Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Przy dobrze zorganizowanej tradycyjnej budowie będzie to czas niewiele dłuższy, a jakość pracy w dużej mierze zależy od warunków stworzonych na budowie (znowu kłania się dobre jej przygotowanie).

Zgadzam się w 100%. Jakbym policzył ile dni do tej pory spędziły ekipy przy mojej budowie to może 1,5 m-ca by się uzbierało. Nie wliczam koniecznych przerw technologicznych. Z nimi dobił bym do 2 m-cy. A mam SSZ i elektrykę. Żeby zakończyć sprawę hydraulik będzie potrzebował tydzień. Tynki drugi i wylewki 3. Doliczając ocieplenie i KG to lekko mogę przekroczyć 3 m-ce.

A tu budowa już ciągnie się 2 rok zacząłem w czerwcu 2012

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla tego trzeba beton drewnem zastąpić i pozbyć się mokrych robót

Tyle co fundament, ale jak Henok napisał wymaga planowania i właśnie na to mam teraz czas.

Dlaczego drewno ? ponieważ taki dźwigar z DK nadaje od razu jako ozdoba wnętrza.

Oszczędzam na wykańczaniu.

 

http://linwoodhomelifestyle.blogspot.com/2010_01_01_archive.html

LWH-Kan-0426 - Copy.jpg miód dla oka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzesz pod uwagę, że zarówno pralka jak i zmywarka najpierw pobiera wodę, a dopiero po dłuższym czasie zużytą ciepła odprowadza do kanalizacji. Odzyskanie tego ciepła do kolejnego prania lub zmywania jest więc iluzoryczne.

 

Słuszna uwaga. Wymiennik przeciwprądowy do wody szarej w tym momencie będzie bezużyteczny. Prędzej zastosowanie będzie miał wymiennik pojemnościowy coś na wzór syfonu jaśkowego.

 

Budynek o powierzchni 120m2 z rozstawem ścian nośnych do stropu 8m, będzie miał długość ok. 15m, czyli dosyć niekorzystny stosunek powierzchni ścian do kubatury. Musi mieć dla zachowania takich samych strat grubszą izolację ścian. Miało być tanio.

 

Wg NFOŚiGW taki budynek z definicji nie będzie pasywny (nie spełni założeń NF15), ze względu na "nie optymalny" stosunek A/V. Dla sunrise podsyłam link, gdzie jest to bardzo ładnie wytłumaczone: http://www.budujemydom.pl/termoizolacja/214-budynek-energooszczedny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej to wszystko jest w świecie iluzji. Zaprezentuj te wyliczenia z których wychodzi 30kWh/m2. Zaprezentuj wyliczenia robocizny i materiałów. Bez tego rozmowa nie ma sensu.

Witam. 30 kWh/m2 są rocznymi stratami ciepła tylko w ogrzewaniu. Czy takie będą to nie wiem jak nie wybuduję i sprawdzę to na prostym liczniku prądu. Wyliczenia są proste, bo nie ma co liczyć. Jeżeli ściana będzie ocieplona 30 cm styropianu zakołkowanego do BK 24/600 szpilkami z tworzywa i klejem, to mam nadzieję że U będzie mniejsze od 0,1. Jeżeli okna trzy szybowe U=0,5 osadzę na elementach z tworzywa, to mam nadzieję, że utrzymam parametry założone przez producenta okien. To samo ze stropem: 40 cm wełny i U=0,08, bo użyte łączniki blaszane będą w płaszczyźnie izotermy. Natomiast jeżeli ktoś chce to samo robić z wykorzystaniem stali łączącej różną temperaturę, to ma co liczyć i martwić się o sposób osłony mostków termicznych. Najdroższy w tej budowie będzie fundament, ale mam nadzieję, że całość kosztów domu nie przekroczy 1800 zł/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz montuje reku od 23 lat i jest specjalistą w tej materii, więc trzeba mu zawierzyć. Do tego doszło ogrzewanie płytowe to tez trzeba mu zawierzyć.

Jeżeli ściana będzie ocieplona 30 cm styropianu zakołkowanego do BK 24/600 szpilkami z tworzywa i klejem, to mam nadzieję że U będzie mniejsze od 0,1. Jeżeli okna trzy szybowe U=0,5 osadzę na elementach z tworzywa, to mam nadzieję, że utrzymam parametry założone przez producenta okien. To samo ze stropem: 40 cm wełny i U=0,08, bo użyte łączniki blaszane będą w płaszczyźnie izotermy. Natomiast jeżeli ktoś chce to samo robić z wykorzystaniem stali łączącej różną temperaturę, to ma co liczyć i martwić się o sposób osłony mostków termicznych. Najdroższy w tej budowie będzie fundament, ale mam nadzieję, że całość kosztów domu nie przekroczy 1800 zł/m2.
Wiara już była, nadzieja też. Brakuje jeszcze tylko miłości do kompletu.

"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość-te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1 Kor 1-13)

No i zrobił nam się wątek religijny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 30 kWh/m2 są rocznymi stratami ciepła tylko w ogrzewaniu. Czy takie będą to nie wiem jak nie wybuduję i sprawdzę to na prostym liczniku prądu. Wyliczenia są proste, bo nie ma co liczyć....
Sprawdzisz licznikiem??? To na jakiej podstawie twierdzisz, że dom będzie zużywał taką a nie inną ilość energii? Wyliczenia są proste? To je zamieść. U ściany i okien to dopiero początek.
Mam nadzieję...
Szkoda to komentować. Po co ty się w ogóle za to zabierasz? Chcesz być drugim Brzęczkowskim wymyślającym niestworzone historie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzisz licznikiem??? To na jakiej podstawie twierdzisz, że dom będzie zużywał taką a nie inną ilość energii? Wyliczenia są proste? To je zamieść. U ściany i okien to dopiero początek. Szkoda to komentować. Po co ty się w ogóle za to zabierasz? Chcesz być drugim Brzęczkowskim wymyślającym niestworzone historie?

Po prostu idzie drogą "mistrza" : http://www.forumbudowlane.pl/vt/43004/45/ogrzewanie-podczerwienia?postdays=0&postorder=asc

Jak już pisałem, tego w domach izolowanych się nie liczy. Po co? Nie ma kotłowni jest ASIC!

Podobnie jak nie liczy się ile samochód pali na 100km - to się sprawdza licznikiem a potem powiela dla podobnych domów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem : śmiać się, czy płakać ?

 

Przykład idzie z góry. Ludzie sobie myślą: kurde, powiem że jestem ekspertem od wypadków lotniczych, na dowód oświadczę, że kiedyś po pijaku ściąłem brzozę swoim polonezem i pojechałem dalej (nb. wcale bym się nie zdziwił), no i będę w telewizorze, ludziska wpadną w zachwyt i będą słuchali z otwartom gembom. Śmiać się Henok, tylko i wyłącznie, trzeba oszczędzać swoje zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Asolt próbował ale odbił się, jak większość z nas od ściany bezrozumnego bełkotu Brzęczkowskiego. Tam jest fajny wątek: http://www.forumbudowlane.pl/vt/43253/75/bezpiecznik-dziwne-dzialanie#260558 Brzęczkowski udowadnia po swojemu, że elektrycy z uprawnieniami i doświadczeniem oszukują bo stanowią lobby. Niezła polewka. Wygląda na to, że on tak może bez końca. Coś mu się dawno temu w głowie przekręciło w niewłaściwą stronę. Nie ma innego wytłumaczenia.

 

Coś z tamtąd zacytuję:

W większosci krajów UE gdzie montujemy ogrzewanie elektryczne - w polsce również
Montuje ogrzewanie w krajach UE. Czasem w Polsce. Pewnie nie ma na Polskę za bardzo czasu. Taki zarobiony w tej UE. Nie wiemy kogo straciliśmy... Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrnąłem od wczoraj do końca tego wątku...uffff. Po pierwszych 30str. wiedziałem, że "30cm styro do gruntu", po kolejnych 30, że ściana jest nieistotna. przeskoczyłem na 100 (niedobrze, bo zakończenia eksperymentu: wiadro piachu vs powietrze nie znam), ok. 150str. (chyba) wpada Słońce121 ;) i po banie TB wierzy i ma nadzieję... Zaiste dziwne to forum... czy jeszcze budowlane?

Wnioskuję, że dom od TB powinien mieć 30cm styro w podłodze, ściany mogą być z folii(byle szczelnie) i dach... też może z folii. resztę załatwi prund: "kabelkiem po druciku przewodem";) I jakoś od razu nasuwają się ostatnie słowa tej reklamy: "Jakieś głupie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 30 kWh/m2 są rocznymi stratami ciepła tylko w ogrzewaniu.

no i narodziło się nowe pojęcie w fizyce budowli - straty tylko w ogrzewaniu ;)

Czy takie będą to nie wiem jak nie wybuduję i sprawdzę to na prostym liczniku prądu.

bardzo słuszny kierunek, zawsze jakoś to będzie :)

Wyliczenia są proste, bo nie ma co liczyć.

bez komentarza :)

Jeżeli ściana będzie .... to mam nadzieję że U będzie mniejsze od 0,1.

nadzieja umiera ostatnia :)

mam nadzieję, że całość kosztów domu nie przekroczy 1800 zł/m2.

hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojaśnij te pytania:)

 

"Idealnym rozwiązaniem dla budynku energooszczędnego jest takie, w którym jednostkowe strumienie ciepła przenikającego przez poszczególne przegrody będą sobie równe. Wówczas wyeliminuje się mostki cieplne oraz uzyskuje rozwiązanie energetyczne najbardziej zbliżone do optymalnego."

 

liczyles swoje rozwiazanie w tym kontekscie? polecisz to innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Idealnym rozwiązaniem dla budynku energooszczędnego jest takie, w którym jednostkowe strumienie ciepła przenikającego przez poszczególne przegrody będą sobie równe. Wówczas wyeliminuje się mostki cieplne oraz uzyskuje rozwiązanie energetyczne najbardziej zbliżone do optymalnego."

 

liczyles swoje rozwiazanie w tym kontekscie? polecisz to innym?

Takie rozwiązanie jest nieracjonalne. Np. wszystkie przegrody miałyby mieć U=0,2W/(m2*K). Tylko, że przy podłodze na gruncie, ścianach i dachu taką wartość uzyska się stosunkowo niewielkim kosztem, zaś przy oknach i drzwiach koszty będą potężne - niewspółmierne do uzyskanych efektów ekonomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans wybudowania budynku mieszkalnego z jednolitym U wszystkich przegród - to co pisze HenoK.

Ten cytat pochodzi stąd : http://www.bdb.com.pl/zdjecia/salon/20100101015324249126.pdf

Opracowanie BDB (JBZ) z 2008 nie uwzględnia istotnego dla budynków energooszczędnych rozwiązania - posadowienia na płycie fundamentowej izolowanej od gruntu :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aś przy oknach i drzwiach koszty będą potężne - niewspółmierne do uzyskanych efektów ekonomicznych.
trudno żeby krawiec był jeszcze wytwórcą maszyn do szycia.

Ja nie widzę w tym problemu, ale to tylko ja ponieważ wiem co mi potrzeba i jest to droga tylko dla mnie.

Nikomu nie będę wciskał, pierwsze życia mi braknie na tłumaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowanie BDB (JBZ) z 2008 nie uwzględnia istotnego dla budynków energooszczędnych rozwiązania - posadowienia na płycie fundamentowej izolowanej od gruntu :(.

 

Tak nie uwzglednia, dlatego pytalem na poczatku co w przypadku, gdy chcemy/musimy zostac przy fundamencie. Jakie generalne rozwiazanie jest godne skopiowania dla malolitrowcow - wiadomo po przystosowaniu nastepnie indywidualnym. Pytam kszhu jak policzyl swoje i czy polecilby jako godne skopiowania. Na razie nie pisze, no ale moze jeszcze do analizy po sezonie, to poczekam wyniki praktyczne.

 

Rozumiem, ze wszystko to optymalizacja kosztow, mozliwosci technicznych, itp, no i tez wykluczenie rozwiazan zlych.

 

 

@kszhu:

Nie ma szans wybudowania budynku mieszkalnego z jednolitym U wszystkich przegród - to co pisze HenoK.

 

JBZ chyba nie sugeruje, ze U ma byc jednakowe dla wszystkich przegrod, bo np z gruntem jest o tyle jeszcze problem, ze wyglada to inaczej dobowo i sezonowo niz dla sciany..

 

Zatem ponawiam pytanie.. czy dla malolitrowcow mozna isc na takie kompromisy energetyczne pod wzgledem strat i ewentualnych mostkow, bo np ekonomia wygrywa? liczyles to, czy na czuja? ja sie dopiero ucze..

Edytowane przez sailah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...