Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pionowe lamele na lato zdejmowane zimą albo jasna pergotenda czy żagiel to chyba najlepsze pomysły. A co myślisz o ogrodzie zimowym na całą ścianę? (pomijając koszty :) ) Taki, powiedzmy 2m szerokości. Okna w domu nie muszą być super-hiper a w lecie można dach ogrodu ocienić czymkolwiek.

 

Jakie koszty takich ogrodów? Ma ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan

nydar,spotkałeś się kiedyś z oknami Internorm,z systemem wentylacji-rekuperacji http://www.internorm.com/pl/produkty/studio/i-tec-innowacje/i-tec-wentylacja.html

Okno KV 440 jest zintegrowane z systemem automatycznej wentylacji I-tec. Jest to wywietrznik wyposażony w wymiennik ciepła oraz filtry. Co nam to daje? Technologia ta dostarcza świeże, pozbawione pyłków i kurzu powietrze, co jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Jedno okno z systemem I-tec Wentylacja może wymienić do 39 m³ powietrza w ciągu godziny, a dodatkowo odzyskuje do 93% energii cieplnej. Wentylacją można zarządzać za pomocą tabletu lub smartfona

 

Dziesięć okien i mamy 390m3/h :)

Może takie okna zamiast reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar,spotkałeś się kiedyś z oknami Internorm,z systemem wentylacji-rekuperacji http://www.internorm.com/pl/produkty/studio/i-tec-innowacje/i-tec-wentylacja.html

Okno KV 440 jest zintegrowane z systemem automatycznej wentylacji I-tec. Jest to wywietrznik wyposażony w wymiennik ciepła oraz filtry. Co nam to daje? Technologia ta dostarcza świeże, pozbawione pyłków i kurzu powietrze, co jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Jedno okno z systemem I-tec Wentylacja może wymienić do 39 m³ powietrza w ciągu godziny, a dodatkowo odzyskuje do 93% energii cieplnej. Wentylacją można zarządzać za pomocą tabletu lub smartfona

 

Dziesięć okien i mamy 390m3/h :)

Może takie okna zamiast reku?

 

Nie znałem tej technologii ale uważam ją za książkowy przykład strzyżenia owieczek.:D. No i te możliwości zarządzania za pomocą tabletu czy smartfona. :D

Moim zdaniem do domu jest potrzebne coś co włączysz i na kilka lat zapomnisz że jest. No ale to moje ekstrawagancje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie znałem tej technologii ale uważam ją za książkowy przykład strzyżenia owieczek.:D. No i te możliwości zarządzania za pomocą tabletu czy smartfona. :D

Moim zdaniem do domu jest potrzebne coś co włączysz i na kilka lat zapomnisz że jest. No ale to moje ekstrawagancje.

:)

Jak sobie pomyślę,ile trzeba wybulić za reku i GGWC,ręce opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem tej technologii ale uważam ją za książkowy przykład strzyżenia owieczek.:D. No i te możliwości zarządzania za pomocą tabletu czy smartfona. :D

 

Czekałem właśnie na twój komentarz. Wiedziałem, że tak to skwitujesz, co nie oznacza, że się z tobą nie zgadzam. :D

 

Moim zdaniem do domu jest potrzebne coś co włączysz i na kilka lat zapomnisz że jest. No ale to moje ekstrawagancje.

 

Nie tylko twoje.

Ja cały czas jadę na załączonym GWC i jednej prędkości wentylatorów. Mam nadzieję, że nie będę musiał już nigdy tego dotykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A po kiego reku czy GGWC? Masz grunt ,masz szare ścieki i masz spokojny czerep. Testuję czwarty rok RSŚ bez czyszczenia. Działa. Można powiedzieć,że na 100% nie wymaga ingerencji:D. Przynajmniej raz na cztery lata.

Temat "szarych szeregów' odpuszczam,gra nie warta świeczki-porównywalny do oszczędności typu-zgaś żarówkę kochana rodzino.

Z Twojego systemu dostarczania do domu powietrza,skorzystałem z nawiewów od "podłogi"-i tak mnie zlinczowali na forum,choć dla mnie jest to bardzo logiczne.

Piszesz-po co GGWC i reku....nydar,ja nie chcę pół życia poświęcić na budowanie domu.Zrobię to co potrafię-słuszna uwaga z urządzeniami raz ustawionymi na całe życie.Dlatego,muszę zamontować reku i GGWC-choć dla mojego Domu TurraMurra ;) pod lasem,ani świeże powietrze,ani wilgotność powietrza nie stanowi (na dzień dzisiejszy ) problemu.Tylko jak rozwiązać problem dostarczania powietrza,kiedy GGWC rozłożone już pod domem,ana reku mam ciarki na plecach...

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Do poważnej rozmowy możemy powrócić jak policzysz ile da 4-5kWh ze ścieków w ciągu doby do dobowej ilości powietrza niezbędnej dla 1000ppm CO2. Oczywiście po GWC..

nydar,ja mam...3 osobową rodzinę (syn 4 latka)-ile tych ścieków produkujemy?Nie ma nas w domu całymi dniami,szkoda zachodu...

Co do waszych rozważań nad CO2-bez urazy,ale ja się wychowałem z bratem i rodzicami na 40m2 w bloku z WG-więc sam rozumiesz ...

 

ps. GGWC pod domem ? Spytaj Bartha co to daje. To samo co każde GWC pod domem.Nie daje się GWC pod domem .

Nie zgodziłem się na GWC ze względu na moje warunki gruntowe i doświadczenia choćby Bartka.Wszystko było fajnie do czasu.I myślę,że tak jak zasłona opadła (jeśli chodzi o temp latem z jego GWC) to stanie się tak samo z "jakością" powietrza jak zamieszka cała rodzina-teraz to co pisze-to mżonki ;)

Zdecydowałem się na GGWC (błąd,że zrobiłem je pod domem-choć wcale nie znaczy że nie da rady-230mb 3,2 pod rozłożystym domem w kształcie litery "T" )

bo nie chce problemów z pleśnią,zapachami itd.

Thessla Green-wprowadza do ofert wymiennik GGWC,od nich będzie reku i ten wymiennik (dzieki za namiary Barth3z).a co dalej,zobaczymy.Mieli najtańszą ofertę na rynku...

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz,że ,,nie będę musiał już tego dotykać" ,powinno dotyczyć innych systemów w domu?

 

Jakie systemy masz na myśli ? bo odzysk ciepła z szarych ścieków też mam "pasywny" - bez dotykania i sterowania.

 

Co do waszych rozważań nad CO2-bez urazy,ale ja się wychowałem z bratem i rodzicami na 40m2 w bloku z WG-więc sam rozumiesz ...

 

Właśnie jest odwrotnie. W zimie, przy nieszczelnych oknach i WG masz w takim mieszkaniu większą wymianę niż nydar. Duże stężenie CO2 nie grozi.

 

Nie zgodziłem się na GWC ze względu na moje warunki gruntowe i doświadczenia choćby Bartka.Wszystko było fajnie do czasu.I myślę,że tak jak zasłona opadła (jeśli chodzi o temp latem z jego GWC) to stanie się tak samo z "jakością" powietrza jak zamieszka cała rodzina-teraz to co pisze-to mżonki ;)

...

bo nie chce problemów z pleśnią,zapachami itd.

 

A jaki wpływ na jakość powietrza w GWC ma moja rodzina ? :D

Na jakiej podstawie twierdzisz, że w żwirowcu pojawi się pleśń i zapachy ? Jakieś opracowanie ? Może jakiś opisany przypadek ? Z chęcią poczytam, bo do tej pory nie spotkałem się z takim przypadkiem. Może jest jeszcze szansa na uratowanie rodziny. ;)

 

Zacytuję: "Zawartość markera grzybów i ich zarodników - ergosterolu - w osadzie na złożu kamiennym żwirowym obniżyła się z początkowej wartości 10,8 pg/mg zarejestrowanej przy wlocie GWC do 0,3 pg/1mg przy wylocie do budynku, a więc ponad 30-krotnie. Podobnie zachowały się markery bakterii Gram-ujemnych i endotoksyn: z 0,147 nmol/mg przy czerpni jego zawartość w osadzie zmniejszyła się do 0,010 nmol/mg, a więc niemal 15-krotnie, przy wylocie powietrza do budynku."

Jakie masz podstawy, żeby twierdzić, że jest odwrotnie ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Pisząc o kłopotach z grzybami i pleśnią,nie miałem na myśli akurat Twojego GWC.

A co do jakości powietrza w twoim niezamieszkałym domu,to chyba zgodzisz się,że będziesz wiedział nieco więcej o sprawności swego GWC,jak trochę pomieszkasz?

Bart,bez obrazy ale wolę rozwiązania empiryczne.Często teoria swoje,a praktyka swoje.

To tak jak z deskami tarasowymi ,elewacyjnymi w naszym klimacie.Nie da się ich utrzymać zbyt długo w dobrej kondycji,ale na starcie ładnie wyglądają.Sam się przekonasz,ja już to widziałem.Taki klimat.Ale kto bogatemu zabroni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że warto, raz dla posiadania zielonego przez całą zimę, wiosnę i jesień miejsca na kawę i relaks, dwa, załatwia problem przegrzewania domu w lecie i odbierania ciepła w zimie.

Wydaje mi się, że latem będzie dokładne odwrotnie - temp. w ogrodzie zimowym sporo wyższa niż powietrza zewnętrznego. Jak to ma załatwić problem przegrzewania w lecie?

 

Bart3z, miałem w chacie na wszystkich oknach rolety i zapewniam Cię, że to świetny wynalazek (poza tym, że trzeba pogłówkować jak nie narobić sobie mostków na kasetach). Mimo wysokiej ceny teraz też zrobię sobie to lub żaluzje.

 

Z ja mam żagle przeciwsłoneczne ...

Instalacja trwa pięć minut i mam z bani nadmiar słońca od czerwca do września ...

No i łącząc wszystkie pomysły mamy: pergotenda ze ściąganym na lato wypełnieniem z materiału (żaglem). Mocowanie i demontaż dużo łatwiejszy niż lameli. Na zimę zostają belki dające oczekiwany efekt architektoniczny. Chyba w to pójdę

 

Właśnie odebrałem OZC domku po zmianach. Zabiegi architekta z oknami (powiększenie) zmieniły zapotrzebowanie z 16 do 22 kWh/m2*rok.

 

I jeszcze jedna ciekawostka. Byłem w weekend u szwagra w mieszkaniu. 2 bardzo podobne pokoje, zbliżone okna na tą samą stronę. Nad jednym z nich balkon z wysięgiem jakieś 1,6m. Trzeba dodać, że wszystko na zewnątrz w kolorze białym i balkon jeszcze z 30cm nad oknem ale w środku nie można było poznać który pokój jest zacieniony balkonem. Więc "ciemną norę" można włożyć między bajki. Żeby być dokładnym to w pokoju z balkonem minimalnie więcej szyby ale wszystko w granicach porównywalnych

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do jakości powietrza w twoim niezamieszkałym domu,to chyba zgodzisz się,że będziesz wiedział nieco więcej o sprawności swego GWC,jak trochę pomieszkasz?

 

Sądzę, że po zamieszkaniu zatracę informację o sprawności GWC, bo pewnie podciągnę w nim temperaturę stratami z domu. Tobie chyba chodziło o wydajność - m.in. chłodzenia - po zamieszkaniu. Czy taki GWC podoła? Tutaj będę mógł się wypowiedzieć dopiero po tym sezonie letnim.

 

Bart,bez obrazy ale wolę rozwiązania empiryczne.Często teoria swoje,a praktyka swoje.

To tak jak z deskami tarasowymi ,elewacyjnymi w naszym klimacie.Nie da się ich utrzymać zbyt długo w dobrej kondycji,ale na starcie ładnie wyglądają.Sam się przekonasz,ja już to widziałem.Taki klimat.Ale kto bogatemu zabroni :)

 

No i widzisz, tutaj jest problem ze zrozumieniem.

Ja właśnie liczę na te starzenie deski. To właśnie naturalne patynienie drewna jest dla mnie pięknem drewnianej elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...