.

 

Witam Barth3z,

 

Uściślając niektóre kwestie z mojej poprzedniej wypowiedzi: przy wyborze technologii wykonania budynku przepraszam, że moja odpowiedź była niezrozumiała i została w niektórych momentach błędnie zinterpretowana.

W związku z powyższym napiszę wprost, tak aby było jasne i oczywiste - Uściślając niektóre kwestie: powinna być brana pod uwagę każda inwestycja mająca na celu poprawę ekonomiki eksploatacji budynku i , jak również zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. powinna być brana pod uwagę przy wyborze technologii wykonania budynku.

W związku z powyższym tym, jak najbardziej należy oczywiście zadbać o prawidłową izolację budynku, dobrą stolarkę otworową i jej prawidłowy montaż (tzw. ciepły montaż) w warstwie izolacji.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór urządzeń grzewczych. Im wyższa klasa urządzenia, jego efektywność energetyczna i sprawność, tym niższe koszty eksploatacyjne.

Rzadko który inwestor zdaje sobie sprawę, że nie wystarczy tylko dobrać dobre urządzenia do instalowanego systemu grzewczego, ale należy również instalację napełnić wodą o odpowiednich parametrach. Duża twardość wody będzie bowiem powodować odkładanie się „kamienia kotłowego” obniżającego sprawność całego układu.

Aby mieć pewność, że budynek został wybudowany prawidłowo, i że wszystkie elementy zostały zamontowane prawidłowo zamontowane, warto kończąc budowę warto wykonać pomiary szczelności budynku, oraz kontrolę prawidłowości montażu izolacji termicznych

W ciągu ostatnich lat opisane powyżej metody poprawy efektywności stały się standardem i wszyscy inwestorzy izolują ściany budynków, montują dobre solidne okna i wybierają dobre urządzenia grzewcze.

W związku z powyższym zmienił się procentowy udział poszczególnych strat ciepła budynku (przez przegrody, stolarkę otworową). W chwili obecnej największe straty energii są generowane przez wentylację, najczęściej grawitacyjną, nie gwarantującą prawidłowej wentylacji pomieszczeń.

Dlatego Z tego względu wielu klientów , którzy dbających o swój komfort, swoje i zdrowie, decyduje się na inwestycję w siebie, montując wentylację mechaniczną. Jednak, aby jednak takie rozwiązanie było to ekonomiczne i ograniczało emisję substancji szkodliwych do atmosfery, stosuje się odzysk ciepła. Nie zawsze tylko efekt ekonomiczny decyduje o wyborze konkretnego rozwiązania. Oczywiście nie można nikogo zmusić do tego aby takie rozwiązanie stosował.

 

Chciałbym również zwrócić uwagę na zmieniające się wymagania wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dotyczące wskaźnika EP nowo wznoszonych obiektów. , gdzie Ww chwili obecnej współczynnik EP jest określony dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych jako mniejszy od 120 kWh/(m2rok), a od 2021 roku będzie musiał być mniejszy od 70 kWh/(m2/rok).

 

Pozdrawiam,

_______________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślając niektóre kwestie z mojej poprzedniej wypowiedzi: przy wyborze technologii wykonania budynku przepraszam, że moja odpowiedź była niezrozumiała i została w niektórych momentach błędnie zinterpretowana.

 

Którą wypowiedź źle zinterpretowałem ?

 

W związku z powyższym napiszę wprost, tak aby było jasne i oczywiste -

 

Niestety, nie jest. Jeszcze mocniej zagmatwałeś. Po co piszesz o odkładaniu kamienia w urządzeniach grzewczych ? Czy np. " zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. powinna być brana pod uwagę przy wyborze technologii wykonania budynku"

Wplotłeś tu mnóstwo wyrwanych z kontekstu sloganów. Przeczytaj raz jeszcze temat wątku w którym piszesz i określ się o czym chcesz napisać.

 

W chwili obecnej największe straty energii są generowane przez wentylację, najczęściej grawitacyjną,

 

Możesz podać konkretną wartość w kWh ?

 

Dlatego Z tego względu wielu klientów , którzy dbających o swój komfort, swoje i zdrowie, decyduje się na inwestycję w siebie, montując wentylację mechaniczną. Jednak, aby jednak takie rozwiązanie było to ekonomiczne i ograniczało emisję substancji szkodliwych do atmosfery, stosuje się odzysk ciepła.

 

Po pierwsze odróżnij wentylację mechaniczną od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. U ciebie to chyba jedno i to samo.

Po drugie w jaki sposób rekuperator ogranicza emisję substancji szkodliwych do atmosfery ?!

 

Chciałbym również zwrócić uwagę na zmieniające się wymagania wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dotyczące wskaźnika EP nowo wznoszonych obiektów. , gdzie Ww chwili obecnej współczynnik EP jest określony dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych jako mniejszy od 120 kWh/(m2rok), a od 2021 roku będzie musiał być mniejszy od 70 kWh/(m2/rok).

 

A jaki wpływ ma na to rekuperator ? Sądzisz, że po 2021 dom bez rekuperatora nie spełni wymagań ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, ktoś Ci pomysł podebrał: ;)

http://www.passivehousedublin.com/images/ts1.jpg

Czyje to? Nie mogę namierzyć

a Nydar to chce pakować w grunt a nie w izolowany fundament :-)

 

A po co czekać do następnego sezonu? Trzeba było spytać to bym powiedział jak jest. Sam mam od wielu lat taki układ i wiele razy go opisywałem.

Zacznijmy od wężownicy umieszczonej najniżej tej w gruncie. Aby się przekonać czy ciepło jest gromadzone mam nadzieje, ze umieściłeś czujnik temp. już co najmniej rok wcześniej i masz jakieś dane nim umieściłeś wężownicę. tylko wtedy można porównać sytuacje sprzed zrzutu ciepła i po zrzucie ciepła.

A więc można zapomnieć, że cokolwiek można zgromadzić w gruncie. W każdym razie nie tak jak to przedstawione jest na obrazku. Całe ciepło pompowane do gruntu bardzo szybko rozłazi się w tym gruncie bezpowrotnie. Aby cokolwiek zgromadzić to całkiem inaczej trzeba taki wymiennik gruntowy zbudować.

Płyta grzewcza: Czy ktokolwiek obliczał ile ciepła i na jak długo można zgromadzić w takiej płycie?

Liczyłem to, dyskutowaliśmy o tym tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235450-wystudzanie-bufora/page2

Żaden bufor się nie równa do płyty fundamentowej.

Zrobiłem (na ile umiałem) arkusz liczący rozładowane takiej płyty. Twierdzę, że oprócz dużej pojemności cieplnej dostaniemy jeszcze jakąś samoregulację układu. Niedługo ruszam z budową, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Mam kilka instalacji zrobionych w ten sposób ale na efekty trzeba poczekać do następnego sezonu ...:yes:

Nie chwaliłeś się. Masz coś większego nić ścianę u Maga? Co największego wciągnąłeś do współpracy?

Ja chcę przewymiarować płytę i mieć min. 90 ton akumulacji

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...