Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Oj nieładnie Brzęczkowski nie odpowiadać na pytania.

To może powtórzę:

"Może w tym wątku opiszesz swoje wykształcenie zawodowe - od lat 90-tych. Jakie to studia i specjalności ukończyłeś do czasu zostania wykładowcą. Bo jakoś w innym wątku nie byłeś chętny podzielić się tą tajemną wiedzą. Przedstaw wątek swej kariery akademickiej, bo jakieś wraże typy twierdzą że jakoś tytułów akademickich u ciebie nie ma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zimniejsze nie oznacza niekomfortowe.

 

Co do drugiego to chyba konczy rzeczowa dyskusje, bo skoro ta sciana zbyt dobrze przepuszcza powietrze to jak w domu ze sciana z BK 1W zuzycie na CO mozna miec w granicach 50 KWh/m2?

Nie może mieć. I to niezależnie od ściany, Kotłownie do CO tak mało nie potrafią produkować. Dlatego też nie stosuję się CO w domach izolowanych.

Pan ma jakieś doświadczenia w PN13829?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może mieć. I to niezależnie od ściany, Kotłownie do CO tak mało nie potrafią produkować. Dlatego też nie stosuję się CO w domach izolowanych.

Pan ma jakieś doświadczenia w PN13829?

 

Klego Tomaszu, co mi po normie jak ogladam dom i widze fakture i tak niestety jest.

 

Norma jak kolega sam twierdzi to jedno, a zmienne warunki w przegrodach to drugie. Oszacowanie "ogolnie" wplywu nieszczelnosci na straty jest niemozliwe, w konretnym domu poprzez probe szczelnosci mozna cos zauwazyc, ale w KWh wartosci nie bedzie, bo te warunki sa zmienne podczas sezonu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nieładnie Brzęczkowski nie odpowiadać na pytania.

To może powtórzę:

"Może w tym wątku opiszesz swoje wykształcenie zawodowe - od lat 90-tych. Jakie to studia i specjalności ukończyłeś do czasu zostania wykładowcą. Bo jakoś w innym wątku nie byłeś chętny podzielić się tą tajemną wiedzą. Przedstaw wątek swej kariery akademickiej, bo jakieś wraże typy twierdzą że jakoś tytułów akademickich u ciebie nie ma".

Umiem pisać i czytać, a ze studiów... wyrzucili mnie pod samo koniec z WAT za wiersz. A potem... na studiach nie słyszeli o domach 10-20kWh/m2 rocznie - Pan sobie wyobrazi, że wtedy uczyli by przyklejać styropian za ścianą i fundamentem, lub wentylacje "grawitacyjna" - to tak jakby na WAT uczyli strzelać z łuku !!! Pozdrawiam - i przypomnę - Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - dlatego w temacie izolacji studia na uczelni gdzie są wydziały ogrzewania - mogą tylko szkodzić. Tu granica miedzy wiedzą a niewiedzą jest - ściśle określona - do 30kWh/m2 rocznie - posiada podstawową wiedzę o izolowaniu - powyżej nie posiada podstawowej wiedzy i izolowaniu. I proszę by Pan takie kryteria przejął - kupienie pracy, czy dyplomu nie jest dziś najmniejszym problemem.

 

Jak Pan uważa - profesor Robert Wójcik

Katedra Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli

 

ul. Jana Heweliusza 10, 10-724 Olsztyn

 

tel./fax +48 89 523-38-18

 

e-mail: [email protected]

 

Kierownik - dr hab. inż. Robert Wójcik, prof. UWM

Zna się na izolowaniu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiennik 90% sprawności temperaturowej - TAK. energetycznej - NIE

 

a to różnica energetycznie przy wydajności 100-150m3/h może sięgać nawet 30% przy wymienniku który podałeś.

 

Domy z BK na piórowpust z reguły są mało szczelne - taka technologia.

 

To ocieplenie fundamentów do tanich nie należy.

 

 

Skoro TB założył własny wątek, to rozmawiajmy w nim merytorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klego Tomaszu, co mi po normie jak ogladam dom i widze fakture i tak niestety jest.

 

Norma jak kolega sam twierdzi to jedno, a zmienne warunki w przegrodach to drugie. Oszacowanie "ogolnie" wplywu nieszczelnosci na straty jest niemozliwe, w konretnym domu poprzez probe szczelnosci mozna cos zauwazyc, ale w KWh wartosci nie bedzie, bo te warunki sa zmienne podczas sezonu.

 

Pozdrawiam

 

Nie jestem fanem norm... ale wiem, jak spada opór cieplny gdy przez przegrodę przechodzi powietrze - ( o zawilgoceniu już nie wspominam) -

Tego testu się nie wykonuje z prostego powodu - co powiedzieć inwestorowi ma projektant i wykonawca gdy dom testu nie "zaliczy" ???

Testu szczelności powinni żądać inwestorzy od projektantów i wykonawców, to jest odebranie roboty!!! A jak inwestor ma w d... to co ma zależeć wykonawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to różnica energetycznie przy wydajności 100-150m3/h może sięgać nawet 30% przy wymienniku który podałeś.
Ma Pan te wyniki? Bo testowali ten wymiennik we frapolu i dospelu - i wszędzie ma . - temperaturowa sprawność jest wyższa - mam założone termometry non stop i różnica przy

- 10 st. C temperatury za wymiennikiem i tej wewnątrz sklepu jest do 0.5st.

Domy z BK na piórowpust z reguły są mało szczelne - taka technologia.
Nie chodzi o łączenia! Tylko o materiał! Może być jednolita ściana z bk i testu nie przejdzie - nie utrzyma powietrza przy 40-50Pa. A przy WM nawiewnych czy nawiewno wywiewnych ciśnienie jest wyższe niż kiedyś przy "grawitacyjnej"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gazobeton na spoine pionową. Wykonawca proponował pióro-wpust, ale ze względu na raczej niższą szczelność nie chciałem.

I tak będę musiał poświęcić z weekend lub dwa na wypełnienie fug w ścianach nośnych od zewnątrz :-(

 

Jest jakiś sposób, żeby je czymś pomalować nieprzepuszczalnym albo spryskać? Folia w płynie? Dysperbit?

 

Jeszcze żeby potem się do tej warstwy styropian trzymał...

 

Myślę, że w przpadku betonu komórkowego mikrowentylacja to spory problem. Silikaty bardziej nieprzepuszczalne

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak w dachu - paroizolacja! Fizyka dachu niczym się od ściany nie różni . Poza ruchem powietrza obniżającym opór cieplny jest jeszcze kondensacja pary z dyfuzji . Po co woda w materiale izolacyjnym?

 

Tzn.? Folię paroizolacyjną na ścianę? A czym ją przymocować i jak styropian do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd zdziwienie? Folia przy ścianach murowanych jest tak samo konieczna jak przy szkielecie gdzie jest 15cm wełny i 10 cm styropianu na zewnątrz. Tak samo konieczna jak w dachu. http://www.isover.com/var/isover_com/storage/original/application/bce51a827811bbc0938ff8ad364497a7.pdf

 

Tak to wygląda Kubowicz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB, a jak zachowasz ciągłość izolacji izolując od wewnątrz ? Czy masz zamiar izolować również ścianki wewnętrzne, strop itp. ?

Nie ma czegoś takiego jak nieciągła izolacja - tak architekt nie może projektować. Wszędzie jest zachowana ciągłość . jak nie izolowanie to ścianka z izolacji. Jeżeli ma Pan obawy, lub chce Pan płytę fundamentową pod murem, izolowana z zewnątrz, to chociaż 2 -3 cm wełny i folia lub pianka - by zmniejszyć akumulacje latem - by nie było ruchu powietrza i wilgoci, by poprawić sterowanie zimą. Tak jak to jest np w IZODOM 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...