Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czuję iż wpadłem do budowlanej latryny ! a ten wątek taki właśnie jest !

Mnie ręce opadają.

Gratuluje Koledze Nydarowi iż zasięga wiedzy i dąży do niej ! i każdemu tego życzę.

Otworzyć czachy ! i nie słuchać bzdur, ktoś życie poświęcił aby dana rzecz trzymała się kupy.

Przyjdzie taki chłopek roztropek i zacznie pieprzyć ! o cudach na kiju i jakiś właściwościach magnicnzych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W kwestii taniego domu więc i taniego posadowienia, po analizie z "naukowymi" głowami, płyta raczej odpada.

W zamian za to cała chałupka w wielkim skrócie:

- maksymalnie płytkie i maksymalnie tanie, nie izolowane fundamenty,

- na tym ściana z taniego materiału nie wymagającego elewacji więc kolejna oszczędność (np. http://www.kb-blok.cz/pl/realizacja/domy-rodzinne.shtml),

- izolacja ścian od środka (np. 30cm EPS) bez żadnych siatek, zaciągania tynkiem itd.,

- paroizolacja i nieprzebijająca jej ścianka z płyt GK na stelażu,

- izolacja na gruncie (niech będzie te 30-40cm styro),

- wylewka, raczej z kablami bo nic tańszego i wygodniejszego nie ma,

- lekkie ściany stawiane bezpośrednio na wylewce,

- stropodach.

 

dorzuciłbym jeszcze:

- okna montowane w ścianie - tańszy montaż niż w warstwie izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie zatem można kupić "samochód" w postaci podłogówki Woodtec ze sterownikami w cenie niższej niż cena internetu ?
Jaby sklepy internetowe były najtańsze, sklepy takie jak np. na Bartyckiej nie miałyby po co funkcjonować.

Sklepy internetowe w branży budowlanej są dla ludzi bogatych, nie mających czasu rozejrzeć się. Myśli Pan, ze marketingowcy to idioci?

Opiszę Panu sytuację...

Przychodzi do firmy 100-150 postów dziennie z tekstem - proszę o ofertę na wentylację z odzyskiem ciepła dołączam rzuty.

i teraz co? Co wstawić? Przecież wiadomo, że pytający wysłał takie maile do 20... 30 firm.

Co jest wstawiane:

1- najtańsze gó... bo najprędzej złapie klienta i zarobi na ilości

2-drogie gó... + reklama - bo trafi lepszego klienta i zarobi na marży.

 

Nikt nie wstawi dobrej centrali i kanałów po normalnej cenie - bo nie będzie miał klientów. Są dobre firmy, które mają rywalizację cenowo- jakościową w necie gdzieś, np. norweski Flexit, System air czy KOSS - Sa dobre centrale, które stały się gorsze przez wstawienie ( bez informacji w DTR-ce ) tańszych silników, wymienników - a Pan o tym nic nie wie, bo skąd, jak się nie ogląda!

 

 

Dom czy samochód... niech Pan złoży nowy samochód z części na allegro - zapewniam Pana, że nie wyjdzie ani dobrze ani tanio. Fabryczne rzeczy, montaż seryjny i fachowy - to wyższa jakość i niższa cena. Dlatego płyta fundamentowa z 40 cm styropianem z fabryki domów izolowanych - kosztuje 300zł/m2.

 

A ci co kupują u mnie woodtech itp a potem sprzedają na allegro nie mają niskich cen, bo nikt nie dokłada do interesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno przy mniejszym i większym - ppci. A zastosowanie baterii bezdotykowych z ekonomicznego punktu widzenia jest nie opłacalne. Oszczędności na wodzie nie skompensują nam wydatku na taką baterię. Już prędzej zainwestowałbym w perlatory

Nie pisałem o skompensowaniu, bo nie znam cen wody i ścieków nawet za dwa czy trzy lata. Chodzi mi o "zamiast wydawać na kolektor..."

Koszt dwóch pryszniców dwóch umywalek i baterii kuchennej - jest porównywalny z kolektorem a oszczędności - minimum 3x - ale tu 3x to nie tylko energia ale i woda. Np. u mnie ogrzanie m3 wody pompą ciepła zima 8 zł a sam m3 wody i ścieków 12.90 zł i już zapowiadają po nowym roku 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podajesz przykład ile to potrzeba czasu żeby kablem podgrzać wiadro piasku, a z drugiej strony twierdzisz, że warto grzać płytę fundamentową powietrzem z kolektora ... Bądź przynajmniej konsekwentny w swoich teoriach.
Co innego jest grzanie czegoś co nie jest odizolowane od reszty układu - np grunt, a co innego płyta betonowa. Teksty dotyczyły gromadzenia ciepła słonecznego w murze! Podsunąłem rozwiązanie, które to ciepło przeniesie do wewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nikt nie wstawi dobrej centrali i kanałów po normalnej cenie - bo nie będzie miał klientów. Są dobre firmy, które mają rywalizację cenowo- jakościową w necie gdzieś, np. norweski Flexit, System air czy KOSS - Sa dobre centrale, które stały się gorsze przez wstawienie ( bez informacji w DTR-ce ) tańszych silników, wymienników - a Pan o tym nic nie wie, bo skąd, jak się nie ogląda!

 

Dom czy samochód... niech Pan złoży nowy samochód z części na allegro - zapewniam Pana, że nie wyjdzie ani dobrze ani tanio. Fabryczne rzeczy, montaż seryjny i fachowy - to wyższa jakość i niższa cena. Dlatego płyta fundamentowa z 40 cm styropianem z fabryki domów izolowanych - kosztuje 300zł/m2.

 

Bełkot marketingowy. Ale czego oczekiwać od człowieka, który tylko z tego żyje. Wykup chociaż reklamę na FM. Będzie bardziej przyzwoicie.

 

A ci co kupują u mnie woodtech itp a potem sprzedają na allegro nie mają niskich cen, bo nikt nie dokłada do interesu.

 

Nie "woodtech", tylko "woodtec". Widać ile tego sprzedajesz ... A może zdradzisz po ile u ciebie m2 takiego systemu ?

 

Nie pisałem o skompensowaniu, bo nie znam cen wody i ścieków nawet za dwa czy trzy lata. Chodzi mi o "zamiast wydawać na kolektor..."

Koszt dwóch pryszniców dwóch umywalek i baterii kuchennej - jest porównywalny z kolektorem a oszczędności - minimum 3x - ale tu 3x to nie tylko energia ale i woda. Np. u mnie ogrzanie m3 wody pompą ciepła zima 8 zł a sam m3 wody i ścieków 12.90 zł i już zapowiadają po nowym roku 14.

 

Kolektory słoneczne to ogólnie bardzo wątpliwa inwestycja. Przy zastosowaniu perlatorów o sprawności napowietrzania na poziomie 50%, można pokusić się o ppci z zasobnikiem 2 krotnie mniejszym np. Ariston Nuos Evo 110L za 3,5k brutto na rodzine 4 - osobową.

Co do ceny ścieków, masz bardzo wysoką stawkę. Ja płacę 4zł. Ale ty mieszkasz w Warszawie, to możliwe są takie ceny.

 

Co innego jest grzanie czegoś co nie jest odizolowane od reszty układu - np grunt, a co innego płyta betonowa. Teksty dotyczyły gromadzenia ciepła słonecznego w murze! Podsunąłem rozwiązanie, które to ciepło przeniesie do wewnątrz.

 

Policz to. Potrafisz. Przelicz na złotówki ile odzyskasz energii w stosunku do kwoty inwestycji. Podpowiem to co ty podpowiadasz innym - lepiej kupić pompę ciepła powietrze - powietrze. Prawda ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pary w wentylowanym domu, zwłaszcza zimą nie wiele. Poza tym przyjmij, że paroizolacja jest dobra a nie robiona na chłopski rozum.

Mur narażony na parę po 20 latach się rozleci powiadasz? Dobrze, że w czasach Napoleona o tym nie wiedzieli bo do dziś we Wro stoją domy wtedy budowane. Paroizolacji nie miały:-)

Nydar, co temat, wątek, post to większa bzdura, może czas skończyć?:-)

Nazwa paroizolacja ( coś jak wojskowy chlebak) sugeruje, że chodzi o parę, a sam ruch powietrza w przegrodzie ma duży wpływ na strumień ciepła . To, że nie ma badań, nie znaczy, ze nie ma problemu! Zresztą kto, by u nas badania miał robić? Ci co jeszcze w XXI wieku podają, że izolacja na zewnątrz, za mostkiem termicznym ma sens? Czy gościu, który pisał pracę z przemian wilgotnościowo temperaturowych w przegrodach, napisze, że jego wiedza i praca są zbędne, bo tam nie może być ruchu powietrza i wilgoci? Przecież ludzi, którzy uważają, że coś co zużywa nawet ponad 30kWh/m2 to jeszcze dom - jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste. Jak się policzy całość to taki układ wychodzi i taniej i szybciej.

Ją na papierze porównuję do tego co właśnie zbudowałem i jak przyjmę robociznę 0zł za to co mogę zrobić temi rencami to wychodzi dużo taniej.

 

A jak działówki byś stawiał ? Aby nie było mostka ze ścianą zewnętrzną nie będziesz ich kotwił tylko stawiał do tej 30cm izolacji z EPS'a i wzmacniał stelażem GK z obu stron ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brzmi chińska mądrość ludowa : Lepiej póżno niż wcale ;)

 

 

Witam, jak na osobę wykształconą (tak wpisałeś)... to raczej szału nie robisz. Podaj argumenty, zamiast wyrywać z kontekstu nic nie znaczące zdania. Osoby inteligentne rozmawiają na argumenty - pytanie odpowiedź - i takie tam. Pisałem na priva ... podałem nr telefonu, co brak odwagi? widzę, że zadanie trudnych pytań "Guru od dachów" spowodowało obrazę majestatu. Jeżeli tak przepraszam, ale niestety jak ktoś bzdury pisze to nie mogę milczeć. To nie znaczy, że musicie każdą moją wypowiedź teraz negować typu "jesteś głupi - bo jesteś" przypominam o regulaminie ...

P.S. Jako, że ów autor pisze o nowościach, o których nikt kto ma trochę pojęcia nie słyszał, to napisałem to tu, bo przecież taniej niż z "OSB wiatroizolacyjnego" to już nie będzie, a co do szyderstwa ... to już tak samo się wdarło ... no bo nie da się przejść obojętnie ...

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz to. Potrafisz. Przelicz na złotówki ile odzyskasz energii w stosunku do kwoty inwestycji. Podpowiem to co ty podpowiadasz innym - lepiej kupić pompę ciepła powietrze - powietrze. Prawda ?
Co ma jedno do drugiego?

100 m peszla fi 63mm to 300-400zł. Kaseta na ścianie to maksimum 100zł /m2 wentylatorek...

- Jeszcze raz zaznaczam - to taki pomysł dla majsterkowiczów, dla tych co maja kasę i czas, by samemu budować. kolektor_zdz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do paroizolacji a do niej ścianki GK ścian zewnętrznych.

 

OK.

 

Coraz bardziej zaciekawia mnie taka realizacja. Kiedyś nydar pisał o posadowieniu ścian zewnętrznych od razu na płytko wylanej ławie fundamentowej. Tak kiedyś budowano stodoły/obory. ;) Czy nie ma w takim przypadku obawy o uszkodzenie ławy fundamentowej wysadzinami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można coś więcej? Gdzie to można zamówić, jakiś link? Rozumiem, że na XPS i z podejściami, przepustami, itp.

Pozdrawiam.

Przecież dom z fabryki nigdy nie będzie tak drogi jak własna dłubanina - fabryka ma inne ceny na styropian, beton, zbrojenie itp! Przecież jak się podpisuje umowę na dostawę np 10000m3 miesięcznie - to i negocjuje się cenę nawet 50 % taniej niż na allegrach.!

Domy izolowane muszą być bardzo szczelne - dopasowane - Jak ktoś bogatszy to może sobie składać.

 

To jak z samochodem - nigdy składak nie wyjdzie tak dobrze jak fabryczny i tak tanio - co nie znaczy, że nie doceniam hobbystów składających np. stare modele samochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sieci w swojej okolicy. Ja znalazłem za 230 na gotów więc te 300 może być realne. Ale to i tak za drogo moim zdaniem za posadowienie domu.

XPS 0,4m3 to średnio 180zł na m2, a gdzie beton i zbrojenie? Wątek płyty czytam, więc stąd moje zdziwienie.

W Wielkopolsce nie trafiłem na firmę, a większość olewa i nie dotyka płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dom z fabryki nigdy nie będzie tak drogi jak własna dłubanina - fabryka ma inne ceny na styropian, beton, zbrojenie itp! Przecież jak się podpisuje umowę na dostawę np 10000m3 miesięcznie - to i negocjuje się cenę nawet 50 % taniej niż na allegrach.!

A gdzie ta tania fabryka? W Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ta tania fabryka? W Polsce?

Są zapewne różne. Tak naprawdę projektanci domów izolowanych - załatwiają sprawy kompleksowo - projekt + dostawa + nadzór budowlany . Nikt potem nie będzie zwalał na innego. Ja mam umowę z projektantem i wchodzę w stan surowy. Dostaje "rzuty" - ponieważ było zainteresowanie, to spytałem się o ceny. Dostałem zgodę na publikacje, to je podałem:

 

Na przykładzie domu 168m2 użytkowej powierzchni

Dom zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych patent WIPO ST 10/C PL 403687). Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego: płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm

Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS 100gr 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS 100 grubości 12 cm. 300zł/m2

Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna

Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk 310 zł/m2 pięrto 330zł/m2

Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk

Strop między parterem a poddaszem użytkowym – obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna . Ścianki konstrukcyjne 130zł /m2 nie konstrukcyjne 110złm2

Strop nad parterem 253 zł/m2

Strop nad piętrem 233zł/m2

Połać dachowa – konstrukcja dachu – krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm

Przestrzeń między krokwiami – wypełnia styropian EPS 70 grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS 70 grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty – i dachówka bitumiczna – 353zł/m2

Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK

To wszystko.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Tomasz Brzęczkowski, mam pytanko do Pana jeśli można:

cyt:"... Ścianki konstrukcyjne 130zł /m2 nie konstrukcyjne 110złm2, Strop nad parterem 253 zł/m2, Strop nad piętrem 233zł/m2..."

skąd te ceny i co zawierają?

cyt:"... Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm..." skąd lub gdzie znajdzie Pan lite drewno w klasie C30 z dokumentacją (tzn., że ktoś się pod tym podpisze) - proszę zapytać projektanta ...

Nie twierdzę, że to nie jest możliwe, ale może być droższe od drewna klejonego i to znacznie ...

, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...