Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Guzik mnie obchodzi co chce nydar - wilgotny piach lepiej unieruchamia powietrze a woda lepiej ( znacznie) izoluje od piachu - ma 0.6W/m2 xK a piach ( suchy ) 2W.m2 xK -

To są dane tego co Pan lubi Wartości obliczeniowe współczynnika przewodzenia ciepła, wg PN-EN 12524:2003

wygooglował Pan to?

 

Wylogowałem. Współczynnik przewodzenia ciepła suchego piachu to 0,4 W/mK, wody - 0,6W/mK, powietrza - 0,025W/mK i mokrego piasku - 0,8W/mK. Współczynnik przenikania ciepła W/m2K zależy od grubości materiału przez który ciepło przechodzi, czyli 20cm piachu będzie miało 2x mniejszą wartość niż 10cm. Z tego wynika, że odbiór ciepła do suchego gruntu jest 16x mocniejszy niż przez powietrze. Ponieważ na przeszkodzie przepływu ciepła stoi warstwa ocieplenia, to wielkość ucieczki ciepła będzie uzależniona od przepływu ciepła przez tą barierę. Ciepło w pomieszczeniu idzie do góry, więc najmocniej trzeba chronić sufit, potem ściany a najmniej podłogę, bo ma temperaturę o 2*C niższą niż sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moment... ktoś podał gotowe U (wsp. przenikania ciepła) piasku pod domem dla standardowej jego grubości na której występuje max delta T wynoszące (niech będzie) 0,4W/m2*K... czy może lambdę (przewodność cieplna) wynoszącą 0,4W*m*K???

Jak tego nie ustalicie to będziecie się prowadzać jak ślepy kulawego;)

Każdy materiał ma swój współczynnik przewodzenia L (lambda) wyrażony w W/mK. Natomiast współczynnik przenikania U w W/m2K charakteryzuje przegrodę i trzeba ją obliczyć. 2x grubszy styropian będzie miał U 2x mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być mokry - mokry izoluje lepiej niż suchy ( inaczej niż przy izolatorach - wełna czy styropian) ale to niewielka różnica!

 

A kolega to ma na to jakiś dowód,czy intuicja podpowiada.Absurd wilgotna izolacja ma korzystniejszą lambdę od suchej.

Mam styropian 18cm i 16oC pod chudziakiem .18cm styropianu puszcza określoną ilość ciepła w tych warunkach.Chyba,że lambda styropianu jest fikcją.

Jeżeli jest fikcją to z czego wynika ten pomysł na 30,40, czy nawet 50cm pod posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, nie rozumiesz. W teorii TB lambda zależy od tego, z czym się izolacja styka. Jeśli styka się z powietrzem, przepuszcza X, jeśli z gruntem 6X. Więc gdybyś np. zechciał postawić dom na miedzi (w sensie że styropian na miedzi), potrzebował byś źródła ciepła o mocy 6 MW kotłującego 176 400 kwh miesięcznie. Ja wiem, brzmi jak straszna bzdura, no ale wiesz, Kopernika też na początku chcieli palić na stosie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega to ma na to jakiś dowód,czy intuicja podpowiada.Absurd wilgotna izolacja ma korzystniejszą lambdę od suchej.

Mam styropian 18cm i 16oC pod chudziakiem .18cm styropianu puszcza określoną ilość ciepła w tych warunkach.Chyba,że lambda styropianu jest fikcją.

Jeżeli jest fikcją to z czego wynika ten pomysł na 30,40, czy nawet 50cm pod posadzką.

woda ( 0.6W/m2xK w materiale 0.04W/m2 K - zapewne pogorszy izolacyjność, ale w materiale 2W/m2xK nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, nie rozumiesz. W teorii TB lambda zależy od tego, z czym się izolacja styka. Jeśli styka się z powietrzem, przepuszcza X, jeśli z gruntem 6X. Więc gdybyś np. zechciał postawić dom na miedzi (w sensie że styropian na miedzi), potrzebował byś źródła ciepła o mocy 6 MW kotłującego 176 400 kwh miesięcznie. Ja wiem, brzmi jak straszna bzdura, no ale wiesz, Kopernika też na początku chcieli palić na stosie.
Ty też nie rozumiesz. W teorii TB lambda to grubość X ciśnienie, U to pojemność X procent a grunt to tajemnicza substancja o przedziwnych i do końca nie zbadanych właciwościach, co gorsza stale sie zmieniających. najlepsze, jeżeli chodzi o grunt to badania termometryczne połączone z płukaniem gardła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko tak przez dziurkę w okolicy nerek...

 

Wiem, że płyta fundamentowa jest lepsza.

A jak na takiej płycie podnieść podłogę o 1m na poziom gruntu? Na górce? Nie zjedzie?

Słyszałem, że w Polsce dom musi być zakopany 0,5m. Zakopać na górce? - ???

 

Dalej - DLACZEGO 20cm jest do dooopy , a 30 to już nie?

I czemuż to te 50cm takie fajne? Przecież XPS nie chłonie wody, a EPS 200 (hydro) podobno mało, więc parametry cieplne będzie miał cały czas OK. Poza tym jeśli to chodzi o chłonięcie wody, to może by taniej to było położyć na warstwie jakiego keramzytu czy grubego żwiru, niż dokładać materiału, który i tak ponoć chłonie wodę? Czy może woda w tym styro się wykrapla? A jak tam dojdzie? Wparuje? Od góry? Przez podwójną folię? Czy od dołu - skroplona?

 

Jeszcze dalej - PROSIŁEM o podpowiedź JAK połączyć izolację ściany z izolacją dachu, żeby była ciągłość. I doopa!

 

Może ktoś coś doradzi, to będzie plus dodatni - nie wiem czy 8 czy 16.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górce? Nie zjedzie?

Słyszałem, że w Polsce dom musi być zakopany 0,5m. Zakopać na górce? - ???

 

 

Nie stawiać na sankach, to raczej nie zjedzie. Nie musi być zakopany pod warunkiem, że ma co najmniej 30 cm ocieplenia od gruntu, poniżej tego będzie nieizolowany. No przecież powiedzieli co masz zrobić - założyć nowy wątek, ew. napisać w domu 3-5 litrowym. Ten wątek jest od teorii alternatywnych, więc nie ma sensu akurat tutaj rozmawiać o konkretach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, przerabialiśmy to. Nie ma sensu.

TB wnosi dużo do tematu choć czasami może wypowiada się w sposób zbyt autorytarny/skrótowy/niekompletny ale jak wszyscy uczy(my) się czegoś tylko trzeba potrafić odsiać ziarno od plew ...

 

nawet za średniowiecza jak ręcznie odsiewali to nie było takich proporcji jak tutaj:

 

w tym co mówi po odsianiu jest poniżej 0,5% ziarna :bash: , na tej samej zasadzie ślepej kurze też się ziarno trafia - zwykła statystyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik mnie obchodzi co chce nydar - wilgotny piach lepiej unieruchamia powietrze a woda lepiej ( znacznie) izoluje od piachu - ma 0.6W/m2 xK a piach ( suchy ) 2W.m2 xK -

To są dane tego co Pan lubi Wartości obliczeniowe współczynnika przewodzenia ciepła, wg PN-EN 12524:2003

 

Z tego wynika, że glina jest lepszym izolatorem niż piach pod domem :) Trzeba teraz ogłosić wszystkim, że poziome dolne źródło pompy ciepła trzeba zakopywać w suchych piaskach a nie w wilgotnej glinie. :D

Wiadro z piachem trzeba zamienić na wiadro z wodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...