Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spokojnie, wentylacja będzie, nie chciałem rysować bo zagęściłby się strasznie ten rysunek. A co do wentylacji to mam taki plan, żeby zrobić go z rury drenarskiej ale to nie w tym wątku o piwnicy chcę pisać.

Nie chodzi o wentylację domu a fundamentu. wentylacja f.jpg

Tu ma Pan instrukcję

http://www.isola.no/assets/Norway/Installation%20instruction/PlatonXtra_montering.pdf

Oraz certyfikat - jak się izoluje fundament

http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwnica projekt.jpg

Kolejne pytanie :

Na podłodze dał Pan paroizolację - dlaczego nie ma jej na ścianie? Przecież różnica temperatur jest znacznie większa! Poza tym, że sam ruch powietrza przez przegrodę zmniejsza jej skuteczność, to kondensacja pary z dyfuzji będzie występowała na 100% przy tej grubości izolacji jaką Pan planuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg pana zdjęcia załączonego i linków wynika, ze wentylacja unosi się ku górze a jak pan pewnie zauważył u mnie chciałbym aby zrobić termos szczelny z zewnątrz, zostawić tylko niezaizolowaną podłogę i chciałbym w tym kierunku zmierzać bo dla mnie/ dla utrzymania stałej niskiej temp. we wewnątrz piwnicy to dość istotny a nawet priorytetowy szczegół...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]233656[/ATTACH]

Kolejne pytanie :

Na podłodze dał Pan paroizolację - dlaczego nie ma jej na ścianie? Przecież różnica temperatur jest znacznie większa! Poza tym, że sam ruch powietrza przez przegrodę zmniejsza jej skuteczność, to kondensacja pary z dyfuzji będzie występowała na 100% przy tej grubości izolacji jaką Pan planuje.

 

1.Na podłodze nie narysowałem poroizolacji choć będzie,

2.A na ścianie narysowałem..

Przecież różnica temperatur jest znacznie większa!

3.O jakiej różnicy pan pisze? Między czy a czym?

Poza tym, że sam ruch powietrza przez przegrodę zmniejsza jej skuteczność

4. O jaką przegrodę panu chodzi?

to kondensacja pary z dyfuzji będzie występowała na 100% przy tej grubości izolacji jaką Pan planuje.

5.Nie wiem o co chodzi i co pan do mnie rozmawia......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg pana zdjęcia załączonego i linków wynika, ze wentylacja unosi się ku górze a jak pan pewnie zauważył u mnie chciałbym aby zrobić termos szczelny z zewnątrz, zostawić tylko niezaizolowaną podłogę i chciałbym w tym kierunku zmierzać bo dla mnie/ dla utrzymania stałej niskiej temp. we wewnątrz piwnicy to dość istotny a nawet priorytetowy szczegół...

Może opiszę...

Jeżeli piwnica nie jest ogrzewana ( poza grzaniem przez grunt ( na tej głębokości około +4 st.C) a dom jest od niej odizolowany - rozpatrzmy sama piwnicę.

Termicznie - ławy, dół fundamentu będą miały + 4 st.C, wyżej będzie coraz chłodniej - folia kubełkowa na zewnątrz http://www.isola.no/assets/Norway/Brochure/XtraGrunnmur2013.pdf nie wpuści wody z gruntu, ale wypuści wodę z fundamentu ( technologiczną i w kondensacji dyfuzji pary) . Proszę zauważyć, że powietrze w szczelinie wentylacyjne na dole ( przy ławie ) będzie cieplejsze, bo grzane od ławy, będzie więc się unosić grzej ac i susząc fundament. By ten proces był jak najbardziej skuteczny - można dać od zewnątrz styropian - by ciepłe powietrze (+ 4-5 st.C ) dochodziło jak najwyżej fundamentu. Góra folii powinna być zakończona specjalna listwą - Folie do hydroizolacji fundamentu należy kupować KOMPLETNE! Do kompletu należą listwy, uszczelnienia dolne, boczne gwoździe http://www.isola.no/produkter/grunn/grunnmursplater-2/platon-xtra-grunnmursplate-2/new-relatedpagestab/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Na podłodze nie narysowałem poroizolacji choć będzie,

2.A na ścianie narysowałem..

 

3.O jakiej różnicy pan pisze? Między czy a czym?

 

4. O jaką przegrodę panu chodzi?

 

5.Nie wiem o co chodzi i co pan do mnie rozmawia......

Paroizolacja od wewnątrz ma za zadanie nie wpuszczać powietrza jak i poszczególnych składowych powietrza do przegrody termicznej . Ruch powietrza znacznie osłabia skuteczność izolacji - Pan sobie wyjdzie dziś w wełnianym swetrze i tym samym swetrze z ortalionem - poczuje Pan na sobie różnicę w stratach ciepła.

Poza samym ruchem powietrza jest jeszcze problem z jedną jego częścią - H2O. Para wodna wchodząc w przegrodę termiczną przy pewnych temperaturach może zamienić się w wodę i zostać w przegrodzie. Co także obniża skuteczność izolacji . Im większa jest różnica temperatur - tym więcej wody będzie z kondensacji dyfuzji pary... Temperatura w piwnicy nie spadnie poniżej +3 st. C natomiast za ścianą domu - na pewno! Dlatego paroizolacja jest ważna wszędzie nie tylko w podłodze nad piwnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Na podłodze nie narysowałem poroizolacji choć będzie,

2.A na ścianie narysowałem..

 

3.O jakiej różnicy pan pisze? Między czy a czym?

 

4. O jaką przegrodę panu chodzi?

 

5.Nie wiem o co chodzi i co pan do mnie rozmawia......

Wiesz już pewnie kto to jest Brzęczkowski. :) Będzie ci tak wymyślał różne bzdury podpierając się linkami których sam nie rozumie.

Co do twojego pomysłu. Nie stawiałbym ściany na XPS. Daj warstwę styropianu na strop i to wszystko. Będziesz miał ciągłość izolacji. Ociepl fundament z zewnątrz, zabezpiecz przed wodą i tyle. Będziesz miał w piwnicy te 8 stopni. Idealnie dla wina. :)

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz już pewnie kto to jest Brzęczkowski.

1.Wiem ;)

Będzie ci tak wymyślał różne bzdury podpierając się linkami których sam nie rozumie.

Wiem;)

Co do twojego pomysłu. Nie stawiałbym ściany na XPS.

Chyba Xps'a na ścianę?

Daj warstwę styropianu na strop i to wszystko. Będziesz miał ciągłość izolacji.

Jak będę miał ciągłość skoro mam nie dawać xps'a na ścianę?

Ociepl fundament z zewnątrz, zabezpiecz przed wodą i tyle.

To dawać czy nie dawać w końcu?

Idealnie dla wina.

I ot właśnie chodzi ;)

 

 

Dodałem co nie co w projekcie bo zaczynają się schody ze szczegółami i pierdołami

piwnica projekt.jpg

Edytowane przez stam222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Wiem ;)

 

Wiem;)

 

Chyba Xps'a na ścianę?

 

Jak będę miał ciągłość skoro mam nie dawać xps'a na ścianę?

 

To dawać czy nie dawać w końcu?

 

I ot właśnie chodzi ;)

 

 

Dodałem co nie co w projekcie bo zaczynają się schody ze szczegółami i pierdołami

[ATTACH=CONFIG]233665[/ATTACH]

Tak jak masz narysowane to podwalina ściany szkieletowej leży na izolacji a nie powinna. No i jeszcze jedno, jeżeli masz z tej piwnicy korzystać to musi być wentylowana. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak masz narysowane to podwalina ściany szkieletowej leży na izolacji a nie powinna.

O której ścianie piszesz?

Izolacja jest po zewnętrznej stronie czyli chyba tak jak powinno być (ściana pionowa) a co się tyczy górnej izolacji to właśnie tutaj mam zagwozdkę , no ale nie mogę dać xps'a od wewnątrz w piwnicy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której ścianie piszesz?

Izolacja jest po zewnętrznej stronie czyli chyba tak jak powinno być (ściana pionowa) a co się tyczy górnej izolacji to właśnie tutaj mam zagwozdkę , no ale nie mogę dać xps'a od wewnątrz w piwnicy..

Jeżeli Pana interesuje dom izolowany, to proszę pytać, jak Pan chce mieć piwnicę na wino też ( w latach 80-86 prowadziłem "Winiarnię u Fukiera" - Szanowny Pan perm - to troll zwalczający to na czym się nie zna - tu akurat izolację wodna i termiczną.

To jest watek o domach izolowanych, komfortowych i tanich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której ścianie piszesz?

Izolacja jest po zewnętrznej stronie czyli chyba tak jak powinno być (ściana pionowa) a co się tyczy górnej izolacji to właśnie tutaj mam zagwozdkę , no ale nie mogę dać xps'a od wewnątrz w piwnicy..

Ty to nazwałeś murłata. Nie może leżeć na XPSie. Ściana parteru która u ciebie będzie szkieletowa ma na dole podwalinę, nie murłatę ale jak zwał tak zwał, wiadomo o co chodzi. Pod nią dajesz tylko folię lub papę i ma leżeć na ścianie fundamentowej a izolacja podłogi ma do niej dochodzić. Nie masz też paroizolacji na ścianach parteru a powinna od wewnątrz być. Poza tym jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Izolowana winiarnie.... :D

Pan nawet nie wie skad wie ze domy z lat 90' byly <30kWh/m2.

Nie rozumie pan wlasnych linkow i zaloncznikow....

A z trollami wyjezdza....

:D

 

Jest to watek czysto rozrywkowy

Pewnie ma stamtąd pamiątkę - czerwony nos od zimnych zakąsek. :) Poza tym przypomniał mi się stary dowcip o takim co chwalił się, że wykłada na uczelni. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Pana interesuje dom izolowany, to proszę pytać, jak Pan chce mieć piwnicę na wino też ( w latach 80-86 prowadziłem "Winiarnię u Fukiera" - Szanowny Pan perm - to troll zwalczający to na czym się nie zna - tu akurat izolację wodna i termiczną.

To jest watek o domach izolowanych, komfortowych i tanich.

A przy okazji, jak tam czarcia zapadka czyli jakiś malutki model Autonomicznego Domu Dostępnego? Pliiiiiiz! Może być z plasteliny. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para wodna wchodząc w przegrodę termiczną przy pewnych temperaturach może zamienić się w wodę i zostać w przegrodzie. Co także obniża skuteczność izolacji . Im większa jest różnica temperatur - tym więcej wody będzie z kondensacji dyfuzji pary...

 

Właśnie, posiadasz jakieś opracowania w zakresie izolacji EPS'em ? Masz badania wpływu wody z kondensacji na izolację styro ?

 

W temacie tanich i komfortowych, mój już trzeci dzień jest "0"! Tzn. niedziela, poniedziałek i dziś kompletnie bez grzania ze wzgl. na temp. zewn. i silne nasłonecznienie powodowane przez niczym nie ograniczane słońce będące wciąż nisko i dobrze penetrujące większą część mieszkania.

 

Rozumiem, że bez GWC?

GWC będziesz załączał przy temp. poniżej 0oC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obliczenia:

 

http://www.z2.ib.pwr.wroc.pl/sites/default/files/FB_1_4_Kondensacja_miedzywarstwowa.pdf

 

Co prawda to politechnika, więc pewnie nie znają prawdy albo kłamią, no ale cóż, TB żadnych alternatywnych nie ma.

 

Przedstawiam jeszcze raz wnioski dla potomnych:

 

1. Styro ma taki opór dyfuzyjny, że tej wilgoci jest mniej niż kot napłakał.

2. Jeszcze większy opór ma płyta żelbetowa i XPS.

3. Te dwa gramy co tam sobie skondensują na m2 pińcset razy zdąży odparować w lecie albo zasilić wody gruntowe.

4. PRZY IZOLACJI TYPU 20 CM STYRO WSZELKIE ROZWAŻANIA O PAROIZOLACJI TO ZAWRACANIE DUPY I SZTUKA DLA SZTUKI.

 

Ma być tanio i prosto: opaska, podsypka, XPS beton na dole, ściana, styro, paroprzepuszczalna elewacja z boku. Resztę czasu, energii i pieniędzy należy przeznaczyć na bardziej przydatne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, posiadasz jakieś opracowania w zakresie izolacji EPS'em ? Masz badania wpływu wody z kondensacji na izolację styro ?

Mam swoje - ale nie obliczenia a pomiar zużycia kWh na stojącym obiekcie bez paroizolacji i z paroizolacją. Dodam też, że w tej części bez paroizolacji styropian 15kg/m3 w ścianie ( parterowa zabudowa) 20cm - po 6 latach ważył 7g/100cm3 w dolnych partiach 4g/100cm 3 w górnych

Badania dr Wojciecha nawrota z WAT - w uproszczeniu

do 1% zawilgocenia 100% oporu cieplnego

- 4% zawilgocenia 50% oporu cieplnego

10% zawilgocenia 23% oporu cieplnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...