Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

zreszta moze czegos nie rozumiem, ale dla mnie odbior byl taki, ze trzeba uwzglednic delte temperatury.. moze po prostu powinien byl napisac strumienie, bez jednostkowe? wiadomo, ze do gruntu normy na U sa nieco bardziej wyrozumiale. tak czy inaczej przedstawil tam pewna metodologie, a mnie interesuje metodologia kszhu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu w wątku "Wymiana doświadczeń" nie piszesz o swoich doświadczeniach, tylko hipotezach.

Nie bierzesz pod uwagę, że zarówno pralka jak i zmywarka najpierw pobiera wodę, a dopiero po dłuższym czasie zużytą ciepła odprowadza do kanalizacji. Odzyskanie tego ciepła do kolejnego prania lub zmywania jest więc iluzoryczne.

Poza tym zbuduj taki wymiennik, sprawdź jego działanie, a potem opisz w tym wątku.

Witam. Odzyskane ciepło z prania lub zmywania, kąpieli i umywalki, podgrzewa wodę zasilającą bojler elektryczny, który startuje wówczas z temperatury +30*C i dogrzewa tylko dalej do +55*C. Na tym polega praca tego wymiennika. Brudna woda z prania po oddaniu ciepła z temperaturą +5*C idzie do kanalizacji. Urządzenie jest proste w działaniu i bezawaryjne, bo nie ma elementów pośrednich. Natomiast zimna woda z płukania bielizny powinna być dalej wykorzystana do spłukania WC. Ma w sobie detergenty i środki myjące. To są wymierne korzyści, bo cena wody w przyszłości będzie coraz wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzisz licznikiem??? To na jakiej podstawie twierdzisz, że dom będzie zużywał taką a nie inną ilość energii? Wyliczenia są proste? To je zamieść. U ściany i okien to dopiero początek. Szkoda to komentować. Po co ty się w ogóle za to zabierasz? Chcesz być drugim Brzęczkowskim wymyślającym niestworzone historie?

Witam. Najpierw są założenia, potem budowa i wykonanie. Ogrzewanie grzejnikami na prąd, aby podlicznik wskazał konkretne zużycie energii. Wyliczenia strat ciepła będą proste i zamieszczone w internecie ze zdjęciami. Ponieważ nie przewiduję mostków cieplnych, to nie będę się bawić w ich uszczelnianie. Dom będzie prosty w wykonaniu, więc tani w budowie. Mam nadzieję, że zmieszczę się w 0-20 kWh/m2 zgodnie z TB, bo On mnie do tego zainspirował. Martwe liczenie strat ciepła mnie nie interesuje, tylko wskazania licznika prądu będą miarodajne i termometru wewnątrz. Oczywiście koszty tego przedsięwzięcia też będą miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Najpierw są założenia, potem budowa i wykonanie. Ogrzewanie grzejnikami na prąd, aby podlicznik wskazał konkretne zużycie energii. Wyliczenia strat ciepła będą proste i zamieszczone w internecie ze zdjęciami. Ponieważ nie przewiduję mostków cieplnych, to nie będę się bawić w ich uszczelnianie. Dom będzie prosty w wykonaniu, więc tani w budowie. Mam nadzieję, że zmieszczę się w 0-20 kWh/m2 zgodnie z TB, bo On mnie do tego zainspirował. Martwe liczenie strat ciepła mnie nie interesuje, tylko wskazania licznika prądu będą miarodajne i termometru wewnątrz. Oczywiście koszty tego przedsięwzięcia też będą miarodajne.
A ja uważam, że dom według twojej i Brzęczkowskiego koncepcji będzie zużywał 100 kWh/m2 rocznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odzyskane ciepło z prania lub zmywania, kąpieli i umywalki, podgrzewa wodę zasilającą bojler elektryczny, który startuje wówczas z temperatury +30*C i dogrzewa tylko dalej do +55*C. Na tym polega praca tego wymiennika. Brudna woda z prania po oddaniu ciepła z temperaturą +5*C idzie do kanalizacji. Urządzenie jest proste w działaniu i bezawaryjne, bo nie ma elementów pośrednich. Natomiast zimna woda z płukania bielizny powinna być dalej wykorzystana do spłukania WC. Ma w sobie detergenty i środki myjące. To są wymierne korzyści, bo cena wody w przyszłości będzie coraz wyższa.

 

Skąd wiesz, że akurat temperatura uzyskana będzie +30*C, a po "wyssaniu" ciepła ta zrzucana do kanalizacji będzie miała +5*C. Będziesz ingerować w pralkę, żeby sterować zaworem i rozdzielać wodę z prania i płukania do spłukania wc? Sens ekonomiczny liczyłeś(instalacja, sterownik, zawór)? A co jak nie pierzesz i spłuczka pusta? Tą wodę na zapas będziesz trzymał w jakimś zbiorniku? Raczej nie chciałbym wąchać tej zmagazynowanej wody.

Jeśli możesz przypomnij założenia konstrukcyjne tego domu(m2, materiał)- gdzieś tu chyba było wcześniej, ale nie znajdę:(

 

P.S. Jeśli możesz, to nie wypisuj w każdym poście :"Witam"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą że temperatura z całych szarych ścieków to 30oC.Bo część ciepła jest wykorzystana na podgrzanie instalacji a napływ jest nierównomierny w czasie.Nie jest również stały dopływ o wysokich parametrach. Można założyć że możliwe jest odzyskanie 15-18oC. Do tego dochodzą straty na wymianie i szału nie ma.Ale na podgrzanie świeżego z GWC starcza i to przy optymalnym przepływie powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że chcesz się czegoś dowiedzieć ale nie piszesz czego to jakiej odp. oczekujesz jak nie potrafisz zadać pytania? Po pierwsze trzeba się zrozumieć:)

 

powtarzam sie, ale niech bedzie moja strata... po prostu napisz, jak policzyles wartosci izolacji, czy robiles jakas optymalizacje, czy jakas analize, ze akurat tyle, a tyle styro jest tam potrzebne.. JBZ nawoluje do optymalizacji i analiz c-w. ty tez piszesz o liczeniu i modelach. no to policzyles i zmodelowales swoj fundament? jakie wyszly wartosci strumieni, oporow, itp? podsunalem artykul jako przyklad jak to mozna zaprojektowac i mysle, ze wedlug niego masz za maly opor sciany fundamentowej w relacji do ocieplenia fundamentu. mozna sie z tym nie zgodzic, albo twierdzic ze, skutki maja pomijalnie maly wplyw na caloksztalt.

 

temat moze byc tak szeroki, lub tak waski na ile masz interesujacych informacji dlaczego akurat tak a nie inaczej.

 

no juz bardziej za jezyk to Cie nie pociagne..

 

 

wiadomo, ze energetycznie najlepiej plyte, ale jak pisalem, jesli z roznych powodow bedzie fundament, to jakie rozwiazania sa godne kopiowania dla domow malolitrowych i czy jest jakas rozsadna granica kosztow itp, ze np z fundamentem w przecietnym domku ponizej 3 litrow nie zejdziemy?. JBZ postawil teze, ze koniecznie dlugie fundamenty, lub inny material, i tez glebokosc posadowienia. 1 wiersz isomuru chyba sprawy nie rozwiazuje..

 

zatem wiekszosc sie z tym zgadza, nie zgadza? i dlaczego?

 

HenoK masz duzo doswiadczenia teoretycznego i praktycznego. Stawiasz krotkie fundamenty i zblizasz sie do pasywniakow bez wiekszych skutkow ubocznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,zatem wiekszosc sie z tym zgadza, nie zgadza? i dlaczego?''

Są różne sposoby do osiągnięcia celu.Jednym jest A/V ,izolacja,odpowiednie okna,izolacja fundamentu.Drugim sposobem jest wykorzystywanie wszystkiego co daje słońce,zyski bytowe.Z moich obserwacji przeciętny dom 3-4 osoby,generuje w sezonie grzewczym ok.30kWh energii cieplnej na dobę.A przyjmując max.moc 10Wh/m2, dla domu energooszczędnego ,to 200-to metrowy dom ogrzeje.Dom mniejszy to i CWU z tych zysków.Jest tylko jeden problem w tym rozważaniu.Rekuperator. To urządzenie uniemożliwia rozsądną gospodarkę energią domu.Rekuperator zamulił mózgi na korzystniejsze możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wody kąpielowej czyli do tego wszystkiego co z spływa z kapiącej/go się. Z odpowiednimi przepływami itd.

Uwierz mi, że to działa bez problemów. Zainstalowane w f-mie do umywalki w warsztatowej szatni nie zatkało się i dawało wyśmienite efekty. Tyle, że tam w określonych porach był przepływ ciągły.

W domu nie spodziewałem się, że nie będzie z czego odzyskiwać. Jednak kierunek minimalizacji zużycia jest o wiele lepszy, szybszy i tańszy we wdrożeniu.

 

Masz rację.Ale są nawyki ,wygoda,wanna itp.I póki co ludzie lubią marnotrawić wodę dla przyjemności pławienia się w wannie czy pod prysznicem.Można być ortodoksyjnym,ale to wystarczy inny system budowy.Osobiście preferuję luz w domu.Wanna,a jak prysznic to nie 20L.

O możliwości zatykania nie będę dyskutował, bo widziałem taki wymiennik ,czy homogenizator po przyjściu z OSM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa zupełnie różne cele:

1. budynek o niskim zapotrzebowaniu energii,

2. pozyskiwanie darmowej energii.

 

 

 

No właśnie. Twoje obserwacje tego jednego konkretnego domu. Rozpisz to na szczegóły. W obecnym układzie i jak dzieci "wyfruną".

Ja jakbym nie liczył to tyle nie wygeneruję a z tego co wygeneruję to dużo zawrócę właśnie rekuperatorem - szybko, łatwo i bez kombinacji.

 

Rekuperator jest pozornie doskonały.Bo skuteczność 80 czy 90 %.Ale to jest efektywność temp..Entalpiczna to 50%.Nie wspomnę o wadach typu rozmrażanie ,zamrażanie.Polowa energii do nieba..Można więcej z powietrza wentylacyjnego odzyskać na zasadzie prostej wymiany z np.ZWU ,można zasilać tym powietrzem PCI.Sprawdź.Nędzne 75m3/h to 24kWh/dobę.Dla domu niedużego jak nasze to ful wypas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem takiej PC co by się zadowoliła 75m3/h a jeśli nawet to z POŚia można mieć tyle albo i więcej.

Nie ma co zawracać kijem Wisły i komplikować sobie życia - prostota ponad wszystko - z wentylacji do wentylacji

Dokładnie tak , pompa ciepła pod taki wydatek ? zrób sam, na razie nie ma komercji w tym żadnej.

A koniec końców z tych wszystkich kombinacji gruntowa samodiełka jest najlepsza.

Ale samodiełka, bo komercyjna dla takiego małego domu to jest polowanie z działem SU na komary.

 

Rekuperator jest pozornie doskonały.Bo skuteczność 80 czy 90 %.Ale to jest efektywność temp..Entalpiczna to 50%.Nie wspomnę o wadach typu rozmrażanie ,zamrażanie
http://www.rekuperatory.pl/ można przeliczyć na moc ile brakuje w bilansie. Raz gdzieś dla tego reku liczyłem wychodziło 65-70%. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dałoby się to wykorzystać do podgrzania cwu powietrzem spod blacho-dachówki (jaśkowym sposobem, zamiast fancoila)?

Podoba mi się możliwość prostej rozbudowy przez dołożenie płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...