Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Może ustalić się w dłuższym okresie czasu stan równowagi ale nigdy nie może powstać sytuacja że dyfuzja jest tylko w jedną stronę. Zawsze w którymś momencie powstanie sytuacja że ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w izolacji będzie wyższe niż w domu czy na zewnątrz.

Ale tak nie ma. - Chyba że to nie dom a chłodnia. Poza tym w domu wilgoć jest produkowana non stop. Niestety ten proces jest tylko w jedna stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czasami przejawiasz zdolności do logicznego rozumowania, więc zapytam:

Czy zdajesz sobie sprawę, że to co napisałeś (pogrubione) jest ekonomicznie nie uzasadnione lub kolokwialnie nieopłacalne ?

 

To obniża koszty budowy - więc dlaczego ma być nieekonomiczne, a jak już o logicznym mysleniu... ! Przecież gdyby było ekonomicznie nieopłacalne - tak zaciekle byłoby zwalczane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS nie będzie miał 0,031. Dla 0,036 przy zerowych przejmowania U to odpowiednio 0,17 i 0,12,
ciekawostka .. jeśli będzie nawet inna wyższa niższa lambda to różnica będzie liniowa. Wartości będą większe, mniejsze ale nawet danie lambdy z cegły ... nie zmieni tej różnicy

liczbowo oczywiście większej, inaczej było by jeśli lambda była by różna... dla 20cm inny materiał dla 30cm inny.

 

Z tym, ze w tym przypadku jest trochę inaczej. Tu nowoczesne auto z hybrydą jest tańsze od starego gaźnikowca. Dlatego trudno pisać o zwrocie inwestycji.

Precyzyjny punktowy system ogrzewania - jest tańszy od starego centralnego więcej niż różnica w zrobieniu skutecznej izolacji .

Widzisz Pan, jak byś Pan liczył to byś Pan wiedział iż dom może być bez ogrzewania ... łapie zyski ... produkty uboczne z CWU itp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obniża koszty budowy - więc dlaczego ma być nieekonomiczne, a jak już o logicznym mysleniu... ! Przecież gdyby było ekonomicznie nieopłacalne - tak zaciekle byłoby zwalczane?

 

Nikt nie zwalcza. To twoja paranoja, obsesja na tym punkcie.

Ludzie starają się uzmysłowić, że to co wygadujesz to tylko wytwór twojej nieograniczonej wyobraźni, w której nie ma reguł, nie ma zasad i przede wszystkim zero ograniczeń w błogiej twórczości. U nas na ziemi jest trochę inaczej. Za izolację się płaci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, Mało tego to jest proste i tanie.

wiadomo, że przeciwnikami domów 0-20kWh/m2 będą producenci, sprzedawcy i monterzy ogrzewania absolwenci politechnik gdzie jeszcze o ogrzewaniu się uczy... Dlatego należy robić odwrotnie niż oni radzą.

Fizyka budowli jest w tym temacie bardzo prosta - to tak naprawdę jedna definicja - współczynnik przewodzenia ciepła.

Rolą izolacji jest pozbycie sie z budownictwa ogrzewania - Pan zobaczy - co robią Pan Henryk Kowalski czy Andrzej Sołtys - domy zero to dla nich zęby w ścianę!

 

Dziękuję za zatroskonie o moją niepewną przyszłość, ale Pana obawy są na wyrost. Sądze ze nie dozyje Pan czasów wyłacznego budownictwa szkieletowego i powszechnego zarabiania na sprzedaży energii.

Pan jest wszakze sprzedawcą ogrzewania i czuje sie Pan w tej podwojnej roli dobrze?, jak mozna sprzedac ogrzewanie nie zaleznie do jakiego domu (o samych izolwanych zapomnijmy) to dobrze bo interes sie kręci, jak występując na forum w roli przeciwnika ogrzewania to tez dobrze bo sie kreuje apostołem izolacji (działanie i lobbowanie na rzecz producentów i sprzedawców izolacji to mały nie znaczący szczegół). I zrobiła sie nam taka izolowana dwójca, jedna, a jakby dwie rózne osoby.

O popieraniu oszustów projektantów domów niby izolowanych juz nie wspomnę, ale jak widac udział w takiej oszukanczej spólce bardzo sie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak nie ma. - Chyba że to nie dom a chłodnia. Poza tym w domu wilgoć jest produkowana non stop. Niestety ten proces jest tylko w jedna stronę.

 

Abstrachując od pór roku i możliwości nasycenia izolacji

Dzisiaj 21,6 oC i 45% wilg. ,to jest 11,62hPa. Po nasyceniu będzie 25,82hPa ,ale rano przyjdzie słońce i izolacja osiągnie 30oC a powietrze zewnętrzne osiągnie 40% bo przyszedł wyż. W którą stronę nastąpi przepływ pary wodnej?.Wiosna jest takim ciekawym okresem .Zimą często się zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zwalcza. To twoja paranoja, obsesja na tym punkcie.

Ludzie starają się uzmysłowić, że to co wygadujesz to tylko wytwór twojej nieograniczonej wyobraźni, w której nie ma reguł, nie ma zasad i przede wszystkim zero ograniczeń w błogiej twórczości. U nas na ziemi jest trochę inaczej. Za izolację się płaci ;)

Pisanie, że to co robię od 23 lat to paranoja - jest zwalczaniem . Przecież inwestorów niezadowolonych nie ma.

Pan uważa, że na tym wątku piszą ci co się chcą coś dowiedzieć ?

 

Przecież domy izolowane to prosta sprawa - gdzie Pan widzi paranoje - konkretnie?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Domy izolowane" to tak prosta sprawa, że nawet projektu nikt nie zobaczył, bo nie ma co projektować- tym się wystarczy zajmować;)

 

Izolujemy i dajemy zarobić producentom ociepleń, ogrzewamy(reku i kable) i dajemy zarobić "ogrzewnikom" i.. Brzęcząca kasa wpada do kieszeni;)

Każdy sposób zarabiania jest dobry, ale dorabianie do tego... hmmm pokrętnej ideologii ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ale też jest non stop usuwana a styropian (nie pokryty niczym paroszczelnym) non stop wilgoć oddaje szybko i sprawnie - polecam zapoznać się z procesem produkcji (spienianie parą wodną) i sezonowania styropianu.
Badał Pan to? Ja z ciekawości, ( ponieważ po 6 latach robierałem "dom modelowy"), zostawiłem sobie kawałek styropianu ważący prawi 5 x tyle co powinien (70kg/m3) - leżał latem pod dachem przez 3 miesiące i... ważył dalej tyle samo tylko pokrył sie zielonym nalotem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się stwierdzenie kol.TB ,,dom bez odzysku ciepła jest domem nie izolowanym."

Czyli jak dam wg. wskazań TB w posadzkę 40 ,w ściany po 30 i w dach 40cm izolacji ,to i tak nie będę miał domu izolowanego.

A ja myślałem ,że izolacja to jedno i ma swoje zadanie a odzysk ciepła to drugie .Młody jestem to się uczę.Ale czy to prawidłowa terminologia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Domy izolowane" to tak prosta sprawa, że nawet projektu nikt nie zobaczył, bo nie ma co projektować- tym się wystarczy zajmować;)

 

Izolujemy i dajemy zarobić producentom ociepleń, ogrzewamy(reku i kable) i dajemy zarobić "ogrzewnikom" i.. Brzęcząca kasa wpada do kieszeni;)

Każdy sposób zarabiania jest dobry, ale dorabianie do tego... hmmm pokrętnej ideologii ?!

Po projekt to nie do mnie - tylko do architekta . Cieszę się, że napisał Pan o zarabianiu, bo tu większość uważa, że robię to społecznie, czyli nie instalujemy ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się stwierdzenie kol.TB ,,dom bez odzysku ciepła jest domem nie izolowanym."

Czyli jak dam wg. wskazań TB w posadzkę 40 ,w ściany po 30 i w dach 40cm izolacji ,to i tak nie będę miał domu izolowanego.

A ja myślałem ,że izolacja to jedno i ma swoje zadanie a odzysk ciepła to drugie .Młody jestem to się uczę.Ale czy to prawidłowa terminologia?

 

Gdzie pan takie stwierdzenie znalazł ? Cudzysłów sugerowałby cytat . Trochę Pan przesadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie to za duże słowo ale robiłem "w styropianie" zawodowo i prywatnie przy budowiach więc co nie co widziałem.

Nie twierdzę, że w każdych warunkach EPS będzie tak samo się zachowywał ale w warunkach standardowych dla budownictwa jest bardzo wdzięcznym materiałem o chyba najlepszej relacji jakość/cena.

Mimo wszystko - paroizolacja jest tak niedroga, że ryzykowanie - czy chłonie i oddaje czy chłonie i nie oddaje - nie ma sensu. A i tak - jak nawet chłonie i oddaje - to chłonie w sezonie grzewczym a oddaje po - więc osłabiamy opór cieplny wtedy kiedy jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo! Są Nawet biura czy projektanci domów izolowanych podsyłają mi inwestorów. mało firm robi instalacje w domach 0-20kWh/m2 rocznie .

 

Jak projektant moze wykonac projekt domu izolowanego nie wykonując obliczeń, kazdy projekt powinien zawierac obliczenia konstrukcyjne, cieplne i ostatnio analize ekonomiczną róznych nosników energii. Wszystko to wymaga obliczeń, obliczen których wg TB wykonac sie nie da. Projektant ma dwa wyjscia, pierwsze, w projekcie zamiescic adnotację ze sie nie da policzyć bo tak stwierdził TB, lub drugie, wpisać jakiekolwiek obliczenia zakładajac z góry ze nie da sie ich zweryfikowac bo takich obliczeń nie da sie wykonać. Pierwsze rozwiązanie na razie nie przejdzie gdyz starostwa nie mają wytycznych aby weryfikować składane projekty wedle zgodnosci z zaleceniami TB, drugie rozwiazanie jest powszechnie stosowane, gdyz przez 25 lat zajmowania sie TB domami izolowanymi powstało ok 5000 takich domów i kazdy z nich musiał miec projekt. Oszukuje projektant, oszukuje wykonawca, inwestor płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że tej pary w prawidłowo wentylowanym domu jest jak na lekarstwo.

I tak naprawdę tego jak oddaje ani jak ta wilgoć na niego wpływa chyba nikt profesjonalnie nie zbadał. A jednak izoluje bardzo dobrze bez względu na warunki w jakich się znajduje.

Mam u siebie na strychu celowo wybudowane ze styropianu właśnie coś na kształt "komory klimatycznej" - na czymś trzeba robić doświadczenia jak chce się jeszcze w życiu czegoś dowiedzieć i coś wybudować. Teraz wewnątrz ok 15stC, wilgotność prawie 100%, duże nadciśnienie (rekuperator w środku), część styropianu zwykłego (lambda 0,04), część grafitowego (lambda 0,031), część zaciągnięta siatką z klejem, część nie. Najmniejszą szparą potrafi woda lać się litrami przy obecnych temperaturach ale styropian na zewnątrz ma temp. zbliżoną do temp. otoczenia.

Z ciekawości jutro obfotografuję termowizją i pokażę bo widzę, że jakieś szaleństwo z tym styropianem się ostatnio tu zrobiło.

Jednak paroizolacja jest powszechna ( poza Polska) - w dachu jakoś nikt nie neguje jej roli - choć jest dokładnie taka sama fizyka.

Ja stwierdził badając styropian JBZ -"Im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...