Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Możesz przedstawić kogoś oszukanego przez 23 lata - lub wystąpię do moderatora.

Tego już za wiele!!!

 

Ja :)

Czuję się oszukany twoimi teoriami, które nie mają potwierdzenia w praktyce.

 

Jaka szkoda ze ten ban tak krótko trwał, było troche normalnosci, ale szczescie nie trwa wiecznie.

 

Normalności nie było. Sunrise skutecznie o to zadbał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kończąc to świat nie jest taki czarno biały jak byś chciał i opisujesz. Są domy ponad 150m2, baaa sporo jest ok 180m2 i tam już piętrówka może być lepszą alternatywą niż parterówka. Do tego dochodzi słowo klucz: działka, jej wielkość, cena. I tu już na dzień dobry pies w połowie przypadków jest pogrzebany! Także parterówki z powodzeniem mogą być energooszczędne przez to, że mają te wielkie kotwy stalowe od rusztu .... ba nawet podobno komuś udało się wybudować pasywny dom piętrowy :)

Ja piszę dla tych, którzy chcą wybudować dom prosty o parametrach 0-20 kWh/m2 strat ciepła rocznie przy niedużych nakładach własnych na terenach rolniczych lub w małych miastach. Tam ludzie nie mają takich dużych pieniędzy. Tematem tego forum są tanie domy i komfortowe. Jeżeli Ktoś chce wybudować sobie dom piętrowy i pasywny to musi się liczyć z dużo większymi kosztami. Jego wola i pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wyjaśnij, który wymiennik jest lepszy. Twój za 3tys. ze sprawnością 85% (które i tak nie wiemy jakim cudem osiągasz), czy mój 50% za 500zł ? tomraider podał już rozwiązanie. Niestety, nie kosztuje ono 3000zł ...

Dalej nie wiemy jak będzie wyglądał twój super sprawny wymiennik ciepła.

Cały wymiennik aby był sprawny w 85% musi być wykonany z miedzi, a Twój oparty na beczce po kapuście z tworzywa z rurami uszczelnionymi na słowo honoru jest zwykłą bombą ekologiczną z książki Juliusza Vern'a "20 mil podwodnej żeglugi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę dla tych, którzy chcą wybudować dom prosty o parametrach 0-20 kWh/m2 strat ciepła rocznie przy niedużych nakładach własnych

 

To ja poproszę o ten tani dom komfortowy 0kWh. Nie każę Ci budować. Wystarczy projekt wraz z OZC i zestawieniem kosztów materiałów.

 

Jeżeli Ktoś chce wybudować sobie dom piętrowy i pasywny to musi się liczyć z dużo większymi kosztami. Jego wola i pieniądze.

 

Bzdura.

http://www.dachymitek.pl/projekty_typowe/typowe_MTMStyl/projekty_typowe_MTMStyl_str2.htm - zobacz projekt więźby dla domu Indygo. To jest dom o pow. użytk. 140m2. Jeśli sądzisz, że dom parterowy o pow. 140m2 będzie miał tańszy strop i więźbę to grubo się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wymiennik aby był sprawny w 85% musi być wykonany z miedzi,

 

Musi, musi, musi...

Jakieś uzasadnienie ?

 

a Twój oparty na beczce po kapuście z tworzywa z rurami uszczelnionymi na słowo honoru jest zwykłą bombą ekologiczną z książki Juliusza Vern'a "20 mil podwodnej żeglugi".

 

Hehe, dobre :)

 

PS. Wg moich obliczeń, przy zastosowaniu wymiennika ciepła wody szarej (sprawność układu 50%) jesteśmy w stanie odzyskać max. 600zł rocznie przy grzaniu CWU "czystym" prądem w taryfie płaskiej. Przy grzaniu w drugiej taryfie lub przy PC oszczędności spadają do 200zł rocznie. Jakie jest uzasadnienie ekonomiczne zakupu twojego "cuda" za 3tys. zł ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zobacz projekt więźby dla domu Indygo. To jest dom o pow. użytk. 140m2. Jeśli sądzisz, że dom parterowy o pow. 140m2 będzie miał tańszy strop i więźbę to grubo się mylisz.

Obejrzałem ten Indygo, z zewnątrz wygląda na prosty ale:

1.- wejście i taras w podcieniu stropu tzn. że jest część wewnętrzna (strop) budynku dodatkowo wystawiona na temperaturę zewnętrzną

2.- ściany kolankowe i szczytowe trudne do ocieplenia warstwą o grubości 30 cm styro na ścianach i 40 cm wełna na skosach dachu.

3.- wykonanie stropu w elementach lub w wylaniu jest drogie i pracochłonne

4.- wykonanie klatki schodowej - dodatkowe koszty i zmarnowana powierzchnia 2x 7,5m2=15m2

5.- okna połaciowe w zimę zasypane śniegiem i ciągle brudne. Zsuwanie śniegu szczotką w piżamie to jest praca dla batmana. Resztki śniegu w domu i zamarznięte uszczelki.

6.- łazienka na górze, dodatkowe pieniądze z wyciągnięciem pionów zasilających i zrzucających CWU

7.- dodatkowy hol na górze o powierzchni 15m2 dla kogo?....

Taki sam w wyglądzie dom można zmieścić w powierzchni parterowej 110 m2, będzie prostszy w wykonaniu (pion kuchenny można połączyć z pionem łazienki i WC), hol jeden ale użyteczny, strop czysty i prosty w wykonaniu, nie zakłócony ścianami kolankowymi (dodatkowe koszty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka ma najniższą temp. pracy 55*C potem 75*C i 85*C i 10 litrów wody na cykl, więc gdzie to ciepło po wychłodzeniu idzie: do kuchni czy w kanalizację? .

 

45C, geniuszu. Najczęściej używany program "eco"

Dodatkowo woda schładzana jest w wymienniku, a jej ciepło używane jest do nagrania komory zmywarki w celu obniżenia energii potrzebnej do suszenia naczyń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ten Indygo, z zewnątrz wygląda na prosty ale:

1.- wejście i taras w podcieniu stropu tzn. że jest część wewnętrzna (strop) budynku dodatkowo wystawiona na temperaturę zewnętrzną

2.- ściany kolankowe i szczytowe trudne do ocieplenia warstwą o grubości 30 cm styro na ścianach i 40 cm wełna na skosach dachu.

3.- wykonanie stropu w elementach lub w wylaniu jest drogie i pracochłonne

4.- wykonanie klatki schodowej - dodatkowe koszty i zmarnowana powierzchnia 2x 7,5m2=15m2

5.- okna połaciowe w zimę zasypane śniegiem i ciągle brudne. Zsuwanie śniegu szczotką w piżamie to jest praca dla batmana. Resztki śniegu w domu i zamarznięte uszczelki.

6.- łazienka na górze, dodatkowe pieniądze z wyciągnięciem pionów zasilających i zrzucających CWU

7.- dodatkowy hol na górze o powierzchni 15m2 dla kogo?....

Taki sam w wyglądzie dom można zmieścić w powierzchni parterowej 110 m2, będzie prostszy w wykonaniu (pion kuchenny można połączyć z pionem łazienki i WC), hol jeden ale użyteczny, strop czysty i prosty w wykonaniu, nie zakłócony ścianami kolankowymi (dodatkowe koszty)

 

Pisałem o stropie i więźbie w tym domu a nie o całości. Żaden z powyższych punktów nie odnosi się do tego o czym pisałem, więc szkoda to komentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, jestem w stanie udowodnic swoje obliczenia z podanego linku i potwierdzi je kazdy rzetelny audytor.

Ja nie wystepowałem do moderatora gdy byłem pomawiany o szkodnictwo i oszukiwanie moich klientów i to niewybrednymi epitetami.

Na dobre imie trzeba sobie zasłuzyc

Jaka szkoda ze ten ban tak krótko trwał, było troche normalnosci, ale szczescie nie trwa wiecznie.

Długo ta obecność nie potrwa. Brzęczkowski inaczej niż kłamać pisać nie potrafi. Gdziekolwiek napisze bzdurę zaraportuję adminowi. Nie może być tak by ten szkodnik okłamywał szukających pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LIst p. Paplińskiego do Brzęczkowskiego:

Witam,

otrzymujemy bardzo dużo listów, że Pana poglądy są niezgodne z powszechnie akceptowaną wiedzą. Bierzmy pod uwagę głos społeczności. Co innego też dyskusja, polemika, a co innego forsowanie własnego punktu widzenia, które kończy się wykuluczeniem z forum jako miejsca gdzie głos ma społeczność. Z tego względu bardzo prosimy o nieforsowanie swoich poglądów na forum Muratora.

Nie wiem, czy było specjalne zaproszenie, na pewno teraz sytuacja stała się krytyczna - forum traci na tej awanturze wokół Pana osoby. Powoływanie się na autorytety nic w tej kwestii nie wnosi.

 

Pozdrawiamy

Andrzej Papliński

-----------------------------------------------

MURATOR Spółka Akcyjna

ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

 

Jakoś Pan Papliński nie przypomina sobie by Brzęczkowskiego zapraszał. A Brzęczkowski co twierdził?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówić do słupa a słup jak d...

Kup sobie ecobublle a nie czytaj co piszą na proszkach. Jak się nie spodoba to masz chyba 60 dni na zwrot bez kosztów. Wodę podgrzewa do 15stC. Tylko. Zmywarka w programie eco zrzuci wodę do kanalizy dopiero jak ta się ochłodzi do temp. otoczenia. A prysznic eco to wg producenta 9 litrów, niech będzie i 2x tyle. A technologia cały czas się rozwija.

Z czego chcesz odzyskiwać? Na upartego możesz do mycia zębów lać wannę wody jak chcesz. Tylko po co? Nie tędy droga. Większe oszczędności poczynisz zmniejszając zużycie.

Szukasz na siłę dziury w całym. Pralka która zmywa w 15*C, czyli mniej niż jest w mieszkaniu. To jest siła reklamy. Hajzer Ci w głowie pomieszał. Tłuszcz w kostkach do zupy Knorr'a nie zmięknie przy temperaturze niższej od 30*C, sprawdź to osobiście. Technologia się rozwija i podobno są już głowice do prysznica, które wodzisz po ciele, zwilżasz i po kąpieli. Do diabła z taką technologią, kiedy nie mogę się wykąpać bo przydział eco to 30l wody na dnie wanny tylko do podmycia się. To po co jest bidet z zimną wodą z ilością eco 1l na jedno użycie? Ten czas o którym marzysz, dopiero przyjdzie, kiedy nas zastąpią roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie ecobublle a nie czytaj co piszą na proszkach. Jak się nie spodoba to masz chyba 60 dni na zwrot bez kosztów. Wodę podgrzewa do 15stC. Tylko.

Sama nazwa pralki "ecobubel" wskazuje, że mam gwarancję zwrotu jej w czasie 60 dni bez kosztów. To jest pisane grubym drukiem, a małym że po mojej stronie jest dowód iż najlepszy proszek myje dopiero od 30*C. Reklamujesz pralkę?, jesteś przedstawicielem firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze do tej zabawnej dyskusji, że jeśli bierzemy prysznic, to korzystając z termostatu każdy przeciętny człowiek używa wody w temp. 37st, i to jest całkiem sporo dla poniektórych. pomijając pralki z ekonomicznym podejściem do zużycia wody porządne głowice prysznicowe mają napowietrzenie strumienia wody ok. 50% i są to prysznice dostępne cenowo i popularne (patrz Hansgrohe i Raindance). niedawno przy awarii odpływu miałam okazję sprawdzić, z jaką temperaturą woda spływa do kanalizacji. szału nie ma, i dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... calosc ze tak powiem.... :D TB twierdzil ze jak sie ma min 30 cm styropianu pod stopami to reszta malo istotna...

Stalem w koszuli i dzinsach... na tym styriopanie ;) a wolalbym np. w kurtce zimowej i w normalnych butach na podjezdzie :D

No ale sciany maja male straty...( i.e ubior gory malo wazny ) a grunt odbiera x 6... eeeh nie ma co dyskusji powtarzac ;)

 

Jakoś też wolę kurtkę zimową założyć i adidasy(oczywiście bez śniegu), niż zimowe buty i koszulkę polo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesnym pralkom klasy A+ starcza 0,9 kwh na cykl prania bawełny w 60*. Jak często Wam się zdarza, bo mnie prawie nigdy, 40* zdanża. Ale niechby, ile z tego idzie na grzanie - załóżmy 0,8 kwh. Ile z tego ciepła zostanie w wodzie po tzw. praniu głównym? Powiedzmy 0,6 kwh. Ile z tego da się odzyskać? Może połowę, choć nie wierzę, że aż tyle. Te pojedyncze złotówki, które widzę w swoim przypadku w skali roku mogą co najwyżej bawić. Z jakiś powodów zarzucono jedyne słuszny kierunek oszczędności - pralka podłączana do zimnej i ciepłej. Być może rzeczywiście stwierdzili, że teraz mało kto pierze w 60* i że przyszłość to różne buble i tym podobne wynalazki.

 

edit: http://agdlab.pl/testy/test-porownawczy-dwoch-modeli-pralek-samsung-wf0702wjv-i-wf80f5e5u4w,54688,page7/

 

na stronie 4 i 7 najciekawiej.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkadziesiąt procent populacji każdego kraju wierzy w zamachy smoleńskie, w to że Elvis żyje czy w to, że jak dziecko choruje, najlepiej jest się pomodlić, albo że na raka najlepszy jest wywar z ziół, a nie jakiś tam onkolog. Musimy mieć jakieś możliwości odróżnienia tego co powszechnie przyjęte za prawdę od alternatywnych i sprzecznych poglądów będących skutkiem, delikatnie mówiąc, przemyśleń i wiary. Jest pewna subtelna różnica pomiędzy stwierdzeniem:

 

"Nie jestem lekarzem, ale dużo myślałem i wydaje mi się, że na sepsę dużo skuteczniejszy od antybiotyku jest koper włoski"

 

a

 

"Skutecznie leczę ludzi od 23 lat, mam tysiące wyleczonych na koncie, człowieku, lekarze chcą cię zabić, wyrzuć te antybiotyki i zacznij brać koper".

 

Muszą istnieć jakieś mechanizmy, które ochronią forum jako instytucję zaufania publicznego. Inaczej jest to bez sensu - po cholerę będziesz szukał rady gdzieś, gdzie zakładasz, że ktoś może ci wcisnąć kompletną bzdurę i nieprawdę? Jeśli forum nie jest moderowane, za mordę musi się trzymać społeczność. Po to, żeby ktoś nie założył, że teorie TB czy Sunrise wynikają z obliczeń i zostały empirycznie sprawdzone. Bo nie są, to jedynie pewne założenia, które ci panowie sobie wymyślili, licząc, że jakimś cudem fizyka się nagnie do ich widzimisię. A się nie nagnie. Inną metodą jest po prostu jakieś demokratyczne oznaczanie forumowiczów, ale wciąż, jakaś forma kontroli musi być, jeśli to forum ma mieć jakikolwiek sens.

 

Żeby już nie bić dłużej piany odpowiem tylko na Twój post. Zgadzam się z tym co napisałeś. Są różni ludzie, czasami o bardzo "egzotycznych " poglądach, a ja mówię tylko, że tylko z powodu ich poglądów nie można stawiać ich przed plutonem egzekucyjnym. Tacy ludzie jak Sunrise czy TB piszą tu swoje złote myśli i często wciskają je na siłę (to oczywiście błąd bo zniechęcają do siebie ludzi) ale mechanizm weryfikacji na forum jest - to wszyscy użytkownicy. Na tym polega dyskusja, że jeden coś mówi, a drugi się do tego ustosunkowuje. Każdy nawet średnio myślący, po przeczytaniu tego wątku nie przyjmie bezkrytycznie rewelacji tych dwóch panów, tylko zastanowi się nad problemem i sam zacznie drążyć i dochodzić do prawdy. Gdyby nie TB i ten wątek, nie można by było poczytać postów Henoka, Czołgisty, Asolta i innych mających dużo mądrych rzeczy do powiedzenia. TB i Sunrise prowokują ludzi do obalania ich teorii, i dzięki tej dyskusji pozostałe osoby (jak np. ja) tylko korzystają. Jednak jeśli chodzi o walenie epitetami, to obniża to poziom rozmowy i powoduje, że całość robi się niesmaczna.

 

A wracając do tematu odzysku ciepła z CWU w domach jednorodzinnych, to wydaje mi się to przerostem formy nad treścią. Coś takiego mogło by mieć sens w łaźniach gdzie kąpie się duża liczba osób. Co sobie pomyślałem czytając o tym problemie:

- pralka zużywa na tyle mało energii do ogrzania wody, że nie ma sensu się o to bić, chyba, że ktoś zawsze ustawia na gotowanie 95 *C,

- zmywarka posiada wbudowany wymiennik ciepła - podczas wymiany wody, świeża woda jest ogrzewana ciepłem zużytej, więc zużyta jest już bardzo ochłodzona nawet jak ustawiony jest program 70*C,

- wanna i prysznic - tutaj można powalczyć jak ktoś bardzo chce, szczególnie jak lubi się wodę tak jak ja ;). Wannę planuję dużą i faktycznie ciepło bez żadnego odzysku poleci do kanalizy. Może faktycznie w zimie ma sens (jak ktoś już bardzo chce) zostawić wodę w wannie po kąpieli, żeby trochę ostygła i oddała ciepło do budynku, ale to chyba tylko dla entuzjastów oszczędzania.

- z prysznica ciepło pójdzie w kanał, ale ile trwa zwykły prysznic? Jak się śpieszymy rano do pracy to pewnie nie dłużej jak parę minut, wieczorem może więcej.

- jak już ktoś się zdecyduje na odzysk ciepła z wanny i prysznica, to najprościej RSC postawić w piwnicy. W domku na płycie pozostaje tylko studzienka poza budynkiem, a to już straty i kolejne koszty.

 

Wg mnie nie opłaca się montować tego typu urządzeń, szczególnie gdy CWU grzeje się PC czy w lecie z kolektorów słonecznych. Jasne, że da się coś tam zaoszczędzić, ale jak powiedziałem wcześniej, tylko dla entuzjastów. Więcej można zaoszczędzić innymi sposobami np zamieniając SUVa na skuter podczas dojazdów do pracy :D, czy obieraniem marchewki i krojeniu jej w kostkę zamiast kupować gotowe mrożonki. Tyle ode mnie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...