Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się... skoro to tak tego ciepełka dużo, znaczy z kąpieli... to przecież jakby to w wannie na pół godziny zostawić- ostygnie do temperatury otoczenia, ciepełko zostanie w łazience, w domu znaczy. Bez wymienników...:lol2:

 

U Sunrise dom będzie pobierał 0kWh na CO, więc pozostawienie w wannie wody o temp. 35oC przegrzeje mu budynek ;) Lepiej jak zastosuje ten wymiennik, to się przynajmniej chłop nie spoci. A może zrobi dwa wymienniki, jeden za drugim to uzyska sprawność układu na poziomie 2x60%, czyli 120% :) Będzie mógł ciepło sąsiadom sprzedawać, a zysk zapewni mu spłatę rat kredytu na dom, bo przecież to tani dom, bo parterowy, więc i rata malutka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z prysznica 35*C podgrzeje wodę w sieci do temp 30*C, potem dojdzie woda ze zmywarki o temp 50*C i woda z pralki o temp też 50*C. Całość wymiesza się w wymienniku 30*C z 2x 45*C. Po wymieszaniu i uwzględnieniu strat można przyjąć temp 35*C. I tak w koło 24h na dobę.

 

no dobra, chyba czas najwyższy przypomnieć ci dzisiaj to co jest oczywiste:

jesteś idiotą bo tylko idiota jest w stanie przyjąć takie założenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Sunrise dom będzie pobierał 0kWh na CO, więc pozostawienie w wannie wody o temp. 35oC przegrzeje mu budynek ;) Lepiej jak zastosuje ten wymiennik, to się przynajmniej chłop nie spoci. A może zrobi dwa wymienniki, jeden za drugim to uzyska sprawność układu na poziomie 2x60%, czyli 120% :) Będzie mógł ciepło sąsiadom sprzedawać, a zysk zapewni mu spłatę rat kredytu na dom, bo przecież to tani dom, bo parterowy, więc i rata malutka ;)

 

Ma głowę nie od parady nasz kolega Sunrise, widac szkoła TB nie poszła w las. Cóz znaczy pilnosc i pracowitosc nawet jak sie zdolnosci nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temp. wody zrzutowej z kąpieli ma 35-32oC a sprawność odzysku zakładasz na poziomie 60%, to przy temp. wody wodociągowej na poziomie 8oC uzyskasz temp. wody wlotowej do bojlera na poziomie 22 - 25oC. Różnica do podgrzania nie wychodzi 20oC a już 30oC.

 

Sprawność działania całości obiegu wody liczy się na końcu całego cyklu. W tej części cyklu wymiany ciepła na wymienniku sprawność wynosi 85%, a nas interesuje dalszy ciąg cyklu, bo ta woda wstępnie podgrzana idzie do bojlera i tam podgrzewana jest dalej do temp. 55*C lub wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi, ale dlaczego i skad te 20%, moze troche obliczeń.

Zamieszkałe poddasze to jest komplikacja budowy (okna dachowe, lukarna, załamania dachu, setki mostków termicznych na łącznikach stalowych), nie wykorzystana przestrzeń klatki schodowej (góra i dół), pracochłonny strop (dodatkowa łazienka). Wszędzie tam jest problem wykonania, uszczelnienia, ocieplenia. To mnie nie interesuje. Dom parterowy ma prosty strop drewniany bez mostków stalowych, łatwy w ociepleniu a dodatkowo dach stanowi zamknięcie przestrzeni nad ocieplonym stropem przez co chroni dodatkowo przed wywiewaniem ciepła przy złej pogodzie. To jest bardzo ważne przy wietrze i mrozie. Taki parterowy dom zawsze będzie cieplejszy i dużo tańszy w budowie, mimo że jego bryła jest mniej korzystna pod względem izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, albo jesteś nawiedzony albo nasłany przez redakcję albo jedno i drugie:-)

Pralka ecobublle to nie technologia kosmiczna a pierze w 15stC. Zmywarka ma program wychładzania przed wylaniem i wylewa wodę o temp. otoczenia. Prysznice biorą naście litrów wody. Z czego chcesz odzyskiwać? I to przez 50lat???

Reklama w TV mówi o zdolności proszków do prania w 30*C i 40 litrów wody na cykl. Zmywarka ma najniższą temp. pracy 55*C potem 75*C i 85*C i 10 litrów wody na cykl, więc gdzie to ciepło po wychłodzeniu idzie: do kuchni czy w kanalizację? Prysznic bierze tyle wody ile potrzeba dla zmycia ciała, średnio 30 litrów o temp. 43*C a wanna średnio 100 litrów o temp. 41*C. Z tego będę odzyskiwać ciepło prostym wymiennikiem przepływowym przez 50 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno będzie 20 % cieplejszy i 30 % tańszy...

oczywiście dajesz na to gwarancję i certyfikat?

Tego nie wiem. Ale w przyszłym roku to sprawdzę. Z wyliczeń wynika, że parterowy dom łatwo będzie wykonać z w kategorii 30 kWh/m2 strat rocznie, ale na to gwarancji nie ma. Po budowie będę wiedział co i jak oraz ile ciepła taki dom potrzebuje przy grzaniu bezpośrednio prądem. Wówczas mogę dać gwarancję i certyfikat. Mam nadzieję, że założenia i rozwiązania TB domu o zużyciu energii 0-20 kWh/m2 rocznie się sprawdzą. Wtedy możesz wydać opinię obiektywną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... na wymienniku sprawność wynosi 85% ...

 

Skąd taka sprawność ? Nawet bachus nie osiągnął takiej sprawności na wymienniku przeciwprądowym zamontowanym bezpośrednio pod brodzikiem ...

 

Zamieszkałe poddasze to jest komplikacja budowy (okna dachowe, lukarna, załamania dachu, setki mostków termicznych na łącznikach stalowych), nie wykorzystana przestrzeń klatki schodowej (góra i dół), pracochłonny strop (dodatkowa łazienka). Wszędzie tam jest problem wykonania, uszczelnienia, ocieplenia. To mnie nie interesuje. Dom parterowy ma prosty strop drewniany bez mostków stalowych, łatwy w ociepleniu ...

 

Równie dobrze można tak samo wybudować dom z poddaszem użytkowym.

 

... a dodatkowo dach stanowi zamknięcie przestrzeni nad ocieplonym stropem przez co chroni dodatkowo przed wywiewaniem ciepła przy złej pogodzie. To jest bardzo ważne przy wietrze i mrozie.

 

???

 

Reklama w TV mówi o zdolności proszków do prania w 30*C i 40 litrów wody na cykl. Zmywarka ma najniższą temp. pracy 55*C potem 75*C i 85*C i 10 litrów wody na cykl, więc gdzie to ciepło po wychłodzeniu idzie: do kuchni czy w kanalizację? Prysznic bierze tyle wody ile potrzeba dla zmycia ciała, średnio 30 litrów o temp. 43*C a wanna średnio 100 litrów o temp. 41*C. Z tego będę odzyskiwać ciepło prostym wymiennikiem przepływowym przez 50 lat.

 

Po pierwsze zmierz sobie temperaturę wody wydalaną ze zmywarki.

Po drugie nie odzyskasz ciepła z pralki i zmywarki "prostym wymiennikiem przepływowym" ponieważ pobór i zrzut wody nie występuje w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy już wiesz jak powinien on wyglądać i jak działać , też planuję coś takiego, jestem ciekaw jak zamierzasz to rozwiązać. pozdrawiam.

 

Pytałem go o to, bo również chcę wykonać odzysk ciepła z wody szarej. Niestety, wszelkie teorie propagowane w tym wątku przez sunrise nie mają żadnego umocowania w obliczeniach a tym bardziej w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taka sprawność ? Nawet bachus nie osiągnął takiej sprawności na wymienniku przeciwprądowym zamontowanym bezpośrednio pod brodzikiem ...

.

 

Wymiennik przeciwprądowy nie ma szans odzyskać więcej ciepła bo czas wymiany jest krótki. Trzeba by tę zużytą CWU przytrzymać by oddała ciepło i to najlepiej w domu. Taki mam plan.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik przeciwprądowy nie ma szans odzyskać więcej ciepła bo czas wymiany jest krótki. Trzeba by tę zużytą CWU przytrzymać by oddała ciepło i to najlepiej w domu. Taki mam plan.

 

Dokładnie tak, ale mimo tego, sprawność nie będzie wyższa. Ja liczę na 50%, co przy małych nakładach na instalację (do 500zł) może być i tak opłacalne. Tak to mniej więcej będzie wyglądać:

syfon2c.jpg

 

Ta beczka, to może być np. beczka na kapustę 120L za 50zł a w środku rura PE fi 25.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...