Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy/page539

Tam liczyliśmy straty przez mostki punktowe.Podstaw powierzchnię przekroju przywieszki i wyjdzie ile tracisz. Okaże się,że to nie jest wiele.

Natomiast ciekawie zacznie się robić jak izolacja wokół zimnej podwieszki zmieni swoje właściwości. Podwieszka, kotwa ,czy wkręt mocujący styropian lub wełnę,same w sobie groźne dla zużycia energii nie są. Groźny jest kondensat zbierający się ewentualnie wokół.

Kondensatu nie będzie, jeżeli przywieszka będzie odizolowana membraną paroszczelną tak jak reszta izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam poważne pytanie względem ocieplenia stropu. Czy warto dawać wełnę 0,033 zamiast 0,044? Ta gorsza kosztuje prawie połowę taniej.

Pomijamy grzybki jako mostki termiczne, bo będą zamocowane do wiązara (drewno to dobry izolator?) przykryte 30cm wełny ;)

Jak to może skutkować oszczędnościami i czy będzie uzasadnienie ekonomicznie dla tej 0,033?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego postępujesz niewłaściwie, bluszcz zawiera wodę więc będzie mostkiem termicznym. Zaraz, niech wyedukuję... 1 metr bluszcza ma Moc 0,15W, razy 100 metrów to będzie Moc 15W i to razy 5000 (ilość dni przyrostu bluszcza) to wyjdzie jakieś 10kPa.

 

to może lepiej łączyć włóczką zamiast tych bluszczy :confused:

 

EDIT:

mam taki stary sweter (bardzo ciepły), może akurat się nada,było by super, zawsze kilka złoty w kieszeni zostanie :D

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie zalecenia dla łączników stalowych (lambda dla stali 50 W/m^2 K, a dla cynku 110, więc dla ocynkowanych elementów będzie nieco inaczej):

 

Widziałem nie raz sposób zamontowania na poddaszu użytkowym halogenów w sufitach. Otwór,przecięcie na krzyż w żółtej folii ,wyłażący z pod folii kabel . Halogen wciska się w otwór karton gipsu. Może mam pecha i trafiam na takie widoki.Zakładam,że to nie jest reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla łączników przechodzących czy też nie przez warstwę izolacji?

 

gęstość strumienia ciepła q=delta t/R a opór dla stali malutki, więc ciepło sobie ucieka, co prawda punktowo,małą powierzchnią, ale zsumowanie łączników da jakiś całkiem duży wynik-stratę.Ta warstwa izolacji tu nie pomoże. Ja tu nie doradzam, tylko uczę się, panie psorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjmiemy 4 przywieszki na 1m2 co czyni 400 szt i średnią temp. zewnętrzną 0*C, wewnętrzną 20*C to przy mocy każdej przywieszki 0,11 W, wychodzi w sezonie zimowym 5000 godzin strata ciepła w wysokości 220 kWh.

 

Chyba tylko ty mocujesz wieszaki k-g bezpośrednio to dachówki gdzie masz średnioroczna temperaturę 0 st.

 

Normalni ludzie jak Ja maja te wieszaki przykręcone do grubej (wysokiej) na 22 cm krokwi ok 10 cm jej wysokości (od dołu) co oznacza ze wieszak z góry jest przykryty 10 cm wełny (lub b12 cm jak nie ma papy) oraz styka się z drewnem które nie jest aż tak zimne, bo ludzie zwykle mają konstrukcje dachu drewniane a nie jakbyś Ty chciał całe ze stali.

także podniesie temperaturę średnioroczną do +8 i już Ci zostanie strat ze 120kWh,

 

Jednak to nie koniec. Pewnie nie wiesz, że większość domów ma stryszki. Takie energooszczędne stodoły często mają dach dwuspadowy w konstrukcji (uwaga trudne słowo dla Ciebie) krokwiowo-jętkowej. W takiej konstrukcji ok 50% powierzchni sufitu podwieszanego jest pod stryszkiem gdzie ludzie w domach energooszczędnych zazwyczaj pakują jeszcze ocieplenie miedzy krokwie (stryszek jako bufor) więc tam w ogóle temperatura średnioroczna jest powyżej 10 st (tam rozumiem ten twój styk wieszak-drewno). No to już straty zostaną z 60kWh rocznie.

 

No ale to i tak nie ma znaczenia co napisałem bo najpierw to trzeba sprawdzić na ile te twoje wyniki startowe są realne - 220kWh.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, przelicz sobie jakie gr warstwy będą równoważne cieplnie i jak masz miejsce dawaj tańszą, po co przepłacać?

 

i ja również jestem zwolennikiem np. w parterówce bez wykorzystywanego stryszku dać marketową wełnę nawet 4x15 cm (bo miejsca zazwyczaj tyle jest, gdyż bo płaskich dachów u Nas a już parterówek to szczególnie "jak na lekarstwo" a głównym problemem jest fakt nie wykorzystania m2 stryszku jako składowiska).

 

problem zaczyna się przy skosie bo tam już trudno upchnąć dużo cm. Kładłem u kolegi 0,039 w skosie, u rodziny 0,44 na płasko ale u siebie w skos bym tego nie dał. Kupiłem 0,035 - bardziej sztywna jest, lepiej siedzi, nie opada aż tak. tylko na jak długo zachowa te parametry to już inne pytania na jakie ja nie znam dobrej odpowiedzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o systemach do automatycznego regulowania temperaturą? Mam tutaj na myśli Satel Micra lub bardziej zaawansowany Satel Integra. Czytam sobie o tym na mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/103,jaka-jest-idealna-temperatura-w-domu i trochę się tym zainteresowałam, ponieważ często tak jest, że nie ma nikogo w domu, grzać trzeba i generuje to spore koszta. W ten sposób potencjalnie można zaoszczędzić. Posiadacie coś takiego u siebie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to i tak nie ma znaczenia co napisałem bo najpierw to trzeba sprawdzić na ile te twoje wyniki startowe są realne - 220kWh.

Dzisiaj prawda jest bardziej bolesna niż wczoraj. Drut podwieszenia ma średnicę 4mm a nie 3,7mm i na sufit 100m2 przypada 450 szt. Przewodzona moc jednej podwieszki to 0,182W co przy 450 szt. i 5000 godzin daje sumę 410 kWh strat. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć powierzchnię blaszanych dłużyc do mocowania płyt G-K o szerokości 6cm co przy łącznej długości 220 mb daje powierzchnię czynną 13,2 m2 !!!!!!!!! litej stali wchodzącej na 2,8 cm w ocieplenie. W dłużycach są stalowe wieszaki (450 szt.) o wysokości 12 cm, które dodatkowo wchodzą w ocieplenie, więc 20 cm wełna przykrywa je ledwo grubością 8 cm. Co z efektywnego ocieplenia 20 cm zostaje? Jak wielkie są korzyści z takiego sufitu? To jest izolowanie, czy uspokajanie inwestora. Ta strata ciepła to jest przynajmniej 1000 kWh/100m2 sufitu rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o ociepleniu stropu welna, to mam pytanie - w ktorym miejscu polozyc paroizolacje przy ocieplaniu stropu terriva w parterowce? Na stropie i na to izolacja czy pomiedzy strop a sufit podwieszany? Czytalem juz tez opinie, ze stropu masywnego wcale nie trzeba dodatkowo izolowac paroizolacja jak przy stropach drewnianych, bo sam w sobie slabo przepuszcza pare. Prawda to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...