Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

@HenoK:

 

 

Dzięki za reakcję.

Sorry, nie napisałem wyraźnie, że to nie ja liczę, więc dostępu do wszystkich założeń nie mam. Dane czytam z charakterystyki energetycznej budynku.Chodzi mi bardziej o to, do czego mogę się doczepić, bo wynik słaby!

Strefa klimatyczna II, proj.temp. zewn.-18 st.C, temp. średnioroczna 7,9 st.C

Wszystko liczone dla wentylacji naturalnej dla strumienia 80m3/h. Przeliczyłem szybko wersją uproszczoną Hve=1200(Vo+Vinf) dla budynku bez próby szczelności i wynik mam podobny:38,27W/K

Zysków ciepła Qsol pewnie nie uwzględniono, bo mam g=0, a to jest w iloczynie z Ci, Ai,g,k,Z,choć C mam średnią o,7 podaną. Największe okno 2,4x2,4m U=1,1 w ekspozycji płd.-zach. Wejście do budynku od wschodu, ściana północna bez otworów.

 

W sumie prosta bryła - prostopadłościan otulony termoizolacją i przykryty dachem na wiązarach prefabrykowanych .Mostki są przy murłacie, pomiędzy termoizolacją ścian zewnętrznych, a izolacją poddasza, ale tego dopilnuję. Nie wiem, czy to liczono.Zapytam. Poddasze nieużytkowe zimne wentylowane, a izolacja z wełny 30cm pod pasami dolnymi wiązarów z paroizolacją od strony wnętrza. Sufit z płyt g/k. Wszystko standardowo, a wynik lichy.

Jak sądzisz,jakiego QH,nd dla takiej konstrukcji i podanej izolacji mogę oczekiwać ? Przy zachowaniu należytej staranności. Potem ewentualnie pomyślę o liftingu. (WM,lambda,itp.)

 

Ja miałem wcześniej też problem, że izolacja całkiem dobra, a zapotrzebowania na ciepło ogromne. Tylko że ja sam robiłem OZC i jako stację meteorologiczną podałem Śnieżkę. Nie miałem pojęcia dlaczego, bo dopiero raczkowałem z tym programem, dopiero po jakimś czasie się kapnąłem że Śnieżka mimo że całkiem niedaleko ode mnie, to z uwagi na wysokość n.p.m. robi takie a nie inne wyniki.

Pozdrawiam, ja też ruszam na wiosnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W sumie prosta bryła - prostopadłościan otulony termoizolacją i przykryty dachem na wiązarach prefabrykowanych .Mostki są przy murłacie, pomiędzy termoizolacją ścian zewnętrznych, a izolacją poddasza, ale tego dopilnuję. Nie wiem, czy to liczono.Zapytam. Poddasze nieużytkowe zimne wentylowane, a izolacja z wełny 30cm pod pasami dolnymi wiązarów z paroizolacją od strony wnętrza. Sufit z płyt g/k. Wszystko standardowo, a wynik lichy. Jak sądzisz,jakiego QH,nd dla takiej konstrukcji i podanej izolacji mogę oczekiwać ? Przy zachowaniu należytej staranności. Potem ewentualnie pomyślę o liftingu. (WM,lambda,itp.)

 

W sumie prosta bryła, a mostki są przy murłacie. Jeżeli masz 30 cm ocieplenia stropu, to aby uniknąć mostków musisz mieć 30 cm ich izolacji. Jeżeli mostki zaizolujesz 5 cm wełny, to tylko je osłabisz w 17%. Sufit z G-K masz podwieszony na stalowych mostkach wypełniony wełną, jest to izolacja złudna bo mało co daje. Okna dzisiaj powinieneś mieć trzy szybowe osadzone w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa i zdecydować się na odzysk ciepła z wentylacji. Po tych zabiegach wylądowałbyś na ok. 40 kWh/m2 strat ciepła rocznie wobec 124 kWh/m2 teraz. Masz standard to wynik jest lichy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie prosta bryła, a mostki są przy murłacie. Jeżeli masz 30 cm ocieplenia stropu, to aby uniknąć mostków musisz mieć 30 cm ich izolacji. Jeżeli mostki zaizolujesz 5 cm wełny, to tylko je osłabisz w 17%. Sufit z G-K masz podwieszony na stalowych mostkach wypełniony wełną, jest to izolacja złudna bo mało co daje. Okna dzisiaj powinieneś mieć trzy szybowe osadzone w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa i zdecydować się na odzysk ciepła z wentylacji. Po tych zabiegach wylądowałbyś na ok. 40 kWh/m2 strat ciepła rocznie wobec 124 kWh/m2 teraz. Masz standard to wynik jest lichy.
Wypowiedział się znawca. :D:D:D Mostki w stropie w postaci wieszaków... Puknij się w głowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mostki zaizolujesz 5 cm wełny, to tylko je osłabisz w 17%.

jak to obliczyłś

Sufit z G-K masz podwieszony na stalowych mostkach wypełniony wełną, jest to izolacja złudna bo mało co daje.

czyli można wywalić wełnę i będzie to samo?

Okna dzisiaj powinieneś mieć trzy szybowe osadzone w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa

tak, tak... oczywiście na tych którymi handlujesz

Po tych zabiegach wylądowałbyś na ok. 40 kWh/m2 strat ciepła rocznie wobec 124 kWh/m2 .

jak to obliczyłeś?

 

widzę, że cały czas trzymasz swój poziom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie prosta bryła, a mostki są przy murłacie. Jeżeli masz 30 cm ocieplenia stropu, to aby uniknąć mostków musisz mieć 30 cm ich izolacji. Jeżeli mostki zaizolujesz 5 cm wełny, to tylko je osłabisz w 17%. Sufit z G-K masz podwieszony na stalowych mostkach wypełniony wełną, jest to izolacja złudna bo mało co daje. Okna dzisiaj powinieneś mieć trzy szybowe osadzone w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa i zdecydować się na odzysk ciepła z wentylacji. Po tych zabiegach wylądowałbyś na ok. 40 kWh/m2 strat ciepła rocznie wobec 124 kWh/m2 teraz. Masz standard to wynik jest lichy.

U drzwi Twoich stoję Panie czekam na Twe zmiłowanie.

 

Takim trzeba być misiem o bardzo małym rozumku, aby takie pierdoły pisać. Ale w domu swoim płyty fundamentowej nie przewidujesz! jesteś nie reformowalny ! szukasz mostków tam gdzie nie występują.

Dobrze że Sławek mnie wyręcza w określeniu twojego myślenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostki od wieszaków pewnie jakieś minimalne są, ale Audytor OZC ich na pewno nie uwzględnia :). Co do wentylacji grawitacyjnej sunrise ma rację, bo ona może spokojnie zeżreć 2000 kWh więcej niż z odzyskiem - tak przynajmniej wynika z tego programu.

 

Slab, merytorycznej odpowiedzi to Ty tutaj nie wyczekuj. Ten wątek służy do hejtowania, a nie do pomocy. Zresztą sam zobacz co tu się wyrabia. Ja ze swojej strony opierając się tylko na zabawie z programem mogę Ci powiedzieć, że nie tak łatwo jest osiągnąć nawet 30 kWh/m^2 rocznie, a musisz pamiętać że to co wypluje program jest wersją doskonałą. W rzeczywistości zawsze będą jakieś błędy, uproszczenia czy niedoróbki w wykonaniu więc zapotrzebowanie na ciepło będzie większe niż wyjdzie z wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 kWh więcej niż z odzyskiem
tylko tyle ? 50 % strat i więcej przy dobrej izolacji idzie na wentylację.

Nie podaję konkretnej liczby, ponieważ budynki są różne. Tu dobrze ten stan oddaje podział procentowy.

Izolację do zgodne z standardem pasywnym, to straty sięgają 80-85 reszty strat.

Mostki od wieszaków pewnie jakieś minimalne są, ale Audytor OZC ich na pewno nie uwzględnia
Bo ich nie wpisujesz, trzeba znać wartość takiego mostka, gdzie twierdzę iż rama otulona izolacją, takiego mostka nie ma !!

 

Ja ze swojej strony opierając się tylko na zabawie z programem mogę Ci powiedzieć, że nie tak łatwo jest osiągnąć nawet 30 kWh/m^2 rocznie
ja wydusiłem 1,45 kWh :D:lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Mostki od wieszaków pewnie jakieś minimalne są, ale Audytor OZC ich na pewno nie uwzględnia :). Co do wentylacji grawitacyjnej sunrise ma rację, bo ona może spokojnie zeżreć 2000 kWh więcej niż z odzyskiem - tak przynajmniej wynika z tego programu.

tak, to już sam policzyłem "na pieszo", może być i więcej. Audytor OZC 6.0 Pro w promocji 50% ceny do końca grudnia, może się skuszę.

 

Slab, merytorycznej odpowiedzi to Ty tutaj nie wyczekuj. Ten wątek służy do hejtowania, a nie do pomocy. Zresztą sam zobacz co tu się wyrabia.

czytam od pierwszej strony, mam swój pogląd;wykształcenie techniczne pomaga mi łuskać ziarna od plew i zachowuję czujność rewolucjonisty

 

Ja ze swojej strony opierając się tylko na zabawie z programem mogę Ci powiedzieć, że nie tak łatwo jest osiągnąć nawet 30 kWh/m^2 rocznie,

mam tego świadomość, trzeba znaleźć złoty środek i nie stresować się. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie twierdzę iż rama otulona izolacją, takiego mostka nie ma !!

 

Pomyśl sobie logicznie. Mur ocieplasz 30 cm styropianu a ramę otulasz 4 cm węgarka. Jeżeli nie ma tam mostka termicznego to po co ocieplać mur 30 cm styropianu, skoro tak dobrze jest przy 4 cm? Mostek termiczny występuje wszędzie tam, gdzie sobie założyłeś grubość ocieplenia 30 cm, a robisz osłonowo 4 cm. Jeżeli pod tymi 4 cm będzie jakiś element stalowy, to nastąpi wzmocnienie takiego mostka dodatkowo o wielkość ilorazu współczynników przewodzenia ciepła. Porównanie dla stali i tworzywa to 260x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała konstrukcja podwieszenia sufitu G-K jest na elementach stalowych, to czego się po nich można spodziewać, skoro stal przewodzi ciepło 260x szybciej. Jeżeli szybciej to znaczy że więcej.

 

A potrafisz przeliczyć ile wiecej ?

Powierzchnia sufitu podwieszanego 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potrafisz przeliczyć ile wiecej ?

Powierzchnia sufitu podwieszanego 100m2.

Jeżeli przyjmiemy 4 przywieszki na 1m2 co czyni 400 szt i średnią temp. zewnętrzną 0*C, wewnętrzną 20*C to przy mocy każdej przywieszki 0,11 W, wychodzi w sezonie zimowym 5000 godzin strata ciepła w wysokości 220 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedział się znawca. :D:D:D Mostki w stropie w postaci wieszaków... Puknij się w głowę.

 

Osobiście planuję zamiast grzybków na poddasze, użyć kawałków leszczyny, wszystko oczywiście na łatach drewnianych, technologia krzyżowa łączona jakimś dobrym bluszczem. Izolacyjność podobno super, zero mostków termicznych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjmiemy 4 przywieszki na 1m2 co czyni 400 szt i średnią temp. zewnętrzną 0*C, wewnętrzną 20*C to przy mocy każdej przywieszki 0,11 W, wychodzi w sezonie zimowym 5000 godzin strata ciepła w wysokości 220 kWh.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy/page539

Tam liczyliśmy straty przez mostki punktowe.Podstaw powierzchnię przekroju przywieszki i wyjdzie ile tracisz. Okaże się,że to nie jest wiele.

Natomiast ciekawie zacznie się robić jak izolacja wokół zimnej podwieszki zmieni swoje właściwości. Podwieszka, kotwa ,czy wkręt mocujący styropian lub wełnę,same w sobie groźne dla zużycia energii nie są. Groźny jest kondensat zbierający się ewentualnie wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście planuję zamiast grzybków na poddasze, użyć kawałków leszczyny, wszystko oczywiście na łatach drewnianych, technologia krzyżowa łączona jakimś dobrym bluszczem. Izolacyjność podobno super, zero mostków termicznych. :)

No to kolego postępujesz niewłaściwie, bluszcz zawiera wodę więc będzie mostkiem termicznym. Zaraz, niech wyedukuję... 1 metr bluszcza ma Moc 0,15W, razy 100 metrów to będzie Moc 15W i to razy 5000 (ilość dni przyrostu bluszcza) to wyjdzie jakieś 10kPa.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...