Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Skąd wynika konieczność stosowania tego wskaźnika?

Zastanawiać się można ale to trzeba "przepchać" jeszcze przez projekt, dostać pnb, zrobić audy itd. Nie tak hop siup:)

Nie martw się, wszystko da się załatwić i przepchać tylko będzie trudniej, bo właśnie CBA aresztowało część przepychaczy na szczycie i trzeba poczekać na nowych. Nowe rozdanie będzie miało większą wartość, ale za to współczynnik we będzie miał 2. 4,5 mil m3 drewna które spaliliśmy w 2012 roku razem z węglem w naszych elektrowniach, dobrze świadczy o możliwościach naszych prawników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdyby to była prawda, to cała Polska budowlana by stanęła. A że nie jest, to jeszcze dzisiaj buduje się domy z ociepleniem 8 cm. Dopiero od przyszłego roku obowiązywać będzie w Polsce grubość minimalnego ocieplenia 12 cm. Dom pasywny to pomysł chorych ekologów wg. Departamentu Budownictwa. Z tego widać, że wszyscy na tym forum to ludzie chorzy, którzy powinni być hospitalizowani w psychiatryku, ale pst... bo wszyscy mamy telefony komórkowe na podsłuchu i nas zbanują na wniosek DB.
Napisałeś kolejną porcję idiotyzmów bez żadnego zastanowienia i bez sięgnięcia do źródeł (pewnie nawet nie wiesz gdzie tego szukać).

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2013 poz. 926 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000926

Nigdzie tam nie ma informacji o grubości minimalnej izolacji, bo nie może być. Tylko nieuki twierdzą, że np. trzeba dać min. 30cm izolacji od gruntu, nie patrząc na właściwości tej izolacji.

Już (a nie dopiero) od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje (tu pokazuję tylko fragment, zainteresowanych odsyłam do podanego linku) :

Wartości współczynnika przenikania ciepła UC ścian, dachów, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów

budynków, uwzględniające poprawki ze względu na pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące

przez warstwę izolacyjną oraz opady na dach o odwróconym układzie warstw, obliczone zgodnie z Polskimi Normami

dotyczącymi obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła oraz przenoszenia ciepła przez grunt, nie

mogą być większe niż wartości UC(max) określone w poniższej tabeli:

Tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz czekać do 2021 r. Od 1 stycznia 2014 r. będzie już obowiązywał limit Ep<120kWh/m2 rocznie. Tak jak liczysz nawet dom pasywny ogrzewany tylko energią elektryczną nie spełni tego warunku.

 

Pozostanie więc skorzystanie z jakiego innego źródła energii do ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody. Najprościej będzie wykorzystać pompę ciepła np. powietrze-woda, ale oczywiście może to też być gaz, olej opałowy, biomasa, kolektory słoneczne, energia wiatrowa, panele PV, itp.

 

eee tam, nie ma co straszyć czy ostrzegać bo od 2014 nic się nie zmieni w Polsce w budownictwie poza tym, że będzie więcej cm styropianu i wełny żeby spełnić wymagania U. Niewielu to zauważy bo te wymagania są dość niskie i obecnie praktycznie 95% inwestorów spełnia te wymagania już w biurze żądając ilość styro z normy na 2014. Jakby weszło U z 2021 to by ludzie by zauważyli.

 

A co najważniejszego Ep - poza papierkiem, że masz "dobrze" nie potrzebujesz NIC. W Polsce projekty branżowe -elektryka, CO - robione są na 1 kopyto. Na odpie... a inwestor i tak robi po swojemu. Będzie chciał prądem grzać to się będzie grzał. Jeszcze nikt tego nie kontroluje i nie nie planuje kontrolować. Oni czasu nie mają na samowole budowlane, bez sąsiadów i donosów to w Polsce niemal nie było by samowoli wykrytej - a co dopiero kontrola Ep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2013 poz. 926 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000926

Co z tego wynika? Aby spełnić wymogi tylko roku 2014 to ściana powinna mieć minimalne ocieplenie:

1.- bloczek gazobetonowy 700/ 24cm + 14 cm styropianu U=0.24 W/m2K

2.- cegła kratówka 38cm + 14 cm styropianu U=0,242 W/m2K

3.- pustak Max 29cm + 13cm styropianu U=0,253 W/m2K

A co po roku 2017? dodać 2cm aby spełnić minimalne warunki techniczne czy dodać jeszcze następne 2 cm, które spełnią wymagania roku 2020. Dom buduje się na co najmniej 50 lat, a tu takie warunki techniczne do spełnienia co 3 lata. Które wybrać, głowa mała i mózg pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego wynika? Aby spełnić wymogi tylko roku 2014 to ściana powinna mieć minimalne ocieplenie:

1.- bloczek gazobetonowy 700/ 24cm + 14 cm styropianu U=0.24 W/m2K

2.- cegła kratówka 38cm + 14 cm styropianu U=0,242 W/m2K

3.- pustak Max 29cm + 13cm styropianu U=0,253 W/m2K

A co po roku 2017? dodać 2cm aby spełnić minimalne warunki techniczne czy dodać jeszcze następne 2 cm, które spełnią wymagania roku 2020. Dom buduje się na co najmniej 50 lat, a tu takie warunki techniczne do spełnienia co 3 lata. Które wybrać, głowa mała i mózg pęka.

Od tego głowa Ci pęka, ale 30cm izolacji od gruntu proponowane przez TB niezależnie od źródła ciepła przyjmujesz bezkrytycznie.

Kto Ci broni już teraz dać 20, 30, czy nawet 40cm izolacji? Jeżeli coś z Twojego mózgu jeszcze zostało, to wykorzystaj go i wybierz, to co jest dla Ciebie najkorzystniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda dom energooszczędny w kamerze termowizyjnej. Z tego zdjęcia widać, że słabą stroną jest wykonanie stropu oraz słaby montaż okien. Przy dobrej izolacji ścian zewnętrznych (25 cm styropianu), osadzenie okien (okna trzy szybowe VEKA 90) w murze nośnym daje widoczny mostek liniowy na całym obwodzie, a wykonanie dachu ze stropem z użyciem łączników stalowych daje mostek termiczny powierzchniowy (35 cm wełny mineralnej).

 

 

dom czarny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda dom energooszczędny w kamerze termowizyjnej. Z tego zdjęcia widać, że słabą stroną jest wykonanie stropu oraz słaby montaż okien. Przy dobrej izolacji ścian zewnętrznych (25 cm styropianu), osadzenie okien (okna trzy szybowe VEKA 90) w murze nośnym daje widoczny mostek liniowy na całym obwodzie, a wykonanie dachu ze stropem z użyciem łączników stalowych daje mostek termiczny powierzchniowy (35 cm wełny mineralnej).

 

 

[ATTACH=CONFIG]228719[/ATTACH]

 

I takie rzeczy wyczytałeś z tego zdjęcia? A może wełny jest 25cm albo może dach nieocieplony? Łącznik stalowy, czyli płytka kolczasta... bo to mi gdzieś umknęło?

Edytowane przez DEZET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osadzenie okien (okna trzy szybowe VEKA 90) w murze nośnym daje widoczny mostek liniowy na całym obwodzie, a wykonanie dachu ze stropem z użyciem łączników stalowych daje mostek termiczny powierzchniowy (35 cm wełny mineralnej).

 

zaczyna się...

ekspert przemówił i od razu rzucił na blat kupę mostków - zaraz z tego zdjęcia wyliczy ile właściciel domu płaci za ogrzewanie i z dużym prawdopodobieństwem określi co on jadł wczoraj na śniadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczyna się...

ekspert przemówił i od razu rzucił na blat kupę mostków - zaraz z tego zdjęcia wyliczy ile właściciel domu płaci za ogrzewanie i z dużym prawdopodobieństwem określi co on jadł wczoraj na śniadanie

Ja nic nie wyliczam tylko uzmysławiam, że dobrze ocieplony dom można spartolić złym wykonaniem stropu i osadzeniem okien. Chęci były dobre a wyszło jak zwykle po polsku. Diabeł tkwi w szczegółach i w podejściu technicznym do problemu. Chcąc mieć dom o stracie ciepła 0-20 kWh/m2 rocznie, to taka ucieczka ciepła nie może mieć miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gospodarzu, Panie Tomaszu Brzęczkowski, Pan pozwoli, że skorzystam z tego miejsca.

Dzień dobry dla wszystkich.

 

@HenoK:

 

W moim projekcie budynku: bryła prosta, dach dwuspadowy, poddasze nieużytkowe, izolacje : płyta fundamentowa o wym.7,5x10,42m styro20cm,lambda 0,037 (U=0,16), ściana BK styro20cm,lambda 0,037(U=0,21),strop wełna 30cm, lambda 0,042(U=0,136) z poddaszem nieużytkowym z dachem wiązarowym wyliczono w BuildDesk parametr QHnd na 8318 kWh/rok, a Htr=59W/K i Hve=38W/K. Tym samym jestem poza wymogami normatywnymi ! Coś nie tak, patrząc na przyjętą izolację i moje U i parametry domku. Pow. ścian 104/88 m2, podłoga i strop po 66,6 m2, okna 14,46m2, drzwi 1,85m2.

 

Masz jakąś wizję, gdzie może być błąd? A może tak ma być?

 

Nie jestem żadnym wyczynowcem i nie będę się ścigać i uzależniać od każdego kWh, ale coś jeszcze mogę poprawić, bo startuję na wiosnę. Futurystka mnie nie interesuje, więc plany tylko na 3 do 5lat, a na wsi ma być miło i wesoło, i w dobrym towarzystwie. Pewna jest tylko śmierć! Bo już nawet nie podatki. Pozdrawiam i z góry dziękuję za komentarz.

 

P.S. Nie tylko nie znoszę lobby ciepłowników i tych od cen gazu, ee i węgla, ale nie lubię też lobby termo-izolatorów!

 

„Ludzie znają cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego” Oscar Wilde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim projekcie budynku: bryła prosta, dach dwuspadowy, poddasze nieużytkowe, izolacje : płyta fundamentowa o wym.7,5x10,42m styro20cm,lambda 0,037 (U=0,16), ściana BK styro20cm,lambda 0,037(U=0,21),strop wełna 30cm, lambda 0,042(U=0,136) z poddaszem nieużytkowym z dachem wiązarowym wyliczono w BuildDesk parametr QHnd na 8318 kWh/rok, a Htr=59W/K i Hve=38W/K. Tym samym jestem poza wymogami normatywnymi ! Coś nie tak, patrząc na przyjętą izolację i moje U i parametry domku. Pow. ścian 104/88 m2, podłoga i strop po 66,6 m2, okna 14,46m2, drzwi 1,85m2.

 

Masz jakąś wizję, gdzie może być błąd? A może tak ma być?

 

Nie jestem żadnym wyczynowcem i nie będę się ścigać i uzależniać od każdego kWh, ale coś jeszcze mogę poprawić, bo startuję na wiosnę. Futurystka mnie nie interesuje, więc plany tylko na 3 do 5lat, a na wsi ma być miło i wesoło, i w dobrym towarzystwie. Pewna jest tylko śmierć! Bo już nawet nie podatki. Pozdrawiam i z góry dziękuję za komentarz.

Nic nie piszesz o parametrach i usytuowaniu w budynku okien i drzwi zewnętrznych. Przy korzystnym usytuowaniu pozwalają one znacznie zmniejszyć QH,nd, a tym samym zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania. Nie wiem też jak wprowadziłeś poszczególne przegrody zewnętrzne do programu, oraz czy uwzględniłeś mostki cieplne.

Na parametr QH,nd duży wpływ ma też strefa klimatyczna.

Sprawdziłbym więc jeszcze raz wprowadzone dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK:

Na parametr QH,nd duży wpływ ma też strefa klimatyczna.

Sprawdziłbym więc jeszcze raz wprowadzone dane.

 

Dzięki za reakcję.

Sorry, nie napisałem wyraźnie, że to nie ja liczę, więc dostępu do wszystkich założeń nie mam. Dane czytam z charakterystyki energetycznej budynku.Chodzi mi bardziej o to, do czego mogę się doczepić, bo wynik słaby!

Strefa klimatyczna II, proj.temp. zewn.-18 st.C, temp. średnioroczna 7,9 st.C

Wszystko liczone dla wentylacji naturalnej dla strumienia 80m3/h. Przeliczyłem szybko wersją uproszczoną Hve=1200(Vo+Vinf) dla budynku bez próby szczelności i wynik mam podobny:38,27W/K

Zysków ciepła Qsol pewnie nie uwzględniono, bo mam g=0, a to jest w iloczynie z Ci, Ai,g,k,Z,choć C mam średnią o,7 podaną. Największe okno 2,4x2,4m U=1,1 w ekspozycji płd.-zach. Wejście do budynku od wschodu, ściana północna bez otworów.

 

W sumie prosta bryła - prostopadłościan otulony termoizolacją i przykryty dachem na wiązarach prefabrykowanych .Mostki są przy murłacie, pomiędzy termoizolacją ścian zewnętrznych, a izolacją poddasza, ale tego dopilnuję. Nie wiem, czy to liczono.Zapytam. Poddasze nieużytkowe zimne wentylowane, a izolacja z wełny 30cm pod pasami dolnymi wiązarów z paroizolacją od strony wnętrza. Sufit z płyt g/k. Wszystko standardowo, a wynik lichy.

Jak sądzisz,jakiego QH,nd dla takiej konstrukcji i podanej izolacji mogę oczekiwać ? Przy zachowaniu należytej staranności. Potem ewentualnie pomyślę o liftingu. (WM,lambda,itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też jak wprowadziłeś poszczególne przegrody zewnętrzne do programu, oraz czy uwzględniłeś mostki cieplne. Na parametr QH,nd duży wpływ ma też strefa klimatyczna.

Rozumie, że po uwzględnieniu mostków cieplnych QH,nd będzie dużo większe, a przy uwzględnieniu jeszcze złej strefy klimatycznej wynik QH,nd będzie 2x gorszy. To jaki ten dom ma być? Chęci dobre są, a wyjdzie tak jak zwykle po polsku, jeżeli ma się gdzieś mostki termiczne w stropie, a osadzenie okien robi się w murze nośnym. To są dwa główne parametry wpływające na stopień strat ciepła w domu izolowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chęci dobre są, a wyjdzie tak jak zwykle po polsku, jeżeli ma się gdzieś mostki termiczne w stropie, a osadzenie okien robi się w murze nośnym. To są dwa główne parametry wpływające na stopień strat ciepła w domu izolowanym.

 

nie będę pisał wprost, ale ty już wiesz co mi się ciśnie na usta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...