Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Widzisz i wyszło żeś durny. Czym cieńsza izolacja do pewnej granicy tym gorzej dla portfela ale bezpieczniej dla wilgotności . Przy 30cm jakie masz i temp. pod izolacją 10oC ,nie ma możliwości abyś nie miał bagienka,zwłaszcza,że masz dużą wilgotność wewnątrz. Ty wydałeś na izolację 30cm ,ja na 18cm.Ty izolowałeś od środka dodatkowo fundamenty ja nie .Ty masz 10-12oC ja 16oC Ty i ja tracimy przez posadzkę tyle samo. Na razie. Bo tyu wymyśliłeś GWC pod posadzką.Gratuluję miszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy 30cm jakie masz i temp. pod izolacją 10oC ,nie ma możliwości abyś nie miał bagienka,

 

Co Ty nie powiesz? No to powiedzmy, że przez podłogę, 20 cm żelbetu i 30 cm EPS-a przeciska się ten jeden gram wilgoci w postaci pary wodnej. Pod EPS-em jest piasek, który jak wiadomo pod samą izolacją jest cieplejszy i jego temperatura maleje w dół. W którym punkcie ta woda się zatrzyma i zrobi mi bagno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmieszasz się .Niedawno pisałeś,że masz zawyżoną wilgotność bo chałupa schnie. Ups. U ciebie nie schnie .Ty masz suche od początku.

A tak naprawdę, to nikt dokładnie nie wie czy dawać 20 czy 30cm izolacji,bo nie ma badań nad wpływem suchego gruntu na straty ciepła. Dla ciebie twoje rozwiązania są szczytem rozwiązań budowlanych. GWC pod budynkiem,odzysk ciepła z wentylacji POŚ, 30cm izolacji pod posadzką. I dobrze,że się z tego cieszysz. Jesteś bohaterem w domu,ale to nie oznacza,że próby innych nad ograniczeniem zużycia ciepła są bez sensu.

Moje bezsensowne działania twoim zdaniem ,powodują,że mam takie same straty przez posadzkę jak ty przy znacznie niższych kosztach niż twoje.

A za kilkanaście dni przyjdzie tu ktoś kto przedstawi jeszcze coś lepszego.Ja to rozumiem. Dla ciebie jest to niemożliwe,bo jesteś miszczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,czy jest powszechnie stosowane rozwiązanie, posadzka,paroizolacja,izolacja,piach.

 

Ok, nie wchodzę pomiędzy Was, bo jakoś wyjątkowo się na siebie rzuciliście, choć wyglądacie na w miarę dorosłych. Ale jako wyznawca tego że proste jest piękne, ja postuluję grubiej. Warstwy:

 

wykończenie podłogi

fundamentowa płyta grzewcza

XPS lub EPS

piach

 

Jak na razie wygląda na optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie wchodzę pomiędzy Was, bo jakoś wyjątkowo się na siebie rzuciliście, choć wyglądacie na w miarę dorosłych. Ale jako wyznawca tego że proste jest piękne, ja postuluję grubiej. Warstwy:

 

wykończenie podłogi

fundamentowa płyta grzewcza

XPS lub EPS

piach

 

Jak na razie wygląda na optymalne.

 

Mówisz o płycie,co jest jakby innym rozwiązaniem od tradycyjnego fundamentu, a w kontekście podejrzenia o wyższe temperatury przy fundamencie tradycyjnym ,płyta w sensie energetycznym staje się dwuznaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o płycie,co jest jakby innym rozwiązaniem od tradycyjnego fundamentu, a w kontekście podejrzenia o wyższe temperatury przy fundamencie tradycyjnym ,płyta w sensie energetycznym staje się dwuznaczna.

 

Nie, nie staje się. Dobra płyta ma porządną opaskę przeciwwysadzinową, najlepiej pionową. Wtedy płyta jest lepsza (edit: energetycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak,ale standardem jest ,że nowy ceramiczny dom ,to dom wilgotny ale nie u kszhu,bo on pojął wiedzę tajemną.Wszyscy grzeją , kszhu grzeje zyskami słonecznymi ( fakt,dzisiaj -2oC i wilgotność niska,przejrzystość powietrza doskonała, słońce dawało pierwszy raz od 3-ech miesięcy).Do tego zyski z POŚ i 0-20kWh jak nic. Masz miszcza. I to wywiał przez parę dni wilgoć skumulowaną w tonach ścian.Zaczynasz przeganiać kol. TB.

A co do standardu 18cm . To tak szczerze to mam w doopie, czy ty w to wierzysz czy nie. Jedynie podsyłam temat do zastanowienia się na podstawie faktycznych pomiarów a nie wyliczeń z 8oC w roli głównej. Bzdurą jest ,że przy takiej izolacji jest 8oC.Jest 16oC ,a to kształtuje straty ciepła przez posadzkę.

Ty dałeś i zapłaciłeś za 30-ci a masz taki sam gradient i ponosisz identyczne koszty za straty jak ja za 18cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko tak przez dziurkę w okolicy nerek...

 

Wiem, że płyta fundamentowa jest lepsza.

A jak na takiej płycie podnieść podłogę o 1m na poziom gruntu? Na górce? Nie zjedzie?

Słyszałem, że w Polsce dom musi być zakopany 0,5m. Zakopać na górce? - ???

 

Dalej - DLACZEGO 20cm jest do dooopy , a 30 to już nie?

I czemuż to te 50cm takie fajne? Przecież XPS nie chłonie wody, a EPS 200 (hydro) podobno mało, więc parametry cieplne będzie miał cały czas OK. Poza tym jeśli to chodzi o chłonięcie wody, to może by taniej to było położyć na warstwie jakiego keramzytu czy grubego żwiru, niż dokładać materiału, który i tak ponoć chłonie wodę? Czy może woda w tym styro się wykrapla? A jak tam dojdzie? Wparuje? Od góry? Przez podwójną folię? Czy od dołu - skroplona?

 

Jeszcze dalej - PROSIŁEM o podpowiedź JAK połączyć izolację ściany z izolacją dachu, żeby była ciągłość. I doopa!

 

Może ktoś coś doradzi, to będzie plus dodatni - nie wiem czy 8 czy 16.:D

Płyta , fundament... te kwestie najlepiej omówić ze zorientowanym projektantem.

A styropian wodę chłonie minimalnie, ale kondensacja z dyfuzji pary - to nie chłonięcie wody, woda jest "produkowana" wewnątrz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to jednak nie tylko fantasta ale krętacz jesteś. Pomijam już bzdury o rozgrzanym stratami piasku pod chudziakiem ale te badanie to mógłbyś zrobić na jakiejś bardziej wiarygodnej próbce - w 10mm to czasami mogą być pionie tylko 2-3 granulki styropianu! Kto czymś takim i co w domu ociepla?

Obstawiam, że konkluzją doświadczenia będzie bezsens stosowania jakiegokolwiek ocieplenia pod posadzką:D

jedną z cech izolacji termicznej jest izotropowość, badanie granulatów - to strata czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pojechałeś wiedzą, po tym co wcześniej pisałeś to wydawać się być mogło że jesteś mistrz świata w budownictwie, rzeczywiście ten wątek to jaja , jak berety.

A co ci więcej do szczęścia potrzeba? Są to metody niedopuszczające do koncentracji wilgoci w izolacji. O to tutaj chodzi. To, że są proste i oczywiste to wie każdy, tylko, zdaje się nie ty bo trzeba ci takie pierdoły uświadamiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać jak krowie na rowie ,jak to robi się od lat by styro było suche? jakie to odpowiednie wykończenie ścian i stropu stosujesz?

jest to w certyfikacie http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf i instrukcji http://www.isola.no/assets/Norway/Installation%20instruction/PlatonXtra_montering.pdf - od wewnętrznej strony folia kubełkowa - jest bardzo skuteczna. Nie wpuści pary. Zaś wody z gruntu nie ma co się obawiać - wodę chłonie nieznacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nowina! W posadzce też nie? Przecież zgodnie z tym co wciskasz, powinna stać w bagnie!

 

EDIT: A już kumam o co chodzi! 10cm to żadna izolacja ale i nie podatna na wilgoć, 30cm to tragedia bo zamoknie cała a optymalna jest 20cm! Czy chyba 18cm, tak? Tyle jej tam masz u siebie? Zdecydowałeś się już na coś?:D

Niestety ale - ale zagrożenia zawilgoceniem spowodowanym kondensacją z dyfuzji pary wzrasta wraz z grubością izolacji.

Zapewne dlatego, ci co dłużej "grubo" izolują tak doceniają rolę skutecznej paroizolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...