Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może być stelaż drewniany A nawet jak się stelaż z blaszanych profili robi, to nie do samej ściany - jak tu

 

Panie Tomaszu. Wszędzie Pan pisze, że izolacja zaczyna się od 30cm, a ja tam widzę izolację wewnętrzną 10cm. Po za tym okna osadzone w murze nośnym z izolacją od wewnątrz, mogą mieć przekroczony punkt rosy przy minusowych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jeżeli by wyjść z Pańskiego założenia każdy powinien jeżdzić autem hybrydowym za kilkaset tysięcy złotych , jeżdzi Pan takim?, nie? , dlaczego? napęd hybrydowy ma sens i powinno sie wydać na niego tyle ile możemy.
Z tym, ze w tym przypadku jest trochę inaczej. Tu nowoczesne auto z hybrydą jest tańsze od starego gaźnikowca. Dlatego trudno pisać o zwrocie inwestycji.

Precyzyjny punktowy system ogrzewania - jest tańszy od starego centralnego więcej niż różnica w zrobieniu skutecznej izolacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu. Wszędzie Pan pisze, że izolacja zaczyna się od 30cm, a ja tam widzę izolację wewnętrzną 10cm. Po za tym okna osadzone w murze nośnym z izolacją od wewnątrz, mogą mieć przekroczony punkt rosy przy minusowych temperaturach.

 

To zdjęcia z rewitalizacji .

W nowych domach 30 cm to minimum . Należy zacząć od podstaw.

1 - po co jest izolacja termiczna ?

Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania

2 - co to jest - ekonomiczna izolacja termiczna

Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

To proste podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za linka. Jakoś ludziska nie mogą pojąć, że dyfuzja zawsze będzie przebiegała w kierunku ciepło - zimno, a w naszym klimacie nie licząc kilku tygodni zawsze w środku izolacji będzie cieplej niż na zewnątrz. Dlatego też od dłuższego czasu jestem przekonany do płyty fu, która będzie się składała z betonu i izolacji termicznej, bez żadnej hydro czy innej paro izolacji. Te miligramy, które się przecisną, zasilą wody gruntowe, jak fizyka przykała, bez zauważalnych strat.

 

Odważna teoria .Tylko że nie o wodę chodzi a parę wodną.Masz w domu 20-22oC i 40-50% wilgotności ale w lodówce która ma system automatycznego odszraniania i jest połączona ze światem rurką odpływową skroplin, zamontowaną na tylnej ścianie,masz już 7-8oC i 70% .Tak mało bo jest ta rurka i wilgoć z artykułów i wigoci dyfundującej z domu skrapla się na ściance lodówki.Gdyby nie było tej rurki wilgotność była by 100%. Zresztą z tych powodów żywność schnie w lodówce,bo wilgotność mimo,że względna jest wyższa,to bezwzględna jest niższa.

Wracając do posadzki .Przy temp. 7-8 oC pod izolacją jaka jest wilgotność? Przecież ta izolacja połączona jest z atmosferą domu poprzez ceramiczne czy silikatowe ściany i dylatacje posadzki przy ścianach.

Skoro materiał ceramiczny o wadze 200kg/m3 przy nasyceniu parą wodną powyżej 70% zwiększa lambdę 0 20% a materiał 100kg/m3 zwiększa lambdę o 60%,to oznacza,że nie jest istotny sam materiał z którego wykonana jest izolacja a ilość wolnych przestrzeni w porach.

I teraz pytanie. Czy w tych porach jest powietrze czy para wodna.

Rozumiem ,że nie podlega wątpliwości fakt,że styropian trzymany w atmosferze 70-80% wilgotności, też ma taką wilgotność w swoich wolnych przestrzeniach.

A styropian to 20kg/m3.Reszta to powietrze,lub może być para wodna.

Dla tego uważam,że wilgotność względna atmosfery wypełniającej styropian ma wpływ na jego lambdę.To z kolei tłumaczy ,dlaczego pod posadzką przy 20cm styropianu nie mamy 5oC jak pokazuje byle kalkulatorek a ok. 120C. Ta temp. świadczy o tym,że pod styropianem nie ma kondensatu wody ale jest atmosfera o wilgotnośći powyżej 70%. Oczywiście nie w całym przekroju izolacji tylko proporcjonalnie do temp. w danym pkt. przekroju. W warstwie np. 20 cm pod posadzką będzie 40-50% ale przy chudziaku powyżej 70-80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szanowny Panie - Pan przeczyta poprzedni post - zrozumie Pan dlaczego "ciepłownicy" - w tym autor przytaczanogo przez Pana tekstu, nie zna się na temacie.

Tyle tytułem oszczędności. Ale przecież wentylacja mechaniczna zużywa prąd. Przyjmując, że jest to 50 W przez cały rok, wychodzi 438 kWh.
Weźmy najmniejszą domową wentylację - dwie łazienki i kuchnia elektryczna - 130 m3/h

- zużycie zależnie od instalacji - 15-18Wprzy 130m3/h 170 x 24 =4080 x .0.018= 74kWh x 0.53zł = 39!!!! nie 250!!!

 

obliczyłem, że dla wentylacji grawitacyjnej na ogrzanie powietrza ten budynek zużyje ok. 2 670 kWh
Nie potrzeba wiele liczyć - ogrzanie od temperatury 0 st. C do +20- tu, to 4080kWh - odzysk - to 90%. czyli ponad 3500kWh

 

Koszt instalacji wentylacji mechanicznej może łatwo przekroczyć 20 000 PLN.

Koszt bardzo dobrej centrali i dystrybucji na dom to 7000 do 12000zł ( domy od 80do 250m2

 

okres zwrotu z takiej inwestycji sięgałby ponad 90 lat.
Autor strony, uważa, ze wentylacja grawitacyjna jest za darmo !!! Ja też mogę napisać : wentylacja grawitacyjna może kosztować 20 000zł -

Ile kosztuję konały pionowe i nawiewniki okienne ! Rekuperacji w wentylacji jest 160euro - tyle kosztuje wymiennik - reszta to konieczna wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... ja, jako ten głupi ociepliłem chałupę od zewnątrz. Fizyki budowli się nie uczyłem... cóż, myślę że takich jak ja więcej jest. Nie policzę bo nie potrafię. Potrafię jednakże policzyć pieniążki wydane na sezon grzewczy, to nie takie trudne. Przed i po ociepleniu... Mimo licznych mostków (jak było -30 z klamki kapała woda!:yes:) chyba nie będę tej prosto i oczywiście niepoprawnie przyklejonej od zewnątrz izolacji zdzierał.

 

Zapewne tez zainwestował Pan w centralne i ma Pan dom nieizolowany - czyli zużycie ponad 30kWh/m2 -

Co do fizyki - warto się zapoznać z definicjami, które wykluczają przyklejanie izolacji za murem na fundamencie

A co do samokrytycyzmu... Brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - Pan przeczyta poprzedni post - zrozumie Pan dlaczego "ciepłownicy" - w tym autor przytaczanogo przez Pana tekstu, nie zna się na temacie.

 

Czy kojarzysz autora tego artykułu ? :) Czy sądzisz, że ten człowiek nie zna się na ekologii, ekonomii ? ;)

Poza tym, wrzuciłem ten artykuł, aby "nie zorientowani w temacie" potrafili wyważyć inwestycję. Stąd należy wybierać reku z wentylatorami o niskim poborze o jakich piszesz:

Weźmy najmniejszą domową wentylację - dwie łazienki i kuchnia elektryczna - 130 m3/h

- zużycie zależnie od instalacji - 15-18Wprzy 130m3/h 170 x 24 =4080 x .0.018= 74kWh x 0.53zł = 39!!!! nie 250!!!

 

 

Nie potrzeba wiele liczyć - ogrzanie od temperatury 0 st. C do +20- tu, to 4080kWh - odzysk - to 90%. czyli ponad 3500kWh

 

Błąd! Do liczenia energii odzyskanej przez reku bierze się średnią temp. w okresie grzewczym ! A ta nie wynosi 0oC tylko ok. 8oC ! A przy zastosowaniu GWC jeszcze więcej.

No i właśnie. Do kosztów inwestycji i eksploatacji centrali wentylacyjnej dolicz koszty grzania grzałką lub budowę GWC !

 

Koszt bardzo dobrej centrali i dystrybucji na dom to 7000 do 12000zł ( domy od 80do 250m2

 

To i tak za dużo ... Można zdecydowanie taniej. Wtedy jest szansa, że będzie się opłacało (zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat).

 

Autor strony, uważa, ze wentylacja grawitacyjna jest za darmo !!! Ja też mogę napisać : wentylacja grawitacyjna może kosztować 20 000zł -

Ile kosztuję konały pionowe i nawiewniki okienne ! Rekuperacji w wentylacji jest 160euro - tyle kosztuje wymiennik - reszta to konieczna wentylacja

 

Jeśli ktoś pokiwa się nad tematem, a nie ulegnie marketingowym sloganom to zrobi sprawną wentylację z odzyskiem ciepła za 2000zł bez budowy kominów.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile masz styropian, to po co? Styropian ma duży opór dyfuzyjny, co znaczy, że bardzo trudno tę parę w ten styropian wcisnąć. Ale jeśli już coś jej wciśniesz, to una się nie zatrzyma na środku i nie pozostanie na wsze czasy, tylko sobie grzecznie uleci na zewnątrz. O ile w kierunku na zewnątrz masz coraz mniejszy opór, wszystko musi być w porządku. Problem zupełnie marginalny i pomijalny.

 

Po 6 latach - 20 cm styropianu ( 15kg/m3) za suporexem -próbki 100cm3 ważyły 4 g a pod koniec 7 g.

Styropian chłonie wodę z kondensacji dyfuzji pary, ale jej nie oddaje - procesu w druga stronę, nawet róznicy ciśnień - nie ma - z "oddychania" tak naprawdę jest tylko "wdech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd! Do liczenia energii odzyskanej przez reku bierze się średnią temp. w okresie grzewczym ! A ta nie wynosi 0oC tylko ok. 8oC ! A przy zastosowaniu GWC jeszcze więcej.

No i właśnie. Do kosztów inwestycji i eksploatacji centrali wentylacyjnej dolicz koszty grzania grzałką lub budowę GWC !

Nie robię gwc i nie grzeje grzałką - nie liczyłem też - tylko podałem kWh z licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak za dużo ... Można zdecydowanie taniej. Wtedy jest szansa, że będzie się opłacało (zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat)
Podałem ceny z najlepszymi urządzeniami i z VAT 23%

Zapewniam Pana, ze prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna w domu parter czy parter + użytkowse poddasze jest droższa .lub w podobnej cenie.

 

Czy zna Pan temat wątku? Nie da się bez odzysku ciepła zrobić domu izolowanego. O czym wiec dyskutować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 6 latach - 20 cm styropianu ( 15kg/m3) za suporexem -próbki 100cm3 ważyły 4 g a pod koniec 7 g.

Styropian chłonie wodę z kondensacji dyfuzji pary, ale jej nie oddaje - procesu w druga stronę, nawet róznicy ciśnień - nie ma - z "oddychania" tak naprawdę jest tylko "wdech"

 

Może ustalić się w dłuższym okresie czasu stan równowagi ale nigdy nie może powstać sytuacja że dyfuzja jest tylko w jedną stronę. Zawsze w którymś momencie powstanie sytuacja że ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w izolacji będzie wyższe niż w domu czy na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tez zainwestował Pan w centralne i ma Pan dom nieizolowany - czyli zużycie ponad 30kWh/m2 -

Co do fizyki - warto się zapoznać z definicjami, które wykluczają przyklejanie izolacji za murem na fundamencie

A co do samokrytycyzmu... Brawo.

 

Ano widzisz... stać mnie na samokrytycyzm... w tym wieku. W przeciwieństwie do Ciebie.

Tyle z tego, że na mnie nikt psów nie wiesza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej próbujecie wlać coś w to dziurawe wiadro nazywane Brzęczkowskim?

 

To dla dobra "nowych", żeby nie wdepnęli ;)

 

Doskonale kojarzę Pana Krzysztofa

Korespondowałem z Nim nawet. Pisał, ze nie jest zainteresowany tematyka tego wątku.

 

Nie dziwię się, skoro wątek jest wypaczony przez twoje herezyjne teorie.

 

Nie robię gwc i nie grzeje grzałką

 

To co robisz jak requ zamarza ? Wyłączasz ?

 

- nie liczyłem też - tylko podałem kWh z licznika.

 

To daj licznik do legalizacji, bo Cię oszukuje.

 

Podałem ceny z najlepszymi urządzeniami i z VAT 23%

Zapewniam Pana, ze prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna w domu parter czy parter + użytkowse poddasze jest droższa .lub w podobnej cenie.

 

E tam :)

 

Czy zna Pan temat wątku? Nie da się bez odzysku ciepła zrobić domu izolowanego. O czym wiec dyskutować?

 

Znam.

Nie wiem czy się da czy nie. Nie w tym rzecz.

Dyskutować o rozsądnym podejściu do tematu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz... stać mnie na samokrytycyzm... w tym wieku. W przeciwieństwie do Ciebie.

Tyle z tego, że na mnie nikt psów nie wiesza....

To chyba normalne, ze absolwenci uczelni w których jeszcze w XXI wieku są instytuty ciepłownictwa - wieszają na mnie psy. Przecie ciepłownictwo z natury jest wrogiem izolowania. Jeżeli ktoś nie zna podstaw fizyki i np przyklei styropian na zewnątrz - to bardzo mnie cieszy jak wiesza psy na mnie - znaczy zrozumiał, powoli dociera do niego, ze to głupota - to normalna reakcja kogoś kto nie chce lub już nie może przyznać się do błędu.

Przecież przyklejanie styropianu za betonem komórkowym na fundamencie jest tak skrajną głupotą i brakiem wiedzy, że to aż wstyd komentować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się da czy nie. Nie w tym rzecz.
Ja wiem, Mało tego to jest proste i tanie.

wiadomo, że przeciwnikami domów 0-20kWh/m2 będą producenci, sprzedawcy i monterzy ogrzewania absolwenci politechnik gdzie jeszcze o ogrzewaniu się uczy... Dlatego należy robić odwrotnie niż oni radzą.

Fizyka budowli jest w tym temacie bardzo prosta - to tak naprawdę jedna definicja - współczynnik przewodzenia ciepła.

Rolą izolacji jest pozbycie sie z budownictwa ogrzewania - Pan zobaczy - co robią Pan Henryk Kowalski czy Andrzej Sołtys - domy zero to dla nich zęby w ścianę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolą izolacji jest pozbycie sie z budownictwa ogrzewania - Pan zobaczy - co robią Pan Henryk Kowalski czy Andrzej Sołtys - domy zero to dla nich zęby w ścianę!

 

Czasami przejawiasz zdolności do logicznego rozumowania, więc zapytam:

Czy zdajesz sobie sprawę, że to co napisałeś (pogrubione) jest ekonomicznie nie uzasadnione lub kolokwialnie nieopłacalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...