Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

a może wreszcie pokusisz się o jakieś konkrety?

jak chcesz zbudować taki dom i zmieścić się w tych pieniądzach?

 

Jeżeli Koszhu wydał na dom 1841 zł/m2, to przy prostszej więźbie dachowej pod bitumik, prostym stropie z konstrukcyjnym podwieszeniem sufitu, prostym osadzeniem okien w ociepleniu, rezygnacji z wylewki podłogowej z kablami oraz grzanych ścian działowych, budowy jednego pionu sanitarno-kuchennego (wspólna ściana), spokojnie nie przekroczę tej sumy. Mało tego, w ramach tej ceny zrealizuję jeszcze odzysk ciepła z zużytej CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"...rezygnacji z wylewki podłogowej z kablami..." - klepisko zrobisz na 30cm styropianu, tak?

 

Już Ci pisałem, że pod gont więźba nie jest tańsza, bo jest konieczne pełne deskowanie (jaki kąt dachu?)

A sufit to się konstrukcyjnie nie podwiesza? Odzysk z cwu, zmywarki, pralki już tu przerabialiśmy, ale do Ciebie nie dociera.

Banialuki piszesz, co jeszcze wymyślisz, żeby się dalej ośmieszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optuję za teorią,że brak wyższej temp. w lecie pod posadzką,spowodował wzrost wilgotności w warstwie izolacji między chudziakiem a szlichtą.W lecie wilgotność średnio 60% a pod chudziakiem zimno.Mimo że w całym domu mam posadzkę epoksydową,to jednak na styku ściany posadzka,jest możliwość przepływu pary wodnej. Myślę że to jest przyczyna wzrostu zapotrzebowania na ciepło. W przyszłym roku od kwietnia ostre grzanie i jeżeli następnej zimy zużycie ciepła wróci do normy,to wszystko będzie jasne.

 

Oświeć nieoświeconego bo nie kumam.

 

Myślę że ta wilgoć do następnego sezonu powinna się unormować bez grzania, więc w następnym nie zużyjesz tyle energii co w tym sezonie.

 

Tak gdybam sobie:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek 105m2 o zapotrzebowaniu 10kWh/m2*rok to przy 160-cio dniowym okresie grzewczym dla średniej delty T=10stC to straty ~6,5kWh/doba. Aby to osiągnąć to przynajmniej przegrody muszą mieć takie parametry:

- podłoga 105m2, U=0,07, strata 1,764kWh,

- ściany 96,875m2, U=0,07, strata 1,6275kWh,

- okna 13,125m2, U=0,4, strata 1,26kWh,

- sufit 105m2, U= 0,07, strata 1,764kWh,

Pochwal się zatem jakie to technologie i za jakie pieniądze chcesz zastosować aby wybudować na gotów dom za 157.500zł?

 

Technologie będą proste ogólnie dostępne na rynku, ale rozwiązania techniczne będą moje. Dzisiaj z prostej sprawy robi się pracę doktorską i zgarnia ciężkie pieniądze, a przydatność tych rozwiązań jest problematyczna. Nie zamierzam wchodzić w ocieplenie ponad 30 cm, ale użycie stali ograniczę do wkrętów i elementów łączących, które są po za warstwą ocieplenia. Pion kuchenno-łazienkowy musi być jeden, a z bojlera CWU do odbiorników w kuchni i łazience odległość nie może być większa niż 1m. To można tylko zrealizować w parterze. Tu są dwie wielkości do spełnienia: cena (najłatwiejsza) i U=0,1 dla ścian i stropu. Mniejszego nie będzie, bo dalsze zyski ciepła są znikome. Pokerową zagrywką będzie ocieplenie fundamentu z zewnątrz 25cm i wewnątrz 10cm oraz podłogi 20cm, bo pod podłogą znajdzie się wymiennik zużytej wody CWU do odzysku ciepła. GWC będzie z zewnątrz i to prawdziwy gruntowy na głębokości 2m z kamieniem. Prosty i wieczny z jedną czerpnią i jednym wyjściem do WM z reku. Rewolucje mnie nie interesują, bo są kosztowne a zyski problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokerową zagrywką będzie ocieplenie fundamentu z zewnątrz 25cm i wewnątrz 10cm

 

od dołu nie ?

 

na płytę mnie nie stać i cały czas chodzi za mną coś takiego:

0_f17e0bf8a7702f5be312e95dffdf870a87dc887f.jpg

 

albo coś takiego, to można zrobić już po budowie,jak będą finanse:

Bez tytułu.jpg

 

pierwsza opcja trochę za mną nie przemawia, ponieważ boję się o pęknięcia na fundamencie, opcja druga, sam nie wiem.

 

Możecie coś podpowiedzieć eksperci od energooszczędności?

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wypisuje tak się kupy nie trzyma, że śmiem twierdzić, że to jest raczej podły troll najprawdopodobniej nasłany przez kogoś aby tylko robić ruch.

Jeżeli Ty wybudowałeś dom za 1840 zł/m2, to mnie trollowi powinno się udać za 1500 zł/m2, bo nigdy nie wpadłbym na pomysł budowy skomplikowanego GWC z ceramiki pod podłogą. Pomyśl spokojnie, jest lato a Ty jeszcze podgrzewasz podłogę. Przychodzi zima Ty ją schładzasz. Przy tak dobrze ocieplonym domu, każda ilość ciepła dostarczona pod podłogę zakłóci jego bilans cieplny. Nic dziwnego, że tłumaczysz zimową zwyżkę ogrzewania mokrymi murami. Czytam forum uważnie, aby takich błędów uniknąć, dlatego wolę dać 20cm pod podłogę i jeszcze niżej osadzić dobrze ocieplony wymiennik zużytej CWU, bo z tego korzyści będą wymierne, podczas gdy pomysł u Ciebie przynosi same straty. Puki co oglądam się za siebie i nikogo nie widzę kto by mnie popierał. Wszyscy są przeciw, więc kto jest trollem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1 to XPS, nic fundamentom się nie stanie pod warunkiem, że to będzie odp. zaprojektowane.

Opcja 2 tak samo kosztowna jak 1 i może być, że bardziej pracochłonna oraz mniej dokładna - po budowie nigdy już nie będziesz chciał tego robić:)

A tak naprawdę zastanów się co i po co chcesz zrobić.

 

XPS 300 wystarczy? (gr.10cm) chudziak pod tym i odpowiednie zbrojenie i chałupa będzie stała bez pęknięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zbieram informacje,co się na da, a co nie do mojego domku, którego w następnym roku będę chciał uzbroić w fundament.

Teren to glina, poziom chciałbym jak najwyżej ze względu na wyżej uniesioną drogę w stosunku do działki.

http://projekty.muratordom.pl/projekt_wlasny-kat,2846,0,0.htm

Twoim zdaniem ławy optymalnie powinny być na jakiej głębokości w takim terenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam koledzy u was z zimą? pewnie tylko w moich okolicach jest biało.

Zima jest na tyle u mnie uporczywa iż można sobie na naturalnej ślizgawce pojeździć.

Co dzień słońce i lekki mróz, a u was szaro, a na bartyckiej cuda cuda ogłaszają :D

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz... ale tylko na naiwność inwestora, który kupi te bajki. 30cm styro do gruntu, ponieważ TB tak "uznał". Żenada

30 cm - to zupełne minimum, by dom był izolowany- natomiast - projektanci w domach o jakich piszę w tym temacie dają 40 -50 cm

Pana interesuje dom jak w temacie? Czy tylko chce Pan Sobie coś udowodnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zabierzemy jedną ścianę, to automatycznie znika "wnętrze" sześcianu więc trudno mówić o jakiejkolwiek izolacji.

 

I co, zdałem? Z tą 1/4 zgadza się Pan?

 

Moze chodzi o okna, ktore maja dac bilans energetyczny przynajmniej na 0? Przy obecnych szkleniach z Ug=0,3 to da sie to osiagnac.

 

Poza tym jesli chodzi o sciane z U=0,07 to czy 40 cm granulatu styropianu badz welny spelni ten warunek?

 

Bo granulat styro jest po 60 zl/m3 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego! Jaką zimą? Ta astronomiczna dopiero od wczoraj a tak naprawdę wiosna. Średnia temp. wysoka, słońca w cholerę, ogrzewania sztucznego mało co.

Jakby kto pytał to meteorolodzy ogłaszają 2013 jednym z najcieplejszych lat (mimo kiepskich pierwszych miesięcy).

tacy wróże co chleb jedzą gie wiedzą.

http://www.yr.no zobacz temperaturę na świcie, np Turcja. Niech ściemy nie puszczają.

od 110 lat w Kairze nie padał śnieg- tej zimy spadł i kogo w konia robią .

U mnie wczoraj było ledwo +3 .. wpół cieniu :D po prostu mamy zimę w bieszczadach :D:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duda rozpaczliwie walczy o utrzymanie na powierzchni:

http://wyborcza.biz/Energia/1,134742,15114594,Dom_samowystarczalny_to_nie_mrzonka.html?biznes=szczecin#BoxBizTxt

Ileż tu mądrości ludowej a najlepsze jest te 200 zł więcej za m2 by było dobrze. Brzęczkowski i Duda są z jednej gliny. Chlapnąć coś a o dowody niech martwią się inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...