Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do Panów ,zwłaszcza do czołgisty.

Jak powinna być temperatura pod takim układem warstw w posadzce na gruncie?

Licząc od góry

- żywica epksydowa

-szlichta anhydrytowa 5cm

-styropian 18cm

-izolacja przeciwwilgociowa ,folia klejona na łączeniach

-papa

-chudziak 1ocm

To będę "zwłaszczą" - dopytam - czy ściany grzeją grunt?

Aktualnie - 8-11 st.C Przy długotrwałych mrozach spadnie do 5st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany nie grzeją płyty. Konstrukcja szkieletowa.Można w zasadzie potraktować jak płytę z opaską pionową na gł. ok. 100cm.

Jeśli można ,to bardziej przemawiał by do mnie wynik z obliczeń .Temperatura wewnątrz typowa 22oC i 50% wilg. względnej.

Temp. gruntu na 100cm głębokości ,z najbliższej stacji meteo 5-6oC.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż no tę stację meteo co to mierzy temp. gruntu na całym swoim obszarze?!? To jakaś parodia, grunt to nie powietrze i na jedym hektarze wyniki mogą być skrajnie różne to co tu mówić o większym?

Żeby mieć pewność to zmierz temp. bo znowu coś popieprzysz i będziesz wpierał mi 48kWh strat na dobę przez posadzkę:D

 

Gdybyś nie próbował kantować dla udowodnienia swoich racji ,to by 48 nie wyszło.A że kantować nie potrafisz to wyszło jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zbadać temperaturę bezpośrednio pod chudziakiem pod domem 140m2 na powierzchni ok.50-60m2 w centrum obrysu fundamentów .Odległość mierzonej przestrzeni od ścian fundamentowych ,to ok 2m. Ściany fundamentowe izolowane EPS gr.10cm . Na chudziaku znajdują się nast .warstwy: papa,folia,20cm styropianu,folia,anhydryt 5cm,żywica epoksydowa.

Wilgotność w mieszkaniu 50% i 20-22oC . Zasilanie podłogówki 23-24oC ,powrót 22oC.

Minimalna temperatura pod chudziakiem to 16oC na dzień o7.01.2014. Tempratura gruntu obok domu na 100cm głębokości 5,1oC.Temperatura gruntu została zmierzona po wykonaniu otworu ręczną wiertnicą na głębokość 100cm.

Dlaczego minimalna temp. to 16oC. Pod chudziakiem bezpośrednio na styku pospółka chudziak mam założone dwie wężownice po 50mb z pexa fi18.

Wężownice są tak ułożone ,że zasilanie odbywa się w centrum prostokąta 50-60m2 a powroty oddalone najdalej od osi budynku. Temp.mierzona to tamperatura wody na powrocie. Powrót przechodzi przez podłogę w izolacji a termometr tarczowy umieszczony jes 15cm nad posadzką.

Pomiar dokonałem z dwóch źródeł. Z wody wodociągowej + 8oC i dołu bufora + 32oC.

Wynik.

Po przejściu przez wężownicę wody wodociągowej pod chudziakiem temp. z 8 oC podniosła się do 16oC.

Po przejściu przez wężownicę wody z bufora,woda schłodziła się z 32oC do 16oC.

 

Prosisz masz.

No i gratuluję pomysłu aby tam pchać GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu ma U podłogi (pomiędzy posadzką a GWC) na poziomie 0,1 W/m2K, a temp. posadzki 25oC.

Przy założeniu, że przy pracy GWC średnia temp. zaciąganego powietrza będzie 0oC to straty osiągną poziom 350W (dla 140m2 podłogi).

 

Teraz pytanie, ile godz. będzie pracować takie GWC w okresie zimy ? Jeśli 1000h to straty roczne wyniosą 350kWh

Następne pytanie: jak szybko i do jakiej temp. wróci GWC ? Tutaj należało by wyliczyć deltę T miedzy tym co będzie miał przy GWC a tym co by miał bez GWC. Załóżmy, że średnia przez pozostały okres grzewczy (3000h) będzie 8oC. Straty zatem w tym okresie będą na poziomie 714kWh.

 

W sumie w okresie grzewczym przez podłogę ojdzie mu 1000kWh, Licząc cenę prądu w drugiej taryfie 0,32gr straci 320zł.

Gdyby nie miał GWC, tylko grunt jak u nydara - 16oC (zakładając taką temp. przez cały okres grzewczy), to straciłby 500kWh, czyli 160zł.

 

Roczna strata na ogrzewaniu prądem to ok. 160zł na niekorzyść GWC

Dobrze liczę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od tego ,po co jest GWC. Bo jeżeli tylko by był,to szkoda dyskusji. Dla sezonu grzewczego i wentylacji ,czas pracy to 4320h.

Wilgotność względna izolacji pod posadzką a nad chudziakiem przy 16oC, to przy 50% w domu,73%.

Każde obniżenie temperatury pod chudziakiem,oznacza wzrost wilgotności względnej w obrębie izolacji ,do kondensacji włącznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, chcesz powiedzieć, że nie dość, że bilans temp. jest nie korzystny to można go jeszcze pogorszyć doprowadzając do kondensacji i zawilgocenia styro ?

 

Ponieważ to wątek 0-20kWh to kwestia czy izolacja jest sucha czy nie jest podstawową. Stąd wtrącenie o pomyśle GWC pod podsadzką domu energooszczędnego.

Tak Barth . Tak uważam ,a w zasadzie jestem pewien w kontekście tych danych co pokazałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka to GWC do niczego nie potrzebna, jest na wentylacji.

Zysk szalony nie jest bo nie może być ale tani GWC to "mała rzecz a cieszy" i taki wystarczy, to nie kombinat ciepłowniczy.

Nie chodziło mi o gwc montowane samemu, to inna bajka. - gwc wykonane przez firmę - z atestowanych materiałów - jest w cenie ( lub droższe) od ppcie z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem - powietrze z ppci bezpośrednio kanałami chłodzi i dogrzewa pomieszczenia. To rozwiązanie wyparło u nas w firmie gwc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście tych kiepskich danych które pokazałeś wybudowałbym szybko drugi dom a tej kuli u nogi się pozbył.

 

Bez urazy,ale kol. coś się miesza. Pokazałem tylko jaka jest temperatura pod chudziakiem o tej porze roku w tych warunkach temperaturowych co obecnie są. Pokazałem to w kontekście pomysłu aby wychładzać tą przestrzeń przy pomocy GWC.

A o jakiej kol. kuli u nogi mówi,to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o gwc montowane samemu, to inna bajka. - gwc wykonane przez firmę - z atestowanych materiałów - jest w cenie ( lub droższe) od ppcie z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem - powietrze z ppci bezpośrednio kanałami chłodzi i dogrzewa pomieszczenia. To rozwiązanie wyparło u nas w firmie gwc..
Dlatego firma pada na pysk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie strasznie się zapędziłem z tymi 20cm zamiast 18-tu. Obiecuję że będę się pilnował.

A o mataczeniu piszę tylko dla tego ,że nie wieżę iż taki gość jak ty, nie wie że wychładzanie gruntu pod domem jest szkodliwe i to w taki sposób jak proponujesz.

Wentylowanie też jest formą wychłodzenia, ale wiąże się ze zmianą wilgotności. Ty natomiast proponujesz wprowadzić pod dom urządzenie do kondensacji wilgoci , jakim jest jakby nie patrzył GWC. Wartością dodaną pod chudziakiem jest suchy grunt,który nie ma lambdy 2W/mK a na przykład zbliżającą się do 0,4 W/mK.

A to że mój chudziak ma 16oC nie oznacza,że jest tragedia. To jedynie oznacza,że część gruntu przejęła funkcję izolacji .

Bo jeżeli pod chudziakiem mam 16oC a obok domu 5,1oC,to oznacza,że w szczelnie odgrodzonej przestrzeni mam zupełnie inną wilgotność gruntu. Pod samym chudziakiem wilgotność powietrza między ziarnami piasku wynosi 52%. Innymi słowy piach suchy jak pieprz.

A ty namawiasz aby to zaburzyć. Jaki jest tego cel w dodatku dla urządzenia w które nie do końca wierzysz i nie do końca chcesz w pełni wykorzystywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...