Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem, czy znasz to opracowanie nt. wpływy pojemności cieplnej na bilans cieplny budynku dla modelu ze stropem żelbetowym dla parterówki posadowionej na płycie fundamentowej 15cm dla ścian z siedmiu, diametralnie różnych materiałów? I liczone ręcznie, bez żadnych programów numerycznych.

http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i4/i4/i9/i5/r14495/IckiewiczI_WplywPojemnosci.pdf

 

Nie znałem tego opracowania, ale po przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu co do słuszności wyboru ciężkiego stropu. Nie chodzi mi o oszczędności na ogrzewaniu w zimie, bo wiadomo, że ciepło ucieka przez przenikanie i wentylację i trzeba się z tym pogodzić zarówno w szkieletorze jak i w murowańcu z silikatów. Jeśli chodzi o magazynowanie zysków bytowych czy słonecznych w zimie, to szkieletor też zmagazynuje w zimie, a do przegrzania nie dojdzie, bo zyski w porównaniu do strat są niewielkie (dokładnie pokrywa się to z opracowaniem które przytoczyłeś). Mnie rozchodziło się o zachowanie komfortu w lecie. Nawet jak w lecie trochę słońca wpadnie przez szyby, to nie zagotuje to wnętrza domu tak bardzo przy silce i masywnym stropie, jak w domu w technologii szkieletu drewnianego. Rzecz jasna, że jak dom z dużą bezwładnością przegrzejesz w dzień, to w nocy nie wyrobisz bo będzie oddawał ciepło, ale jak dopilnuje się żeby jednak nie przegrzać w dzień, a nocą dodatkowo uchylać okna dla wychłodzenia, to może tam panować całkiem znośna temperatura nawet w upały.

Taki mam plan, a co z tego wyjdzie opowiem jak doświadczę na własnej skórze ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna, że jak dom z dużą bezwładnością przegrzejesz w dzień, to w nocy nie wyrobisz bo będzie oddawał ciepło,

 

Primo, podstawa to przesłona okna, inne metody to jak usuwanie pryszcza za pomocą chemioterapii. Secundo, przy adekwatnej pojemności klimatyzator możesz gonić tylko nocą, kiedy jest tania taryfa i najmniej przeszkadza (np. w salonie). I wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wezmę z f-my kamerę. Tylko po co? Na zewnątrz jest pow. 0stC a jeśli przy -5stC nic kompletnie nie było widać to co mam pokazać?

Czekam na mrozy takie z -20stC przynajmniej przez 12h nocnych i z -10stC za dnia.

Widać. Wszystko widać. Ale jak ustawisz maksymalną rozdzielczość na minimalny zakres temp.

Nie widziałem tych kamer ale niby są takie, które potrafią podzielić 1stC na 10bitów i pokazać różnice o 1/1024.

Tylko po co to do domowych zastosowań?

Będzie bardzo trudno tą stratę ciepła przez sufit dostrzec. 1000 kWh przy suficie o powierzchni 100m2, to 10kWh/m2 co przy 5000 godzin wypada średnia moc 2W/m2. Dlatego prościej jest powiedzieć, że jest to tak mała strata ciepła, że można ją pominąć. Tylko 1000kWh rocznie to bez mała 600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wystarczy dom pasywny o pow. 100m2 (roczne zużycie 1500kWh/rok) pokryć izolacją nakrokwiową (niwelujemy mostki stelażu g-k - 1000kWh/rok), a okna osadzić np. w systemie MOWO (kolejne - 500kWh/rok) i już mamy dom zeroenergetyczny. Jakie to proste! :bash:

Albo ja jestem idiotą, że tego wcześniej nie wiedziałem albo idiotą jest ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nad nieogrzewanym? Tam różnice temp. będą niewielkie to i transmisja energii mikra.

03%2520sufit_zabezp.jpg

 

Czyli całość w ociepleniu, termowizja najczulsza jaka może być nie pokazuje kompletnie nic, z żadnej strony. Może jeszcze za ciepło.

 

Ufffff !!!! Ale przedobrzyłeś. Z trzeciego zdjęcia widać, że dałeś 60 cm piany PUR. Ciekawi mnie koszt 100 m2 takiego sufitu bo jest bardzo pracochłonny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie pracochłonny! Tj. 2 dni po robocie po 4-5h na stelaż (w pojedynkę), do 3 dni we 2 osoby na folię, płyty itd. plus ok. 1 dzień dla jednej osoby na pianowanie. Piany jest 45-50cm. Całość przez to, że praca własna, płyty promo, piana po hurcie a natrysk po znajomości wyszła tanio.

Diabeł tkwi w szczegółach. Widzę, że zrobiłeś wszystko według TB. Tylko strop z sufitem przedobrzyłeś. TB zakładał maksymalnie 50 cm wełny, a Ty przeszedłeś mistrza i dałeś 50 cm PUR, co odpowiada przynajmniej 65 cm wełny mineralnej. Jest to dobrze zrobione, skoro skrzyżowałeś kształtowniki blaszane i zamiast mieć 3cm blachy w ociepleniu masz 6cm. Temat mistrza to "tanie i komfortowe", a taki strop jak u Ciebie tani nie jest i nie będzie. Pisanie, że to w promocji tamto zrobiłem sam a natrysk wykonał znajomy, nie mówi o faktycznych kosztach takiego stropu. Piana PUR jest najdroższa na rynku i najbardziej ciepła, ale ma też i wady. Uważam, że strop o grubości 40cm wypełniony tylko wełną mineralną bez stalowych mostków termicznych, będzie 2x tańszy i prostszy w produkcji oraz spełni zadania domu 0-20 kWh/m2. Ponieważ będziesz ogrzewać bezpośrednio kablami o mocy 55W/m2, to jestem ciekawy wyniku. Na pewno będzie tanio i dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a taki strop jak u Ciebie tani nie jest i nie będzie. P.

 

to może pomożesz koledze i napiszesz przepis na tani strop dla kolegi kszhu?

dasz radę czy to przekracza twoje możliwości?

na pewno dasz radę bo skoro negujesz jego rozwiązanie to w zanadrzu masz swoje - lepsze

czekam z niecierpliwością na informację jak robić sufit podwieszany na jętkach bez zawiesi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no zawiesia będą, ale drewniane... chińskie pałeczki lub patyczki od szaszłyków ;)
Może konopie? Obróbka jest dosyć prosta ale zabiera trochę czasu, no ale dla energooszczędności chyba warto. Najpierw trzeba konopie wysuszyć, potem obić. Moczy się raptem dwa tygodnie a potem mędli. No i wystarczy tylko jeszcze wytrzepać z paździerzy i wyczesać. Już. Można robić kalesony... tj zawiesia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...