Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Brak prądu??? Maksymalna krajowa przerwa w dostawach prądu przez mojego operatora wynosi 300min/rocznie a ja nie pamiętam nic więcej niż kilkanaście minut racz czy może dwa razy więc przestań tworzyć spiskowe teorie!

Witam. Przezorny Zawsze Ubezpieczony. W Polsce jest zjazd klimatologów bo klimat się zmienia. Poprzedniej zimy byli tacy co nie mieli prądu przez miesiąc, bo linie były oberwane pod nadmiarem śniegu. Ponieważ dzisiaj z braku prądu piec do CO nie chodzi, to wiele rodzin musiało wtedy opuścić swoje domy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ dzisiaj z braku prądu piec do CO nie chodzi, to wiele rodzin musiało wtedy opuścić swoje domy.

 

Spróbuj zamieszkały dom opóścić i nie ogrzewać tygodniami , postrzelają rury z wodą i C.O . Dla bezpieczeństwa na takie przypadki trzeba mieć kocioł z niewielką grawitacją lub kominek , czyli grzanie działające bez prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zamieszkały dom opóścić i nie ogrzewać tygodniami , postrzelają rury z wodą i C.O . Dla bezpieczeństwa na takie przypadki trzeba mieć kocioł z niewielką grawitacją lub kominek , czyli grzanie działające bez prądu.

Witam. To trzeba przewidzieć wcześniej i zalać układ glikolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To trzeba przewidzieć wcześniej i zalać układ glikolem.
:) Nie widziałeś nigdy co się dzieje z domem który jest nieogrzewany? Pierwsze co trafia szlag to meble, drzwi i okna i wszelkie materiały drewnopochodne. Są tak czułe na zmiany temperatury, że nawet obniżenie temperatury do tych 10 st C, co się niektórym marzy, bo to oszczędność powoduje paczenie się. Równie szybko niszczą się parkiety i wykładziny w rodzaju paneli podłogowych. Rurki z wodą to pikuś przy tym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zamieszkały dom opóścić i nie ogrzewać tygodniami , postrzelają rury z wodą i C.O . Dla bezpieczeństwa na takie przypadki trzeba mieć kocioł z niewielką grawitacją lub kominek , czyli grzanie działające bez prądu.
W domu, zużywającym 0-20kWh/m2 energii użytkowej rocznie (a o takich jest ten wątek) nic takiego nie grozi. Owszem temperatura w domu może spaść nawet o kilkanaście stopni, ale zamarznięcie instalacji w nim nie grozi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Nie widziałeś nigdy co się dzieje z domem który jest nieogrzewany? Pierwsze co trafia szlag to meble, drzwi i okna i wszelkie materiały drewnopochodne. Są tak czułe na zmiany temperatury, że nawet obniżenie temperatury do tych 10 st C, co się niektórym marzy, bo to oszczędność powoduje paczenie się. Równie szybko niszczą się parkiety i wykładziny w rodzaju paneli podłogowych. Rurki z wodą to pikuś przy tym.
To niestety prawda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu, zużywającym 0-20kWh/m2 energii użytkowej rocznie (a o takich jest ten wątek) nic takiego nie grozi. Owszem temperatura w domu może spaść nawet o kilkanaście stopni, ale zamarznięcie instalacji w nim nie grozi.

Witam. Właśnie po to jest ten wątek. Jeżeli będzie dom o zużyciu energii 0-20kWh/m2 rocznie, to takie kataklizmy w rodzaju braku prądu, przetrzyma się w domu, bo oberwania linii pod ciężarem śniegu są w granicy 0*C do -5*C. Przy tej temperaturze zewnętrznej taki dom ogrzeje się własnym ciałem i miłością do żony. Teraz trzeba spokojnie poczekać na autora tego wątku, aby wyłożył jeszcze raz założenia domu pasywnego, bo poniektórzy mają krótką pamięć i zaśmiecają go problemami które dom pasywny nie ma z racji jego prostoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba spokojnie poczekać na autora tego wątku, aby wyłożył jeszcze raz założenia domu pasywnego, bo poniektórzy mają krótką pamięć i zaśmiecają go problemami które dom pasywny nie ma z racji jego prostoty.
Autor tego wątku jest przecież przeciwnikiem domów pasywnych. On chciałby sprzedawać instalacje ogrzewania i wentylacji tylko do domów izolowanych. Problem w tym, że na razie nie potrafi wskazać żadnego domu wykonanego wg swojej wizji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie kataklizmy w rodzaju braku prądu, przetrzyma się w domu, bo oberwania linii pod ciężarem śniegu są w granicy 0*C do -5*C. Przy tej temperaturze zewnętrznej taki dom ogrzeje się własnym ciałem i miłością do żony.

 

no to trzeba mieć duży zapas tej miłości jak na drugi dzień po oberwaniu temp spadnie do -30 i będzie tak trzymać przez 2 tyg;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tego wątku jest przecież przeciwnikiem domów pasywnych. On chciałby sprzedawać instalacje ogrzewania i wentylacji tylko do domów izolowanych. Problem w tym, że na razie nie potrafi wskazać żadnego domu wykonanego wg swojej wizji.

Witam. Jak ma wskazać taki dom wykonany skoro ma samych przeciwników. Ktoś musi być pierwszy i wskazać drogę. Będzie to droga wyboista, ale zgodna z czasem i duchem EU. Ja się z Nim zgadzam i nie prowadzę głupiej walki o moc przewodów w podłodze. Jeden na przejechanie tej samej drogi potrzebuje Mercedesa z 560 KM a drugiemu wystarcza Fiat z 100 KM. Przy spokojnej jeździe oba zużyją zbliżoną ilość paliwa na wagę samochodu. To o co jest ta wojna? Pan Tomasz montuje reku od 23 lat i jest specjalistą w tej materii, więc trzeba mu zawierzyć. Do tego doszło ogrzewanie płytowe to tez trzeba mu zawierzyć. Ja na początku myślałem, że dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 rocznie da się ogrzać zwykłymi grzejnikami konwekcyjnymi, ale z obliczeń wynika, że ciężko będzie otrzymać 30 kWh/m2, więc w takim przypadku lepiej wejść jest w przewody grzejne w płycie wylanej i korzystać z drugiej taryfy. PC z dolnym źródłem w gruncie mnie nie interesuje, bo to za duży koszt do domu o tak małym zużyciu energii. PC na powietrze jest tańsze, ale trzeba zrobić dodatkowo rozprowadzenie powietrza, które będzie kurzyć. To są dylematy do dyskusji, a nie równanie kogoś z błotem przez osoby, które praktykę mają tylko na własnej budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak ma wskazać taki dom wykonany skoro ma samych przeciwników. Ktoś musi być pierwszy i wskazać drogę. Będzie to droga wyboista, ale zgodna z czasem i duchem EU. Ja się z Nim zgadzam i nie prowadzę głupiej walki o moc przewodów w podłodze. Jeden na przejechanie tej samej drogi potrzebuje Mercedesa z 560 KM a drugiemu wystarcza Fiat z 100 KM. Przy spokojnej jeździe oba zużyją zbliżoną ilość paliwa na wagę samochodu. To o co jest ta wojna? Pan Tomasz montuje reku od 23 lat i jest specjalistą w tej materii, więc trzeba mu zawierzyć. Do tego doszło ogrzewanie płytowe to tez trzeba mu zawierzyć. Ja na początku myślałem, że dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 rocznie da się ogrzać zwykłymi grzejnikami konwekcyjnymi, ale z obliczeń wynika, że ciężko będzie otrzymać 30 kWh/m2, więc w takim przypadku lepiej wejść jest w przewody grzejne w płycie wylanej i korzystać z drugiej taryfy. PC z dolnym źródłem w gruncie mnie nie interesuje, bo to za duży koszt do domu o tak małym zużyciu energii. PC na powietrze jest tańsze, ale trzeba zrobić dodatkowo rozprowadzenie powietrza, które będzie kurzyć. To są dylematy do dyskusji, a nie równanie kogoś z błotem przez osoby, które praktykę mają tylko na własnej budowie.

 

Pytasz "O co ta wojna ?" A no o to, że TB nie liczy kosztów nakładów inwestycyjnych wraz z kosztami eksploatacji.

Tutaj szczegóły o co mi chodzi:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?220823-GWC-i-rekuperacja&p=6222418&viewfull=1#post6222418

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak ma wskazać taki dom wykonany skoro ma samych przeciwników. Ktoś musi być pierwszy i wskazać drogę.
Brzęczkowski wskazuje drogę? Jego sposób na dom to kompletny brak obliczeń i radosna twórczość na zasadzie: jak dasz 30 cm to będzie dobrze, jak dasz na ściany i strop 15 cm to też dobrze, izolacja tylko od wewnątrz i dwa systemy grzewcze. Pytany czemu tak odpowiada "bo ja wiem". Przecież to nieuk namawiający innych by postępowali niezgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego i zdrowym rozsądkiem. Nie widzisz tego? O to cała ta wojna by ludziom wody z mózgu nie robił. Jak może o rozwiązaniach technicznych wypowiadać się ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia?

=sunrise121]To o co jest ta wojna? Pan Tomasz montuje reku od 23 lat i jest specjalistą w tej materii, więc trzeba mu zawierzyć. Do tego doszło ogrzewanie płytowe to tez trzeba mu zawierzyć...
Jakim specjalistą? Zawierzyć? Nieukowi co to nawet oporu instalacji którą montuje nie potrafi policzyć? Dobrze się czujesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to trzeba mieć duży zapas tej miłości jak na drugi dzień po oberwaniu temp spadnie do -30 i będzie tak trzymać przez 2 tyg;)

Witam. Jeżeli masz dom parterowy 100 m2 zbudowany z silki o wadze 74 tony i ocieplony 30 cm styropianem na ścianach i 40 cm wełny na stropie to po pierwszym dniu bez prądu nawet nie zauważysz obniżenia temperatury, a po tygodniu może spadnie o 1*C. -30*C nie wiadomo kiedy to było, bo ostatnio najzimniejszym miesiącem w Polsce był styczeń 2013 roku ze średnią temperaturą -3,3*C. Jeżeli było -20*C kilka razy w nocy, i to tak się dzieje przy pogodnych dniach z temperaturą -10*C. Jednym słowem nie znasz się na akumulacji ciepła i straszysz ludzi mrozami rodem z arktyki. Tak jest jak dyletanci zabierają głos i rozmydlają temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zamieszkały dom opóścić i nie ogrzewać tygodniami , postrzelają rury z wodą i C.O . Dla bezpieczeństwa na takie przypadki trzeba mieć kocioł z niewielką grawitacją lub kominek , czyli grzanie działające bez prądu.

 

Hehe :), a ja właśnie wywaliłem z projektu kominek i jedyny komin :). Zaoszczędzę dzięki temu ok 7000 zł, i wpakuję ją w izolację.

Jak nie będzie prądu przez dwa tygodnie, to i tak nie można mieszkać bo ciepło w domu to nie wszystko. Trzeba zmywać, prać, gotować, myć się, lodówka nie może się rozmrozić, a biologiczna oczyszczalnia ścieków musi napowietrzać. Bez prądu nie będzie wody ze studni. W tej sytuacji brak ogrzewania to niewielka część kłopotu. Jak już będzie miał miejsce kataklizm, to postawię agregat i podepnę do instalacji mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz "O co ta wojna ?" A no o to, że TB nie liczy kosztów nakładów inwestycyjnych wraz z kosztami eksploatacji.

Witam. O jakich kosztach inwestycyjnych Ty piszesz? Zrobisz cieplejszy dom (dodatkowe koszty ocieplenia) to zrezygnujesz z rozbudowanego CO z PC (zmniejszone koszty),więc wychodzi na zero. Cieplejszy dom to mniejsze koszty eksploatacji przez lata, a tu już wychodzi na plus. Więc "o co ta wojna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. O jakich kosztach inwestycyjnych Ty piszesz? Zrobisz cieplejszy dom (dodatkowe koszty ocieplenia) to zrezygnujesz z rozbudowanego CO z PC (zmniejszone koszty),więc wychodzi na zero. Cieplejszy dom to mniejsze koszty eksploatacji przez lata, a tu już wychodzi na plus. Więc "o co ta wojna"?

 

A kliknąłeś link w którym to policzyłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

 

Nie bardzo mogę się z tym zgodzić co było w cytacie. Weźmy dla przykładu domek co opisuje Barth3z. Dlaczego liczysz prąd po 0,55 zł ? W drugiej taryfie jest 0,25 zł, i wówczas ogrzewanie wyniesie 20 kWh x 150 m^2 x 0,25 = 750 zł. Do tego CWU 2500 kWh x 0,25 = 625 zł co daje w sumie 1375 zł rocznie. Pompa ciepła gruntowa będzie się zwracać długo i może się nie zwróci bo wcześniej się zepsuje, a kable są niezniszczalne. Przy takim małym zapotrzebowaniu faktycznie nie ma dużego uzasadnienia pakowanie się w inwestycje PC.

 

Ja zamierzam u siebie dać PC choć wiem że to się nie zwróci, ale też zwracać się nie musi. Po prostu przyjmuję, że na etapie inwestycji wydam więcej, ale za to koszty eksploatacji będę miał bardzo niskie. Powtórzę jeszcze raz - gdybym brał pod uwagę ogólny bilans kosztów i oszczędności, to nie opłacało by się inwestować mi w PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...