Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czy to może się udać ? - ogrzać dom pasywny bez podłogówki takimi klimatyzatorami ?

 

 

Jak najbardziej. Wszystko się jednak rozbijało o komfort (podłogówka zamiast nadmuchowego) i tanią, nocną taryfę. No i oczywiście akurat te modele nie mają opcji multisplit, a żeby to sensownie działało, powinien być jeden w każdym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorry, że przerzucam temat z wątku Hyde Cegła Park ;) ale próbuję coś wyłuskać z tego co głosi TB. To, że nie trafia nie oznacza że nie warto pewnych rzeczy przemyśleć po swojemu ;)

 

TB głosi, że PC z bezpośrednim parowaniem mogą osiągać bardzo dobre SCOPy i tutaj ma rację. Problem w tym, że wszystkie rozwiązania jakie proponuje są drogie lub bardzo drogie. Dziś natknąłem się klimatyzatory inwerterowe z funkcją grzania A+++, gdzie SCOP przekracza 5

http://www.aleklima.pl/files/2100251711/img/specyfikacja-prestige.jpg

Cena takiego urządzenia z VAT 8% to ok. 3200zł brutto za komplet.

 

Są też wersje pracujące do -25oC.

 

Czy to może się udać ? - ogrzać dom pasywny bez podłogówki takimi klimatyzatorami ?

 

PS. Niczego i nikogo nie reklamuję! Szukam tylko taniego i efektywnego systemu do ogrzewania.

Też sobie zadałem takie pytanie ( 5 lat temu) : Czy może się udać? Jedyną sensowna odpowiedzią było: kupić i sprawdzić.

Zamontowałem sobie w sklepie i mieszkaniu, zamontowałem szwagrowi ( dom z pustaka zużlowego z 1979r - i jeszcze paru znajomym .

No i sprawdziło się.

Ogrzewa samodzielnie -

Nawet jak Pan ma dom słabo izolowany ( 30kWh/m2 rocznie ) to sezon grzewczy wynosi 150 dni. Średnia temperatura zimą 0 st.C dom 150m2 - zapotrzebowanie 4500kWh - to DLACZEGO POMPA CIEPŁA POBIERAJĄCA MAKSYMALNIE 1kW MA NIE OGRZAĆ? Pan policzy Panie Barth3z ( zobaczy Pan czego się tak ciepłownicy boją)

Po co więc podłogówka? Jest kilka spraw przemawiających za:

- materiał ( kable i automatyka na każde pomieszczenie w domu 150m2 ) to koszt 7000zł brutto 23% - ułożenie jest banalnie proste

- najwyższy komfort zapewnia ogrzewanie podłogowe

- najprecyzyjniejsza automatyka jest przy niecentralnym podłogowym

- czas pracy kabli (COP 1) przy 40 cm styro od spodu i ppci od góry jest pomijalny - tyle by zapewnić komfort

- jedyny system oparty na ppci ( zwłaszcza tańszej ) może mieć awarię - w tym czasie nić nie tracimy na komforcie - tylko trochę więcej pochodzą kable!

- no i...- przy takim systemie mamy latem chłodzenie!!!

- No i na koniec - ponieważ nasza pompa ciepła pobiera poniżej 1kW - to jaki problem zrobić do niej niezbyt drogie OZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem sobie w sklepie i mieszkaniu, zamontowałem szwagrowi ( dom z pustaka zużlowego z 1979r - i jeszcze paru znajomym .

No i sprawdziło się.

Ogrzewa samodzielnie -

Nawet jak Pan ma dom słabo izolowany ( 30kWh/m2 rocznie ) to sezon grzewczy wynosi 150 dni.

z tyłka wydarłeś te dane !

o sezonie grzewczym, to się wylicza ! dla takiego domu będzie to ponad 220 dni !

Po prostu kłamiesz sam siebie ! dom taki zjada około 250-350 kWh /m^2 energii to o czym ty tu piszesz ?

widzisz jakiś ty jesteś kłamca, mieszkam teraz w domu co ma 10cm izolacji i idzie 3,5 tony węgla sezon plus drzewa 10 mp .

To samo u rodziców 30mp lekko i to mało, tyle że na noc tylko w silny mróz się podkłada, a tak jak by trzymać wszędzie 20st

50 mp i więcej poszło by lekko, z moich przeliczeń do świadectwa Ich domu wychodzi 230 kWh x250m^2 = 57 MWh i kogo ty tu chcesz kłamczuchu naciągnąć ? może jak ktoś grzeje tymi pci raz na ruski rok ok .. wyjdzie te 4,5 MWh

a tak trzeba to pomnożyć z 12 razy !

Nie nie nie liczenie jest be .. guru powiedział jest be ... bo nie trzeba liczyć, bo inaczej kłamce by zdemaskować i koniec kłamstw.

A może to jest życie w tb Narnii ? w świecie iluzji, że w to święcie wierzysz i nazwanie tego kłamstwem to nie jest to?

bo tam kłamstwa nie ma.

Każde zdarzenie może być relatywizowane zgodnie z wolną tb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tyłka wydarłeś te dane !

o sezonie grzewczym, to się wylicza ! dla takiego domu będzie to ponad 220 dni !

Po prostu kłamiesz sam siebie ! dom taki zjada około 250-350 kWh /m^2 energii to o czym ty tu piszesz ?

TB pisze wyraźnie: jeżeli masz dom o zużyciu energii 30 kWh/m2 rocznie, to skąd wytrzasnąłeś 250-350 kWh/m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB pisze wyraźnie: jeżeli masz dom o zużyciu energii 30 kWh/m2 rocznie, to skąd wytrzasnąłeś 250-350 kWh/m2 ?
skad ? trzeba było czytaj jak się pochwalił instalacją PCI w domu z pustaka żużlowego to myślisz że ile będzie

 

Uważam tylko, ze by liczyć w OZC trzeba stosować współczynnik przenikania ciepła !!!!
no chłopie TB gdzieś ty się chował.

to pierwsza rzecz jaką się liczy ! wynika że mama go niekochała i teraz myśli że każdy go chce zabić .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam tylko, ze by liczyć w OZC trzeba stosować współczynnik przenikania ciepła !!!!
jeszcze raz to zacytuję, ponieważ w wydaniu TB to może mieć podtekst, może chodziło mu o lambdę ? współczynnik przenikania ciepła to jest tzw U .

A U się liczy jako pierwsze z wszystkimi dodatkami np kotwy stalowe w ścianie 3 W .

Są wstanie przy 8cm izolacji zmienić U (współczynnik przenikania ciepła ) z 0,4 W/m^2*K na 0,55 W/m^2*K pod warunkiem że przechodzą na wskroś przez izolację.

TB jak by wiedział co pisze to by więcej tego nie napisał.

Jak z tym domem ! pustak żużlowy? ja wiem jaki to "izoluje" bo piszę z takiego domu ! kuzyn też ma taki i nie może nagrzać bydlaka.

A tu będzie pier o jakiś cudach z pompami

Taki dom spokojnie z 1 pustaka wyciągnie 350 i więcej kWh !!!! wiem ile kuzyn musi drzewa przygotować a i to ogrzewa nie całość.

 

Właśnie mając Qhnd liczy się EU domu i można się bawić w różne cuda czy to ogrzewanie będzie falami radia mariola czy w beczkach będzie czyr z gorzelni nie pomoże święty Boże ... tyle trzeba mimum dostarczyć energii i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sobie zadałem takie pytanie ( 5 lat temu) : Czy może się udać? Jedyną sensowna odpowiedzią było: kupić i sprawdzić.

Zamontowałem sobie w sklepie i mieszkaniu, zamontowałem szwagrowi ( dom z pustaka zużlowego z 1979r - i jeszcze paru znajomym .

No i sprawdziło się.

Pytanie : Czy TB kłamie teraz, czy kłamał 4 lata temu?

http://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&showtopic=3234&view=findpost&p=64396

Nie ma co prostować, Pan podał COP 3.5 i 60kWh/m2 teraz Pan podaje, że COP był 2... To jedno - dwa, - ponieważ jest Pan zagorzałym wrogiem izolacji - o czym świadczy, że w Swoim domu dał Pan ją ZA MUREM!!! i nie zabezpieczył paroizolacją - zużycie energii będzie z roku na rok wyższe, bo i zawilgocenie wzrośnie. Są to proste prawa fizyki i żadna „fizyka budowli” tego nie zmieni. Robię pomiary i widzę.

Specjalnie kupiłem pompę ciepła najlepszą jaka była COP 5.3 (Toshiba super Daisekai ) – oczywiście w działaniu bezpośrednim ( bez zasobnika i cyrkulacji- bo to by zużyło więcej niż zapotrzebowanie) . Pracuje naprzemiennie z sufitowym ogrzewanie ESWA i już widać, że przy foliach cieplejsza jest podłoga, chłodniejsze powietrze pod sufitem i takie samo zużycie energii ( na razie mierzyłem na przemian przez 6 dni) koszt bardziej komfortowych folii z automatyką 1400zł koszt PCi -8800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB głosi, że PC z bezpośrednim parowaniem mogą osiągać bardzo dobre SCOPy i tutaj ma rację. Problem w tym, że wszystkie rozwiązania jakie proponuje są drogie lub bardzo drogie. Dziś natknąłem się klimatyzatory inwerterowe z funkcją grzania A+++, gdzie SCOP przekracza 5

http://www.aleklima.pl/files/2100251711/img/specyfikacja-prestige.jpg

Cena takiego urządzenia z VAT 8% to ok. 3200zł brutto za komplet.

Są też wersje pracujące do -25oC. Czy to może się udać ? - ogrzać dom pasywny bez podłogówki takimi klimatyzatorami ?

 

Z tego widać, że TB w większości spraw ma rację, to dlaczego w dyskusji zrównuje się go z błotem i nazywa kłamcą?

Klimatyzator LG H09AK faktycznie ma bardzo wysoką sprawność, ale jednocześnie jest bardzo złożony w budowie. Tą sprawność zapewnia mu dwu stopniowa pompa rotacyjna powiązana z trójrzędowym wymiennikiem ciepła w jednostce wewnętrznej. Całość jest powiązana przewodami elastycznymi. Jest tylko jedna wada takiego zestawu, że powinien on przypadać na jedno pomieszczenie. Jeżeli jest 5 pokoi to powinno być 5 klimatyzatorów? Jak długo tak skomplikowane urządzenie będzie działać z pełnym obciążeniem? Jeżeli tylko 5 lat, to koszt tego zaledwie się zwróci bez zysku. Ale biorąc pod uwagę zapotrzebowanie domu pasywnego w energię w wysokości 15 kWh/m2 i powierzchnię 100m2 to wychodzi 1500kWh i możliwości jednego klimatyzatora w wielkości 846kWh to 2 szt wystarczą z 10% zapasem, tylko jak to będzie wyglądać z zewnątrz budynku, chyba że jednostki zewnętrzne umieści się na niezamieszkanym strychu. Dochodzi też problem rozprowadzenia ciepła po dalszych pokojach. Ciepło nawiewane nie jest komfortowe, bo daje odczucie chłodu. Dlatego TB zaleca łączyć ogrzewanie podłogowe elektryczne z tymi klimatyzatorami. Klimatyzatory obciążone częściowo przy niskich temperaturach, będą pracowały dużo dłużej. Całość tworzy układ podwójny do tego nie taki tani oraz skomplikowany w sterowaniu. Najprościej wg. mnie w domu pasywnym wychodzi grzanie zwykłymi konwektorami, które dzisiaj mają dobre proste termostaty działające bezawaryjnie. Jeden grzejnik to max 100 zł x ilość pokoi z gwarancją regulacji temperatury na każdy pokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego widać, że TB w większości spraw ma rację, to dlaczego w dyskusji zrównuje się go z błotem i nazywa kłamcą?

A jak można nazwać kogoś, kto 4 lata temu pisał, że zużycie energii przy pompie ciepła powietrze-powietrze jest takie same jak przy ogrzewaniu elektrycznym, a dzisiaj pisze zupełnie coś innego? Człowiek, który pisze nieprawdę, to kłamca.

Nie zmienia tego nawet 1000 prawdziwych stwierdzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC którą kupiłem 3,5 roku temu dzisiaj dokładnie ten sam model kosztuje więcej 2000-2500 netto. Sprawność się raczej nie zmieniła.

Koledzy którzy w podobnym okresie kupowali PC - potwierdzą.

A Ekopol rzeczywiście podrożał... Dorobili się ;)

Musiał podrożeć, bo wydłużył się okres gwarancji z dwóch do pięciu lat. Poza tym jest to ciągle cena konkurencyjna w stosunku do ceny pomp gruntowych na V, O, D :).

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak można nazwać kogoś, kto 4 lata temu pisał, że zużycie energii przy pompie ciepła powietrze-powietrze jest takie same jak przy ogrzewaniu elektrycznym, a dzisiaj pisze zupełnie coś innego? Człowiek, który pisze nieprawdę, to kłamca.

Nie zmienia tego nawet 1000 prawdziwych stwierdzeń.

Jesteś pamiętliwy, tylko 4 lata temu to pompy PP były jednostopniowe o sprawności do 3, a dzisiaj są już dwustopniowe o sprawności do 5,5 a to już jest zasadnicza różnica. Wtedy TB nie kłamał i dzisiaj nie kłamie. Prawda prawdzie jest nierówna, tak jak Ty piszesz, że dzięki pompie masz dom o zużyciu energii 18 kWh/m2. Pompa jest tylko dodatkiem który sprawnie pozyskuje dodatkowe ciepło z powietrza lub ziemi, podczas gdy sam budynek traci ciepło w ilości jego charakterystyki cieplnej. Zmiana pompy na sprawniejszą nie zmienia strat ciepła samego budynku, które zależą tylko od stopnia jego izolacji. Dlatego jeżeli podaje się średnią wielkość zużycia energii cieplnej przez dom, to ta wielkość odpowiada grzaniu bezpośrednio prądem w kWh, inaczej mielibyśmy różne straty ciepła dla tego samego domu w zależności od systemu i sprawności pompy. Liczy się ile dom traci ciepła na zewnątrz a nie sposób pozyskania ciepła i pchania go w dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pamiętliwy, tylko 4 lata temu to pompy PP były jednostopniowe o sprawności do 3, a dzisiaj są już dwustopniowe o sprawności do 5,5 a to już jest zasadnicza różnica. Wtedy TB nie kłamał i dzisiaj nie kłamie. Prawda prawdzie jest nierówna, tak jak Ty piszesz, że dzięki pompie masz dom o zużyciu energii 18 kWh/m2.
Wybudowałem dom zgodnie z założeniami, które sobie postawiłem. Wcześniej mieszkałem w bloku na powierzchni 72m2. Za ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody kosztowało mnie wtedy ok. 2400zł rocznie (12 x 200zł). Z założenia w projektowanym domu koszty ogrzewania nie miały być wyższe pomimo wyższej o ok. 50% powierzchni ogrzewanej (108m2). Mogłem ten efekt uzyskać poprzez zmniejszenie ilości energii użytkowej (lepsza izolacja przegród zewnętrznych, lepsze okna, lepszy odzysk ciepła z wentylacji). Jednak nadal nie rozwiązywało to podgrzewania ciepłej wody.

Pompę ciepła wybrałem z czystej kalkulacji. Pozwalała mi uzyskać koszty ogrzewania rzędu 1200-1400zł rocznie + ok. 300-350zł koszt podgrzewania ciepłej wody (dla 4 osób).

Dostępne 6 lat temu materiały i urządzenia, a także moja wiedza, nie umożliwiłyby mi wtedy uzyskania podobnego efektu innym sposobem.

Dzisiaj przy podobnym koszcie zbudowałbym dom o znacznie niższym zużyciu energii i tym samym kosztach eksploatacji. Pisałem o takim domu tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6198062&viewfull=1#post6198062 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego widać, że TB w większości spraw ma rację, to dlaczego w dyskusji zrównuje się go z błotem i nazywa kłamcą?
to jak nazwać kogoś kto twierdzi iż dom z pustaka żużlowego zjada 4500 kWh ? przecież wiem jak takie domy się zachowują.

Teraz z domu którego piszę jest 10cm izolacji na ścianach i tak idzie 3,5 tony węgla i 10mp drewna ...

na zero jest to 60 MWh licząc po wartości opałowej.

Tylko po wyliczeniu jest to koło 22-25 MWh, a opał jest jak by z uwzględnieniem sprawności i sposobu spalania.

Częste duszenie pieca bo 28 kW gdzie potrzeba 12 kW .. itp stąd te ilości.

Dom taki bez izolacji to koszmar ! przy -25 / -30 nad ranem +5 i co będzie tu ściemniał że jest inaczej.

 

przegród zewnętrznych, lepsze okna, lepszy odzysk ciepła z wentylacji). Jednak nadal nie rozwiązywało to podgrzewania ciepłej wody.

Właśnie ciepła woda i gotowanie to jedyne problemy w takich domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego widać, że TB w większości spraw ma rację, to dlaczego w dyskusji zrównuje się go z błotem i nazywa kłamcą?

 

bo kłamie. PC, którą on przedstawiał - Daisekai nie jest tanim i komfortowym ogrzewaniem ! Ta PC, którą podałem kosztuje 3250zł brutto, a jego Daisekai o nieco gorszych parametrach kosztuje (wg ceny w linku Henoka) 8800zł brutto !

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale biorąc pod uwagę zapotrzebowanie domu pasywnego w energię w wysokości 15 kWh/m2 i powierzchnię 100m2 to wychodzi 1500kWh i możliwości jednego klimatyzatora w wielkości 846kWh to 2 szt wystarczą z 10% zapasem, tylko jak to będzie wyglądać z zewnątrz budynku, chyba że jednostki zewnętrzne umieści się na niezamieszkanym strychu. .

 

nie wierzę... ten kretyn przekłada katalogowe roczne zużycie energii przez klimatyzator na chłodzenie i grzanie podawane przez producenta w DTR tego klimatyzatora na ZAPOTRZEBOWANIE DOMU NA ENERGIĘ , dla niego to jest DOKŁADNIE TO SAMO !!!

właśnie wszedłeś na swój kolejny everest dyletanctwa i nie wiem czy dasz radę wznieść się wyżej...

gratuluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wszedłeś na swój kolejny everest dyletanctwa i nie wiem czy dasz radę wznieść się wyżej...

gratuluję

 

Przynajmniej próbował w kolejnym poście: 4 lata temu nie było inwerterów, max cop wynosił 3, no i pompy były jednostopniowe, a teraz są dwustopniowe. Nie mam zamiaru z nim polemizować, bo nie ma o czym, ale to jest zmora tego forum: goście, którym coś brzęczy albo coś się wydaje, bo gówno wiedzą, natomiast potrafią to powiedzieć takim tonem, jakby to były niepodważalne fakty. Współczuję nowym, rozdzielającym ziarna od plew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej próbował w kolejnym poście: 4 lata temu nie było inwerterów, max cop wynosił 3, no i pompy były jednostopniowe, a teraz są dwustopniowe. Nie mam zamiaru z nim polemizować, bo nie ma o czym, ale to jest zmora tego forum: goście, którym coś brzęczy albo coś się wydaje, bo gówno wiedzą, natomiast potrafią to powiedzieć takim tonem, jakby to były niepodważalne fakty. Współczuję nowym, rozdzielającym ziarna od plew.
Przydały by się rangi od tych którzy są przynajmniej "elita forum". 10 minusów od 10 forumowiczów i sunrise dostaje podpis "bełkot".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...