Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

I jeszcze jedna kwestia, do której z uporem maniaka powracam - mostki do gruntu od ścian wewnętrznych. Jak zacząłem pierwszy raz pytać o te mostki (w innym wątku), to koledzy odpowiedzieli, że one nie istnieją, ponieważ po pewnym czasie (rok, dwa) temperatura gruntu pod budynkiem ustali się na poziomie temperatury wewnętrznej w budynku, i przepływu ciepła nie będzie, bądź - co bardziej prawdziwe - będzie pomijalne mały. Przyjąłem tą odpowiedź, ale zastanawiając się nad tym dłużej doszedłem do wniosku, że jest ona nie zawsze prawdziwa. Pisałem o tym, ale powtórzę jeszcze raz: nawet jeśli grunt faktycznie zakumuluje w sobie ciepło, to podnoszący się okresowo poziom wód gruntowych może to ciepło bez problemu odebrać. Wówczas grunt pod domem nie będzie akumulował ciepła i będą ciągłe straty przez mostki od ścian wewnętrznych nośnych i ścian działowych (u mnie z silikatów) stojących na chudziaku. Nic wówczas nie da 20, 30 czy nawet 40 cm styropianu w podłodze, bo nie zlikwidujemy tym mostków. To są straty, które powinien wziąć pod uwagę inwestor chcący wybudować dom energooszczędny.
Zmieniający się poziom wód gruntowych odbierze każdą ilość ciepła. Było już o tym w wątku o płycie. Magazynowanie ciepła przez grunt to trochę loteria i zaklinanie rzeczywistości. Muszą być spełnione warunki które nie zawsze występują. Mimo to nawet te 1,5m suchego gruntu pod domem, który mamy (przy odwodnieniu) zagwarantowane jest, w połączeniu z izolacją podłogi i ścian fundamentowych izolatorem równoważnym ok 4 cm styro. To nie jest mało zważywszy na powierzchnię mostka od fundamentów (od wewnątrz) i różnicę temperatur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zmieniający się poziom wód gruntowych odbierze każdą ilość ciepła. Było już o tym w wątku o płycie. Magazynowanie ciepła przez grunt to trochę loteria i zaklinanie rzeczywistości. Muszą być spełnione warunki które nie zawsze występują. Mimo to nawet te 1,5m suchego gruntu pod domem, który mamy (przy odwodnieniu) zagwarantowany jest, w połączeniu z izolacją podłogi i ścian fundamentowych jest izolatorem o wartości ok 4 cm styro. To nie jest mało zważywszy na powierzchnię mostka od fundamentów (od wewnątrz) i różnicę temperatur.

O wyższej niż powietrze temperaturze ...

Powtarzam raz jeszcze ... grunt to nie jest nadprzewodnik !!! i nie ma przewodności na poziomie stali !!! nawet jeśli by miał to

o izolacji decyduje izolacja ...

 

 

na powierzchnię mostka od fundamentów
gorzej nie powierzchnia a kreska ... mostka ... wymiarem mostka liniowego jest linia ... jak sama nazwa wskazuje .

stąd jest to takie bolesne ... że balkon nie ma ...

strat przez powierzchnię styku balkonu z budynkiem ... równą np ...

12cm x500cm tylko jest to dwa razy po około 1 wat na mb po obu stronach co daje już

10 wat na stopień ... a przy -20 daje 400 wat ... mało ?

dużo bo tyle traci ... 30 m^2 ściany o U 0,30 wata ... taki niewinny balkonik ...

pomimo że przedziera się przez izolację :)

 

Szanowny panie TB zadam jeszcze takie pytanie. Jakiego rzędu przewiduje pan roczne straty do gruntu w moim domu przez to że pod płytą 11*12m (25cm betonu) mam 20 zamiast 30 cm styropianu.
no czekamy ... co nam grzybiarz napisze ... może mu to alchemik policzy ? Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę Cię...

Nie ma znaczenia co jest odbiornikiem ciepła. Za styropianem może być równie dobrze miedziany radiator. Jeśli przegrodę którą omawiamy stanowi 20 cm styropianu o określonej lambdzie, to ilość ciepła jaka przeniknie przez przegrodę zależy tylko od różnicy temperatur. Co będzie za styropianem, nie ma znaczenia. Co będzie się działo z cepłem po przeniknięciu przez styropian to nas nie obchodzi. Rozpatrujemy tylko przegrodę. Jeśli chcesz dołożyć do przegrody to co za styropianem, to inna sprawa, ale wtedy zmieniamy przegrodę.

Nie można tak. Zawsze trzeba rozpatrzyć to co poza styro bo to zmienia wyniki. Różnica temperatur decyduje o przepływie ciepła przez przegrodę. Temperatura zależy od tego co poza styro mamy. Trzeba to uwzględnić. Zalecenia dla izolowania podłóg tzw crawl space są takie same jak dla ścian. Podłóg na gruncie już nie. Odbiornik jest inny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden postawić na ziemi, drugi zawiesić w powietrzu, wstawić do środka żarówkę i termostat. Tylko po co, skoro nie ma ku temu żadnych podstaw, poza urojeniami.

 

Bierze Pan 2 x1 metr samoregulującego kabla 20W/10st.C zawija w identyczną izolację np. 5 cm pianki PUR - i jeden zakopuje w ziemi a drugi jest w powietrzu - do obu zasilanie i podliczniki - przez zimę się Pan przekona, że mam rację. Że odbiornik ma kolosalne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przewód zakłada Pan dowolną izolację termiczną - oczywiście na ten zakopany i ten w powietrzu tę samą.

Tu nic nie ma do rozumienia - kabel jest samoregulujący i podliczniki dokładne . Możemy go ( kabel) wbić w dowolnie gruby styropian.

 

Przykro mi, ale dla mnie to szarlataństwo. Od razu mam skojarzenia ze zderzakiem Łągiewki :D

Nie robiłem takich badań, o których Pan mówi. Może kiedyś jak syn dorośnie zrobię to dla niego, bo młody umysł lepiej przyjmuje wiedzę pozyskaną w sposób empiryczny. Ja nie muszę tego robić, żeby wiedzieć że to nieprawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można tak. Zawsze trzeba rozpatrzyć to co poza styro bo to zmienia wyniki. Różnica temperatur decyduje o przepływie ciepła przez przegrodę. Temperatura zależy od tego co poza styro mamy. Trzeba to uwzględnić. Zalecenia dla izolowania podłóg tzw crawl space są takie same jak dla ścian. Podłóg na gruncie już nie. Odbiornik jest inny.

 

Ale my tu rozmawiamy akademicko, nie budujemy podłogi na gruncie, tylko przedstawiamy ideę. A teraz to już na pewno Pan Tomasz nie ma szans zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierze Pan 2 x1 metr samoregulującego kabla 20W/10st.C zawija w identyczną izolację np. 5 cm pianki PUR - i jeden zakopuje w ziemi a drugi jest w powietrzu - do obu zasilanie i podliczniki - przez zimę się Pan przekona, że mam rację. Że odbiornik ma kolosalne znaczenie.

no ale izolacja już nie ? to nagle izolacja przestanie być izolacją ... i jedna puści 20wat druga nagle

przy mniejszej różnicy temperatur więcej :) a to dobre :)

to może grzybiarz nam policzy ile wat będzie stało na granicy izolacji ... do rozdania w powietrzu i w gruncie ?

co ? czy naciąganie podłe naciąganie manipulanta ...

Pierdaszy kolega cuda .. aby tylko w maluczkich siać zament i ferment !!!

a my tu musimy to prostować co by ludzie w paranoje nie wpadli ... i wystarczy nam jeden grzybiarz !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale dla mnie to szarlataństwo. Od razu mam skojarzenia ze zderzakiem Łągiewki :D

Nie robiłem takich badań, o których Pan mówi. Może kiedyś jak syn dorośnie zrobię to dla niego, bo młody umysł lepiej przyjmuje wiedzę pozyskaną w sposób empiryczny. Ja nie muszę tego robić, żeby wiedzieć że to nieprawda

No to faktycznie - teoria ( definicja współczynnika przenikania ciepła ) Pana nie przekonuje, praktyka - również nie jest w stanie . Faktycznie ma Pan coś z moherów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierze Pan 2 x1 metr samoregulującego kabla 20W/10st.C zawija w identyczną izolację np. 5 cm pianki PUR - i jeden zakopuje w ziemi a drugi jest w powietrzu - do obu zasilanie i podliczniki - przez zimę się Pan przekona, że mam rację. Że odbiornik ma kolosalne znaczenie.

 

Przy takim badaniu wynik jest dziełem przypadku. Metodyka badania jest zła, a wynika to z różnicy temperatur na powietrzu i w gruncie. Jeśli średnia temperatura powietrza będzie wyższa niż temperatura gruntu, to wynik będzie taki, że kabel w gruncie weźmie więcej prądu. Wnioski w tym przypadku będą błędne. Musiał by Pan zrobić pomiar przy dokładnie takiej samej temperaturze gruntu i powietrza i wtedy odczytać wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie - teoria ( definicja współczynnika przenikania ciepła ) Pana nie przekonuje, praktyka - również nie jest w stanie . Faktycznie ma Pan coś z moherów!

 

:o:o:o:o

To ja jako jedyny Pana bronię przed inwektywami, a Pan mnie wyzywa? A jak perm po Panu jedzie to wykazuje Pan anielską cierpliwość?

HAHAHA :D:D:D ale mnie Pan rozbawił na fajrant :D:D:D

 

Idę do domu ...

 

Hahahaha :D:D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia co jest odbiornikiem ciepła.
Kompletna paranoja - szkoda pisać o badaniu - bo tu nawet gwc robi się bez badania widzę!!!

W definicji współczynnika przenikania ciepła jest:

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

Czy pkt 5 coś Panu mówi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem wielokrotnie - szkoda, że Pan nie rozumie. Trudno będę pisał dla tych bardziej kumatych.

Kolega Värmepumpsägare kumaty jest ... i widzi jak kolega Tomasz obżera się grzybkami ...

Przy takim badaniu wynik jest dziełem przypadku. Metodyka badania jest zła, a wynika to z różnicy temperatur na powietrzu i w gruncie. Jeśli średnia temperatura powietrza będzie wyższa niż temperatura gruntu, to wynik będzie taki, że kabel w gruncie weźmie więcej prądu. Wnioski w tym przypadku będą błędne. Musiał by Pan zrobić pomiar przy dokładnie takiej samej temperaturze gruntu i powietrza i wtedy odczytać wyniki.

Dokładnie ... takie badanie powie tyle ... że sprawcą zamieszania jest izolacja ...

da się zrobić dla różnych temperatur ... trzeba tylko mieć zbadaną tą różnicę ...w cały czas .. aby bodaj średnią wyciągnąć ...

i porównać wynik ... które wyjdą zgoła te same .. dla jednego stopnia różnicy ...

co ciężko zrozumieć ... naszemu grzybiarzowi ...

 

wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.
no mówi mi ... że jak się je pominie to będzie tylko lepiej !!!

te współczynniki dodaje się jako opór ciepła ...

to jest jak by gratis ... kumasz ? możesz to pominąć ... tak samo jak opór gruntu ...

i wyjdzie Ci czyste to co stoi na granicy izolacja fundament ...

izolacja powietrze ...

bez tych gratisów !!!

 

To ja jako jedyny Pana bronię przed inwektywami, a Pan mnie wyzywa? A jak perm po Panu jedzie to wykazuje Pan anielską cierpliwość?

HAHAHA ale mnie Pan rozbawił na fajrant

 

Idę do domu ...

 

Hahahaha ...

nie broniłem go jak się tu zjawił ...

bo wiedziałem co to za ptica z innych forum ... potem go broniłem ponieważ część rzeczy dobrze prawi ... ale dostałem inwektywę ... zwracając uwagę że się myli to dostałem ...

że jestem ciemniak ... mam to w du ... ale przyjaźń się skończyła ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o:o:o:o

To ja jako jedyny Pana bronię przed inwektywami, a Pan mnie wyzywa? A jak perm po Panu jedzie to wykazuje Pan anielską cierpliwość?

HAHAHA :D:D:D ale mnie Pan rozbawił na fajrant :D:D:D

 

Idę do domu ...

 

Hahahaha :D:D...

 

Nie wyzywam, tylko Pana nie interesuje definicja - teoria, praktyka - doświadczenie - Pan wie Swoje i koniec - nie zajrzy Pan do książki nie zrobi badań. To jak to nazwać?

Nie potrzeba mnie bronić - ktos kto nie posiada podstawowej wiedzy, i nie rozumie o czym się pisze - może tylko ubliżać, pisać zdrobniale, czy pogardliwie - to normalne dla osób o małej inteligencji - Pan się zapozna z erystyką np. Arthura Schopenhauera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyzywam, tylko Pana nie interesuje definicja - teoria, praktyka - doświadczenie - Pan wie Swoje i koniec - nie zajrzy Pan do książki nie zrobi badań. To jak to nazwać?
no nareszcie ...

sam kolega siebie opisał !!! no dokładnie siebie !!! jak byś zajrzał tu i tam to byś był dobrym sojusznikiem w walce o izolację !!!

ale tak nie ma co .. ponieważ zero argumentów tylko stawianie na błędnych wnioskach ...

Cenne wyliczenia tu są potrzebne których brak ... aż się prosi o jakieś opracowanie tego ...

Ale tak stawianie sprawy że ja wiem ... no ... fajnie tylko trzeba to udowodnić ... a to nie chce się udowodnić ...

 

pogardliwie - to normalne dla osób o małej inteligencji - Pan się zapozna z erystyką np. Arthura Schopenhauera
a co ma piernik do wiatraka ?

nie widzę związku ... jak trzeba konia batem lać ... bo głupi to co mu będę

tłumaczył ... że dobrze robi ? jak i tak nie za kuma ... :p

 

Nie... Nie napisal pan... Wyslal tylko maila na priv do Dr. Duda

Proste pytanie ile kWh roznicy.

20 vs 30cm na 100m2.

Prosze zwiezle xxxkWh.

 

Temp gruntu x lub xx*C

 

Tylko tyle

no i cud nie ma ... Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...