Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla porządku trzeba dodać że to koncept wg TB. Niestety oznacza to że prezentowane rozwiązania raczej nie dadzą w praktyce spodziewanego wyniku. Albo inaczej, część tak, część nie. Tu jest jeszcze kwestia problemowego komfortu użytkowania domu o bardzo małej akumulacji. Błyskawicznie zimno, błyskawicznie ciepło. Skomplikowany system sterujący ogrzewająco-chłodzący. Jak ktoś kiedyś spał w przyczepie kempingowej to może sobie wyobrazić że tak jest w domu. Komfort, jak dla mnie zero.

.

 

Tak się składa że mam do w konstrukcji szkieletowej czyli takiej jak opisałes powyżej , wartości docieplenia podobne (grubość) i NIE ZGADZAM SIĘ Z TWOJĄ TEORIĄ !!!

Widac nigdy nie byłeś w domu w takiej konstrukcji. Mała akumulacja nie znaczy że jest błyskawicznie ciepło lub zimno to zalezy od grubość termoizolacji. Taki dom nalezy porównać do termosu lub kołdry puchowej :) Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to masz ja zimna od razu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mam do w konstrukcji szkieletowej czyli takiej jak opisałes powyżej , wartości docieplenia podobne (grubość) i NIE ZGADZAM SIĘ Z TWOJĄ TEORIĄ !!!

Widac nigdy nie byłeś w domu w takiej konstrukcji. Mała akumulacja nie znaczy że jest błyskawicznie ciepło lub zimno to zalezy od grubość termoizolacji. Taki dom nalezy porównać do termosu lub kołdry puchowej :) Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to masz ja zimna od razu ?

Z tego co napisałeś w innym miejscu, na razie ten dom wykańczasz (albo jak wolisz, on Ciebie). Jaki więc masz doświadczenie z użytkowania takiego domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mam do w konstrukcji szkieletowej czyli takiej jak opisałes powyżej , wartości docieplenia podobne (grubość) i NIE ZGADZAM SIĘ Z TWOJĄ TEORIĄ !!!

Widac nigdy nie byłeś w domu w takiej konstrukcji. Mała akumulacja nie znaczy że jest błyskawicznie ciepło lub zimno to zalezy od grubość termoizolacji. Taki dom nalezy porównać do termosu lub kołdry puchowej :) Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to masz ja zimna od razu ?

Mieszkałem w takim domu, ogrzewanym i chłodzonym wg koncepcji Brzęczkowskiego. Więcej nie chcę. Mała akumulacja oznacza, że o temperaturze decyduje system sterujący ogrzewaniem/chłodzeniem. Nie ma takiego który nadąży za potrzebami chwilowymi. W praktyce wygląda to tak np, że w zimie jak wyjdzie słońce to klima zaczyna chłodzić, słoneczko znika za chmurką, chłodzi, robi się zimno nakładasz sweterek a tu już ogrzewanie się włącza bo termometr załapał w końcu, że chłodno, słońce wyjdzie zza chmurki na chwilkę i znowu za gorąco, cała maszyneria w ruch. Do dupy z takim czymś. Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to tworzysz akumulator cieplny. Duża pojemność cieplna wody odpowiada dużej pojemności cieplnej murowanych ścian, podłogi itp. Wdmuchnij do swojego termosu gorące powietrze, zobaczysz jak szybko straci temperaturę. To samo jest z domami bez akumulacji. "Szybko reagujący system ogrzewania i chłodzenia" to pic na wodę i fotomontaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w takim domu, ogrzewanym i chłodzonym wg koncepcji Brzęczkowskiego. Więcej nie chcę. Mała akumulacja oznacza, że o temperaturze decyduje system sterujący ogrzewaniem/chłodzeniem. Nie ma takiego który nadąży za potrzebami chwilowymi. W praktyce wygląda to tak np, że w zimie jak wyjdzie słońce to klima zaczyna chłodzić, słoneczko znika za chmurką, chłodzi, robi się zimno nakładasz sweterek a tu już ogrzewanie się włącza bo termometr załapał w końcu, że chłodno, słońce wyjdzie zza chmurki na chwilkę i znowu za gorąco, cała maszyneria w ruch. Do dupy z takim czymś. Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to tworzysz akumulator cieplny. Duża pojemność cieplna wody odpowiada dużej pojemności cieplnej murowanych ścian, podłogi itp. Wdmuchnij do swojego termosu gorące powietrze, zobaczysz jak szybko straci temperaturę. To samo jest z domami bez akumulacji. "Szybko reagujący system ogrzewania i chłodzenia" to pic na wodę i fotomontaż.

 

Nie mieszkałem nigdy w takim domu, ale intuicja mi podpowiada, że to wszystko co napisał Perm to prawda. Domy szkieletowe mają swoją bogatą tradycję, mają zalety i wady. Ich niepodważalną zaletą jest przede wszystkim niski koszt wykonania - niestety w Kanadzie a nie w Polsce. W Polsce drewno jest bardzo drogie, a producenci tych domów reklamują je jako cud techniki. W rzeczywistości nie jest tak i domki w szkielecie drewnianym nigdy nie będą lepsze od murowanych, co najwyżej takie same. Mają jednak dwie niezaprzeczalne zalety - to krótki czas od rozpoczęcia budowy do zamieszkania i niska akumulacja, która może być wielką zaletą w domkach weekendowych.

Prawda jest taka, że popularność tych domów na świecie wynika z ich niskiej ceny. Jak w Polsce taki dom dałoby się wybudować za 50 - góra 60% ceny murowanego to miałoby to głęboki sens. Teraz są po prostu za drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w takim domu, ogrzewanym i chłodzonym wg koncepcji Brzęczkowskiego. Więcej nie chcę. Mała akumulacja oznacza, że o temperaturze decyduje system sterujący ogrzewaniem/chłodzeniem. Nie ma takiego który nadąży za potrzebami chwilowymi. W praktyce wygląda to tak np, że w zimie jak wyjdzie słońce to klima zaczyna chłodzić, słoneczko znika za chmurką, chłodzi, robi się zimno nakładasz sweterek a tu już ogrzewanie się włącza bo termometr załapał w końcu, że chłodno, słońce wyjdzie zza chmurki na chwilkę i znowu za gorąco, cała maszyneria w ruch. Do dupy z takim czymś. Jak wlejesz gorącej herbaty do termosu to tworzysz akumulator cieplny. Duża pojemność cieplna wody odpowiada dużej pojemności cieplnej murowanych ścian, podłogi itp. Wdmuchnij do swojego termosu gorące powietrze, zobaczysz jak szybko straci temperaturę. To samo jest z domami bez akumulacji. "Szybko reagujący system ogrzewania i chłodzenia" to pic na wodę i fotomontaż.

 

bo pewnie nie masz minimum 30cm XPS od gruntu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak stalowy... racja jest po twojej stronie...

skoro mówisz, że jest to znaczy że jest...

wydrukowałeś już certyfikat na rację? ;)

Witam. Zabierasz głos, o czymś piszesz, ale z tego nic nie wynika. Musisz mieć stalowe nerwy w trzymaniu wiedzy dla siebie. Skup się i oświeć nas w końcu, nie bądź egoistą i miej litość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skup się i oświeć nas w końcu, nie bądź egoistą i miej litość.

Do Ciebie z kolei mam prośbę. Dopóki nie sprawdzisz tego wszystkiego w użytkowaniu, to nie zaciemniaj tego wątku.

No chyba, że uważasz, że skoro tyle w nim głupot napisano, to jeszcze 10 kolejnych nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki czy płytki?:)

Ława fundamentowa po za/obsypaniu budynku to 90-100cm, norma to chyba 80cm w moim rejonie.

Chudziak jest z 10cm dylatacji właśnie tym styro aqua a posadzka właściwa (na 30cm styro; nomen omen norma TB choć go jeszcze wtedy nie znałem) tylko ok 1cm od ścian.

Termowizja jeszcze nie pokazuje tam żadnych strat (T wew. ~20stC, śr. T zewn. ~4,5stC). Poczekamy do czasu aż średnia będzie poniżej zera lub na koniec zimy gdy grunt będzie dostatecznie wychłodzony.

 

krotki to i relatywnie plytki.

 

moglby tez byc dlugi plytki, lub dlugi gleboki.

 

trudno porownywac tez obie sytuacje, bo jakby wyliczac dlugosc fundamentu w stosunku do warstwy izolacji podlogi to opor cieplny sciany fundamentowej masz jakies 5 razy za maly.

 

no ale podlogowka, itp, wiec jakby odniesc sie do grubosci aqua od wewnatrz to juz troche lepiej, bo tylko prawie dwa razy za maly.

 

straty mysle, ze nie przekrocza 0.5MWh/sezon wiec kwotowo nie ma tragedii, ale pytanie, czy warto sie o to bic w domach energooszczednych, czy jest akceptowalny kompromis? czy to niezbilansowanie nie stworzy problemow w dluzszym czasie?

 

jak to rozwiazanie wygenerowales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie z kolei mam prośbę. Dopóki nie sprawdzisz tego wszystkiego w użytkowaniu, to nie zaciemniaj tego wątku.

No chyba, że uważasz, że skoro tyle w nim głupot napisano, to jeszcze 10 kolejnych nie zaszkodzi.

Witam. Żeby sprawdzić dom w użytkowaniu, to na początek trzeba wiedzieć jak taki dom wybudować i od tego jest to forum. Jeżeli uważasz, że moje dziesięć przykazań dla domu 0-20 kWh/m2, które są wynikiem dyskusji i przemyśleń z tego forum, jest błędem, to opisz swoje przemyślenia i..... Miej odwagę i odnieś się do poszczególnych punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Żeby sprawdzić dom w użytkowaniu, to na początek trzeba wiedzieć jak taki dom wybudować i od tego jest to forum. Jeżeli uważasz, że moje dziesięć przykazań dla domu 0-20 kWh/m2, które są wynikiem dyskusji i przemyśleń z tego forum, jest błędem, to opisz swoje przemyślenia i..... Miej odwagę i odnieś się do poszczególnych punktów.
Tu jest problem, bo by ocenić twoje pomysły trzeba by dokonać sporej ilości obliczeń o których ty nie masz pojęcia. Od tego powinieneś zacząć swoje "przykazania". Od obliczeń które pokażą, że to co wymyśliłeś ma jakiekolwiek wartość. Może być taki wskaźnik o którym pisał מרכבה (swoją drogą, co to za login? :) ). Do tego wyliczenie materiałów, robocizny i tego wszystkiego co na cenę wpływa. Na razie zachowujesz się jak dziecko które przy pomocy klocków próbuje udowodnić, że z domami jest tak, nie inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest problem, bo by ocenić twoje pomysły trzeba by dokonać sporej ilości obliczeń o których ty nie masz pojęcia. Od tego powinieneś zacząć swoje "przykazania". Od obliczeń które pokażą, że to co wymyśliłeś ma jakiekolwiek wartość. Do tego wyliczenie materiałów, robocizny i tego wszystkiego co na cenę wpływa.

Witam. Według moich wyliczeń wychodzi 30 kWh/m2, ale mocno liczę na moje rozwiązanie techniczne odzysku ciepła z zużytej CWU i od tego zacznę. To urządzenie musi być umieszczone w polu ocieplonego fundamentu, dlatego jestem za takim rozwiązaniem. Mam nadzieję i przekonanie, że zejdę do 15 kWh/m2. Wyceny robocizny i materiałów to sam prowadzę od 30 lat i mam swojego kierownika budowy, który zależy ode mnie a nie ja od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocno liczę na moje rozwiązanie techniczne odzysku ciepła z zużytej CWU i od tego zacznę. To urządzenie musi być umieszczone w polu ocieplonego fundamentu, dlatego jestem za takim rozwiązaniem. .

 

Też planuję odzyskiwać ciepło z zużytego cwu czyli z prysznica, z pralki i ze zmywarki , planuję układ rozdzielający zużytą wodę (ze zmywarki i z pralki) na zimną ( do kanalizy) i ciepłą ( również z przysznica) do wymiennika woda powietrze (w kotłowni) w zimie grzejącego powietrze do nawiewu a w lecie grzejącego wodę do zasilania pralki i zmywarki, w planach mam też wykorzystanie zimna w zimie do wspomagania chłodzenia lodówki. na razie wszystko na etapie rozmyślań i przygotowania miejsca dla odpowiednich rur które będą potrzebne do budowy takiej instalacji, pralka i zmywarka będą wymagały dwóch zasilań i dwóch odpływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Żeby sprawdzić dom w użytkowaniu, to na początek trzeba wiedzieć jak taki dom wybudować i od tego jest to forum. Jeżeli uważasz, że moje dziesięć przykazań dla domu 0-20 kWh/m2, które są wynikiem dyskusji i przemyśleń z tego forum, jest błędem, to opisz swoje przemyślenia i..... Miej odwagę i odnieś się do poszczególnych punktów.

Pomimo całej swojej wiedzy i doświadczenia nie napisał bym czegoś takiego jak Ty :

Jest to dziesięć podstawowych przykazań, gwarantujących zużycie ciepła takiego domu na poziomie 0-20 kWh/m2 rocznie

Nie mam czasu ani ochoty na prostowanie, po raz kolejny bzdur, które wypisujesz.

Skomentuję tylko jeden z punktów:

9.- ocieplenie fundamentu 25 cm XPS zewnątrz i 10 cm XPS wewnątrz oraz podłoga 20 cm XPS

Przy zwykłych fundamentach, bez specjalnych zabiegów likwidujących mostki cieplne (bloczki ze szkła piankowego lub izomur) nie jesteś w stanie zbudować domu o zużyciu energii 0-20kWh/m2 rocznie. Ładowanie zaś 20cm XPS pod podłogę na pewno nie jest drogą do taniego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Według moich wyliczeń wychodzi 30 kWh/m2, ale mocno liczę na moje rozwiązanie techniczne odzysku ciepła z zużytej CWU i od tego zacznę. To urządzenie musi być umieszczone w polu ocieplonego fundamentu, dlatego jestem za takim rozwiązaniem. Mam nadzieję i przekonanie, że zejdę do 15 kWh/m2. Wyceny robocizny i materiałów to sam prowadzę od 30 lat i mam swojego kierownika budowy, który zależy ode mnie a nie ja od niego.
Dalej to wszystko jest w świecie iluzji. Zaprezentuj te wyliczenia z których wychodzi 30kWh/m2. Zaprezentuj wyliczenia robocizny i materiałów. Bez tego rozmowa nie ma sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...