Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytam. Nie komentuję.

Ale jesteś kolego HenoK moim zdaniem zbyt brutalny!

Ja bym koledze sunrise121 wskazał raczej, że zasadne byłoby aby zwrócił się do swojej szkoły o odszkodowanie za niepotrzebnie zmarnowany w niej czas ponieważ zakładam, że miał pecha i to raczej szkoła była marna, a nie on mało zdolny;)

 

normalnie wysyła się takich gości do podstawówki po pieniądze, co je ich mamusie w pocie czoła łożyły na ich tzw "wykształcenie", bo szkoła ewidentnie je zmarnowała.

 

To nie są wielkie kwoty, ale jaki rozumek - takie pieniądze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Aby liczenie było miarodajne to musi być ten sam punkt odniesienia jakim będzie bezpośredni pomiar zużycia prądu w kWh, dlatego należy wskazania licznika przemnożyć przez COP. Stosując pompę PC korzystasz dodatkowo z ciepła ziemi, które ładujesz w dom razem z zużyciem prądu przez PC. Tobie się wydaje, że masz same korzyści, ale nie liczysz kosztów PC i CO oraz całej infrastruktury z tym związanej.

 

To znaczy co? Liczniki prądu oszukują? Ja myślałem, że pompa ciepła służy do odzyskania ciepła z ziemi (lub powietrza), a tu wychodzą cuda jakieś- pompa oszukuje licznik:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 cm ocieplenia to minimum wg ITB w latach 2006-2013. Od przyszłego roku do 2017 to minimum będzie wynosić 14 cm, to jak Ci mogło wyjść 30 kWh/m2, skoro ITB podaje, że będzie to odpowiadać 70 kWh/m2 ale w warunkach usunięcia wielu mostków termicznych (okna w warstwie ocieplenia to będzie przymus).

No popatrz a mój dom o tym nie wie i chce 30?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mr kszhu/kszha/kszhe (choose apropriate)

 

zauwazylem.. nie znam sie na tym wiec licze "na chlopski rozum" i robiac tzw. "reverse engineering" artykulu JBZ zauwazam, ze masz prawie dwukrotnie za maly opor sciany fundamentowej w stosunku do jej izolacji. A poniewaz nie jest ona izotropowa, wiec dzielac ja na dwie czesci to masz co najmniej 4 razy za maly opor.

 

JBZ zajmuje sie tematem zawodowo, Ty chyba nie?? zatem zastanawiam sie komu wierzyc. Piszesz o modelach i liczeniu, ale samego wyliczenia nie podajesz. To sie nie dziw, ze cisne temat. Nie interesuje mnie mlucenie slomy, czy ktos wierzy i ma nadzieje. Rozmydlanie tematu..

 

Mam taki problem, ze lubie rozumiec idee. Mozesz mi zapodac jakas teorie - niewazne jak szlona. O ile JBZ czerpie kase wiec skrywa swoje tajemnice, o tyle Tobie ciezko mi uwierzyc na slowo harcerza. A skoro sie udzielasz i przedstawiasz swoje rozwiazania to poprzyj je jakimis wyliczeniami o ktorych nieustannie piszesz.. i jestes ciety na nydara jak wyglodniala komarzyca.. akurat on wniosl znacznie wiecej ideowo, popiera sie tez wyliczeniami, ktore kazdy moze sobie zweryfikowac..

 

Tez bym wolal krotki fundament jak nie pojde w plyte, ale czy nie zrobie bubla.. to mnie interesuje.. po cholere pieprzyc glupoty przez setki stron? Podac rozwiazania praktyczne na dzisiaj, ekonomicznie oplacalne i zgodne z fizyka budowli.. droga ewoucji sprawa sie bedzie rozwijala...

 

Czekam chociaz na rzetelne wyniki termowizji, szczegolnie ze stycznia/lutego..

 

moze faktycznie sie starzeje.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może chociaż architekt powinien pójść do więzienia ? za zaprojektowanie złego domu?

twój guru coś podobnego kiedyś postulował....

Dzisiaj w dokumentacji domu według projektu architekta osadzenie okien zawsze jest w warstwie ocieplenia, ale montaż okien w murze nośnym jest dopuszczany, więc jako prostszy w wykonaniu jest stosowany przez wszystkich inwestorów. Droga na skróty jest potem drogą przez większe straty ciepła w czasie 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczysz jak to jest ze mam

< 100kWh/m2 majac 3 cm od gruntu, max 10 na scianach i 40 na stropie. Stare drewniane okna i mase mostkow... ( jest nawet balkon ).

Żyjemy w wierzącej Polsce, gdzie cuda się zdarzają, więc może i Twój przypadek ma tu miejsce. Wszystko zależy od długopisu i wiary. 3 cm styropianu bezpośrednio na gruncie. Zrób wycinek ze zdjęciem i pokaż całej Polsce za wzór wykonania podłogi. Licz się z tym, że TB może dostać zawału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w dokumentacji domu według projektu architekta osadzenie okien zawsze jest w warstwie ocieplenia, ale montaż okien w murze nośnym jest dopuszczany, więc jako prostszy w wykonaniu jest stosowany przez wszystkich inwestorów. Droga na skróty jest potem drogą przez większe straty ciepła w czasie 30 lat.
30 lat mówisz? Jak ty się na tym wszystkim znasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w dokumentacji domu według projektu architekta osadzenie okien zawsze jest w warstwie ocieplenia, ale montaż okien w murze nośnym jest dopuszczany

 

Żyjemy w wierzącej Polsce, gdzie cuda się zdarzają, więc może i Twój przypadek ma tu miejsce.

 

powiedz czy ty musisz w każdej wypowiedzi pokazywać jak wielkim jesteś idiotą?

to jest jakieś twoje hobby? lubisz się kompromitować na forum publicznym? takie nowe zboczenie?

już ci kiedyś dobrze radziłem żebyś zmienił lekarza bo ten do którego chodzisz jest do doopy i cały czas cie oszukuje

a może ty coś bierzesz i po tym masz takie loty? (jeżeli tak to trzeba przyznać, że niezły towar)

 

weź może chociaż raz spróbuj przemyśleć to co wypisujesz... dasz radę czy to dla ciebie za trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz czy ty musisz w każdej wypowiedzi pokazywać jak wielkim jesteś idiotą?

to jest jakieś twoje hobby? lubisz się kompromitować na forum publicznym? takie nowe zboczenie?

już ci kiedyś dobrze radziłem żebyś zmienił lekarza bo ten do którego chodzisz jest do doopy i cały czas cie oszukuje

a może ty coś bierzesz i po tym masz takie loty? (jeżeli tak to trzeba przyznać, że niezły towar)

 

Weź może chociaż raz spróbuj przemyśleć to co wypisujesz... dasz radę czy to dla ciebie za trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź może chociaż raz spróbuj przemyśleć to co wypisujesz... dasz radę czy to dla ciebie za trudne?
Może Ci nikt dotychczas tego nie uzmysłowił, ale Sławek ma rację. Wygląda to tak, jakbyś w każdej swojej wypowiedzi chciał pokazać jak wielkim jesteś idiotą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet na lepiku 2.2 cm

Gladz cementowa 3cm

2 x papa na lepiku 0.4cm

Gladz cementowa 2cm

Styropian 3cm

Chudy beton 10cm

Piasek ubity 15cm.

Tak jest w dokumentacji... no i ten to grunt odbiera cieplo x 6 ;)

Sciany zewn to gazobeton 31cm z czasem docieplone styropianem max 10cm... a jak dokladnie i profesjonalnie to nie wiem.

Z tego widać, że nie jest tak źle. 40 cm wełny mineralnej w suficie o U=0,8 oraz 31 cm gazobetonu + 10 cm styropianu daje U=0,15. Byłoby dobrze gdyby nie ta słaba podłoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu

 

nie wiem gdzie mam ta kartke z wyliczeniami, ale liczylem 11,3cm isomuru z lamda 0.2 w tej plaszczyznie, jakies 30cm silikatow, bloczki przyjalem lekkie z lambda 1 - nie wiem jakie masz

 

wychodzilo jakies 1.6 m2K/W, przy 2.8 dla aqua wewnetrznego. wedlug JBZ powinno byc to samo

 

a biorac pod uwage niejednorodnosc i patrzac oddzielnie na czesc z aqua i czesc z fasadowym to jeszcze gorzej

 

chociaz Ty masz jeszcze gwc pod chalupa i kable w posadzce (dlatego nie porownuje styro w posadzce)

 

ale mowie nie znam sie. patrze tylko co pisze JBZ i proboje porownac z Twoim rozwiazaniem. dlatego dobrze by bylo gdybys kiedys swoje wyliczenia podal, zeby taki los jak ja mogl zalapac co jest tu istotne. a jak masz tez analize c-w to wogole bajka. nie ma np ryzyka przyrostowego zawilgacania w strefie bloczkow?

 

 

co do przesuniecia fazowego to wlasnie dla 1m jest nieduze, i amplituda zmian tez spora.. dlatego JBZ pisze o dluzszych i glebszych fundamentach. ja tak to odbieram. 1.5st duzo/malo.. nie wiem. w kazdym razie nie ma cyklu dobowego zmian temperatury wiec niby mniejsze roznice, a moga miec wieksze znaczenie niz nad gruntem. i trudnosci z oddaniem wilgoci.. nie robi sie czasowej analizy c-w jak dla scian i dachu?

 

bo tak intuicyjnie to ten isomur najlepiej sprawdzilby sie na samej stopie fundamentowej, zeby tu byl istotny spadek temperatury, a nie gdzies wyzej. no ale tak sie nie da..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego widać, że nie jest tak źle. 40 cm wełny mineralnej w suficie o U=0,8 oraz 31 cm gazobetonu + 10 cm styropianu daje U=0,15. Byłoby dobrze gdyby nie ta słaba podłoga.

 

Tylko 3 cm styro i "nie jest tak źle", czyli przy 30cm wg TB, to nie wiem co by było- sauna?

Jakaś nowa klasyfikacja może powstanie: -źle, nieźle, jest dobrze, dobrze, bardzo dobrze, super, mega.... itd;)

A ja się martwię, bo będę miał w części domu 6-7cm styropianu w podłodze...ale nadrobię w stropie(ponad 30cm) i ściany15-20cm styro.. może grafit, tylko nie wiem czy ten warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i takim zaworem, koszt jednorazowy ok.130zł + dodatkowa instalacja- powiedzmy razem 200zł. Dodatkowy koszt napisał sunrise poniżej ok.1zł/m-c. Myślę, że to będzie więcej, bo ogrzanie i utrzymanie 150l wody i płukanie prania w ciepłej wodzie( ww argumenty mnie nie przekonują, a nie napisałeś, że zwiększy się też ilość pary wodnej w łazience, więc to "cieplej" raczej złudne. Szkoda sobie tyłka zawracać dla 24 litrów "ciepłej" wody i kombinacji z napełnianiem spłuczki. I tak, to nie wystarczy na nic. Dla 3 osób liczę min. 3-krotne wejście do wc (2x3l i 1x6l=12) daje dziennie 36 l, czyli miesięcznie ponad 1080l. Gdzie zysk?

130 zł za zawór to cena do przyjęcia, ale sterowanie nim z pralki jest trudne i drogie do wykonania bo trzeba wchodzić w elektronikę. Dlatego płukanie przez pralkę w ciepłej wodzie, mocno upraszcza odzysk ciepła przez wymiennik, a zaparowanie łazienki szybko usunie reku. Woda w bojlerze i tak musi być ciągle grzana, bo idzie do wanny, natrysku, pralki i zmywarki. Cała ciepła woda zużyta przechodzi przez prosty wymiennik i dalej po oddaniu ciepła idzie do kanalizacji. Warunkiem poprawnego działania takiego układu jest maksymalne korzystanie z ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130 zł za zawór to cena do przyjęcia, ale sterowanie nim z pralki jest trudne i drogie do wykonania bo trzeba wchodzić w elektronikę
weź lepiej tego nie pisz ... bo jak powiem koledze to będziesz go miał na sumieniu ! bo biedy ze śmiechu zejdzie.

Warunkiem poprawnego działania takiego układu jest maksymalne korzystanie z ciepłej wody.
czyli pędzenie instalacji aby zaoszczędzić ...

coś troszkę paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15cm starej welny i 25cm wdmuchanej cellulozy. Anyway...

Nie jest tak zle powiadasz... a ile kWh/m2 z tego wyjdzie wedlug Ciebie? Pamietaj ze grunt chce x 6 :D

ca 25m2 okien... stare machoniowe na 1 uszczelce...nie szczelne ( pakiety 2 szybowe U 1.1 ), WG. Zadne okno od strony poludniowej.

No i co z tymi mostkami.... bo mysle ze mam ich mase...A i pamietajmy ze dom jest "docieplony" od zewnatrz.... tylko idioci tak robia wedlug TB... i.e daja styropian na elewacje. Masz jakas teorie co do termomodernizacji starych domow?

Twój dom nie jest zły, nawet okna masz już w nowym wykonaniu. Ramy machoniowe są ciepłe a co najwyżej możesz dodać jeszcze jedną uszczelkę w skrzydła okienne po demontażu ich i wyfrezowaniu w nich rowka pod nią u stolarza. Podłogi nie ruszysz, ale fundament z zęwnątrz możesz ocieplić 15 cm XPS'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...