Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Chodzi oczywiście o powierzchnię szyb:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/images/magda/ib_10/bud_energ_wykres_3.jpg

 

źródło: http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,budownictwo_energooszczedne_-_stereotypy__mity_i_prawdy,3265

 

z rysunku wynika, że im większa pojemność cieplna domu, tym niższe zapotrzebowanie, dobrze widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
Tak, przy okazji. Brzęczkowski nie jest już "banned". Jeszcze się pewnie nie obciął ale jak dostrzeże to będziemy mieli powtórkę z rozrywki. Stawiam na 50 cm od gruntu i brak izolacji w pozostałych przegrodach. Mają być szczelne.

Nie, śpiewka już jest inna:

 

"

Jaka jest sprawność hydraulicznych systemów ogrzewania to widać w zużyciu

- nawet przedwojenny dom, przy prawidłowo wykonanej instalacji nie zużyje na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2 - a na Politechnikach i w ITB siedzi ogrom oszołomów którzy podają że 70kWh/ to energooszczędny, ze 120 kWh/m2 to normalny...

OSZUŚCI jak całe OZC które nie ma nic wspólnego z fizyką - wystarczy przeczytać definicję współczynnika przenikania ciepła, by OZC wyrzucić do kosza."

 

A co do FM, też się dzisiaj wypowiedział

 

"Mogę się poszczycić, że gdy wchodzę na FM to widzę :

You have been banned for the following reason:

Informacja techniczna - Forum Muratora

Date the ban will be lifted: Nigdy"

 

A więc jak dobrze zrozumiałem macie Panowie od niego zapewnienie, że nigdy już tu nie wystąpi, a więc ja już należę do grona żałobników. A szkoda, jazda była niezła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, śpiewka już jest inna:

 

"

Jaka jest sprawność hydraulicznych systemów ogrzewania to widać w zużyciu

- nawet przedwojenny dom, przy prawidłowo wykonanej instalacji nie zużyje na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2 - a na Politechnikach i w ITB siedzi ogrom oszołomów którzy podają że 70kWh/ to energooszczędny, ze 120 kWh/m2 to normalny...

OSZUŚCI jak całe OZC które nie ma nic wspólnego z fizyką - wystarczy przeczytać definicję współczynnika przenikania ciepła, by OZC wyrzucić do kosza."

 

A co do FM, też się dzisiaj wypowiedział

 

"Mogę się poszczycić, że gdy wchodzę na FM to widzę :

You have been banned for the following reason:

Informacja techniczna - Forum Muratora

Date the ban will be lifted: Nigdy"

 

A więc jak dobrze zrozumiałem macie Panowie od niego zapewnienie, że nigdy już tu nie wystąpi, a więc ja już należę do grona żałobników. A szkoda, jazda była niezła.

Zadziwiający jest upór tego dziwaka. Coś jak u tych, którzy twierdzą, że ziemia jest płaska, bo to widać na własne oczy. Ja stawiam na marskość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby przekonał się do pomp ciepła powietrze-woda ?

O, nie jest to dla niego technologia z początku XX wieku jako wielkie oszustwo.

 

Ale dzisiaj zebrał swoje teoryje w jeden zbiór pobożnych życzeń:

 

"JESTEŚMY NOTORYCZNIE OSZUKIWANI.

Oszukuje się w kosztach kWh polecając ogrzewanie gazem lub węglem. Oszukuje się na zużyciu ciepła. Oszukuje się, podając jako prawidłowe, źle wykonane instalacje.

Na czym polega oszustwo?

Wybierając system grzewczy, podsuwa się nam cenę wytworzenia kWh na kotle, przy bardzo zawyżonej sprawności kotła, a nie koszt ogrzewania. Różnice w zużyciu, wynikające ze złej instalacji np. umieszczenie grzejników pod oknem powoduje, dwukrotny wzrost zużycia kWh. Czy grzejniki konwekcyjne, lub drabinkowe w łazience, nawet 10x więcej pobierają niż potrzebuje łazienka.

Sprawność kotłowni jest największa przy pełnym odbiorze ciepła, przy pełnym obciążeniu. Nagminną praktyką projektantów ogrzewania jest jedno urządzenie na wszystko, nawet dla poniżej -20 st.C. Im mniejsze są potrzeby domu, tym droższa staje się kWh. Jest -5 , dom potrzebuje połowę nominału, a zużycie spada najwyżej o 25%. Nikt nie poda ceny kWh przy 0 st.C na zewnątrz.

Kolejnym oszustem są programy obliczeniowe. By się „opłacało” inwestorowi wydać więcej na gaz czy bezsensowną gruntową pompę ciepła, poza „wykazaniem” tańszej kWh, potrzeba jeszcze dużego zużycia. Wymyślono audyt, świadectwa energetyczne i OZC. Znając definicję współczynnika przenikania ciepła, można od razu obalić całe to liczenie. Współczynnik przewodzenia ciepła, jest do przegród nieskończonych, nie może więc być do ściany czy podłogi, do przegród izotropowych. Nie wiemy jak się zachowują różne materiały, przy wyższym ciśnieniu wewnątrz, przy większej wilgotności, przy różnych odbiornikach ciepła ( wiatr, grunt)

A już liczenie strat kWh w domu z wentylacją grawitacyjną, to po prostu ubliżanie fizyce.

Najlepiej skalę oszust pokazują liczby. Nawet przedwojenny dom, po uszczelnieniu i prawidłowym wykonaniu instalacji, nie zużyje więcej w sezonie niż 30kWh/m2, a nawet w podręcznikach, można przeczytać o 70kWh/m2 (dom energooszczędny!! ) czy 120kWh/m2 – dom współczesny i więcej – stare domy. Wszystko powyżej 30kWh/m2 na ogrzewanie, to błędy instalacyjne!!

Jakie to błędy:

1) Instalowanie ogrzewania w “durszlakach” dziury w ścianie i dachu czyli tzw. wentylacja grawitacyjna.

2) Instalowanie ogrzewania pośredniego z buforem i hydraulikom. To zawsze powoduje większą produkcję kWh niż potrzeba.

3) umieszczanie grzejników konwekcyjnych pod oknami – grzeją one ścianę szczytową i szybę. Zdarza się też zasłona czy firanka. Ciepło ucieka nie ogrzewając pokoju.

4) instalacja ogrzewania podłogowego na izolacji mniejszej niż w dachu.

5) Przewymiarowanie mocy ogrzewania w przypadku ogrzewania pośredniego (z buforem i hydrauliką) niedopuszczalne jest łączenie ogrzewa wody i domu. Podobnie jak jedno urządzenie na cały zakres potrzeb cieplnych.

6) Instalowanie grzejników drabinkowych i konwekcyjnych w łazience gdzie jest wentylacja z dołu do góry.

7) montaż termostatów w górnej części grzejnika konwekcyjnego

Zdaję sobie sprawo, że kto płaci (tu sponsorem jest monopolista w sprzedaży nośników, skarb państwa) ten wymaga. Zdaję sobie sprawę, że idą ogromne środki na udawanie działań proekologicznych (NF-15 czy NF-40, dopłaty do starych technologii czy bezsensownych kolektorów) , ale nie znaczy, że o oszustwach nie mamy pisać. Ile krzywdy dobrym instalacjom robi Instytut Budownictwa Pasywnego, nastawiony na sprzedaż certyfikatów i ochronę rynku instalacyjnego."

 

Zapomniał tylko o jakichkolwiek dowodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nie jest to dla niego technologia z początku XX wieku jako wielkie oszustwo.

 

Ale dzisiaj zebrał swoje teoryje w jeden zbiór pobożnych życzeń:

...

Zapomniał tylko o jakichkolwiek dowodach.

Żałosne to! Kląska tak sobie w samotności z poczuciem, że się wszyscy z niego śmieją. Marskość jak nic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie wiemy jak się zachowują różne materiały, przy wyższym ciśnieniu wewnątrz, przy większej wilgotności, przy różnych odbiornikach ciepła ( wiatr, grunt)"

 

On nie wie.

Ale większość wie ,że straty przez ściany, okna są proporcjonalne do różnicy temp. i prędkości wiatru. ( ustalono jakiś średnik).

 

Większość wie ,że straty zimą przez dach są uzależnione oprócz przewodzenia głównie od ilości chmur na niebie. Czym bardziej bezchmurne tym gorzej. ( podczerwień -oszronione szyby przednie samochodu a te boczne czy od strony budynku nie ).Tu zresztą jest zastanawiający bilans energii. Co jest bardziej korzystne ? Bezchmurne niebo w styczniu i użyteczne 3-4h słońca czy 18h nieboskłonu o temp. -60oC?

 

Większość też wie ,że grunt pod budynkiem z roku na rok staje się bardziej suchy .Suchy grunt = DARMOWA izolacja. ( Tutaj Krzysiek BB jest prekursorem udowadniającym tą nie wygodną teorię. Brawo Krzyś!!!!!!!) . To też wzmocnienie tezę ,że GWC pod budynkiem to zły pomysł.

 

Jedyne co jest fajnym pomysłem to temp. w łazience taka jak wszędzie a przy kąpieli czy tuż przed- nadmuchowe podgrzewanie do wyższych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar to chyba jakaś telepatia :) nim przeczytałem powyższy wpis po dłuższej nieobecności

miałem już zrobiony pomiar i przygotowałem screeny :)

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy pod domem 16,3*C

dodam że aktualnie w domu

powietrze 23,1*C

podłoga 20,5*C (2 cm poniżej płytek bo tam jest czujnik)

_luty_2014_czerwiec_2016.jpg

czerwiec_2015_czerwiec_2016.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar to chyba jakaś telepatia :) nim przeczytałem powyższy wpis po dłuższej nieobecności

miałem już zrobiony pomiar i przygotowałem screeny :)

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy pod domem 16,3*C

dodam że aktualnie w domu

powietrze 23,1*C

podłoga 20,5*C (2 cm poniżej płytek bo tam jest czujnik)

Dzięki Krzyśku, że zechciałeś podzielić się tymi informacjami. Mit o "żarłocznym" gruncie upadł. U siebie dałem tylko 10 EPS na płytę a ta leży wprost na piasku. Do tego 20 cm EPS hydro jako opaska do 1,2m ppt. Oszczędność, w stosunku do płyty z XPS olbrzymia. Dzięki jeszcze raz. Moim zdaniem powinieneś od administracji forum dostać jakiś tytuł. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ten wykres jeszcze nałożyć na wykres temperatury powietrza w tym okresie, to można by snuć wnioski. Widać, że ciepły grunt zimą to pozostałość po gorącym lecie, ale czy widać jakąś kumulację ciepła z poprzednich sezonów, to nie wiem. Ostatnio mamy ciepłe zimy i ciepłe lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ten wykres jeszcze nałożyć na wykres temperatury powietrza w tym okresie, to można by snuć wnioski. Widać, że ciepły grunt zimą to pozostałość po gorącym lecie, ale czy widać jakąś kumulację ciepła z poprzednich sezonów, to nie wiem. Ostatnio mamy ciepłe zimy i ciepłe lata.

 

Raczej efekt traconej energii przez podłogę. A że tam sucho to i straty mikre. Mówią ,że czas dosychania gruntu pod domem to min. trzy lata.

Na pozostałość po lecie bym nie liczył bo udowodnił to kolektor1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak budowałeś płytę? Co dałeś pod płytą? Jak zabezpieczyłeś boczki?

 

Dobrze wiesz jak :)

PF izolowana 16cm XPS pod i 17cm styro nad. Opaska pozioma 1m i potem pionowa 1.5m.

Co do GMC, to odpalilem kolektor tarasowy: 120m PEX zatopione w 6cm wylewki. Niestety na spodzie tejże, nie ma jeszcze okładziny finalnej w postacji płytek. ( żona dostała wytyczne "kup czarne". Kupiła czarna nakrapiane białymi kropkami. Kropek jakieś 80% powierzchni :rotfl: ) Wylewka wczoraj nagrzała się do 42 st C. W ramach testów ładuje to pod dom na pierwszym biegu pompki od podłogówki, mam obecnie 17.5 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...