Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Hm... Ja mam akurat P/W

Ale wykorzystanie 1 PC na kilka domow... Nie mniej w np zabudowie szeregowej nie jest zlym pomyslem.

G/W na kilka domow wolnostojacych tez nie... Podzial inwestycji etc. :)

W Polsce wszystko co wspólne jest prędzej czy później powodem do kłótni. Pomysł dobry ale juz widzę te rozmowy o kosztach serwisowania, czy naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie Szanowny Panie! Nie zajmowałem się nigdy domami nieizolowanymi i nie robiłem porównań. Ob początku zgodnie z katalogiem Gulfibera ( teraz Isover) zacząłem izolowanie od 30 cm - Natomiast badałem ( porównawczo ) straty przy 30cm styro od gruntu i 30 cm wełny isovera w dachu - były większe te do gruntu, a 30 cm wełny w dachu - jakoś nie wzbudza takich emocji!!!

Co do różnic miedzy 20 a 30 - może Pan napisać do dr Dudy jak to uczynił HenoK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma ochotę osobiście badać jak odbiera ciepło grunt a jak powietrze - to mogę przygotować bardzo prosty zestaw do badania . Można też się zimą ( przy mrozach ) umówić na Bartyckiej i zademonstruje.

Zaważyłem - że tu wielu pisze np. o GWC - a nikt nie robi testu gruntu!!! Przecież powierzchnia gwc musi byc optymalna - czyli powierzchnia wymiennika powinna być minimalnie taka by grunt rozproszył ciepło z powietrze przy maksymalnej wydajności centrali, Za mały GWC nie ma sensu, za duży - to większy koszt i opory! - Naprawdę nikt z tu piszących o gwc - nie robi testu gruntu?

 

GWC GMC odbiór ciepła przez grunt, rozpraszanie ciepła przez grunt - wyssane z palca???Bez badań???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Haha :D, przypomina mi się pewien epizod z podstawówki :D. Jeden chłopak - oaza spokoju - był zaczepiany przez innego, niewyrośniętego ale bardzo pyskatego. Po jakimś czasie miarka się przebrała i ten pyskaty wylądował u higienistki z rozwalonym nosem :D:D:D. Jeśli szukasz takich wrażeń, to forum jest zbyt mało interaktywne :D. Idź na ustawkę :D.

...

TB jest szkodnikiem. To nie jest tak że on sobie pisze, ktoś tam odpowiada i jest śmiesznie, tzn nie tylko tak. Są też tacy, którzy czytając jego posty myślą "a może coś w tym jest?". Ty też jestes tego przykładem. Jest coś w jego sugestii ocieplania od wewnatrz, braku akumulacji, 30 cm styro i więcej pod podłogą, 15 cm na ścianach, nieizolowania fundamentów itp. Każda z tych idei, możliwa incydentalnie do zastosowania nie może być wskazówką dla inwestora planującego budowę. To nie jest śmieszne! TB wymyślił sobie sposób na biznes. Ogrzewanie nadmuchowe plus izolacja refleksyjna. Dorabia sobie do tego teorie, nie dbając kompletnie o ich prawdziwość, wiedząc że kłamstwo powtarzane wystarczająco często staje się, dla wielu prawdą. Administracja FM udaje że tego nie dostrzega, gnorując też moje oczywiste łamanie regulaminu forum. Cyrk ważniejszy od rzetelności?

 

Nie będę już więcej wyzywał TB, bo jest to ciężkostrawne dla czytających, tym bardziej że jest on człowiekiem bez krzty honoru. Straciłem chęć na udowadnianie czegokolwiek jeżeli chodzi o TB.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm sam miód napisałeś !

jest szkodnikiem ! 20 cm słabego gruntu działa tak jak powietrze przy 1m/s !!! grunt jak by nie było stanowi też opór w ucieczce ciepłą ..

oczym Tomaszek nie chce wiedzieć ..

czepił się że to grunt ale nie potrafi tego udowodnić ! bo nie może ... tylko jak nie tak to tak... a przyciśnięty do muru

zaczyna ciskać inwektywy ... do osoby która mimo jego znachorstwa wskubuje dobre strony .. to pluje w mnie !!

 

Może Pan zwalczać izolowanie domów - tak jak odzysk ciepła z wentylacji - to walka z wiatrakami na dłuższą metę.
wełniana istoto !!!

jak byś wiedział zamierzam dać nie 30 cm a 50 cm ... ale mam do tego inne powody niż Twoje wydumane teorie.

 

Tomaszku skoncentruj się !!

"ciepło" ucieka ... trafia na izolator ... jakim jest EPS ... i ten EPS puszcza tyle

ile wynosi jego puszczalskość czyli 0,04 W/m*K a teraz aby odnieść to do grubości

jeden metr grubości tego EPS'a puści cztery setne wata czuli

jest to współczynnik U ... pół metra osiem setnych wata

25cm puści 0,16 wata 12,5 puści 0,32 wata ...

grunt nie zwiększy tego procesu !!! o czym piszczysz i brzęczysz jak byś miał

owsiki !!

grunt jest wstanie puścić przy grubości 1m do 3,5 wata ... jak jest lita skała !

no ale dostał przy 12,5cm 0,32 wata i nie zrobi z tego nagle 30 wat ...

bo EPS' puszcza te 0,32 wata na stopień i grunt nie może zwiększyć tego ssania ...

nie będzie 0,33 i więcej ... tylko 0,32 ... jedynie mnożnik od gradientu temperatury

może zwiększać ilość watów ...

czyli np 0,32 razy 12 st czy 50 st jak dla powietrza przy -30 !!

żeby to było jasne !!!

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm sam miód napisałeś !

jest szkodnikiem ! 20 cm słabego gruntu działa tak jak powietrze przy 1m/s !!! grunt jak by nie było stanowi też opór w ucieczce ciepłą ..

oczym Tomaszek nie chce wiedzieć ..

czepił się że to grunt ale nie potrafi tego udowodnić ! bo nie może ... tylko jak nie tak to tak... a przyciśnięty do muru

zaczyna ciskać inwektywy ... do osoby która mimo jego znachorstwa wskubuje dobre strony .. to pluje w mnie !!

 

wełniana istoto !!!

jak byś wiedział zamierzam dać nie 30 cm a 50 cm ... ale mam do tego inne powody niż Twoje wydumane teorie.

 

Tomaszku skoncentruj się !!

"ciepło" ucieka ... trafia na izolator ... jakim jest EPS ... i ten EPS puszcza tyle

ile wynosi jego puszczalskość czyli 0,04 W/m*K a teraz aby odnieść to do grubości

jeden metr grubości tego EPS'a puści cztery setne wata czuli

jest to współczynnik U ... pół metra osiem setnych wata

25cm puści 0,16 wata 12,5 puści 0,32 wata ...

grunt nie zwiększy tego procesu !!! o czym piszczysz i brzęczysz jak byś miał

owsiki !!

grunt jest wstanie puścić przy grubości 1m do 3,5 wata ... jak jest lita skała !

no ale dostał przy 12,5cm 0,32 wata i nie zrobi z tego nagle 30 wat ...

bo EPS' puszcza te 0,32 wata na stopień i grunt nie może zwiększyć tego ssania ...

nie będzie 0,33 i więcej ... tylko 0,32 ... jedynie mnożnik od gradientu temperatury

może zwiększać ilość watów ...

czyli np 0,32 razy 12 st czy 50 st jak dla powietrza przy -30 !!

żeby to było jasne !!!

Dla zwalczających izolowanie domu - bez wątpienia jestem szkodnikiem - podobnie dla tych co uważają, że w domach może być centralne ogrzewanie.

 

Czy przeprowadzał Pan kiedyś testy jak grunt przejmuje ciepło, jak rozprasza? Może testy porównawcze - czy od materiały +20 st.C lepiej odbira ciepło grunt +5 st czy powietrze - 20stC?

Pytam poważnie - badał Pan to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten dr od chemii i pożarów Duda jako autorytet. Promują siebie nawzajem z TB. Każdy z nich jest nic nie wart patrząc na ich wypowiedzi. Istnieją tylko dzięki autopromocji. Ciekawy mechanizm, choć znany od dawna. "Jak będąc nikim stać się kimś, bez zbytniego napinania" Inni muszą się uczyć, zbierać doświadczenia, ciężko pracować na to by być docenianym. Po co? Ja nagrodę tobie, ty mnie, zróbmy troche szumu, jakiś wywiad, jeden, drugi, wyważmy z hukiem otwarte drzwi, skorzystajmy ze znajomości niech pokażą nas tu i tam i nagle znikąd mamy specjalistę od domów energooszczędnych dr. inż. Dudę. O inżyniera nikt nie zapyta bo to oczywiste że jak budownictwo to musi być inż. No i dr czyli wie dużo. To że w zupełnie innej dziedzinie nie jest widoczne. Wielu da się na to nabrać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przeprowadzał Pan kiedyś testy jak grunt przejmuje ciepło, jak rozprasza? Może testy porównawcze - czy od materiały +20 st.C lepiej odbira ciepło grunt +5 st czy powietrze - 20stC?

Pytam poważnie - badał Pan to ?

przejmuje w ilości która wynika z jego lambdy !

ale żeby mógł przejąć musi pierwsze to ciepło dostać !

a dostaje go tyle ile puści EPS i czy cokolwiek innego !!!! tak trudno to pojąć !!

 

Dla zwalczających izolowanie domu - bez wątpienia jestem szkodnikiem - podobnie dla tych co uważają, że w domach może być centralne ogrzewanie.
aleś pierdoła !!!

piszę raz jeszcze dach 85cm ściany 70cm grunt 50cm ... to mało ? jak na razie nie widziałem żeby ktoś dawał więcej !

to jak mam zwalczać izolowanie ?

Zwalczam chore wydumane hipotezy ! to widać boli kolegę ! bo się do błędu za chu nie przyzna !

tylko sobie tarczę w postaci dr chemii znalazł i tym się broni !!!

 

Perm narażasz się na gniew ... Tomaszka

po co mu wytykasz jak i tak nie skuma !!! będzie dalej swoje toczył ...

już mu udowodniłem w łopatologiczny sposób że jest w błędzie .. i każdy kto to czyta zrozumie

grunt przetworzy tyle ciepłą ile otrzyma od izolacji !!

a otrzyma tyle ile będzie wynosił gradient temperatury i współczynnik przenikania

PRZENIKANIA nie przewodzenia ... danej warstwy przegrody budowlanej ...

 

to jak z ciśnieniem wody ... 0,1 atm na 1m głębokości ...

i woda z taką siłą będzie działać na butelkę nie inną .. jest zapisane ...

natomiast taki Tomaszek wyskoczy i wrzeszczy na całego ... będzie więcej ... znacznie więcej ...

ma to policzone !! przez Alchemika !!! nie budowlańca od fizyki budowli ... ściśle związanej

z fizyką !!! i matematyką !!!

kto chce zobaczyć z czym ma to się je niech się potrudzi i popatrzy

w budownictwo ogólne tom II fizyka budowli

skąd są wyprowadzenia itp ... to jest ponad 1000 stron !!!

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejmuje w ilości która wynika z jego lambdy !

ale żeby mógł przejąć musi pierwsze to ciepło dostać !

a dostaje go tyle ile puści EPS i czy cokolwiek innego !!!! tak trudno to pojąć !!

 

aleś pierdoła !!!

piszę raz jeszcze dach 85cm ściany 70cm grunt 50cm ... to mało ? jak na razie nie widziałem żeby ktoś dawał więcej !

to jak mam zwalczać izolowanie ?

Zwalczam chore wydumane hipotezy ! to widać boli kolegę ! bo się do błędu za chu nie przyzna !

tylko sobie tarczę w postaci dr chemii znalazł i tym się broni !!!

No widzisz, ciężko rozmawiać z TB inaczej jak nazywając go po imieniu. On tak bedzie paplał, nie przejmujac sie zupełnie tym co piszesz. Cała twoja niewątpliwa wiedza rozbije się o jego bzdurne pomysły. Tłumaczyć można komus kto chce i jest w stanie zrozumieć. TB nie chce i nie potrafi. Z tego 'stań sobie bosymi nogami na mrozie" będę śmiał się długo choć sam dałem sie w tę idiotyczną przepychankę wciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakiś przedziwny przypadek zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, i podobnie, jak alkoholik nie potrafi nie myśleć o flaszce, tak u TB całe życie przesłania 30 cm styropianu. Jakikolwiek temat, jakiekolwiek wątpliwości - 30 cm styropianu. Argumenty, obliczenia, wzory, dowody - to wszystko nieważne, bo 30 cm styropianu. Co jadłeś na obiad i gdzie pojechałeś na wakacje - 30 cm styropianu. Przykre to, ale cóż, welcome to the club niedyskutujących bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz że w pewnym momencie musiałem się zastanowić ... jak

bo to jest taka oczywista oczywistości że tego nie trąbili na uczelni ... i musiałem skojarzyć fakty ... skąd to się bierze dlaczego nikt nie trąbi

jakie są straty do powietrza i jak odbiera powietrze energie cieplną a jak grunt ...

ponieważ na potrzeby budownictwa wprowadzono tzw opór przejmowania ciepła ... wew i zewnętrzny zależny od prędkości wiatru ...

stąd ta wartość 0,04 m^2*K/W dla około 4 m/s ... dla jednego jest 0,08 ... i tyle i aż tyle powietrze przy budynku stawia opór temu co chce z niego uciec ...

a ucieka tyle ile puści przegroda ... a to się już nie cofnie do puki różnica temperatur tego nie spowoduje !!!

Strumień ucieczki ciepła reguluje właśnie ten gradient ...

jako mnożnik współczynnika U np te 0,32 dla 12,5 cm EPS'a lambda 0,04 W/m*K ... i sobie dla jednego stopnia poszło

0,32 wata na 1m^2 a powietrze o prędkości 1 m/s dodatkowo spowolniło to o

na oporach to będzie lepiej widać ... R dla 12,5 EPS lamb 0,04 to 3,125 m^2*K/W plus te 0,08 ... czyli będzie 3,205 o tyle wzrasta sumaryczny opór przegrody !!! całe nic !!! stąd powietrze lepiej wysysa tą energie ...

grunt bądź co bądź swój opór ma ..

Ponieważ koniec końców ruch energii cieplnej kieruje się ku powietrzu ... przez właśnie różnicę temperatur ... i te dodatkowe 1m gruntu swój opór robi ...

ale tego nie potrafi pojąć kolega Tomasz ...

Nawet wciska mi że jestem wrogiem izolacji ... to piszę ile ... chcem dać ...nie ma przez to ani ciupinki argumentu na mnie w tym względzie ...

 

ja wiem z alchemikiem robią mikstury z cientkich grzybków i to zjadają ...

a słyszałem że po grzybkach ... raz zjedzonych palma może nie przestać bić !!!

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejmuje w ilości która wynika z jego lambdy !

ale żeby mógł przejąć musi pierwsze to ciepło dostać !

a dostaje go tyle ile puści EPS i czy cokolwiek innego !!!! tak trudno to pojąć

Czy przeprowadzał Pan kiedyś testy jak grunt przejmuje ciepło, jak rozprasza? Może testy porównawcze - czy od materiały +20 st.C lepiej odbira ciepło grunt +5 st czy powietrze - 20stC?

Pytam poważnie - badał Pan to ?

Pytam, czy Pan to badał - czy dalej będzie bzdury głosił?

 

To proste badanie - czy Pan je wykonywał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna pierdoła to stanie na gruncie ... w zimie boso ... jak by kurcze skóra na nogach byłą izolatorem :) ...

przekaże w grunt taką ilość ciepła jaka wynika z przewodzenia ... stąd już na dywanie ten proces zwalnia ...

i jest zależny od tego co jest między stopą a gruntem ... damy 5cm izolacji będzie tyle

damy ... 20 cm będzie tyle nic tego nie zmieni !!! strumień ciepła będzie przechodził tak jak mu EPS zagra !!!

grunt tu nie zadziała jak pompa ... pompą jest gradient temperatur !!!

jak by ktoś zapominał ...

to po jakiego chu łazi po plaży jak słońce praży ? chce się przeziębić ?

tak super grunt przewodzi ? czemu piach 10cm pod powierzchnią nie jest równie nagrzany .. zgodnie z

alchemią duetu ? TB LD ? cuda... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie prem - nie reaguję, bo prosił Pan by ignorować idiotów, co czynię. A co do honoru - nie chowam się za nicka.

Jak już zagaiłem - to nie handluję izolacjami, pompami ciepła i nikomu bym nie zrobił ogrzewania nadmuchowego centralnego.

Ma Pan ochotę na spotkanie merytoryczne? Zapraszam do ITC (http://www.itc.pw.edu.pl/ ) jest tam http://www.kape.gov.pl/new/kontakt.phtml

Można się spotkać - porozmawiać - zrobić badania - OCZYWIŚCIE JAK SIĘ CHCE WIEDZIEĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie prem - nie reaguję, bo prosił Pan by ignorować idiotów, co czynię. A co do honoru - nie chowam się za nicka.

Jak już zagaiłem - to nie handluję izolacjami, pompami ciepła i nikomu bym nie zrobił ogrzewania nadmuchowego centralnego.

Ma Pan ochotę na spotkanie merytoryczne? Zapraszam do ITC (http://www.itc.pw.edu.pl/ ) jest tam http://www.kape.gov.pl/new/kontakt.phtml

Można się spotkać - porozmawiać - zrobić badania - OCZYWIŚCIE JAK SIĘ CHCE WIEDZIEĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie rozśmieszaj mnie. "Porobić badania" Myślisz o staniu boso na mrozie? Nie wiem czy w ogóle powinienem poważnie odpowiadać, skompromitowałeś się tu wystarczająco. Co do inwektyw, przepraszam za nie ale nie chodziło o ciebie. Chciałem coś sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź się ... bzdury jako jedyny Ty głosisz ...

tłumaczę ... grunt dostanie tyle ile mu EPS dostarczy ... a dalej w głąb przetworzy ile ma swoją przewodność ...

Weź idź do swojego alchemika ... niech wam odtrutkę zrobi ...

Czy robił Pan badanie jak grunt odbiera ciepło a jak powietrze - CZY PAN TO ROBIŁ - MA PAN TESTER DO TEGO TYPU BADAŃ?

Ja na razie - wiem, że robili to na geodezji i ja to robiłem? ITB i http://www.il.pw.edu.pl/ i http://www.is.pw.edu.pl/index.php/pl/zaklad-klimatyzacji-i-ogrzewnictwa NIE ROBILI TESTÓW PORÓWNAWCZYCH -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj mnie. "Porobić badania" Myślisz o staniu boso na mrozie? Nie wiem czy w ogóle powinienem poważnie odpowiadać, skompromitowałeś się tu wystarczająco. Co do inwektyw, przepraszam za nie ale nie chodziło o ciebie. Chciałem coś sprawdzić.

Nie! myślę o testerze. Mierzył Pan to miernikiem nie stopami???

PAN SIĘ BOI TYCH POMIARÓW JAK DIABEŁ ŚWIĘCONEJ WODY - I SŁUSZNIE

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślę o testerze. Mierzył Pan to miernikiem nie stopami???
Czytałeś to co pisał מרכבה? Mierzyć można w warunkach powtarzalnych, z zachowaniem zasady że bierze się pod uwagę wszystkie czynniki. Również czynnik czasu który powoduje że pomiary będą dawały inne wyniki w miarę nagrzewania się gruntu. Mierzyłeś w takim razie temperaturę przy ścianie? No i ile ci wyszło tak w odległości 10 cm od ściany raz, przy izolacji 15 cm a dwa, izolacji 30 cm przy temperaturze zewnętrznej - 20 st? W tym i w tym przypadku - 20? Nie ma sensu taki pomiar? To ciekawe, bo dlaczego pod podłogą ma sens a na ścianie nie. Rozumiesz różnicę? Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...