Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Różnice w parametrach materiałów, zaokrąglenia, nieszczelności, pominięcia - być może nie mają znaczenia w budownictwie nieizolowanym, tam gdzie jeszcze montuje się "spłaszczające" wynik centralne ogrzewania, ale w domach izolowanych 200- 300kWh na szczegółach to masakra.

Kto uważa to co głosi np. Pan asolt za jakąś wiedzę o domach izolowanych - nie będzie miał domu izolowanego. Sprzedawca energii i Instytuty Technik Cieplnych - będą robić wszystko, by zniechęcić inwestorów do budowania domów jak w temacie. To jest normalne działanie biznesowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kszhu to jak byś nigdy nie czytał tego co piszę ;).

Dobrze wiesz iż, chcę pozbyć się tego typu spraw jak C.O , gdzieś przecież trzeba nałapać ciut tej energii, bodaj od słońca.

Mnie nie chodzi o zero - jako zero .. Sam pisałeś ostatnio iż troszkę słońca i dom nie jest ogrzewany, taki stan

jak większość ma od połowy maja do połowy września... chcę przesunąć na cały rok.

Oczywiście iż trzeba pamiętać o CWU .. rzadko bo rzadko... ale lubię wannę pełną wody.

Do prysznica się nawykłem ... 10-15 litrów .. nie wynika to z oszczędności innej jak czasu.

Jeśli chce to leję full wannę, bez jaj, nie będę w niewoli własnego domu.

 

Cały czas chodzi mi o ... no trzeba przepalić itp ... no trzeba włączyć c.o ...nie.

Mnie chodzi właśnie o C.O stop przez cały rok .

Zyski od osób przebywających, zyski solarne itp .. to trzeba z pożytkować.

Tak owa prawdziwa pasywność.

Tak czy siak muszę projekt autonomicznego zrobić - i chcę aby nie pozostał tyko ciekawostką na papierze.

Stąd musi to być realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam z nieukrywanym zainteresowaniem i dlatego czekam z utęsknieniem na ten realny projekt autonomicznego.

 

A, że jestem racjonalistą to nie uwierzę zanim nie zobaczę. Bo to co widzę teraz po swoim domu, a jest to któryś w którym mieszkam (każdy kolejny jest na szczęście lepszy), nie przekonuje mnie co do możliwości stworzenia w naszych warunkach domu nie potrzebującego sztucznej energii. Nie ważne jej źródło - PV, akumulator lato na zimę czy inne źródła termalne bo jeśli dopuszczasz sztuczną energię do ogrzewania to inny temat i możemy pogadać jak ją tanio pozyskać do dowolnego domu.

Nie ma problemu z autonomicznym - tyle, że jak jest już dom 5-10 kWh - to naprawdę rezygnują inwestorzy z "autonomii" Inwestycja w PV i akumulatory ( zwłaszcza do tak małego zużycie ) jest nie opłacalna. Im mniej kWh potrzeba tym instalacja jest oczywiście tańsza, ale jako całość. W przeliczeniu na jednostkę potrzeb cena bardzo wzrasta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałem wielokrotnie - grunt pod domem izolowanym ma zima + 3 st.C a wylewka w kontakcie ze styropianem ( zależnie od tego jak inwestor lubi i które jest ogrzewanie podłogowe ) od 25 do 33 st.C - Może Pan przyjąć delta T 25st.

 

Jeśli średnia temp. powietrza w okresie grzewczym wynosi 4oC (temp. dla Wrocławia) to jakim cudem grunt będzie zimniejszy? W szczególności ten pod domem ?

kszhu mówi o temp. ok. 9-11oC przy 30cm izolacji, aadamuss24 12,5oC przy 20cm izolacji, nydar 16oC przy 18cm izolacji (ale ten ładuje ciepełko), więc to są realne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli średnia temp. powietrza w okresie grzewczym wynosi 4oC (temp. dla Wrocławia) to jakim cudem grunt będzie zimniejszy? W szczególności ten pod domem ?

kszhu mówi o temp. ok. 9-11oC przy 30cm izolacji, aadamuss24 12,5oC przy 20cm izolacji, nydar 16oC przy 18cm izolacji (ale ten ładuje ciepełko), więc to są realne dane.

Jeszcze raz - temperatura gruntu pod domem przy 30 cm izolacji wynosi +3 st.C zimą!

kszhu mówi o temp. ok. 9-11oC przy 30cm
Panie kszu - to prawda co Szanowny Bart3z napisał ? Której zimy tak było?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - temperatura gruntu pod domem przy 30 cm izolacji wynosi +3 st.C zimą!

Panie kszu - to prawda co Szanowny Bart3z napisał ? Której zimy tak było?

 

Przy 20cm izolacji:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129-Karii&p=5071305&viewfull=1#post5071305

zatem przy 30 nie może być 3oC. Bardzo realną wydaje się być wartość podawaną przez kszhu dla 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przekonuje mnie co do możliwości stworzenia w naszych warunkach domu nie potrzebującego sztucznej energii.

 

Bo to, z całym szacunkiem dla entuzjasty Czołgisty, jest jedna wielka utopia. Praw fizyki nie oszukasz. Bez względu na ciepłochronność przegród będziesz potrzebował energii na wentylację i CWU. Owszem, można sobie wyobrazić, że zyski bytowe, czyli ponadnormatywne zużycie prądu bytowego, pokryje zarówno straty wentylacyjne jak i z przenikania. Można mieć mocno dodatni bilans słoneczka. Można mieć RSŚ (choć duża część zużytej CWU to zyski bytowe). Ale poniekąd stajesz się zakładnikiem założeń i przestaje to być dom komfortowy, przygotowany na jakiekolwiek kaprysy właściciela. Żeby zaoszczędzić stówę miesięcznie? Ja dziękuję, postoję. Już wolałbym mieć hektar trawy, z której robiłbym pellety na cały rok.

 

Tak czy inaczej trzymamy kciuki, bo jako ciekawostka i proof of concept - czemu nie, kto bogatemu zabroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to, z całym szacunkiem dla entuzjasty Czołgisty, jest jedna wielka utopia. Praw fizyki nie oszukasz. Bez względu na ciepłochronność przegród będziesz potrzebował energii na wentylację i CWU. Owszem, można sobie wyobrazić, że zyski bytowe, czyli ponadnormatywne zużycie prądu bytowego, pokryje zarówno straty wentylacyjne jak i z przenikania. Można mieć mocno dodatni bilans słoneczka. Można mieć RSŚ (choć duża część zużytej CWU to zyski bytowe). Ale poniekąd stajesz się zakładnikiem założeń i przestaje to być dom komfortowy, przygotowany na jakiekolwiek kaprysy właściciela. Żeby zaoszczędzić stówę miesięcznie? Ja dziękuję, postoję. Już wolałbym mieć hektar trawy, z której robiłbym pellety na cały rok.

 

Tak czy inaczej trzymamy kciuki, bo jako ciekawostka i proof of concept - czemu nie, kto bogatemu zabroni.

Od razu widać, ze Pan się na temacie nie wyznaje! Może dlatego tak się Pan boi izolowania i tematów z tym związanych. Nie ma problemu mieć kaprysy w domu nieizolowanym. Ale gdy już decydujemy się dom zaizolować - to zejście do 5-10kWh jest banalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam NTC na chudziaku. Od kiedy sprawdzam to waha się w tych granicach w okresach zima lato bo dom nowy, zobaczymy w przyszłym roku.

Oczywiście jest to temp. mniej więcej w centrum posadzki a nie przy krawędzi a, że dom rozległy to liczę, że się ustabilizuje na "studziennej".

Czyli jeszcze w zimę Pan nie mierzył?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest 10 ale obstawiam, ze w marcu-kwietniu będzie mniej.

Mam miejsce gdzie może lada dzień dostanę się do gruntu pod chudziakiem i również blisko centrum domu, to też będzie ciekawe.

Mimo wszystko - chciałbym, by Panowie Bart3z i Szwed - podali warunki dla których wyliczone było 2.4 ... bez tego - ocena czy 240kWh/100m2 to dużo czy mało nie ma sensu - bo być może to dla lata liczone - a tam ogrzewanie podłogi jest z zysków słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam temperaturę powierzchni gruntu +8.8 przy samym sklepie 6.6 dalej - Przy takiej "zimie" może być 9-10 st pod podłogą

 

Zawsze będzie pod warunkiem odpowiedniej opaski przeciwwysadzinowej i niskiego poziomu wód gruntowych. Przećwiczone dawno przez tych, którzy przykrywają żwirowe GWC styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ Co podgrzewa grunt pod domem?

Jeżeli temperatura gruntu idąc w dół, spada a potem rośnie. To nie jest to ciepło geotermalne. Im grubsza izolacja od gruntu tym mniej go grzejemy . Jeżeli teraz na głębokości 1 m koło domu mamy +1 czy + 2 st C to co ma ogrzać piach pod 40cm styropianem do 7 czy 8 st.

Zdjęcie tu z FM:

grunt3.jpg nie chodzi mi o temperatury - tylko o ich rozkład! Maleją potem rosną, Jak nie grzejemy gruntu - to będzie praktycznie taki jak obok domu. Powierzchnia domu jest tak mała dla kuli ziemskiej, że liczenie na podejście ciepła geotermalnego pod dom jest naiwnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czasami pobawić się programami do symulacji przepływu energii.

 

Nie ma sensu, przecież one kłamią, bo powstały na politechnikach. Jakie to szczęście, że odwierty, studnie czy kopalnie o tym nie wiedzą. Dobra, po raz kolejny ugryzłem się w język, że próbowałem argumentem merytorycznym do biedaka o pojemności intelektualnej tłuczka do mięsa. Łatwiej będzie chomikowi coś zrozumieć. TB od ponad 10 lat równocześnie sabotuje fora, ale także robi z siebie pośmiewisko i stymuluje jałowe dyskusje. Najwyższy czas się z tym pogodzić i uznać ten stan za dożywotni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...