Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Mówię o militrach już po kondensacji.

 

 

 

W strefie brzegowej po prostu wykropli się tej wody więcej niż na środku domu.

 

Z powyższych rozważań wynika, że warto klimatyzować budynek - obniżamy temp. i wilgotność przez co likwidujemy pkt. rosy pod posadzką ;) A w zimie nie zwiększajmy sztucznie wilgotności w domu żadnymi nawilżaczami - temp. 21oC i 30% daje pkt rosy 3,6oC. Pod posadzką zawsze będzie więcej.

Ot problem rozwiązany ;)

Ech, jaki punkt rosy? Mało pary, wysoka stosunkowo temperatura. Skąd tam punkt rosy? Skąd wiesz, że się cokolwiek wykropli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dalej nie rozumiem. Co ma wspólnego wilgotność w domu z lambdą izolacji? No i o co chodzi z tą temperaturą przegrody niższą o 0,1oC? No i jeszcze raz co to za wartości podstawiłeś we wzorze i jaki to wzór.

 

Z tego co pamiętam to z Fizyki Budowli. Obliczanie temperatury ściany zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to z Fizyki Budowli. Obliczanie temperatury ściany zewnętrznej
Ale co z fizyki budowli? Lambda? Wzór? Nie rozumiem jakie wartości i jaki wzór zastosowałeś dla obliczenia U płyty z izolacją. Skąd też teza o lambdzie zmieniającej się wraz z wilgotnością względna powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak Casanova nie bierze zysków słonecznych przez okna... W domach pasywnych i energooszczędnych nie opłaca się instalować rolet.

Głównie to zyski solarne dla podanego modelu!

I to model nie dla Hiszpanii, tylko dla Poznania. Ekspozycja budynku idealnie południowa, przeszklenie ściany prawie 12m2, ale standardowe okna U=1. Sztuką jest zarządzać tą energią. Równowagę bilansową w przepływach na poziomie 12kWh/m2/rok można uzyskać przy izolacji gruntu U=0,17, więc to nie jest 30cm, raczej 20. Izolacja ścian i stropów U=0,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co z fizyki budowli? Lambda? Wzór? Nie rozumiem jakie wartości i jaki wzór zastosowałeś dla obliczenia U płyty z izolacją. Skąd też teza o lambdzie zmieniającej się wraz z wilgotnością względna powietrza?

 

Jest książka ,,Fizyka Budowli" W książce wzór był na obliczenie temp.przegrody .Jak masz temp.przegrody ,to można go przekształcić i obliczyć U.

Tpw= T1 - U x (T1 + T2) x R

 

Tpw - Temp przegr.wew.

T1 - Temp wewnątrz,T2 -zewnątrz

R - współczynnik dla przegród nieprzeźroczystych 0,167

 

A teza powstała ponieważ zdarza się często iż temp. przegrody zewnętrznej jest inna niż wynikało by z tego wzoru..Wpływ na wynik mają temperatury ,które są mierzalne i U które jest obliczone na podstawie nalepek na izolacji i mat. bud.Jeżeli temp. ściany nie zgadza się z tą teoretyczną,to znaczy że U jest inne niż myślimy.Druga możliwość to to,że TB ma rację i wzory kłamią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam takich wyników. Załóżmy: kafle, beton 20 cm, folia PE, 30 cm EPS. Wewnątrz 20 pod 8oC

 

Masz:

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/?&cid=24alD3IU&d0=1&mid0=2981&d1=0.02&mid1=7&d2=20&mid2=11&d3=0.06&mid3=7&d4=20&mid4=20642&d5=40&mid5=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=20cm+xps+bez+wylewki&time=1377027525

 

folia praktycznie nic nie daje...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień sobie warstwę piasku na 4000mm. To i tak mniejsza temperatura niż pod ziemią bo w tym programie temperatura zewnętrzna to 0 st. Powinno być 8 st. To niewiele zresztą zmienia. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A teza powstała ponieważ zdarza się często iż temp. przegrody zewnętrznej jest inna niż wynikało by z tego wzoru..Wpływ na wynik mają temperatury ,które są mierzalne i U które jest obliczone na podstawie nalepek na izolacji i mat. bud.Jeżeli temp. ściany nie zgadza się z tą teoretyczną,to znaczy że U jest inne niż myślimy.
Albo raczej źle mierzymy. Jest też możliwość, że np parametry styropianu są inne. Tobie jednak U wyszło prawie 10 razy większe niż powinno a na tej podstawie liczysz zużycie energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potwierdzasz te temperatury które podstawiłem do liczenia ( wzór z Fizyki Budowli), to ja mam to w d..pie ile energii zużywasz.Na mojej ścianie przy temp.zewn.7oC mam 0,1oC mniejszą temp. niż temp. wewnętrzna,przy 30cm izolacji.Albo kłamiesz albo TB ma rację i Fizyka Budowli nic nie warta.

Z drugiej strony mur 50cm z cegły pokazuje podobną różnicę temp.co u ciebie z 30cm izolacji w posadzce.

 

A mieszkasz ty już tam ,czy okazjonalnie grzejesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień sobie warstwę piasku na 4000mm. To i tak mniejsza temperatura niż pod ziemią bo w tym programie temperatura zewnętrzna to 0 st. Powinno być 8 st. To niewiele zresztą zmienia.

 

Dodanie piasku to przekłamanie wyniku. Program taktuje piasek jako izolator, czyli tak jakbyś go nasypał nad płytę fundamentową. Ja u siebie mam piasek na całej działce do głębokości 4m (wody gruntowych brak), a może i głębiej. Czy to oznacza że mam tyle wpisać do programu? Wtedy dopiero głupoty wyjdą. Okazuje się, że wystarczy 8cm EPS'a i mam pasywną podłogę ;)

 

Pokażesz może w końcu dane dotyczące relacji zawilgocenia EPS-a i jego przewodnictwa?

 

Proszę ;)

http://www.finnfoam.pl/index.php?action=article-getImage&article-imageId=8857

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumany problem?

To zmierz drogi kolego temp wierzchniej warstwy podłogi (takiej z kaflami) .Jeżeli masz 30cm izolacji a różnica temp powietrza we wnętrzu jest wyższa niż posadzki o 0,1oC, to znaczy że lambda napisana na opakowaniu styropianu nie jest taka jak masz w podłodze.

nydar zajrzyj do normy to dowiesz się w jakich parametrach lambda ma określony parametr. Jeśli warunki się zmienią to normalne że lambda może również. Czyli prosta metoda podaj warunki ( zmierzone organoleptyczne) i otrzymasz wynik.A jak Ci się nie chce mierzyć to wrzuć na luz i daj wszystkim święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...