Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Może ciężko myślę, ale dla mnie od '90 30kWh/m2 to ostateczność. Czy to ciężkie myślenie? Może...

 

To nie ciezkie myslenie, to bujna wyobraznia, w 1990 nie było ani jednego takiego domu, poza tym wyobrazonym. 5000 domów ponizej 30 kWh/m2 w ciagu 24 lat, tego nie jest stanie wymyslic kto ma ciezkie myslenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisane było już wszystko, widać przegapiłeś. Po pierwsze, okazuje się, że para kondensuje i zamarza na zimnej powierzchni, a nie w punkcie rosy, tak jak przedstawia to pierwszy rysunek tutaj (pierwotne linkowanie - kszhu):

 

http://www.buildingscience.com/documents/insights/bsi-049-confusion-about-diffusion

 

Jeśli coś ma ucierpieć na skutek kondensacji czy zamarzania, to elewacja zewnętrzna. Ale zapominasz, że styropian jest paroizolacją - czym grubszą, tym skuteczniejszą. To znaczy, że mówimy o naprawdę mikroskopijnej ilości pary. W porównaniu do warunków zewnętrznych kwestią kompletnie pomijalną.

 

...

Te rozważania tyczą się tylko wełny jako izolatora termicznego. Jest to związane z tym, że jej paro przepuszczalność jest praktycznie równa powietrzu. Cząsteczki pary po skondensowaniu w wodę, w skutek swoich bardzo małych wymiarów i braku powierzchni na której mogłyby się osadzić przedostają się dalej aż do powierzchni na której mogą osiąść i zamarznąć. On to nazywa 'the condensing surface of interest' :) Nie ma tego zjawiska w styropianie. Na ostatnim rysunku (figure 7) jest zastosowana 'rigid insulation' a powierzchnia kondensacji i zamarzania przesuwa się na jej powierzchnię (o ile wystąpi bo ma ona wyższą temperaturę). Wniosek jest jeden. Zjawisko przez niego opisywane (przesunięcie miejsca pozornej kondensacji i zamarzania) tyczy się tylko izolacji typu wełna mineralna, szklana, skalna itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dlaczego? Bo chce udowodnić, że styropian od wilgoci gwałtownie traci parametry a pod posadzką to na 100% i stąd trzeba go suszyć podgrzewając budynek od spodu. Inaczej będą kosmiczne straty tak jak mi wciska swoimi bzdurnymi obliczeniami. A zatem suszyć trzeba. A jak suszyć to nydar ma na to u siebie rozwiązanie idealne. Poza tym strasznie mota się z parametrami pod posadzką (np. bez grzania gruntu pod odizolowanym domem ma on teraz 16stC - łgarstwo roku!).

Sam sobie teraz odpowiedz, czy to jest naciąganie naiwniaków i w jakim celu czy też mniej szkodliwe placebo na własną głupią inwestycję.

.

 

Nie mierz wszystkich swoją miarką. Obecna pseudo zima pokazuje,że pakowanie ciepła odpadowego pod posadzkę,to psu w d...pe . No bo skoro nie podgrzewałem gruntu a chudziak pod izolacją ma 16oc,to coś nie halo . Fakt, zużycie ciepła dla domu 140m2 wzrosło szacunkowo o 1000kWh, ale przy normalnym zużyciu z zeszłej zimy na poziomie ok. 2000kWh to i tak ledwo 3000kWh. Nie można usprawiedliwić tych 16oC nadzwyczajnymi stratami do gruntu. Dom i tak jest na poziomie zużycia 22kWh.

Jak masz jakieś sensowne rozwiązanie tej (przynajmniej dla mnie ) zagadki, to powiedz coś sensownego a nie tylko inwektywy. Nie masz nic do powiedzenia to się zamknij.

 

Puki co tłumaczę to tym ,że grunt pod domem wysechł na tyle ,że z lambdy 2W/mK zrobiło się 0,4W/mK.

Jeżeli do istniejącej izolacji np. 20cm dołożymy dodatkową izolację,to na 20-tym cm nie będzie taka sama temperatura jak przed dołożeniem dodatkowej izolacji tylko wyższa. Innymi słowy gdyby np. było 10-12oC w nowo wybudowanym domu ,to po czasie na skutek wyschnięcia gruntu ,powstanie dodatkowa izolacja i temp. w dawnym pkt,gdzie było 10-12oC będzie w nowej sytuacji wynosiła 16oC. Nie oznacza to że są duże straty przez posadzkę. Mierzę po prostu temperaturę gdzieś w środku izolacji ze styropianu i pospółki.

Grzanie gruntu pod chudziakiem jedynie przyspieszyło ten proces, a wzrost zużycia energii cieplnej to koszt suszenia piachu pod chałupą.Grzał by kolektor latem ciepłem odpadowym ,to może tego wzrostu bym nie odczuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ale jeśli jesteśmy w tym temacie to pozostaje kwestia odcięcia się od gruntu (fundament). Można płytę ale to drogie więc stąd te dywagacje o izolacji wewnątrz.

Jeżeli nie o domach jak w temacie - to piszmy chociaż o domach izolowanych. A przynajmniej niech piszą ci, co się na tym znają, a ci co się nie znają niech pytają. Propagowanie braku wiedzy czy w ogóle oszukiwania w temacie izolacji - nie ma tu sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie o domach jak w temacie - to piszmy chociaż o domach izolowanych. A przynajmniej niech piszą ci, co się na tym znają, a ci co się nie znają niech pytają. Propagowanie braku wiedzy czy w ogóle oszukiwania w temacie izolacji - nie ma tu sensu.
Brawo misiu! Nie daj się! Dom izolowany na izolacji od wewnątrz i rurach z zawiasami oraz obowiązkowo 30 cm izolacji w oknach. Tak to robisz od 20 lat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie Pan, nie zgadzam się, że przyklejanie izolacji to termorenowacja.

zapewniam Pana, ze większe efekty energetyczne ( niebagatelny jest też aspekt zdrowia i komfortu ) daje odzysk ciepła z wentylacji niż styropian na ścianie.

Dla mnie oklejanie styropianem przy wentylacji grawitacyjnej jest po prostu śmieszne.

taniej i lepiej jest założyć PPCi niż przyklejać materiał izolacyjny na ściany.

 

nie wiadomo czy się śmiać czy płakać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ewidentna ściema a cała reszta to http://l.yimg.com/a/lib/msg/img/aurora/emot/201105/puke.gif

 

Taka rada od młodszego kolegi. Nie żryj byle czego bo potem rzygasz.A że byle co żresz to byle co piszesz.

 

Wracając do tematu.

Wiem że nie dasz rady,ale może kogoś poprosisz to ci policzy.

Poproś o symulację jakiej przegrody przy 20-tu cm. izolacji i 30-tu cm.izolacji .Potem porównaj temp. na 20-tym cm. w jednym przypadku i drugim.

 

ps. może proliver pomoże na to rzyganie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znów wychodzi że głupi byłem bo okleiłem. A że dwie tony wugla na sezon mniej to nieważne. Paliłem cztery. Teraz se założę PPCi, a że odzysk większy niż z ocieplenia chałupy, to już wcale nie będę musiał wungla kupować. Super! Jakie to proste...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tego nie kwestionuję.

Czemu Pan tak ciężko myśli ? swoim pisaniem Pan tylko kręci, ponieważ jest to nie spójne !

Jest masa domów które wymagają termomodernizacji, nie wyklejania od środka bo to jest nie realne w takim domu !

Strata na pojemności cieplnej, masa mostków termicznych,.

Każdy błąd i trudna do wykonania paroizolacja będzie skutkować potężną kondensacją ! w dużo dłuższym czasie ! ponieważ przegroda ciągle będzie mieć temperaturę znacznie poniżej tego co ma przegroda otulona izolacją ! pod 10cm izolacją będzie 15 st ... przy -5 na zewnątrz.

 

a pod 24 cm murem ? 4,2 st ! tak spadnie temperatura muru ! biorąc pod uwagę średnie miesięczne ... czerwiec - lipiec - sierpień jest w stanie

podnieść temperaturę takiej ściany do 15 st ...

 

To co Pan wyrabia jest pospolitym szkodnictwem !!!

Po pierwsze - robić źle by nie było błędów? Nie spotkałem źle wykonanej izolacji od środka ani złej paroizolacji. Z paroizolacją buduje sie w Danii i Skandynawii, Kanadzie i u nas - nigdzie nie ma problemów.

Akumulacja ścian to nieporozumienie - wylewka czy płyta fundamentowa jest aż nadto.

Izolacja termiczna z definicji nie ma mostków - przerwy w izolacji dopuszcza tylko dyletant.

W dachu też Pan nie daje paroizolacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znów wychodzi że głupi byłem bo okleiłem. A że dwie tony wugla na sezon mniej to nieważne. Paliłem cztery. Teraz se założę PPCi, a że odzysk większy niż z ocieplenia chałupy, to już wcale nie będę musiał wungla kupować. Super! Jakie to proste...

Przecież nikt nie każe ( na razie ) izolować domu. Na razie nie ma problemu mieć dom nieizolowany - to taki co zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie.

Uważa Pan, ze tak lepiej... to OK tylko co Pana przyciąga do wątku o domach 0-20 kWh/m2 rocznie?

Panie handlarzu, fachowcu izolacji nieobliczalnej

Policzonej... by liczyć, trzeba znać podstawy fizyki - konieczny jest współczynnik przenikania ciepła - a tego przy braku paroizolacji podać się nie da. Program do obliczeń to nie wszystko, są potrzebna jeszcze parametry. Są ludzie nie posiadający wiedzy o izolacji a mający program co liczą podstawiając dane ze stanu ustalonego, nie robią testu szczelności - a Pan się zalicza do nieuków czyli OZC czy zna Pan fizykę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja. Jak widać są nieuki, które potrafią liczyć ale nie wiedzą co i
OZC w rekach nieznającego fizyki to jak małpa z brzytwą

Podobnie jak nie znajacy fizyki z kamera termowizyjną, narobi zdjęć z zewnątrz i czerowone komentuje jako zła izolacja czyli duże straty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to liczyć? Nie liczyć w ogóle czy może przyjąć średnią

dr Anna Bielecka wykładowca statystyki na Szturmowej ( Zarządzanie UW) - twierdziła, że średnia służy tak naprawdę do oszustw i manipulacji .

a śp. prof. Wilhelmi - gdy tylko ktoś użył słowa "średnia" kończył przepytywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale tylko w określonych przypadkach.

Bo co daje informacja o spalaniu chwilowym w aucie gdy startuję spod świateł spiesząc się do pracy jak średnio spalam 6 litrów i za to tylko płacę gdy tankuję te 50-60litrów do baku.

Tak samo z domem. Co mnie obchodzi, że dziś nie ogrzewam i mam nieskończenie mniejsze zużycie w porównaniu z OZC jak za tydzień, dwa przyjdzie wściekły wiatr, mróz i głupie otwarcie drzwi przewietrzy chałupę tak, że zużycie przekroczy obliczenia dla warunków normalnych. Wynik sprawdzę za rok.

 

Świetne porównanie.

Sądzisz, że TB zrozumie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kawal matmy + statystyka do kosza. Oszusci j...

% to też matma i statystyka -

Jak widzę kogoś kto napisał - oknami ucieka 30%... czy coś takiego:%  izolacji.jpg

To mi się nóż otwiera. Jak można zabierać głos o izolacjach, liczeniu jak się podstaw nie ma!!!

Przykładowo mam 16m2 okien przez które w sezonie grzewczym tracę 3000kWh a zyskuję 2000kWh ( ciepło słoneczne) i jest to stała wartość niezależnie od reszty strat - dlatego nie można podawać, że straty przez elementy domu są proporcjonalne !!!

 

Takie rysunki jak wyżej - spotyka się na Politechnice - wg proporcji napisane są programy... To czysta nieznajomość podstaw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale tylko w określonych przypadkach.

Bo co daje informacja o spalaniu chwilowym w aucie gdy startuję spod świateł spiesząc się do pracy jak średnio spalam 6 litrów i za to tylko płacę gdy tankuję te 50-60litrów do baku.

Tak samo z domem. Co mnie obchodzi, że dziś nie ogrzewam i mam nieskończenie mniejsze zużycie w porównaniu z OZC jak za tydzień, dwa przyjdzie wściekły wiatr, mróz i głupie otwarcie drzwi przewietrzy chałupę tak, że zużycie przekroczy obliczenia dla warunków normalnych. Wynik sprawdzę za rok.

Po to jest wiedza podstawowa, by tą wyższą można się było posługiwać!!

Są sprawy gdzie % i średnia można stosować a są gdzie NIE!!

W zużyciu kWh tak ale nie w izolacji!!! Słynne "30% ucieka oknami"

Izolacja termiczna, elektryczna, wodna - nie znosi "średniej" Dwie czapki zamiast butów czy dwa buty na jedną nogę, lub jedna żyła w przewodzie goła a druga z podwójna izolacją!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...